Na topie

Prototyp robota biohybrydowego naukowców z University of Tokio

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: roboty i cyborgi

Naukowcy z University of Tokio pochwalili się swoim najnowszym wynalazkiem. Jest to niedużych rozmiarów robot hybrydowy, czyli… właściwie co?

 • Prototyp robota biohybrydowego naukowców z University of Tokio
A A

Naukowcy z University of Tokio stworzyli coś, co nazywają biohybrydowym robotem i co ma mieć olbrzymi potencjał – nie tylko w medycynie, choć to ona jest priorytetem. 

Co to znaczy „biohybrydowy robot”? Artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym Science Robotics przynosi wyjaśnienie, że jest to robot, który do poruszania się wykorzystuje syntetyczne mięśnie wyhodowane z żywej tkanki mięśniowej – w tym konkretnym przypadku: szczurzej. 

Syntetyczne mięśnie hoduje się nie od dziś, ale problem z nimi często jest taki, że z upływem czasu tracą one swoją funkcjonalność. Tymczasem zrobotyzowanie ich (czy też: stworzenie konstrukcji hybrydowej) powoduje, że mięśnie w optymalny sposób nie tylko się kurczą, ale też rozszerzają, a to ma stanowić dobre rozwiązanie. 

Określenie „biohybrydowy robot” brzmi bardzo poważnie i w przyszłości rzeczywiście takie konstrukcje mają być imponujące. Jako że trzeba jednak od czegoś zacząć, mamy na razie tylko jeden „palec” z jednym ośrodkiem ruchu. Możliwe jest za to łączenie kilku takich robotów dla zwiększenia funkcjonalności.

Co dalej? – „Jeśli uda nam się połączyć więcej tkanek mięśniowych w jedno urządzenie, powinniśmy być w stanie stworzyć zaawansowane roboty, które pozwolą wiernie odtwarzać funkcjonowanie dłoni, rąk i innych części ciała” – powiedział Shoji Takeuchi stojący na czele tego projektu.

Źródło: TechSpot, Gizmodo, The Robot Revolution

Odsłon: 4435 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. miedzianek
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-06-02 18:23

  Eeee....A czy zamiast sztucznego mięśnia nie da się użyć w całości elementów mechanicznych? Toć już teraz są precyzyjne urządzenia, działające bez tego 'mięśnia', a dodatkowo łatwiej chyba o miniaturyzację niż w przypadku tej tkanki

  Skomentuj

  1. baca130
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-06-02 18:39

   W żywy organizm lepiej wszczepić z takim mięśniem niż mechanizmem zwiększające zapotrzebowanie na prąd.
   To jest tworzone głównie z myślą wykorzystania w medycynie.

   Skomentuj

   1. Sharimsejn
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-03 03:23

    W tym momencie to są już protezy sterowane za pomocą myśli. Na początku było dużo okablowania, które przesyłały impulsy itp. No ale jak wiadomo miniaturyzacja postępuje więc coraz lepiej to idzie.

    Skomentuj

 2. Balrogos
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-06-02 21:57

  Wodor sie widze tam ulatnia :) to chyba plywa w soli fizjologicznej

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!