Na topie

Qualcomm Snapdragon 855 oficjalnie - nowy procesor dla topowych smartfonów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Mobile

Kategoria: Mobile Telefony Tablety Procesory Smartfony Tematyka: Na Topie Qualcomm Snapdragon Producenci: Qualcomm

Qualcomm Snapdragon 855 trafi m.in. do Galaxy S10 i Galaxy S10+. Procesor zostanie wyprodukowany 7nm procesie technologicznym.

 • Qualcomm Snapdragon 855 oficjalnie - nowy procesor dla topowych smartfonów
A A

Trudno wyobrazić sobie rynek mobilny bez produktów firmy Qualcomm. Jej procesory trafiają do smartfonów zdecydowanej większości producentów, do modeli z różnych segmentów cenowych. Dla topowych urządzeń przygotowano najnowszą propozycję - Qualcomm Snapdragon 855.

Nieoficjalnych informacji pojawiało się ostatnio sporo. Wprawdzie sugerowały one inne oznaczenie, ale to akurat ma w tym momencie najmniejsze znaczenie. Ważne są możliwości nowego procesora, a te zapowiadają się naprawdę nieźle. Jedna z najistotniejszych kwestii to bez wątpienia fakt, iż przy Qualcomm Snapdragon 855 wykorzystany zostanie 7nm proces technologiczny. Producent w jeszcze większym stopniu akcentuje jednak to, że procesor będzie wspierał sieci 5G (przy pomocy modemu X50).

Postawiono tu na osiem rdzeni w konfiguracji 4x 1.8 GHz + 3x 2.4 GHz + 1x 2.8 GHz, a także układ graficzny Adreno 640. W porównaniu do poprzednika wydajność CPU i GPU powinna wzrosnąć o odpowiednio 45% i 20%. Warto wspomnieć o wsparciu Vulkan 1.1 i HDR10+, a także tym, iż Qualcomm Snapdragon 855 będzie w stanie obsługiwać gry VR w rozdzielczości 8K przy 120 klatkach na sekundę.


Kiedy spodziewać się pierwszych smartfonów napędzanych przez Qualcomm Snapdragon 855? Na początku przyszłego roku. Zapowiedziany właśnie procesor powinien trafić do modeli Samsung Galaxy S10 oraz Samsung Galaxy S10+, zapewne w wariantach na rynek amerykański.

Źródło: Qualcomm, xda-developers

Odsłon: 7016 Skomentuj newsa
Komentarze

25

Udostępnij
 1. kokosnh
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-05 21:01

  "Postawiono tu na osiem rdzeni w konfiguracji 4x 1.8 GHz + 2x 2.4 GHz + 1x 2.8 GHz"

  chyba powinny być 3x 2.4GHz (bo się nie dodają do ośmiu)
  Trzeba również pamiętać że produkcja będzie w TSMC, czyli nadal 7nm bez EUV

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-12-06 16:08

   co z tego że TSMC nie ma EUV? wypalarka EUV jest bardzo kosztowna. Skoro im się udało pokonać problemy w 7nm bez EUV, to jak rozkręcą produkcję to będą mogli stopniowo przechodzić na EUV.

   tak wiem, bez EUV nie pójdą dalej poza 7nm. Jednak 7nm dopiero zaczyna w ogóle funkcjonować. TSMC by musiało czekać całe wieki na wypalarki EUV, i w ogóle by nie wdrożyli 7nm przy ich skali produkcji.

   A różnica w produkcji? przy EUV wystarczy 1 naświetlanie, może 2. bez EUV tych naświetlań trzeba zrobić 4. Ale co to za problem skoro można użyć wypalarek bez EUV które już się posiada i ustawić je w szeregu? zajmie to trochę więcej miejsca w hali, ale za to przy produkcji o dużej skali, wydajność będzie taka sama. w przypadku EUV trzeba naświetlać trochę dłużej z powodu ograniczeń mocy.

