• benchmark.pl
  • newsy
  • Samsung opracował nowy system plików F2FS dla dysków SSD i flash oraz urządzeń z Androidem

Samsung opracował nowy system plików F2FS dla dysków SSD i flash oraz urządzeń z Androidem

przeczytasz w 2 min.

Nowy system plików Linuksa

samsung system plików f2fs linux android nand pamięci

Na listach dyskusyjnych Jaegeuk Kim z firmy Samsung przedstawił 16 łatek dla jądra Linux dodających, między innymi, obsługę nowego systemu plików F2FS (Flash-Firendly File System), który został zaprojektowany z myślą o pamięciach masowych i urządzeniach przenośnych.

Patche przedstawione przez Samsunga wprowadzą do drzewa jądra Linux, nową gałąź, w której zawarta będzie obsługa systemu plików F2FS. Firma Samsung od dłuższego czasu prowadziła prace nad nowym eksperymentalnym, aczkolwiek prostym systemem plików. Niedawno dowiedzieliśmy się, jakie będą jego zastosowania i podstawowe założenia.

Opracowany system plików nie stał się kolejnym własnościowym produktem, a wręcz przeciwnie – dołączył do otwartego oprogramowania (open source). Samsung udostępnił wspomniany system plików na licencji GNU GPL v2, co daje możliwość jego modyfikowania i udostępnia przez społeczności w zakresie wyznaczonym przez licencje.

Wracając jednak do samego systemu plików, został on przeznaczony do zastosowania w pamięciach masowych jak: pamięci eMMC, karty SD czy dyski SSD. System plików oferuje nową strukturę logów, która idealnie pasuje do pamięci NAND, których schemat działania i właściwości są zupełnie inne niż w tradycyjnych nośnikach.

Prawdopodobnie Samsung zamierza wprowadzić nowy system plików do swoich telewizorów, urządzeniach wielofunkcyjnych oraz wielu innych sprzętach RTV. Docelowym zastosowaniem mają być również smartfony i tablety – szczególnie te z otwartymi systemami operacyjnymi jak Google Android, Tizen czy też badaOS.

Samsung zawarł w nowym systemie wiele dodatkowych elementów i konfiguratorów jak chociażby wybiórcza alokacja, mechanizmy czyszczące czy też konfiguracja układu na dysku. Zdaniem ekspertów może to być idealny system plików do zastosowania z układami NAND, gdyż powszechnie stosowane obecnie FAT16 i FAT32 są zbyt archaiczne i niezbyt przestronne dla nowoczesnych urządzeń.

NTFS jest formatem własnościowym i pełnym licznych problemów, a także nie oferuje zadowalającej wydajności. Inne zaś jak exFat mogą w przyszłości paść ofiarą roszczeń patentowych.

Systemy plików jak Ext 3,4 lub Btrfs są zaś przystosowane do klasycznych komputerów i mogłyby nie spełniać swoich zadań, chociaż różne postacie linuksowego ext3 są stosowane w Androidzie.

Proponowany system plików spotkał się już z entuzjastycznym przyjęciem, szczególnie wśród twórców jądra Linux jak Greg Kroah-Hartman, który opisuje system jako łatwy do zastosowania, szybszy od istniejących, przystosowany do nowoczesnych urządzeń i idealny dla systemów z systemem Android.

Na SourceForge pojawiły się również narzędzia F2FS Tools, przeznaczone do łatwego zarządzania wspomnianym system plików.

Źródło: OSWorld, H-Online, TechSpot, LinuxKernelArchive lkml

Back to university zestawienie przewodnik laptopy smartfony tablety drukarki peryferia gry konsole upominki

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    DyndaS
    5
    Ja tam czekam na Samung SSD 840 Pro i testy rzeczywiste użytkowników bo w kilku serwisach wypada świetnie. Dobrze że wstrzymałem się z zakupem 830.
    • avatar
      Bosman
      3
      I okaże się potem, że Samsung ma najwydajniejsze SSD... no,no, sprytnie.
      • avatar
        RexRX
        3
        Oby nowy system plików się sprawiał.
        • avatar
          Konto usunięte
          2
          Na pewno będzie to dobry krok w stronę dysków SSD i dla przyszłości elektroniki. Jednak ceny dysków NAND i ich pojemności względem tradycyjnych talerzy wciąż są dość wysokie. Co prawda im więcej producentów wyda takie dyski, tym będą tańsze.
          • avatar
            Konto usunięte
            2
            Wszystko pięknie ale windy na tym nie postawię bo trzebe by dodać sterownik do jądra na co M$ zgody nie wyda. Na linuxie chętnie.
            • avatar
              Konto usunięte
              2
              Ciekawe ile kosztowałyby SSD od Appla...
              • avatar
                Konto usunięte
                1
                Oj, przecież wiadomo że chodzi o kasę. Samsung jest największym płatnikiem haraczu za exFAT na rzecz M$. Kilkaset milionów rocznie za coś co można opracować u siebie i zebrać laury za ratowanie świata. Kto z was się naprawdę przejmuje, że NAND może się zacząć zużywać po 3 latach użytkowania smartfona? Do tego czasu firma która wam go sprzedała będzie chciała wam sprzedać już następny.
                • avatar
                  korax
                  1
                  Ciekawe kiedy wkoncu bedzie nastepca wysluzonego NTFS
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    "chociaż różne postacie linuksowego ext3 są stosowane w Androidzie."

                    ja na link2sd mam ext4 i sprawuje się świetnie
                    • avatar
                      kropka89
                      0
                      Ciekawe posuniecie z tym open sourcwoym rozwiązaniem. Co prawda sam na tym w pewnym sensie zyskuje bo być moze zostanie zawarty w androidzie ale i zostanie udoskonalony. No i o oczywiście po tych wielu walkach patentowych na plus wplynie PR gdzie pokazuje, że walczą z trolem bo musza, a nie ze tego tak bardzo chcą.