Na topie

Równoczesna premiera filmu w kinach i na CDA Premium - dowód na transformację

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Film Telewizja internetowa

Wygląda na to, że serwis CDA naprawdę się zmienił - dystrybutorzy filmów nie tylko z nim nie walczą, ale wręcz są chętni do współpracy.

 • Równoczesna premiera filmu w kinach i na CDA Premium - dowód na transformację
A A

Serwis CDA kojarzony jest raczej ze źródłem nielegalnych materiałów, ale to przeszłość. Jego właściciele robią naprawdę dużo w tym kierunku, by zmienić to, jak jest postrzegany – teraz pod nazwą CDA Premium kryje się w końcu serwis VOD z legalnymi treściami. Wygląda na to, że udało się nawet dojść do porozumienia z dystrybutorami. Świadczy o tym rozszerzająca się oferta usługi, ale też – co szczególnie warte podkreślenia – równoczesna premiera filmu w polskich kinach i właśnie na CDA Premium.

Już w ten piątek (22 września) jednocześnie do kin i do katalogu CDA Premium trafi film 2 noce do rana – to fińsko-litewski melodramat (który zdobył kilka nagród na europejskich festiwalach) o tym, jak wulkaniczna chmura popiołu połączyła francuską architektkę i fińskiego didżeja na dłużej. 

To pierwsza taka łączona premiera w historii tego serwisu, ale niewykluczone, że nie ostatnia. Jak mówi reprezentujący go Jarosław Ćwiek, „staramy się nie tylko zbudować jak największy i jak najbardziej atrakcyjny katalog filmów na CDA Premium, ale chcemy też, żeby najnowsze produkcje były dostępne dla naszych użytkowników jak najszybciej”.

Firma Spectator, która jest dystrybutorem filmu 2 noce do rana w Polsce, również jest pozytywnie nastawiona na tego typu kooperacje. – „Współpraca z legalnymi serwisami VOD to dla nas szansa, aby konkretny film obejrzało jak najwięcej widzów. To także okazja do propagowania właściwych zachowań konsumenckich. Jeżeli użytkownik nie może pójść do kina, ale może za przystępną cenę i w tym samym czasie co w kinach zobaczyć film w Internecie, to nie będzie szukał gdzie indziej, na przykład na torrentach” – mówi Dominika Druch.

Na razie to jednorazowa akcja, ale może wskazywać na to, że CDA Premium rzeczywiście staje się nie tylko atrakcyjnym, ale też uznawanym serwisem VOD. Warto w tym miejscu dodać, że w jego katalogu znajduje się około 3500 filmów reprezentujących różne gatunki, a za możliwość ich legalnego oglądania płaci już ponad 80 tysięcy osób. Materiały są dostępne w wysokiej jakości, ale najważniejsze dla tej usługi jest to, że są one w pełni licencjonowane (coraz trudniej znaleźć nielegalne treści na CDA, co wyraźnie wychodzi mu na to dobre).

Nawet jeśli w branży budzi mieszane odczucia (choć i to powoli zaczyna się zmieniać), CDA wśród użytkowników cieszy się dużą popularnością. Z badania rynku wynika, że pod względem oglądalności w Internecie przegrywa w naszym kraju tylko z VOD grupy Onet-RASP. Sami zainteresowani twierdzą, że zamierzają kontynuować swoje działania: walczyć z nielegalnymi treściami (pozwalają robić to także samym dystrybutorom, którym zostały udostępnione odpowiednie narzędzia) i inwestować w licencje.

Źródło: CDA Premium, inf. własna

Odsłon: 7324 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
  1. Eternal1
   Oceń komentarz:

   13    

   Opublikowano: 2017-09-21 12:11

   Portal który kiedyś był stricte-piracki zaczyna przechodzić na legalną platformę i legalne, płatne treści - to Ci przeszkadza?

   Marudzisz zamiast im kibicować a przecież zmiany idą w dobrym kierunku.

   Skomentuj

   1. drcocaina
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-21 22:03

    Szkoda, że chomik nie poszedł w tą stronę. Oryginalna treść w przystępnej cenie z pominięciem wydawców. Bo to co mają w ofercie to czysty chłam.

    Skomentuj

  2. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2017-09-21 15:49

   Jakie niby reklamy?

   Skomentuj

 1. zou77
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-09-21 13:02

  Kurde!! Każdy film powinien mieć jednocześnie premierę w kinie i w internecie na VOD, albo chociaż 1-2 tygodnie po kinie już powinni ładować to do neta. Nie każdy przecież mieszka w dużym mieście lub ma możliwość dojazdu do kina - osoby niepełnosprawne.