   Dla porównania Intel w swoim 10nm (pi*oko odpowiednik 7nm TSMC) nie zdołał pokonać problemów. mają zbyt dużo odpadów. Jedynie Samsung z dużych producentów stosuje produkcyjnie EUV.

   Inna ciekawostka, EUV jest potrzebne tylko po to by wytworzyć tranzystory, i przy okazji połączenia między nimi bezpośrednio w krzemie. pozostałe warstwy wyżej, tj. przewody miedziane nie wymagają już takiej rozdziałki, wystarczu UV :)

   aha, czekam na minusy bo pewnie coś naplotłem.

   Skomentuj

   1. kokosnh
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-12-06 19:35

    https://www.extremetech.com/computing/279061-samsungs-7nm-euv-process-is-ready-for-production

    https://www.extremetech.com/computing/227229-samsung-full-speed-ahead-for-10nm-euv-deploys-at-the-7nm-node

    https://www.elektormagazine.com/news/vlsi-symposia-samsung-use-euv-for-7-nm-process

    Problem ten co przy intelu, przez słabą rozdzielczość mamy tylko minimalny wzrost efektywności, gdzie przy EUV jest on już sporo wyższy.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-12-07 08:21

     efektywność jest słaba, i to jest racja. jednak upakowanie wzrosło, powierzchnia chipa maleje, więc uzysk rośnie, i o to w tym kombinowanym UV 7nm chodzi.
     Z czasem i tak wszyscy przejdą na EUV, ale te wypalarki też musi ktoś wyprodukować :)

     Skomentuj

 2. sadrax
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-12-05 21:15

  "gry VR w rozdzielczości 8K przy 120 klatkach na sekundę."
  ROTFL zapewne gry wektorowe jak na Amigę na okularach 8k, które powstaną w 2025 r.

  Skomentuj

  1. Ciekawski_
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2018-12-06 00:18

   No co ty? Wątpisz w to że to maleńkie GPU w tym mobilnym "procesorku" będzie ok 10 razy wydajniejsze od RTX 2080Ti?
   A tak na serio, to nieźle kogoś poniosło. Ach ten marketingowy bełkot..

   Skomentuj

 3. Adiqq
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-05 21:16

  Jest już jakieś potwierdzone info czy trafi do Xiaomi Mi Mix 3?

  Skomentuj

  1. Kershav
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-12-05 22:21

   Ale mi mix 3 już wyszedł na 845 :

   Skomentuj

   1. Adiqq
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-06 11:36

    Ma byc po nowym roku, wersja z 5G, z pogłosek na snapdragonie 855.

    Skomentuj

 4. zeniu
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-06 00:38

  "W porównaniu do poprzednika wydajność CPU i GPU powinna wzrosnąć o odpowiednio 45% i 20%"

  Wydajność CPU wzrosła znacznie bardziej niż wydajność GPU? W pecetach (również mobilnych) jest odwrotnie.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-12-06 16:10

   w pececie APU ma o wiele większą powierzchnię niż ten krzemowy "kwadracik" w smartfonie.

   Skomentuj

  2. owatanka
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-12-06 17:46

   Bo uklad gpu jest wydajny to cpu jest slaby dlatego bardziej sie skupiono na cpu i tak masz 1 mocny rdzen dla wymagajacych aplikacji i 3 slabsze do dzialania w tle

   Skomentuj

   1. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-12-07 09:01

    raczej 1 mocny rdzeń do obsługi najbardziej zapychającego wątku, 3 do pozostałych wymagających, a pozostałe 4 do apek w tle. dla mnie to ma sens.

    Skomentuj

 5. ch3rub
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-06 11:37

  Wszystkich zainteresowanym własnym (i nie tylko) zdrowiem zapraszam do zapoznania się czym właściwie jest technologia 5G i jakie niesie za sobą skutki.

  W tej chwili badania już jasno potwierdzają skutki promieniowania RM-EMF na żywe organizmy a plan wdrożenia 5G pod tym względem to bardzo smutna perspektywa dla nas i dla całej natury.

