Na topie

Samsung szykuje 49-calowy monitor 5120 x 1440 px - podwójne QHD również dla graczy

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Monitory

Kategoria: Komputery Peryferia Monitory Producenci: Samsung

Nowy model ma zaoferuje potężną rozdzielczość i wysoką częstotliwość odświeżania. Gracze powinni być zadowoleni.

  • Samsung szykuje 49-calowy monitor 5120 x 1440 px - podwójne QHD również dla graczy
A A

Pamiętacie 49-calowy monitor Samsung CHG90 o rozdzielczości 3840 x 1080 px (podwójnej Full HD)? Wygląda na to, że producent planuje pójść o krok dalej i pracuje nad podwójnym monitorem QHD.

Pierwsze szczegóły o nowej konstrukcji ujawnił serwis TFT Central – zostanie ona wyposażona w zakrzywioną matrycę VA o przekątnej 49 cali i rozdzielczości 5120 x 1440 px (odpowiadającą rozmiarem dwóm monitorom QHD postawionym obok siebie). Zastosowany panel ma oferować częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, więc niewiele niższą względem CHG90 (ten oferował 144 Hz).

Oprócz tego producent pracuje nad innymi ciekawymi monitorami. W planach jest wydanie 34-calowego modelu z matrycą VA o rozdzielczości 3440 x 1440 px i odświeżaniu 144 Hz (do tej pory koreański producent oferował takie matryce, ale o odświeżaniu 100 Hz). Na uwagę zasługuje też 43,4-calowy, zakrzywiony panel VA o rozdzielczości  3840 x 1200 px i odświeżaniu 144 Hz.

Masowa produkcja 43,4- i 49-calowej matrycy ma ruszyć we wrześniu, 34-calowa będzie dostępna w trzecim kwartale. Na gotowe monitory zapewne poczekamy trochę dłużej.

Źródło: TFT Central

Odsłon: 4422 Skomentuj newsa
Komentarze

28

Udostępnij
  1. Agresor
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-05-17 09:44

    49" 1440p, to jest monitor na który warto zaczekać, choć patrząc na cenę 1080p 49" która oscyluje w okolicach ~5500zł, to 1440p pewnie będzie w przedziale 8000-10000zł. :/

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2018-05-17 09:46

      ta, cena taka że można by w niej kupic 2 porządne monitory zapewne i postawić obok siebie. Komfort pracy jak dla mnie jest lepszy na 2 monitorach niż na jednym a takim dziwacznie szerokim.

      Skomentuj

    2. Skeletor
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-05-17 10:50

      Pamiętam jak na wejściu kosztował 6299 zł. Przypomnijmy że monit nie ma G-Sync, także na start trzeba dostarczyć masę mocy z GPU.

      Podobnie jak ty, te nowe cacko wyceniam na 9999 zł lekką ręką.

      Skomentuj

    3. sebmania
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-17 13:57

      49 cali to nie monitor a telewizor :D
      inna sprawa że "podwójne" monitory które maj mało cali śmiesznie wyglądają ponieważ za strasznie wąskie.
      Dodatkowo dopiero w takich konstrukcjach widać sens zakrzywienia monitora.

      Skomentuj

    4. pawlinko18
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-17 15:08

      W Ameryce coś ponad 3k kosztował u nas 5,5 ...

      Skomentuj

  2. kitamo
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-05-17 09:45

    Ta noga do mnie nie przemawia. Slabo to wygląda no ale stabilnie musi stać więc niestety.
    Tylko dla nielicznych chyba taki monitor - przy tej rozdzielczości to 1080TI musi czapke z głowy zdjąc i przeprosić bo lekko nie będzie.

    Skomentuj

  3. slo1q
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-05-17 10:28

    Gdy PC master race wejdzie za mocno...
    Jestem ciekaw, czy nawet SLI z 1080 TI dałoby radę.

    Skomentuj

    1. Adrian Waleczny
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-17 10:48

      Jak nie, jak tak, bez przesady, chyba, ze mówisz o 60+kl/s, albo dużo więcej.
      To tylko 1440px w pionie.
      Swoją drogą, znowu kombinują z 32:9, dlaczego nie 21:9, które jest bardziej naturalne, i popularne ?

      Skomentuj Historia edycji

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-17 12:08

      Da rade ale SLI jest słabo już wspierane niestety i framepacing + frametime zaczyna jednak przeszkadzać jeśli już bierzemy pod uwagę tak duże czestotliwosci.

      Skomentuj

  4. BonzoCLS
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-05-17 11:14

    nie rozumiem czemu na takich reklamówkach super monitorów gosciu twardo rypie w splash art

    Skomentuj

    1. q3aki
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-05-17 12:11

      widocznie sprzet razera za mocno go ukasil :)

      Skomentuj

  5. BILInek
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-05-17 11:39

    Takie cos to bym chetnie lyknol jak bym mial juz w kompie 2x 2080 Ti :)

    Skomentuj

  6. Adrian Waleczny
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-05-17 11:41

    Dlaczego monitory są takie drogie w porównaniu z telewizorami, koszt produkcji jest droższy, użyte materiały, czy jeszcze coś innego, bo nie rozumiem ?

