Na topie

Każdego miesiąca specjaliści IT śpią o 27 godzin krócej niż powinni, ...szczęściarze

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Specjaliści IT każdego miesiąca śpią o 27 godzin krócej niż tego potrzebują. Wcale jednak nie reprezentują najbardziej niewyspanej grupy zawodowej ...ale od początku.

 • Każdego miesiąca specjaliści IT śpią o 27 godzin krócej niż powinni, ...szczęściarze
A A

Z takich lub innych powodów statystyczny specjalista IT kończy każdy miesiąc z 27 brakującymi godzinami snu. Tymczasem zdrowy sen (a znaczenie ma tutaj nie tylko czas, ale też jakość snu) jest kluczowy dla człowieka, jeśli chce się cieszyć dobrą kondycją psychiczną i fizyczną – odgrywa w tym niezwykle istotną rolę i ma ogromny wpływ na produktywność i koncentrację.

Raport przygotowany przez Bedstar pokazuje, że osoby wykonujące zawody związane z nowymi technologiami każdego dnia śpią o niespełna godzinę krócej niż powinni (czy raczej: niż medycyna mówi, że potrzebują). Nie brzmi to zbyt pozytywnie, ale okazuje się, że tak właściwie to można by ich nazwać szczęściarzami.

Przeprowadzona przez Bedstar ankieta wykazała bowiem, że przeciętnej dorosłej osobie brakuje miesięcznie ponad 32 godzin snu, co oznacza, że specjaliści IT znajdują się poniżej średniej. Daleko im też do „liderów” zestawienia, czyli pracowników branży medycznej, którzy śpią o przeszło 42 godziny krócej niż powinni. Po drugiej stronie znajdują się zatrudnieni w sektorze usług publicznych (niespełna 22 godz.).

sen laptop

Jakie są powody tego powszechnego niewyspania? Poza narzucaniem sobie nadmiaru obowiązków i nieodpowiednim stylem życia (rozumianym jako zła dieta i niewielka aktywność fizyczna), winne są przede wszystkim: skłonność do sięgania po kofeinę w nocy i korzystanie z urządzeń elektronicznych przed pójściem do łóżka. 

To ostatnie tymczasem – upraszczając – powoduje dezorientację mózgu powodującą trudności z zasypianiem. Eksperci zalecają, by wszystkie technologiczne gadżety odkładać najpóźniej na godzinę przed porą snu. Dodajmy do tego zbilansowaną dietę i codzienne ćwiczenia, a do tego nadajmy snu wyższy priorytet – wtedy na pewno uda się nam przynajmniej zmniejszyć ten niedobór…

Źródło: ZDNet, Bedstar. Foto: Olichel/Pixabay (1), StockSnap/Pixabay (2)

Odsłon: 13728 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij
 1. Warmonger
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-10 18:13

  A u mnie działa :P

  Skomentuj

 2. CrisPL
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-01-10 21:10

  No i co ja tą godzinę przed snem miałbym robić.

  Skomentuj

 3. gofish
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-10 21:41

  Leonardo da Vinci spał ponoć snem polifazowym, 15-20 minut co 4 godziny i dawał rady ;-)

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2019-01-11 14:54

   tak robią żeglarze w samotnych rejsach.

   Skomentuj

 4. sosite
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-01-11 09:55

  Ok... więc w sumie to wg medycyny ile godzin dziennie powinienem spać? Bo ta liczba jakoś nie padła w artykule :/ I jak mam teraz żyć?! ;)

  Skomentuj

  1. tarzinio
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-14 07:17

   Nie masz co się skupiać, na tym co medycyna mówi, bo każdy organizm jest inny. Sam musisz poznać swój organizm i wiedzieć ile potrzebujesz.

   Skomentuj

  2. noizebeat
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-16 09:09

   Optymalna ilość snu powinna się wahać pomiędzy 7 a 9 godzin. Co do dokładnej wartości (czy jest to 7.5h np.) powinieneś wyczuć na własnym samopoczuciu. Spanie poniżej 6h w dłuższej perspektywie czasu zaburza naturalną pracę organizmu i może nawet do jakiś schorzeń.

   Skomentuj

 5. xmexme
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-11 14:15

  Sypiam po oko 4 godziny w tygodniu 8 w weekendy.
  Wiem po sobie że nie tylko ilość przespanych godzin i jakość snu ma znaczenie ale także to o której godzinie musisz - chcesz wstać.
  W moim wypadku najlepsze godziny na budzenie się to 8-9. Jeśli muszę wstać sporo wcześniej to często czuję się zmęczony i nie ma znaczenia ile godzin spałem musi upłynąć trochę czasu zanim się rozkręcę do życia.
  Jeśli prześpię swoją porę wstawania, efekt podobny.


  Skomentuj

  1. Q'bot
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-11 20:11

   Ja mam podobnie, lecz dla mnie odpowiednia godzina pobudki to 2-3 rano, wtedy wstaję rześki i gibki - gdy przysnę dłużej, to jakbym miał kaca...

   Skomentuj

  2. PL_SBX
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-12 10:33

   Ten sam efekt: 6-8 nie mogę wstać, ok. 9 wstaje normalnie, a później boli mnie głowa itp.
   Ciekawe dlaczego tak się dzieje.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)