  Polecam zapoznać się z otwartym apelem naukowców z całego świata (podpisanych pod petycją jest 213 specjalistów i naukowców), którzy apelują o wstrzymanie wprowadzania 5G.

  Link: http://www.5gappeal.eu

  PS. Jednocześnie w Polsce Oragne i Huawei już zaczynają testy, o których prowadzeniu w ogóle nie informuje się mieszkańców (pierwszym miastem są Gliwice).

  Skomentuj

  1. Ciekawski_
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-12-06 14:13

   Masakra jakaś. Faktycznie 5G powinno być zakazane prawnie.
   To nie jest jakaś tam teoria spiskowa tylko fakt naukowy. Korporacje dla kasy zrobią dosłownie wszystko, ale przecież to musi się skończyć masowymi pozwami i gigantycznymi odszkodowaniami. W przypadku koncernów nikotynowych to były setki miliardów $. Tutaj będzie o wiele więcej. Czy u nich już nikt nie myśli?

   Skomentuj

   1. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-12-06 16:45

    korporacje już 2 razy pokazały, a przed 3cim razem się bronią co są w stanie zrobić dla kasy.

    Przypadek 1, DDT. środek stosowany kiedyś do ochrony roślin. okazało się że bardzo powoli ulega degradacji, w praktyce zatrzymuje się w glebie. zebrany plon jest trujący.

    Przypadek2, etylina, czyli czteroetylek ołowiu. korpo robilo wszystko aby udowodnić, że przecież jest to związek organiczny, więc nie może być trujący. kłamstwo. pracownicy którzy pracowali przy wytwarzaniu etyliny mieli silne objawy zatrucia ołowiem, niestety nieodwracalne bo ołów nie chce się z organizmu wypłukiwać. Obecnie etylina nie jest stosowana. Oczywiście przez lata były publikowane badania które dowodziły, że etyliną można niemal przyprawiać herbatę dla smaku, taka bezpieczna.

    Przypadek3, RoundUp, ponownie środek ochrony roślin. Bardzo silna trucizna. Została dopuszczona do użytku, bo teoretycznie jest biodegradowalna. Problem w tym, że modyfikuje się rośliny (genetyka która sama w sobie zła nie jest) w taki sposób, aby były silnie odporne na RoundUp. Efekt jest taki, że na uprawach zmodyfikowanych genetycznie można stosować znacznie wyższe dawki tej trutki, która nie jest w stanie się rozłożyć przy założonych 14 dniach od oprysku do zbioru, co wykazują testy przekroczenia stężenia wykonywane przez badaczy niezależnych. Oczywiście oficjalnie jest wszystko ok. Dlatego uprawy zmodyfikowane genetycznie są trujące, nie przez modyfikacje, ale właśnie przez RoundUp.
    Dodam że RoundUp produkuje firma Monsanto, która się specjalizuje w produkcji trucizn bojowych. Niestety ta trutka jest nadal prawnie dopuszczona do użytku.

    i teraz sprawy dodatkowe.
    Transmisja GSM, ta tradycyjna, w protokole szczelinowym. Wszelkie badania dowodzą bezpiecznego poziomu EM opierając się na wartości uśrednionej transmisji, przy założeniu maksymalnej emisji nadajnika i odbiornika (słuchawki). Problem w tym że emisja następuje w krótkich pikach w szczelinie transmisyjnej zdefiniowanej przez protokół GSM, gdzie takie piki są generowane nazwijmy to ciągle, i energia chwilowa tego piku jest bardzo wysoka, i niestety przekracza zdefiniowane prawnie ograniczenia EM. Oczywiście oficjalnie wszystko gra i buczy.

