Smartfony

Smartfon Sony Honami z aparatem 20 Mpix - konkurent dla smartfona Nokia Lumia 1020

opublikowano przez Karol Żebruń w dniu 2013-07-16

Nadchodzący flagowy smartfon Sony z 20 Mpix sensorem Exmor RS i technologią przypominającą PureView.

Sony Honami

Aparat o kodowej nazwie Sony Honami, który ujrzy światło dzienne prawdopodobnie w trakcie wrześniowych targów IFA, będzie miał na pewno sensor 20 Mpix. Tak wynika z ujawnionych zdjęć prezentujących interfejs aparatu. Rozdzielczość to jednak nie wszystko, istotna jest także kwestia rozmiaru sensora, a nadto jakość zdjęć, która wcale nie musi być powiązana z tym ostatnim parametrem w oczywisty sposób.

Obawy wzbudza rozmiar sensora. Przecieki wskazują, że nie będzie to sensor porównywalny rozmiarowo z tym, co zastosowano w Nokii Lumia 1020 (rozmiar klasy 2/3”). Będzie to raczej typowo kompaktowy układ 1/2.3” typu Exmor RS z dedykowanym procesorem obrazu BIONZ. Technologia przetwarzania obrazu stosowana w Sony Honami będzie prawdopodobnie podobna do tego, co możemy znaleźć w Nokii Lumia 1020, czyli będzie to wariant PureView. Choć do końca nie wiemy jeszcze, ile wspólnego będzie miała technologia Sony z pomysłem Nokii.

Sony Honami interfejs aparat
Screen z interfejsu użytkownika z dostępnymi rozdzielczościami fotografowania.

Jeśli informacje dotyczące rozmiaru sensora i silnika obróbki obrazu potwierdzą się, Sony Honami będzie testem czy technologia PureView lub jej podobne mają sens w przypadku tak małych sensorów. Możemy próbować wydać werdykt na sucho, bazując na doświadczeniu z kompaktami, ale to nadal tylko gdybanie. Nie spisujmy aparatu w Sony Honami na straty, bo aparaty takie jak Samsung Galaxy S III są przykładem, że dopracować należy wszystkie elementy, nie tylko sensor i matrycę. Przeciętny, w porównaniu z Nokią 808 PV, sensor daje sobie radę całkiem dobrze.

Sony Honami wygląd
Prawdopodobne wymiary Sony Honami - 144 x 73.9 x 8.3 mm.

Oprócz danych dotyczących rozdzielczości sensora, dokładnie 20,7 Mpix, i optyki Sony G, pojawiają się również inne informacje dotyczące tego smartfona. Takie jak 2,2 GHz chipset Qualcomm Snapdragon 800 i 5” wyświetlacz Full HD wykorzystujący tę technologię Triluminos, podobnie jak niedawno pokazany Sony Xperia Z Ultra. Całość będzie zasilana przez 3000 mAh akumulator. Czekamy zatem z niecierpliwością na premierę smartfona, który prawdopodobnie otrzyma nazwę Sony Xperia i1.

Sony Honami zaproszenie premiera

Źródło: phonearena, endgadget

marketplace

Komentarze

9
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jak niemal każdy Sony bardzo ładny smart
 • avatar
  jeżeli Triluminos nie będzie miał problemów z kątami widzenia i czernią, to to będzie mój kolejny smartfon.
 • avatar
  Calkiem spoko ale Z-tka ładniejsza :)
 • avatar
  Tyle miejsca na dole, czyżby sony przekonało się w końcu do fizycznych przycisków, a nie wirtualnych jak dotychczas? :)
  Oby..
 • avatar
  Jak aparat bedzie tak samo cieniutki jak w Xperi Z to niech Sony sie nie błaźni, Lumia 1020 bedzie nie do przebicia to wiecej niz pewne.
 • avatar
  Czemu patrząc na tego fona widzę Lumie 925 tylko, że bardziej płaską i nie tak ładną?
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  coming soon :)
 • avatar
  czas zmienić Zetkę :P