Na topie

Seagate zapowiada tani dysk HDD o pojemności 10 TB

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
HDD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski HDD Tematyka: SMR Producenci: Seagate

Seagate powalczy z Western Digital/HGST nie tylko pojemnością, ale też opłacalnością dyskó twardych.

Seagate dysk HDD

AA

Firmy Seagate i Western Digital prześcigają się w zapowiedziach coraz pojemniejszych dysków twardych, aczkolwiek jednocześnie zaczyna się też liczyć opłacalność takich nośników. W przyszłym roku czeka nas mała rewolucja na rynku HDD.

Japoński oddział firmy Seagate, w wywiadzie udzielonym serwisowi Akiba PC Hotline, zapowiedział na przyszły rok premierę modelu mogącego pomieścić 10 TB danych – konstrukcja ta zostanie wyposażona w sześć talerzy, z których każdy ma mieć pojemność 1,67 TB. Dla porównania, obecny lider pod względem pojemności - model Seagate Archive HDD v2 - ma 8 TB. Konstrukcja ta również bazuje na sześciu talerzach, lecz tym razem mogących pomieścić „tylko” 1,33 TB.

W odróżnieniu od konkurencyjnego rozwiązania HGST (marki należącej do koncernu Western Digital), a więc wypełniania wnętrza dysku helem (technologia HelioSeal), firma Seagate zastosuje w swoich konstrukcjach technologię SMR (Shingled Magnetic Recording). Rozwiązanie to pozwala zwiększyć upakowanie ścieżek na talerzu magnetycznym, ale z drugiej strony zmniejsza osiągi nośników – z tego względu bardziej sprawdzą się one jako magazyn danych, aniżeli wydajny dysk systemowy. Sam nośnik ma być jednak znacznie tańszy od konkurencyjnych produktów HGST - firma ta również zapowiedziała model o pojemności 10 TB. Niestety w wywiadzie nie pojawiła się konkretna kwota.

Źródło: MyCE, Akiba PC Hotline

Odsłon: 12895 Skomentuj newsa
Komentarze

20

Udostępnij
  1. adrpl
    Oceń komentarz:

    19    

    Opublikowano: 2014-12-29 12:15

    A możne popracowaliby nad awaryjnością?

    Skomentuj

    1. FaraonM
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2014-12-29 14:44

      Dysk mógłby być 1-2 TB i z gwarancja 15 lat. To by była dopiero sensacja, sprzedaż była by duża :')

      Skomentuj

    2. Czarnoskrzydly
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-12-30 07:52

      Dla tak dużych dysków jak najbardziej - powinni za wszelką cenę zadbać o wytrzymałość i niezawodność.
      Swoją drogą z tą awaryjnością... W mojej praktyce dużo częściej wysypywały się WD Greeny (już chyba trzy - 1TB x2 i 2TB x1) a stare Barracudy które mam (7200.10 ze zmienionym firmwarem - fabrycznie oficjalnie był wadliwy , i 7200.12) wciąż działają bez problemów.

      Skomentuj

  2. barwniak
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-12-29 12:15

    To, że zapowiada, to już było wiadomo miesiąc temu.
    Coś muszą zmienić w technologii HDD, bo ile można dokładać talerzy.
    Teoretycznie mogą zrobić tak jak w laptopowych 2TB dyskach (13mm, chodź są i takie 9,5mm), nie utrzymać standardu i dać grubsze.
    Gdyby dali dyski 5,25 cala, to bez zmiany gęstości, dostają x2,3 pojemność na talerz. MAX transfer liniowy poleciał by spokojnie do 300MB/s (na SATA 6Gb) nawet przy 5400rpm, tak aby nie powodować wibracji.

