Na topie

Nadchodzą rekordowe obniżki cen SSD

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
SSD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski SSD

Według raportu firmy Trendforce, do końca roku ceny nośników SSD osiągną rekordowo niski poziom $0,1 za GB. To dobry pomysł, aby pomyśleć nad zakupem nowego dysku.

  • Nadchodzą rekordowe obniżki cen SSD
A A

Już od pewnego czasu obserwujemy obniżki cen i wzrost zainteresowania dyskami SSD (czego efektem jest również spadek zainteresowania tradycyjnymi dyskami HDD). Prognozy są tutaj wyjątkowo optymistyczne, bo eksperci wskazują, że ceny nośników półprzewodnikowych będą jeszcze bardziej spadać.

Analitycy z firmy DRAMeXchange (oddziału firmy Trendforce) opublikowali raport, który wskazuje na jeszcze większe obniżki cen SSD – prognozuje się, że do końca roku osiągną one rekordowo niski poziom 0,1 dolara w przeliczeniu na GB pojemności. Największą opłacalnością mają cechować się modele o pojemności ~500 GB i 1 TB.

Warto również zauważyć, że nośniki M.2 PCIe cenowo coraz bardziej zbliżają się do nośników 2,5 cala SATA i przez to zyskują na popularności wśród klientów. Analitycy przewidują, że wkrótce obejmą one połowę rynku SSD i stopniowo będą wypierać wolniejsze konstrukcje.

Trendforce SSD - raport

To już szósty kwartał z rzędu, gdy obserwujemy obniżki cen - mają one wynikać ze spadków cen komponentów, nadpodaży pamięci NAND oraz wojny cenowej między producentami. Swój udział ma tutaj też postęp technologiczny, który pozwala na konstruowanie bardziej złożonych, tańszych kości pamięci (również modułów QLC NAND).

Warto więc pomyśleć o zakupie dysku SSD. Jeżeli jednak nie wiecie na jaki model się zdecydować, zalecamy zapoznać się z naszymi zestawieniami polecanych modeli 2,5 cala oraz M.2.

Źródło:  Trendforce

Odsłon: 16222 Skomentuj newsa
Komentarze

36

Udostępnij
  1. mutissj
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2019-05-11 10:06

    Aktualnie wygląda to tak:

    [160 zł] HDD 1TB (Tosiba P300)
    [560 zł] SSD 1TB (Crucial MX500)

    Raczej w tym roku SSDki nie zdetronizują opłacalności HDDków w kwestii pojemności.

    Skomentuj

    1. rlistek
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-05-11 11:19

      Nie zdetronizują, ale tylko w budżetwych buildach. Jak ktoś buduje porządny komputer domowy to nie ma najmniejszego powodu, żeby wkładał do niego jakiegokoliek HDDka.

      Skomentuj

      1. abukiewicz
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2019-05-11 14:09

        niedawno budując kompa wrzuciłem talerzowy dysk 4TB na śmietnik, coby nie zaśmiecać niepotrzebnie ssd i nie widzę żadnego powodu aby siedzieć na samych ssd. Dla porównania SSD 4TB kosztuje 4k zł, a HDD około 400

        Skomentuj

        1. rlistek
          Oceń komentarz:

          -13    

          Opublikowano: 2019-05-11 16:41

          Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

          Aż mnie nawet ciekawi, po co domowemu użytkownikowi 4TB miejsca na dane. No chyba, że jesteś "serwerem torrentowym" to nie musisz wyjaśniać.

          Skomentuj

          1. gormar
            Oceń komentarz:

            8    

            Opublikowano: 2019-05-11 17:28

            Niektórzy zajmują się "obróbką" wideo np. z kamery GoPro ;).

            Skomentuj

          2. awesome1337
            Oceń komentarz:

            -16    

            Opublikowano: 2019-05-11 18:31

            Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

            to nie jest domowe zastosowanie

            Skomentuj

          3. Betonowy Druid
            Oceń komentarz:

            15    

            Opublikowano: 2019-05-11 19:07

            Taak, bo youtube to zamknięta platforma VoD, a GoPro i cała reszta kamerek sportowych, czy drony to sprzęt dla biznesu.
            Wydawało mi się że raczej to jest to dość popularne hobby dla ludu.

