SSD

Nadchodzą rekordowe obniżki cen SSD

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2019-05-11

Według raportu firmy Trendforce, do końca roku ceny nośników SSD osiągną rekordowo niski poziom $0,1 za GB. To dobry pomysł, aby pomyśleć nad zakupem nowego dysku.

Już od pewnego czasu obserwujemy obniżki cen i wzrost zainteresowania dyskami SSD (czego efektem jest również spadek zainteresowania tradycyjnymi dyskami HDD). Prognozy są tutaj wyjątkowo optymistyczne, bo eksperci wskazują, że ceny nośników półprzewodnikowych będą jeszcze bardziej spadać.

Analitycy z firmy DRAMeXchange (oddziału firmy Trendforce) opublikowali raport, który wskazuje na jeszcze większe obniżki cen SSD – prognozuje się, że do końca roku osiągną one rekordowo niski poziom 0,1 dolara w przeliczeniu na GB pojemności. Największą opłacalnością mają cechować się modele o pojemności ~500 GB i 1 TB.

Warto również zauważyć, że nośniki M.2 PCIe cenowo coraz bardziej zbliżają się do nośników 2,5 cala SATA i przez to zyskują na popularności wśród klientów. Analitycy przewidują, że wkrótce obejmą one połowę rynku SSD i stopniowo będą wypierać wolniejsze konstrukcje.

Trendforce SSD - raport

To już szósty kwartał z rzędu, gdy obserwujemy obniżki cen - mają one wynikać ze spadków cen komponentów, nadpodaży pamięci NAND oraz wojny cenowej między producentami. Swój udział ma tutaj też postęp technologiczny, który pozwala na konstruowanie bardziej złożonych, tańszych kości pamięci (również modułów QLC NAND).

Warto więc pomyśleć o zakupie dysku SSD. Jeżeli jednak nie wiecie na jaki model się zdecydować, zalecamy zapoznać się z naszymi zestawieniami polecanych modeli 2,5 cala oraz M.2.

Źródło:  Trendforce

marketplace

Komentarze

37
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Aktualnie wygląda to tak:

  [160 zł] HDD 1TB (Tosiba P300)
  [560 zł] SSD 1TB (Crucial MX500)

  Raczej w tym roku SSDki nie zdetronizują opłacalności HDDków w kwestii pojemności.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ze wzgledu na niespodziewane awarie SSD , HDD musi być w kompie. Owszem ceny SSD sa teraz niskie jednak co mnie najbardziej smuci to ceny RAM, które są skandalicznie wysokie.
  Zaloguj się
 • avatar
  Jak ktoś nie wierzy to proszę:
  https://www.amazon.com/Silicon-Power-Performance-Internal-SP001TBSS3A55S25/dp/B07B4G19X3/ref=sr_1_6?keywords=ssd+1tb&qid=1557649505&s=gateway&sr=8-6
  Zaloguj się
 • avatar
  i jak zwykle ankieta bez sensu
  a gdzie opcja "w następnej platformie zmienię SSD AHCI na NVMe"?
  Zaloguj się
  -4
 • avatar
  Ze wzgledu na niespodziewane awarie SSD , HDD musi być w kompie. Owszem ceny SSD sa teraz niskie jednak co mnie najbardziej smuci to ceny RAM, które są skandalicznie wysokie.
  Zaloguj się
  -5
 • avatar
  Chyba jakieś info z zeszłego roku, aktualnie mamy takie ceny (0,1$/GB).
 • avatar
  A moze w ankiecie?

  Tak planuje zmiane na większy SSD, M2