Na topie

Oto jak roboty pomogą pielęgniarkom

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: medycyna roboty i cyborgi

W jednym z teksańskich szpitali trwa eksperyment, w którym pielęgniarki w codziennych obowiązkach wspiera robot imieniem Moxi. Najlepiej sprawdza się w zadaniach logistycznych.

 • Oto jak roboty pomogą pielęgniarkom
A A

Choć w mediach najczęściej porusza się temat lekarzy, pielęgniarki w szpitalach mają być może nawet trudniejszą sytuację. Między innymi ze względu na braki kadrowe, bywają przepracowane, a pełnią przecież niezwykle istotną i odpowiedzialną funkcję. Być może odciążyć mogłyby je roboty?

To, czy rzeczywiście roboty mogą okazać się cenną pomocą dla pielęgniarek, sprawdzane jest w szpitalu Texas Health Presbyterian Hospital. Tamtejsze władze zgodziły się na przeprowadzenie pilotażowego eksperymentu z pielęgniarką-robotem firmy Diligent Robotics imieniem Moxi. 

Moxi nie zastąpi pielęgniarek podczas wykonywania zastrzyków czy podawania leków, ale może uwolnić je od takich obowiązków, jak transport próbek czy właśnie lekarstw, a także uzupełnianie materiałów medycznych. 

Autorzy przekonują, że wyposażony w lidar robot porusza się bezkolizyjnie po korytarzach i rzeczywiście odciąża pielęgniarki, które dzięki temu mogą skoncentrować się w stu procentach na kontakcie i opiece nad chorymi.

I choć Moxi nie wchodzi w bezpośrednią interakcję z pacjentami, wykonuje sugestywne ruchy głowy i LED-owych oczu, dzięki czemu ludzie przy robocie mają czuć się swobodnie. Spójrzcie zresztą na poniższy film:

Podobny eksperyment – o czym pisaliśmy na początku roku – prowadzony jest w japońskim Nagoya University Hospital. Czy myślicie, że to się przyjmie?

Źródło: White Magick, Dilligent Robotics

Odsłon: 2351 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Much_
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-19 19:37

  ciesze się że coś się dzieje w tym kierunku ale w takim tępie jak ten robot to prędzej kopne w kalendarz :P

  Skomentuj

 2. dariosata
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-20 09:43

  No i pielegniarki beda kolejnym zawodem dla ktorych pracy juz nie bedzie!
  Dlatego wazne jest bardzo wysokie opodatkowanie robotow aby w przyszlosci bylo jak najwiecej pieniedzy na zasilki socjalne!

  Skomentuj

  1. DreamerDream
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-10-20 12:18

   Sytuacja już jest tragiczna. Są niedobory personelu, a NFS całkowicie olewa sprawę. Tfu był kiedyś przypadek, kiedy pewien szpital na śląsku w celu zaoszczędzenia wymyślił sobie, aby była jedna pielęgniarka na jeden oddział (powodzenia, gdy nawet 2 często nie wyrabiają), ale zrezygnowano z tego powodu jak pielęgniarki zrobiły larmo.
   Nowych i tak zbytnio nie przychodzi, bo płaca jest śmiesznie niska, a praca wymagająca i męcząca. Dodajmy do tego, że w Polsce pielęgniarki robią sporo obowiązków należących do lekarzy (porównując za granicą), a w razie draki zawsze się z nich robi kozła ofiarnego.

   Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!