            Do tego gry, byle gra dzisiaj zajmuje lekko ponad 60GB, niektóre ponad 100.
            Trzymanie kilku gier z biblioteki, trochę materiałów video, zrioppowanie do FLAC swojej płytoteki, backup telefonu w którym można mieć nawet 200GB.

            Dysk 2-4TB to nie żadna bajka.
            No ale jest to pro user, businessman, zwykły ziom to gra na PS4, ma laptopa do fejsa i neta, a jedyna pojemność na jakiej mu zależy to ile wleje w siebie browarów ^^

            Skomentuj

          4. kosiarz007
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2019-05-11 21:49

            Gry to zwłaszcza na SSD, na twardym ładowanie się gier i map zajmuje wieki.

            Skomentuj

          5. adamgr
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2019-05-11 19:08

            Jak to po co ?
            Właśnie planuje kupić HDD 3 TB na gry. Nowe gry zajmują nieraz ponad 70 GB na tytuł. 20 gier i już potrzebujesz 2 TB. Dodaj do tego różne mody, tekstury itp.

            Skomentuj

          6. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-11 20:03

            serio grasz w 20 gier jednocześnie ze musisz trzymać je na dysku?
            Z trudem znajduje czas by jedną gre ukonczyc albo dobrze ograc w miesiącu więc po co mialbym ich trzymać 20 na dysku.

            Skomentuj

          7. Po1nter
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-11 23:49

            To współczuje grania w gry na HDD. Ja w chwili obecnej mam tylko jeden dysk SSD M.2 500Gb i fakt mało. Ale teraz kupię drugi dysk na M.2 1Tb i do zastosowania (wyłącznie grania) domowego starczy, ze względu na pojemności nowych gier. I fakt salej na tej 500 dam radę ale będę miał ten komfort grania. W chwili obecnej The Division 2, Wildlands, pubg, cs i np. zaraz dojdzie jakaś nowa gra i 250 gb poszło :P

            Skomentuj

          8. rlistek
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-12 00:01

            @Po1nter

            Dokładnie. Sam mam 500GB NVMe + 1TB sata3 SSD i pojemności mam aż nadto.

            Zainstalowane mam obecnie 8 gier, z czego przez ostatni miesiąc w ogóle odpaliłem 3, także pozostałe 5 równie dobrze mógłbym mieć odinstalowane. Jak czytam, że ktoś chce trzymać na dysku 20 gier w tym samym czasie to do głowy przychodzi mi tylko jedno:
            https://i.ytimg.com/vi/s2HRCYvgIK0/maxresdefault.jpg

            Skomentuj

          9. rlistek
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2019-05-11 23:50

            @adamgr
            No to gratujacje decyzji zakupowych.

            Zgaduję, że wliczając loading to szybciej byłoby odinstalowywać i instalować gry ponownie na mniejszym SSD jak masz akurat ochotę w nie zagrać, niż chodzić na herbatę za każdym razem jak klikasz "load" na HDDku. Lmao.

            Instalowanie czegokolwiek na HDD to nieporozumienie.

            Skomentuj

          10. człowiek-taboret
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-13 09:35

            I grasz w 20 gier na raz? Codziennie pewnie odpalisz może dwie ... a reszta sobie pewnie leży... Tylko po co? Bo może ci się zachce raz na ruski rok odpalić? To sobie równie dobrze możesz sobie wrzucić do ściągania jak cie najdzie ochota.

            Skomentuj

          11. mobil12
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2019-05-11 21:02

            Nie jestem serwerem torrentowym a mam w hdd coś koło 20T ... pewnie nie słyszałeś o raid, domowej chmurze, archiwizacji danych i tym podobnych "niedomowych" zastosowaniach komputerów :P

            Skomentuj

          12. rlistek
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-12 00:07

            @mobil12

            Ciekami mnie w takim razie co takiego "domowego" trzymasz w tej swojej chmurze?
            Ten raid to już w ogóle chciałbym się dowiedzieć po co, bo chyba nie po to, żeby cokolwiek "przyśpieszyć", co nie?

            Skomentuj

          13. krzywyzielarz
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-05-12 01:12

            Dużo ludzi ma już w domu NASa, nie ma w tym nic dziwnego. U Mnie jest to okresowy backup komputerów, telefonów, zdjęć i filmów z sesji i wakacji. Kilka kontenerów dockerowych, serwer GITa, bootowanie z PXE, można by wymieniać. Kowalskiemu takie coś nie potrzebne ale człowiekowi z IT albo fotografowi itd. jest i jest to super rozwiązanie.