    Na końcu transmisja LTE5, nasza przyszłość. Tu też jest problem ale innego rodzaju. LTE należy do rodziny protokołów transmisji równoczesnej, nie ma więc tu efektu wysoko energetycznych pików transmisji. Jednak problem polega tu na

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2018-12-06 16:47

     (niestety wycięło)
     LTE5 wg. swojej definicji zajmuje bardzo szerokie pasmo częstotliwości, lecz niestety nie wszystkie są dla nas zdrowe. bedziemy mieli wielki eksperyment na nas samych.

     firmy pchają się w LTE bo chcą sobie na nas zaoszczędzić, bo odbiornik LTE w domu bierze nasz prąd nie operatora. poza tym nie trzeba robić sieci na światłowodach.

     Skomentuj

     1. owatanka
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-12-06 17:57

      5G ma pracowac na czestotliowsci 6Ghz i wyzej , juz dzis wimax pracuje na 5GHz a anteny satelitarne ktore sa z nami od czasow pewexu pracuja na 1-22GHz i jakosc nikt nie umiera , fale milimetrowe o wysokiej czestotliowsci "28GHz" maja problem z przenikaniem struktur nawet ubranie jest w stanie zablokowac sygnal 5G a skora jest nieprzenikalna bariera dla takiego sygnalu wiec o jak duzym zagrozeniu tu mowimy?
      A nie wmowicie mi ze na stacjach nadawczych beda staly mikrofalowki bo te zuzywaja sporo energi...

      Skomentuj

     2. ch3rub
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-12-06 19:50

      "wiec o jak duzym zagrozeniu tu mowimy?"

      co musiałbyś zrobić aby samemu z przekonaniem odpowiedzieć sobie na to pytanie?

      Skomentuj

  2. Se8a90
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-12-06 18:10

   Foliowe czapeczki już założone?
   Ten sam poziom bzdur niepoparty naukowo co autyzm przez szczepionki. To portal technologiczny czy forum radia maryja? Trzymajmy jakiś poziom przynajmniej w sprawach technologicznych.

   Skomentuj

   1. ch3rub
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-12-06 19:47

    Jak chcesz się czegoś w temacie faktycznie dowiedzieć to sięgnij do źródła. Polecam posłuchać jak "Ojciec chrzestny szczepionek" jak się go nazywa - czyli Dr Stanley Plotkin zeznawał przed kongresem w USA. Można się zaskoczyć z jaką szczerością opowiada o tym co robił, jak działają szczepionki i jak działa ten biznesik.

    https://www.youtube.com/watch?v=rGDNsqk0KR0&index=2&list=PLPasbf7Hsc-8sO7aQNhy93AfkmVbFQ8jw

    Skomentuj Historia edycji

 6. Kropeczka
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-12-06 13:52

  a bateria smartfona z tym prockiem wytrzyma 30 minut zapewne ???

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-12-06 16:48

   trzeba będzie chodzić z akumulatorem samochodowym albo z UPS 12V i ładowarką samochodową :)

   Skomentuj

 7. ahael
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-06 17:04

  A ja myślałem, że będzie SD 8xxx. No to według mnie trzeba poczekać dwie generacje...

  Skomentuj

 8. Silver
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-06 18:38

  Powiem tak - fajnie, że robią takie dobre procesory tylko co z tego, kiedy telefony to trochę średnie są. Gdybym chciał znaleźć dobrze grający telefon to głównie seria V od LG, ale te mi się nie podobają. Z głośnikami stereo to bieda straszna, Huawei coś ma w ofercie dla przykładu. Teraz same noche czyli znikoma liczba modeli z ekranem 16:9 + przyciski pod ekranem. Finalnie - mogą mieć taki super procesor, ale każdy model będzie miał dla części konsumentów pewne niedomagania, czyli finalnie - można mieć super procesor, ale cała resztę do niczego (chociażby IPS zamiast AMOLED czy kiepki aparat).

  Mam Axon 7 i gdybym chciał kupić lepszy telefon podobny do mojego to obecnie widzę hipotetyczny model Axon 7s i oprócz tego nic więcej nie ma! (niby GL V30-V40, ale jak pisałem chcę przyciski pod ekranem i ekran 16:9). Przykre, że to marketingowcy projektują obecne telefony...

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!