    Skomentuj

  3. PIRAT_PL
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2014-12-29 12:52

    Niech się ścigają to barracuda 7200 1TB potanieje to kupię drugą ;) Slotów SATA mi nie brakuje.
    A w zasadzie 10 TB dysk to raczej słaby pomysł dla domowego użytkownika bo nie sądzę aby ktoś wykorzystywał w standardowym użytku więcej niż 2-3 TB ale jak ktoś lubi why not?
    Ale za to dobre zastosowanie do firm w szczególności jak na 1 kompie na różnych zmianach inna osoba pracuje to przynajmniej można bardziej zaszaleć z wydzieleniem przestrzeni na partycjach o ile to potrzebne bo teraz sporo firm pracuje na zasadzie logowania do serwera w sieci ale jak komuś mało 2-4 TB to 10 jest dobrą opcją a co do awaryjności sam na Seagate nie narzekam bo mam Barracude już spokojnie 5 lat i cisza a wcześniejszy 500 GB też był od Seagate i po prostu wypiąłem go bo kupiłem większy ale na półce jest można uruchomić bez problemu. Nie mniej jednak spotkałem kilka przypadków Seagate gdzie dyski HDD wytrzymywały dość krótko ale no to wygląda mi na loterie na zasadzie "jak trafisz tak masz" a jednak tak nie powinno być.

    Skomentuj

  4. exposiure
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2014-12-29 13:41

    PirateBay zamknięte, sprzedasz dysków spada...

    Skomentuj

    1. majkel152
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2014-12-29 19:23

      a co to pajretbej to jedyna torrentownia? panie to śmietnik przeca

      Skomentuj

    2. Detrioux
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-12-30 21:53

      ? Zamknięte ? Płatne ? Nie. Sprawdź inne serwery z inną nazwa domenową.

      Skomentuj

  5. anarett
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2014-12-29 14:37

    Wszędzie wszyscy piszą że seagate taki awaryjny a ja swojego 500gb już chyba piąty rok męczę ;)

    Skomentuj

    1. znik70
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2014-12-29 14:43

      bo on był jeszcze z dobrej serii. mam to samo. nowego 1tb bym nie kupił.
      tak czy siak grunt to dobra wentylacja. niestety większość bud to lipa i się przegrzewa.

      Skomentuj

    2. Jake24
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-12-29 14:44

      To już radzę kupić nowy i przenieść dane. Ja tez męczyłem swojego 5 lat, nawet o nim nie myśląc, aż pewnego dnia , bez żadnego ostrzeżenia po prostu się nie zgłosił w biosie. Dałem do firmy odzyskującej dane, to mi powiedzieli, że jest tak zmasakrowany, że muszą go wysłać do lepszej firmy i będę musiał zapłacić 8 tys. zł. No ale dzięki temu mam teraz ssd 250 GB od Samsunga i... Windows 8.1

      Skomentuj

      1. pietrov
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2014-12-29 22:13

        a co ma do tego windows 8.1?

        Skomentuj

        1. Jake24
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2014-12-30 14:35

          Kompletnie nic, ale jak już wszystkie dane poszły w kosmos, instalka od nowa to zdecydowałem się zmienić vistę na 8.1, tak przy okazji. A Wy co myśleliście?

          Skomentuj

    3. AkaRyupl
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-12-29 17:29

      Ja miałem jeden 6 lat, na szczęście miałem inne dyski, bo nagle dowiedziałem się, że mu coś nie pasuje i miał 10 bad sectorów...

      Skomentuj

    1. Detrioux
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2014-12-30 21:54

      Idź się popisywać pod filmikami Abstrachjuje nie tu.

      Skomentuj

  6. dysan112
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-12-31 07:51

    I co z tego że 10TB skoro odczyt/zapis liniowy to max 100-120MB/s.

    Daje to około 400-500 GB na godzinę transferu i to jeśli jest to transfer liniowy bo jak nie to oj to dnia chyba nie starczy :)

    Skomentuj

  7. Hakuren
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-12-31 08:04

    Seagate vs HGST. To żaden wybór - HGST bije na głowe każdy produkt Seagate, a że jest raz czy dwa droższy. Cóż jakość kosztuje nie ma czegoś takiego jak tani i dobry. 10TB i tradycyjne 5900 rpm od Seagate. Śmiech na sali.

    Skomentuj

  8. felson
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-01-01 11:35

    Sześć talerzy, super, ależ to się będzie grzało i sypało...