Smartfony

Samsung zaprezentował pierwszego smartfona z systemem Tizen

przeczytasz w 1 min.

Urządzenie prezentuje się naprawdę ciekawie.

Samsung Z smartfon

O systemie Tizen usłyszeliśmy po raz pierwszy już naprawdę dawno. Po wielu przygodach platforma ta wreszcie doczeka się debiutu na rynku smartfonów. Samsung zaprezentował pierwsze tego typu urządzenie pracujące pod jej kontrolą - Samsung Z.

Platforma Tizen początkowo zapowiadała się niezwykle interesująco, ale później pojawiły się nawet głosy, że może nie doczekać się premiery. Wtedy jednak za jej rozwój na poważnie zabrał się koreański producent i zaczęło przynosić to efekty. Tizen pojawił się już w zegarku Gear 2, a wkrótce można będzie zobaczyć go również w smartfonie.

Czym nowa platforma przekonać ma do siebie użytkowników? Zdaniem producenta, w stosunku do Android można zauważyć tutaj zdecydowanie większą płynność działania, lepsze zarządzanie pamięcią i lepszą wielozadaniowość. Dzięki temu aplikacje uruchamiać mają się błyskawicznie i tak samo bezproblemowo działać. Dodatkowo Tizen ma nieco łagodniej obchodzić się z akumulatorem smartfona.

"Samsung  Z integruje moc i zdolności adaptacyjne platformy Tizen, dzięki czemu użytkownik może przeglądać Internet szybciej i bardziej efektywnie wykorzystywać dostępne aplikacje." - DJ Lee, dyrektor biura sprzedaży Samsung Electronics

Co ważne, mimo z zastosowania systemu Tizen, smartfon nie został jednocześnie wyposażony w słabe podzespoły. Moce obliczeniowe zapewniać będzie tutaj bowiem czterordzeniowy procesor z zegarem 2,3 GHz oraz 2 GB pamięci RAM. Poza tym smartfon wyposażony został w 4,8” Super AMOLED o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, kamery 8 i 2,1 Mpix, a nawet czytnik linii papilarnych.

Specyfikacja techniczna:

  • system operacyjny Tizen 2.2.1
  • ekran 4,8” Super AMOLED, 1280 x 720 pikseli
  • czterordzeniowy procesor z zegarem 2,3 GHz
  • 2 GB pamięci RAM
  • 16 GB pamięci wewnętrznej + czytnik kart microSD
  • kamera główna 8 Mpix i przednia 2,1 Mpix
  • WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, LTE Cat.4, NFC
  • GPS
  • czytnik linii papilarnych
  • akumulator 2600 mAh
  • wymiary 138,2 x 69,8 x 8,5 mm
  • waga 136 g

Samsung Z na sklepowych półkach pojawić ma się w 3 kwartale tego roku. W pierwszej kolejności trafić ma do Rosji. Cena nie została jeszcze ujawniona.

Źródło: Samsung

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Tridefy
    29
    Gdyby nie napis "Samsung" pomyślałbym, że to LG L9.
    • avatar
      Dizzy
      13
      Dokładnie tak jak koledzy powyżej piszą. To producenci ładując swoje nakładki (patrz. Samsung i jego tuchwizz) zamulają cały system. Google powinno nakazać producentom, 2 wersje systemu dla każdego smarta. Podczas 1 uruchomienia telefon by się zapytał jaką wersję chcemy z nakładką czy bez i po kłopocie.
      • avatar
        Konto usunięte
        3
        Tizen jest OpenSource?
        Warto wypróbować przed UbuntuPhone ;)
        • avatar
          jkbrenna
          2
          a jaki processor?
          Intel tez udzial w Tizenie ma..
          • avatar
            aavil
            2
            Mam nadzieję, że ta wielozadaniowość nie będzie się objawiać jak w Samsung Wavie.
            • avatar
              RAQ73
              2
              miałem samsunga galaxy grand duos, po aktualizacji strasznie mulił, teraz mam czystego androida na nexusie 5 i wszystko śmiga aż miło. polecam czystego androida bez gównianych nakładek producentów...
              • avatar
                Konto usunięte
                1
                wkoncu moze samsung sie wezmie za swoj system, tak jak apple, i wkoncu samsungowe telefony beda chodzily plynnie, ciekawe ciekawe :)
                • avatar
                  radioactiv3
                  0
                  Powtórka z BadaOS?
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    -3
                    Podzielam zdanie kolegów. Mam HTC one m7 i na gustom tomie z sensem 6 i Android 4.4.2 i hula jak głupi . Mac 600MB ram bierze system. Choć to tak troszkę dużo :/
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      -13
                      Koniec z Androidem, za samsungiem pojda i inni.

                      Jak mozna tak zamulac komorke z 2GB RAMu, nie rozumiem.
                      • avatar
                        MalFurion
                        0
                        Samusung Z
                        Sony Xperia Z
                        ....
                        Czuje pozew:D
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          jeszcze tylko parę GB ramu, lepszą grafę i pamięci a telefon będzie miał bebech lepsze niż mój złomputer
                          • avatar
                            danpe_
                            0
                            Niech się Samsung w d... pocałuje, tak samo obiecywali jak wprowadzali Badę, co to za cuda miały nie być. Dwa lata czekałem na aktualizację Wave II i co? I nic, olałem samsunga tak, jak on olał mnie.
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Co do Androida, to nie wiem jak wyłączyć ładowanie ram-u. Wiem tylko,że Linux tak nie ma. Dla przykładu zużycie RAM-u w Debianie 7,który kiedyś próbowałem,wynosiło ok.350-400 MB RAM.Natomiast w Ubuntu 14.04 (Unity) ,który obecnie używam ,z otworzonym psensorem i przeglądarką obrazów ,po uprzednim wyłączeniu ok.10 kart w przeglądarce internetowej, wynosiło ok.700 MB RAM(dokładnie 686). W Debianie jakby trochę pokombinować to przypuszczam,że dałoby się wycisnąć jeszcze mniej.O stabilności nie mówię,ponieważ od ostatniego tygodnia kwietnia pokazały mi się tylko 3 komunikaty (prawdopodobnie przez "świeżość" systemu ,a po aktualizacjach jest cicho i przyjemnie)

                              Zostaję,więc przy swojej opinii,że Linux jest świetnym systemem operacyjnym ,lepszym od Windowsa pod względem stabilności i szybkości działania ,o Viście nie wspominając. Sądzę,że taka sytuacja Androida jest spowodowana takim ,a nie innym zbudowaniu systemu opartego na Linux-ie.Być może powodem jest też nie do końca dobra optymalizacja dla urządzeń mobilnych lub róźnorodność podzespołów zamontowanych w nich. To są tylko przypuszczenia i nie wiadomo jak jest naprawdę.Być może kiedyś problemy zostaną poprawione i Android będzie idealnym systemem na smartfony/tablety na którego nikt nie będzie narzekał. Poczekamy, zobaczymy.