Na topie

Ekran LED HDR zamiast projektora w kinie - Samsung proponuje nowy trend

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Ciekawostki Producenci: Samsung

Kino kojarzy się nam z ekranem odbijającym obraz wyświetlany przez projektor znajdujący się na końcu sali. To może się niedługo zmienić.

 • Ekran LED HDR zamiast projektora w kinie - Samsung proponuje nowy trend
A A

Domowe kino od dawna kojarzone było z dużej przekątnej telewizorami, początkowo kineskopowymi, potem płaskimi, rzadziej z droższymi kiedyś projektorami. Dziś projektory pod strzechami przeżywają swój renesans, tymczasem w zwykłych kinach możemy niedługo stać się świadkami odwrotnego zjawiska. Zamiast projektorów, ekrany LED HDR. Trend chce rozpowszechnić Samsung, a w przyszłości i inni.

4K i ponad 10 metrów przekątnej

Dziesięciometrowa przekątna to stosunkowo niewiele gdy porównamy ją z rozmiarami ekranów w dużych, szczególnie premierowych, salach kinowych. Jednak jest też wiele kin, w których sale są mniejsze, a co za tym idzie i rozmiar stosowanych ekranów. W takich miejscach chce właśnie umieścić swoje produkty Samsung. Ekran Cinema Screen ma dokładnie 10,36 m przekątnej i wyświetla obraz zgodny ze standardem 4K (4096 x 2160 punktów) i o jakości przewyższającej zalecenia specyfikacji DCI.

Rosnąca popularność zaawansowanych systemów kina domowego i platform streamingowych sprawiają, że tradycyjne kina muszą otworzyć się na innowacje technologiczne i zapewnić widzom nową jakość wrażeń wizualnych, jakich nie znajdą oni nigdzie indziej - mówi Sang Kim, wice Prezes w Samsung Electronics America. Zaprezentowana przez nas technologia Cinema Screen wprowadza na duży ekran obraz o wysokiej jakości, co pozwoli odkryć filmowy świat na nowo.

Bardzo jasno, w HDR, a każdy piksel niezależnie podświetlony

Ekrany Samsung mają wyświetlać obraz o jasności 10 razy większej niż typowy projektor kinowy. Dopóki nie zobaczymy tego na żywo, trudno mówić jak to faktycznie przekłada się na postrzeganą jasność, ale znając możliwości technologii Samsunga można spodziewać się faktycznie dobrych wyników.

Samsung Cinema Screen HDR

Ekran Cinema Screen jest nie tylko jasny, ale też pozwala na wyświetlanie obrazów HDR, dzięki czemu bywalcy kin także będą mogli cieszyć się efektownym bogatym barwnie obrazem, który na dodatek będzie miał bardzo głębokie czernie i dobrze odwzorowane szarości. A to za sprawą indywidualnego podświetlenia każdego piksela (punktu świetlnego) w ekranie Samsunga.

Możliwość kontroli nad jasnością i zachowania wysokiego jej poziomu nawet w oświetlonej sali kinowej stworzy szanse efektywnego wykorzystania ekranu nie tylko podczas seansu, który odbywa się przy całkowicie zgaszonym oświetleniu.

Na 4K nie musi się skończyć

Ekran Samsung Cinema Screen o podanych powyżej parametrach rozdzielczości i rozmiarach to tylko jedna z możliwych konfiguracji. Rozwiązanie jest modularne, a dzięki temu że dziś nie musimy martwić się o jakiekolwiek przerwy na połączeniach ekranów (producenci zminimalizowali je praktycznie do zera w profesjonalnych produktach), można myśleć o jeszcze większych ekranach i wyższej rozdzielczości - nawet 8K. W najbliższych miesiącach swoje rozwiązanie może pokazać także Sony.

Samsung kino

Takie ekrany mogą, po połączeniu znaleźć swoje zastosowanie jako mobilne tło w salach teatralnych, gdzie już dziś stosuje się panele LED, ale o dużo niższej rozdzielczości, a także podczas konferencji czy koncertów.

Kino Samsung - to nie tylko przenośnia

Samsung wprowadzając ekran Cinema Screen dąży do stworzenia kompleksowego rozwiązania, które pozwoli wyposażyć kina całkowicie w sprzęt tej marki. Począwszy od samoobsługowych kiosków z biletami po cyfrowe tablice z kinowym repertuarem i interaktywne plakaty filmowe, poprzez ekrany i nagłośnienie. Bo choć dostarczone przez Harman Professional Solutions’ Cinema Group, to firmę niedawno przejętą przez Samsung i współpracującą z Samsung Audio Lab.

Czyzby nadchodził koniec projektorów w kinach?

Jak się pewnie spodziewacie, odpowiedź na to pytanie, zależy od pewnej drobnej kwestii. Ile proponowane panele LED będą kosztować? Już zakup projektora kinowego to rzecz podlegająca negocjacjom z producentem lub firmą tworzącą takie instalacje. Wydatek w przypadku kina korzystającego z jednego projektora 4K na poziomie około pół miliona dolarów. A zwykle na jednym projektorze się nie kończy. W przypadku Samsung Cinema Screen, jak zresztą i innych podobnych rozwiązań, trudno jeszcze cokolwiek wyrokować. 

