Na topie

W minutę może się dużo zdarzyć - polski zwycięzca konkursu Sony na film dokumentalny

Autor:

Szef strefy Foto

więcej artykułów ze strefy:
Foto

Kategoria: Foto Kamery Tematyka: filmowanie Producenci: SONY

Hubert Napierała w 60 sekundach zmieścił historię motocyklisty i jego niecodziennej pasażerki. Film zyskał uznanie w konkursie.

 • W minutę może się dużo zdarzyć - polski zwycięzca konkursu Sony na film dokumentalny
A A

Początek wiosny to okres, w którym aktywuje się fotograficzny dział firmy Sony. Czekamy na wybór najlepszych prac fotograficznych w SWPA, premiery nowych aparatów cyfrowych i mamy przyjemność poinformować o sukcesie Huberta Napierały, który zwyciężył w konkursie FS7 II Documentary.

Hubert Napierała

Uchwycić życie w 60 sekund

Celem konkursu było przygotowanie krótkiego, 60-sekundowego filmu dokumentalnego. Zwycięzca został wybrany przez znanego filmowca Philipa Blooma.

Nagrodzona praca o tytule Mia the Biker Dog, opowiada o przyjaźni i wspólnych motocyklowych wycieczkach po Polsce. Bohaterem jest Michał i jego psia pupilka, urocza Mia.

Hubert nakręcił film dzięki wsparciu znajomych i rodziny. W przeciwieństwie do bardzo kosztownych reklamowych spotów, tutaj nie było mowy o jakimkolwiek budżecie. Opłaciło się, nie tylko dla satysfakcji z uznania w oczach ekspertów. Hubert w nagrodę otrzymał kamerę Sony PXW-FS7M2K.

Sony PXW-FS7M2K
Główna nagroda wraz z obiektywem

Wybór zwycięzcy jak twierdzi Philip Bloom nie był łatwy, poniżej film, który zajął drugie miejsce.

Krótkie czy jednak długie formy filmowe

Stworzenie filmu, który będzie krótki, a jednocześnie nie będzie sprawiał wrażenia, że taki jest na pewno nie jest proste. Czynimy na szczęście postępy w tej dziedzinie, a dowodem są nie tylko prace dokumentalne, ale też branża filmowa związana z serialami.

To co prawda dość trudny temat, bo seriale mogą wiązać się z mydlanymi operami, których nadal nie brak, ale powstaje coraz więcej ciekawych produkcji, które nie pozwalają nam się nudzić, a które nie składają się z setek odcinków.

Pod drugiej stronie barykady stoją bardzo długie historie, takie jak Hobbit, który z niewielkiej książeczki urósł do prawie 8 godzinnej epopei. Czy potrzebnie? Na to pytanie chyba już znamy odpowiedź. Czasem fajnie zanurzyć się w ulubionym świecie, lepiej jednak czynić to z umiarem.

Kiedyś byłem zwolennikiem teorii, że dobry film powinien trwać 130 minut. Czyli dwie godziny i ciut więcej. Film trwający 90. minut nie miał sensu. Teraz już nie jestem tego pewien i to chyba dobrze.

Źródło: Sony, Inf. Własna

Odsłon: 6037 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij
 1. sebmania
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-03-22 19:34

  Czy krótki czy długi film powinien być dobry.

  Skomentuj

 2. Wasek
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-03-22 22:24

  Tak z ciekawości.. Dlaczego 4:3?

  Skomentuj

 3. Marucins
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-03-23 09:59

  1 miejsce OK. fajny wesoły przyjemny.
  Dosyć mam oglądania nędzy i rozpaczy. Wiem że taki stan jest dookoła nas ale najczęściej takie coś wygrywa w konkursach... bo "łapie za serce".

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!