Na topie

Dysk czy karta pamięci - z Sony CFast 2.0 128 GB to nie ma znaczenia

Autor:

Szef strefy Foto

więcej artykułów ze strefy:
Foto

Bardzo szybka karta pamięci Sony zgodna ze standardem CFast 2.0 przeznaczona jest dla profesjonalnych użytkowników filmujących i fotografujących.

 • Dysk czy karta pamięci - z Sony CFast 2.0 128 GB to nie ma znaczenia
A A

Nadchodzące powoli, ale nieubłaganie czasy filmów 8K, a także coraz powszechniejsze urządzenia rejestrujące wideo 4K z minimalną kompresją, a nawet w formacie RAW, nakładają na mobilne nośniki coraz większe wymagania. Standard CFast 2.0 jest wariantem (a niejako następcą) popularnego nawet dziś CompactFlash i stosowany jest w kartach pamięci przeznaczonych dla profesjonalnego sprzętu filmującego i fotografującego. Karty pamięci Sony z serii G, zgodne z CFast 2.0 to kwintesencja zalet tych nośników.

Tak szybko jak dysk, a może jeszcze szybciej

Nowa seria kart pamięci Sony G CFast 2.0 obejmuje trzy wersje pojemnościowe. Najmniejszą 32 GB, średnią 64 GB i największą 128 GB. Ich wydajność porównywalna jest z parametrami najszybszych dysków SSD.

Deklarowane maksymalne prędkości zapisu i odczytu to odpowiednio 510 MB/s i 530 MB/s. Tak duża wydajność sprawdzi się przy fotografowaniu w trybie seryjnym i wysokiej rozdzielczości sensora. Przyśpieszy opróżnianie bufora w aparatach cyfrowych (oczywiście aparat musi wspierać CFast 2.0) co pozwoli szybko rozpocząć kolejną serię zdjęć, a także ułatwi przeglądanie dużych zbiorów obrazów.

Prędkość docenią też filmujący. Dla nich Sony postarało się o zgodność ze standardem VPG130. Oznacza on, że niezależnie od maksymalnych parametrów wydajnościowych (które nie muszą być dotrzymane zawsze), karta przy ciągłym zapisie nie będzie zapisywać danych wolniej niż w tempie 130 MB/s.

Karty pamięci dla zawodowców

Nie ulega wątpliwości, że nowe nośniki Sony to sprzęt dla zawodowców. Uzupełniają one linię tego typu produktów które oferuje Sony, a która obejmuje karty XQD, SxS i wewnętrzne napędy SSD. Sony chwali się także najwydajniejszymi obecnie kartami SD, a to już typ nośnika bliższy każdemu użytkownikowi aparatu cyfrowego.

 

Karty oznaczone symbolami CAT-G32, CAT-64 i CAT-G128 trafią do sprzedaży na początku 2018 roku. Niestety nie możemy jeszcze podzielić się z wami ich cenami.

Źródło: Sony

Odsłon: 6488 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. Silver
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-11-29 14:34

  Oczywiście, że ma znaczenie - karty nie mają tyle iops co dyski (no chyba, że stosują kontrolery co mają ponad 20k iops).

  Skomentuj

  1. pablo11
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-11-29 14:53

   Tylko po co tyle IOPsow ?? Przecież to ma służyć do przyjmowania obrazu Video. I w tej kategorii dorównuje najtańszym dyskom twardym... A w roli dysku twardego to raczej nie wystąpi, nie tylko ze względu na IOPsy, ale również z powodu na interfejs czytników tych kart oraz brak dodatkowej pamięci którą kontroler załatałby uszkodzoną pamięć.

   Skomentuj

 2. Silver
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-11-29 14:34

  Oczywiście, że ma znaczenie - karty nie mają tyle iops co dyski (no chyba, że stosują kontrolery co mają ponad 20k iops).

  Skomentuj

  1. deel77
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2017-11-29 15:18

   Dobrze jest rozróżniać jednostki Megabajt na Sekundę to nie Megabit na Sekundę. Twój aparat (taki sam jak mój) zapisuje 810 megabitów na sekundę a ta karta ma 500 megabajtów na sekundę (czyli w przybliżeniu 4000 megabitów na sekundę) i będzie wystarczająco szybka aby obsłużyć Twój i Mój aparat.

   Jedyne co mnie dziwi to strategia Sony która polega na tym że w każdym sprzęcie mamy inne karty MD, SxS, XQD, SD a teraz CFast - użytkownicy Sony muszą się czuć świetnie kupując kolejne rodzaje - DROGICH - kart.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!