Źródło: Samsung

Odsłon: 6623 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij

Telewizory w marketplace

 1. hideo
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-04-03 16:51

  w kinach obraz jest zbyt ciemny a już szczególnie na seansach 3D

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-04-03 18:54

   owszem ale to zależy od kina. Kiedys byłem na jakims seansie 3d i film był ciemny jak diabli bo ktoś ustawil projektor chyba na 50% albo i mniej.
   Ale jak byłem na przedpremierowym pokazie Prometeusza to obraz był tak jasny ze bez okularów nie dało się oglądac.

   Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-04-12 07:58

   projektory są dwóch rodzajów, na klisze i cyfrowe DLP, a właściwie z potrójny DLP. dlatego to tyle kosztuje. obraz jest też wtedy bardzo jasny (jest oczywiście regulacja).
   jednak kino to raczej przeszłość. to już nie te czasy jak w okresie między wojennym, że kino było jedynym źródłem ruchomego obrazu. był też fotoplastikon, ale to nie to. w okresie powojennym był NTFS i SECAM+PAL, w rozdzielczości na miarę VHS, później poprawionej jakościowo przez DVD. Obecnie niemal w każdym domu jest TV FullHD, i to już jest konkurencyjne dla kina. Jednak wchodzą już TV UHD i to w całkiem przyzwoitej jakości. Niestety jest problem, bo poza VOD, nie ma przyzwoitego rozpowszechnionego nośnika dla produkcji UHD. Pendrive jest nieakceptowalny przez przemysł filmowy, za to BR są tak drogie, że po prostu odpychają. Odrębną kwestią jest dźwięk TV bo jesteśmy albo skazani na głośniki w TV, ewentualnie w konfiguracji 2+1, albo dodatkowe kable i jakiś soundbar, lub tzw. zestaw kina domowego który jest po prostu drogi. Ciekawostka jest taka, że całkiem przyzwoity dźwięk z TV można uzyskać sporo taniej za pomocą zestawów głośnikowych do komputera :) w kwocie 200zł+ (już słyszę śmiech na sali :) ) i często są to rozwiązania przewyższające wystarczająco głośniki zintegrowane w TV.
   widzę głos daVvy, na temat laserTV. Rozwiązanie całkiem fajne, ale też kosztowne, niestety z elementami mechanicznymi (wirujący zestaw luster). Lasery są niestety koszmarnie drogie, popularność LCD świadczy, że jednak LCD jest sporo tańsze. Nawet projektory TV to nisza.

   Skomentuj

 2. witoldsz
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-04-03 17:00

  4k i 10m przekątnej ekranu? To nie będzie za mało?

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-04-03 18:55

   nie będzie za mało.
   Nawet FHD by bez problemu smigało.
   To kwestia odległości od ekranu.

   Skomentuj

 3. drcocaina
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-04-03 17:32

  3D może odejść do lamusa na rzecz takich ekranów. Takie jest moje zdanie.

  Skomentuj

  1. Hans Olo
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-04-03 17:55

   To 3D jeszcze żyje?

   Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-04-12 08:05

   Przy tych rozdzielczościach i wielkościach, wystarczy odpowiedni firmware i polaryzatory kołowe. 3D w produkcji nie jest wiele droższe niż 2D. 3D zdechło dlatego, bo producenci źle zdefiniowali standard protokołu kompresji/multiplexowania. O ile przewidzieli wiele równoległych ścieżek dźwiękowych nawet w różnych językach w ramach jednej transmisji, o tyle strumień video jest tylko jeden. Nie ma dwóch strumieni video ani na poziomie pakowania pakietów do transmisji, ani nawet protokoły H.264 czy nowszego H.265 nie przewidują kompresji w ramach jednego strumienia, dwóch kanałów video. I to jest gwóźdź do trumny dla 3D. Po prostu przy obecnych protokołach, obra nadawany w 3D, jest bardzo nieczytelny na odbiornikach 2D, albo podzielony na dwa zmniejszone półobrazy. To jest atrapa a nie protokół. Szkoda, bo upowszechnienie 3D w telewizorni, bardzo szybko by zaowocowało monitorami 3D dla komputerów (obecnie to nisza), oraz grami które potrafią z tego korzystać i na PC i na konsolach. a tu lipa, wciskają nam VR czyli cegłę nakładaną na oczy.

   Skomentuj

 4. deton24
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-04-03 21:45

  Samsung, do boju!
  Szkoda że z 10 lat za późno... ale jednak.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-04-12 08:12

   co samsung do boju? samsung do tej pory robił dosyć szybko wypalające się oledy o przekątnych dla słuchawek i tabletów. oled na laptopa to już jest problem. Obeszli problem przez ponowne użycie LCD jako PLED. Tyle że to nadal jest LCD który przepuszcza światło. Chociaż teraz najlepiej by było zrobić matrycę z tradycyjnych niebieskich LED, i na nią nanieść luminofory. Niestety na przeszkodzie stoją koszty, bo potem jasność każdego pixela trzeba wyrównać sterownikiem z pamięcią dla każdego pixela. Póki co to rozwiązanie stosuje jedynie Sony w monitorach profesjonalnych do montażu video, potwornie drogie konstrukcje.
   Mnie zastanawia, jak Samsung wyrównuje jasność, i tworzy panele bezramkowe na bazie LCD. To jest warunek konieczny, aby taki panelowy ekran kinowy miał niewidoczną siatkę paneli.

   Skomentuj

 5. daVvy
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-04-04 17:20

  Ja tam czekam na Laser TV!

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)