  Dystrybutorzy nie zdają sobie sprawy jaką moc ma internet, ale bardo dobrze, że to się zmienia!!

  Skomentuj

  1. Renji
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2017-09-21 13:43

   Dystrybutorzy bardzo dobrze zdają sobie sprawę, jak to działa. I wiedzą, że jednoczesne ładowanie filmów do kin i na VOD, to pierwszy dzień końca kin tradycyjnych. Bo większość będzie wolała obejrzeć w domu, Bo nie trzeba wychodzi rozwalisz sie wygodnie na kanapie jak masz potrzebę skorzystać z toalety to nie tracisz kawałka filmu, jeszcze co chcesz i jak chcesz. Minusów mało i tylko prawdziwi koneserzy je dostrzeże. A jak sale będą prawię puste to kinom najzwyczajniej w świecie nie będzie się opłacało.

   Skomentuj

   1. zou77
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-09-21 14:09

    Ale trzeba przyznać, że kino w dzisiejszych czasach to raczej wydarzenie towarzyskie. Wychodzimy nie tylko aby obejrzeć film, ale także aby spotkać się ze znajomymi.

    Znam osoby, które mimo masy reklam w multipleksach będą wybierały kino, bo to właśnie pretekst, aby WYJŚĆ z domu i spotkać się ze znajomymi. Ale co prawda to prawda możliwość obejrzenia filmu z kanapy własnego salonu i to w zajebistej jakości to ogromna wygoda, są dni w które nie chce się ruszać dupy z fotela i w tedy właśnie ratują serwisy VOD!!

    Skomentuj

  2. Cacek93
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-09-21 13:44

   I nie każdemu się chce, gdyby nie fakt, że nie mogę jednocześnie obejrzeć (zakupić) filmu w domu do kina wcale bym nie chodził. Telewizor w zasadzie służy mi tylko do oglądania filmów i seriali z netflixa, do tego dobre głośniki, blisko do kuchni, zawsze mogę spauzować film, wygoda :D
   A jakość nie gorsza, a nawet lepsza niż w podrzędnych kinach w moim mieście - Płock.

   Skomentuj

   1. zou77
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-21 14:19

    > Telewizor w zasadzie służy mi tylko do oglądania filmów i seriali.

    Mi również :) praktycznie zrezygnowałem z oglądania TV w momencie popularyzacji praktycznie na każdym kanale "paradokumentów" wątpliwej jakości. Dobrze, że jest internet...

    Skomentuj

 2. Snack3rS7PL
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-09-21 15:50

  Ja bym jeszcze dodał możliwość ściągnięcia na dysk - wtedy byłby pełen sukces : )

  Skomentuj

   1. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-22 09:27

    Przecież nie o to chodzi.

    Skomentuj

 3. AndreoKomp
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-09-21 19:50

  Premiera filmu na platformie VOD lub płycie Blu-ray jest równoznaczna z pojawieniem się filmu na torrentach i innych nielegalnych źródłach. Przyspieszona premiera nic więc nie poprawi w kwestii legalności. Sprawi tylko, że mniej osób pójdzie do kina i film zarobi mniej.
  Jeśli platformy VOD chcą zainteresować większą ilość użytkowników do oglądania filmów z legalnych źródeł, to niech zaczną oferować filmy w jakości jak na płytach Blu-ray. Jakość to drugi najważniejszy powód (zaraz po cenie) dla którego ludzie pobierają filmy z torrentów.
  Jak w parze z jakością pójdzie dobra cena, to sukces gwarantowany. Komu obecnie chciałoby się piracić muzykę, jak na Spotify za 20zł miesięcznie ma się dostęp do wszystkich utworów w najlepszej możliwej jakości.

  Skomentuj

  1. SebastianFM
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-09-21 20:06

   Jakość? To ciekawe dlaczego filmy nagrane kalkulatorem mają po tyle seed'ów? :)
   Żeby nie było, ja nigdy nie obejrzałem nawet pół filmu w wersji CAM, a TS i TC też omijam.

   Skomentuj

   1. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-09-21 21:22

    Są za free i to jest pierwszy powód dla którego ludzie pobierają filmy z torrentów. Ja pisałem o drugim powodzie. :)

    Skomentuj

 4. wiktorn86
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-21 20:50

  Był już taki jeden serwis. Nazywał się Napster.

  Skomentuj

 5. HardCorak
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-09-22 13:57

  "Już w ten piątek (22 września) jednocześnie do kin i do katalogu CDA Premium trafi film 2 noce do rana"

  a kilka godzin później na torrenty i warezy.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!