            Skomentuj

          14. szymcio30
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-13 15:26

            rlistek

            Jeśli ktoś trzyma kopie ulubionych flmów 4K HDR to zapewniam Cię iż 4TB to bardzo mało

            Skomentuj

          15. człowiek-taboret
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-13 15:32

            No cóż, archiwizacja internetu. A sobie miej nawet i petabajty, kogo to obchodzi?

            Skomentuj

    2. sceri
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-12 14:17

      Intel 660p 1TB kosztuje ~480 zł, sporo taniej niż przytoczony Crucial.

      Skomentuj

  2. Dunny
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2019-05-11 10:35

    Ze wzgledu na niespodziewane awarie SSD , HDD musi być w kompie. Owszem ceny SSD sa teraz niskie jednak co mnie najbardziej smuci to ceny RAM, które są skandalicznie wysokie.

    Skomentuj

    1. rlistek
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2019-05-11 11:22

      Przecież 16GB RAM do komputera ze średniej półki (3000cl15) kosztuje jakieś 400zł. Gdzie ty masz te wysokie ceny RAMu?
      Ja za swoje 16GB (3600cl15) płaciłem 1100zł.

      Skomentuj

      1. Sharimsejn
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-05-11 11:50

        No ja dałem jakoś 950 zł za g skille 3200/cl15 ale one są na chipach b-die więc nie żałuję.

        Skomentuj

  3. Dunny
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-11 10:35

    Ze wzgledu na niespodziewane awarie SSD , HDD musi być w kompie. Owszem ceny SSD sa teraz niskie jednak co mnie najbardziej smuci to ceny RAM, które są skandalicznie wysokie.

    Skomentuj

    1. rlistek
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2019-05-11 11:28

      A już bajki o "awariach SSD" to skomentuję tak:
      W okresie 7 lat padły mi 3 HDDki (wszystkie nówki 500GB od Seagate albo WD). Padały mechanicznie.

      Od 5 lat odkąd używam wyłącznie SSD, po tym jak mi padł ten 3ci HDD, nie miałem żadnych problemów i wszysktie działają jak powinny po dzień dzisiejszy.

      Także przynamniej z mojego doświadczenia, z tą awaryjnością jest dokładnie odwrotnie niż mówisz.

      Skomentuj

      1. Po1nter
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2019-05-11 23:55

        Wgl nie padają. Mój pierwszy ssd to był samsung 750 Evo jak nie starszy i to 120Gb nadpisane tam ileś Tb i jeszcze go sprzedałem dalej. To był pierwszy samsung z serii Evo pamiętam.

        Skomentuj

          1. człowiek-taboret
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-13 15:33

            Plextor, ADATA, Liteon - no to masz odpowiedź dlaczego padają...

            Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2019-05-11 17:25

      SSD już nie padają tak jak te pierwsze. Bez przesady.

      Skomentuj

  4. zakius
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2019-05-11 10:51

    i jak zwykle ankieta bez sensu
    a gdzie opcja "w następnej platformie zmienię SSD AHCI na NVMe"?

    Skomentuj

    1. rlistek
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-05-11 11:30

      Brakuje raczej opcji "To w 2019 ktokolwiek jeszcze siedzi na HDD?!" ewentualnie "Już od dawna używam wyłącznie SSD".
      NVMe to też SSD tak btw.

      Skomentuj

    2. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2019-05-11 11:46

      Mówisz i masz :-)

      Skomentuj

      1. rahl_r
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2019-05-12 10:28

        Gdzie ? Bo jakoś nie widzę.

        Skomentuj

  5. rahl_r
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-12 10:24

    Chyba jakieś info z zeszłego roku, aktualnie mamy takie ceny (0,1$/GB).

    Skomentuj

  6. rahl_r
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-12 10:25

    Jak ktoś nie wierzy to proszę:
    https://www.amazon.com/Silicon-Power-Performance-Internal-SP001TBSS3A55S25/dp/B07B4G19X3/ref=sr_1_6?keywords=ssd+1tb&qid=1557649505&s=gateway&sr=8-6

    Skomentuj

    1. Kropeczka
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-13 15:10

      Tylko dodaj iż cena jest na rynek amerykański (USA)

      Skomentuj

  7. MichalZ1976
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-14 22:36

    A moze w ankiecie?

    Tak planuje zmiane na większy SSD, M2