Na topie

5 nowych klas prędkości dla kart pamięci SD - dla filmujących

Autor:

Szef strefy Foto

więcej artykułów ze strefy:
Foto

SD Association wraz z nową specyfikacją standardu SD 5.0 wprowadza pięć nowych klas wydajnościowych dla filmujących aparatami i kamerami

Karty pamięci

AA

Kolekcja oznaczeń, które mogą pojawiać się na kartach pamięci SD, powiększyła się o kolejne 5 klas prędkości. Tym razem z literką V, co wskazuje, że powinny one interesować przede wszystkim osoby filmujące aparatami i kamerami wideo. Są to klasy prędkości V6, V10, V30, V60 i V90, które są elementem nowego standardu SD 5.0 wprowadzanego przez SD Association.

Nowe klasy prędkości stworzono z myślą o osobach, które filmują w rozdzielczości 4K, lub wyższej, 3D, a także rejestrują wideo 360 stopniowe z bardzo wysokim bitrate.

Jakie mamy klasy prędkości

By ułatwić użytkownikom cyfrowych aparatów i kamer wybór i zakup nośnika pamięci o wydajności, która pozwoli wykorzystać potencjał urządzenia, już dawno temu wprowadzono system klas prędkości. Określają one z jaką maksymalną utrzymywaną prędkością dana karta może odczytywać i zapisywać dane. Utrzymywaną oznacza, że niezależnie od warunków, prędkość nie może spaść poniżej wspomnianej wartości. Inaczej mówiąc jest to minimalna prędkość odczytu/zapisu.

W przypadku kart SD stosowano dotychczas dwa systemy. Standardowe klasy prędkości Class 2, Class 4, Class 6 i Class 10 jak sugeruje nazwa oznaczały karty, które zapisywały zawsze z prędkością przynajmniej 2, 4, 6 lub 10 MB/s.

Potem, gdy pojawił się interfejs UHS, wprowadzono dwie dodatkowe klasy U1 i U3, które odpowiednio oznaczały prędkość 10 lub 30 MB/s.

Klasy prędkości SD

Teraz wraz ze wzrostem znaczenia funkcji wideo przy zastosowaniu nośników SD, otrzymujemy aż 5 nowych klas prędkości. Są to V6, V10, V30, V60 i V90. Liczba oznacza minimalną prędkość w MB/s z jaką odczytywane/zapisywane są dane. Czyli karta zgodna z klasą V90 gwarantuje zapis z prędkością 90 MB/s.

Klasa prędkości to nie maksymalna wydajność

Nie wszyscy użytkownicy aparatów i kamer zdają sobie sprawy, że klasa prędkości, a prędkość podawana w MB/s na etykiecie karty SD to dwie różne wartości. Klasa oznacza jak napisałem minimalną prędkość, a wartość w MB/s to prędkość maksymalna.

Owszem, karty renomowanych producentów z najwyższych serii, będą w stanie osiągnąć, a przynajmniej zbliżyć się do deklarowanych wartości, ale nie jest to gwarantowane. Dlaczego? Wiele zależy od typu danych i sposobu ich zapisu, a to oznacza, że nawet karta na której jest napisane 90 MB/s nie musi spełniać kryteriów, które narzuca na przykład klasa V30, a co dopiero V90.

Dlatego…

…należy zwracać dokładną uwagę na oznaczenia i informacje w instrukcjach

Teoretycznie klasa V6 i Class 6 oznaczają minimalną prędkość zapisu 6 MB/s. Są one jednak określane dla różnych sytuacji, dlatego nie powinno się utożsamiać obu klas. Najlepiej gdy na karcie mamy oba typy oznaczeń.

Pamiętajmy, że klasy V przeznaczone są wyłącznie dla osób filmujących, które korzystają z wysokich rozdzielczości i kodeków dających wysoki poziom bitrate. Co więcej, nie wystarczą tylko same oznaczenia na karcie. Należy zajrzeć do instrukcji aparatu lub kamery i upewnić się jaki typ karty SD (SDHC czy SDXC, zgodna z UHS-I czy UHS-II), a nie tylko klasa prędkości, jest wymagana.

Źródło: SD Association

Odsłon: 12666 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij
 1. mistrz
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2016-03-03 16:26

  Zacznijmy od tego,że większość aparatów cyfrowych ma słabą pamięć wewnętrzną (czyt. bufor) więc kupno szybkich kart to wyrzucone w błoto pieniądze.

  Skomentuj

  1. Bambo1983
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-03-04 15:09

   A nie jest tak, że jednak im szybsza karta tym szybciej bufor się opróżnia ?
   Oczywiście pomijając max szybkość z jaką te dane da się z bufora skopiować, bo to zapewne zależy od wielu innych rzeczy :)

   Skomentuj

   1. mistrz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-03-04 18:31

    Pojemność bufora i szybkość jego opróznienia,to on musi przechować w swojej pamięci dane do czasu ich przetworzenia przez procesor i zapisania na karcie. Dopiero po opróżnieniu bufora aparat będzie mógł wykonać kolejne ujęcia. Jeśli wąskim gardłem okaże się ograniczona prędkość transferu danych, jaką może pochwalić się nasze urządzenie to nici z szybkich kart.Zazwyczaj producenci podają użycie kart klasy 4,6,10 i to w zupełności wystarczy do zdjęć i filmów fhd - ten ostatni pomijając niektóre aparaty z kartą klasy 4.

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!