    Skomentuj

    1. Finear
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-17 12:31

      wiecej technologi które wiecej kosztuja
      np. odswieżanie, czas reakcji czy zgodnosc z sRGB

      dla przykładu
      monitor do grania będzie miał 2ms a TV zazwyczaj siedzą na 20-60ms (choć tu duze znaczenie maja wszelki upiekszenia obrazu w TV a nie tylko sam panel)
      zazwyczaj TV maja też niższe DPI

      Skomentuj

      1. Adrian Waleczny
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-05-17 14:07

        Tak myślałem, ale mimo wszystko trochę duże te różnice.

        Skomentuj

        1. Finear
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2018-05-17 14:58

          no nie wiem czy takie duże, zakrzywiony TV w 4k z podobnej jakosci panelem też swoje kosztuje

          Skomentuj

  7. xchaotic
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-05-17 11:54

    nie kumam czemu Samsung nie popatrzy co sie sprzedaje i za ile - jakby dodali g-sync to cena by byla 6999 zamiast 6959 albo cos w tym stylu.
    A tak, na pewno nie kupie, bo nawet 1080ti nie gwarantuje 120fps przez caly czas w kazdzej grze...

    Zakrzywiony ekran to tez cios w szczeke - niektorzy lubia ale moim zdaniej sie to nie przyjmie

    Skomentuj

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-05-17 13:15

      Gsync podniesie cene o 400-500 zlotych a nie o 40 zl...

      Skomentuj

  8. Blejd
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-05-17 13:20

    49cali to ogromna kobyła trzeba od tego siedziec min 2m.+ żeby to ogarnąć , nie mówiąc już o tym zę trzeba mieć odpowiedni duzy pokoj na to i biurko pod taki monitor , jako monitor do konsoli z padem to jeszcze bym to widzial ale nie do peceta z myszka i klawą :)
    Dla mnie optymalna wieklosc to cos pomiedzy 30-35cala ultrawide z 4k 21:9 zakrzywienie + gsync/hdr.

    Skomentuj

    1. Adrian Waleczny
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-17 14:05

      Nie trzeba biurka pod taki monitor, można, chyba, zawiesić na ścianie, lub jakimś stojaku, kupujesz jakieś nieduże biurko pod myszkę i klawiaturę, i jazda.

      Skomentuj

      1. Blejd
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-05-17 14:39

        Jak lubisz siedziec 2m+ od monitora z myszka i klawą gdzies pod scianą :) to ok :) Do konsoli z padem gdzie mozna lezec i grac jak najbardziej do filmow tez , ale do grania i codziennego uzytku jakos tego nie widze :)

        Skomentuj Historia edycji

        1. Adrian Waleczny
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-05-17 14:51

          To zależy od pokoju ;)

          Skomentuj

          1. Blejd
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-05-17 15:27

            Nawet w duzym pokoju nie widze grania z myszka i klawa kilka metrow od monitora :)

            Skomentuj

    2. HomeAudio
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-05-17 14:29

      Mam LG 34UC98-W i bez wahania bym dołożył aby mieć coś większego (49" 5120x1440px był by dużo lepszy). 34" to dla mnie sporo za mało... ale pewnie to tylko dlatego że pod VR miałem okazję zobaczyć jak fajnie może wyglądać znaaaacznie większy monitor (100, 200, 300 cali itd). Frajda z korzystania z monitorów rozmiaru ściany jest naprawdę duża... okienka wtedy można rozstawiać w dowolnym miejscu - na ścianie ;) ... przewrotnie zapytam więc - kiedy monitory 300" ?

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-05-17 14:40

        sam mam 32" i uważam ze do 37 dla mnie by było ok.

        Skomentuj

    3. djgromo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-18 07:37

      Ten calaż jest duży tylko na papierze. To ma wysokość monitora 24". Ja do takiego maleństwa w pionie bym na pewno nie wrócił. Zastanawiam się czy nie lepiej zamienić mojego Ultrawide 34" na ekran 4K ale w rozdzielczości min 40" (16:9). Brakuje mi teraz trochę przestrzeni w pionie.

      Skomentuj

    1. djgromo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-18 07:42

      To ja proponuję kupić używany TV OLED od LG, pewnie pod 5k zł już coś się wyrwie. Jak się siądzie do 55" 4k to i tak będzie miazga. Ja siedzę od takiego TV ok 1 m, ale następny pewnie będzie już 65", niech tylko dobiją do tego tysiąca nitów w technologii OLED. Ten stary TV pójdzie pewnie na biurko właśnie wtedy.

      Skomentuj

  9. Warmonger
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-05-17 17:42

    Czekałem na to. Ale się nie doczekałem, ponad rok temu kupiłem monitor 4K. Pewnie za 4-5 razy niższą cenę, niż ten tutaj :v