Na topie

Średnia kondycja start-upów w Polsce - Rząd RP chce ją poprawić

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Start-up

Rządowy projekt Start In Poland ma pomóc młodym przedsiębiorcom w zaistnieniu na rynku. Na ten cel pójdą 3 miliardy złotych z budżetu.

 • Średnia kondycja start-upów w Polsce - Rząd RP chce ją poprawić
A A

Jak mają się polskie start-upy? Raczej średnio. Dowodzą tego analizy przeprowadzone przez fundusz Inovo oraz Startup Poland i Politechnikę Warszawską. Prawo i Sprawiedliwość chce jednak temu zaradzić, a kluczem do poprawienia kondycji ma być program Start In Poland.

Według wyliczeń Inovo roczna wartości inwestycji venture capital w Polsce wynosi około 200 milionów złotych, z czego spora część przeznaczana jest na start-upy – pisze Gazeta Wyborcza. To szansa dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw na rozwój. Warto jednak uświadomić sobie, że 200 milionów złotych to naprawdę niewiele.

Zdaje sobie z tego sprawę również Rząd RP. Stąd też tak duży nacisk kładziony jest na flagowy projekt z „Planu Morawieckiego”, czyli Start In Poland. W ramach tego programu utworzona ma zostać platforma inwestycji kapitałowych PFR Ventures. Przewodnictwo nad nią sprawować będzie Polski Fundusz Rozwoju, który przeznaczyć na rodzime start-upy zamierza 3 miliardy złotych. Taka kwota powinna wystarczyć na inwestycje w ponad 1000 różnych firm.

Gazeta Wyborcza przytacza także kilka statystyk związanych w polskimi start-upami. Obecnie dla przeciętnej firmy tego typu pracuje od 6 do 8 osób, ale liczba ta znacząco wzrasta na etapie ekspansji. Brak wsparcia dla rodzimych projektów jest jednak wyraźny (podobnie jak zachowawcze działanie polskich przedsiębiorców). Prawie co drugi start-up korzysta wyłącznie z własnych pieniędzy. Reszta wybiera kapitał z UE (24 proc.), venture capital (22 proc.) lub od aniołów biznesu (17 proc.).

Czy program Start In Poland pomoże polskim start-upom? Dajcie znać, co o tym myślicie.

Źródło: Gazeta Wyborcza, TVN24

Odsłon: 2388 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. xchaotic
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2016-11-14 13:34

  Bedzie jak z innymi innowacjami w PL - milion ludzi zlozy wniosek, czesc dostanie kase, wydadza, zamkna firme i koniec historii.
  Chyba ze Morawiecki ma jakies dobre fusy lub czarodziejska kule do wrozenia.
  A jak nie ma kuli to trzeba caly ekosystem - mniej biurokracji, system ktory pomaga a nie oskarza, mentorow, kilka firm ktorym juz sie udalo i chca sie dzielic doswiadczeniami, wspolprace z uniwersytetami, NGO i rzadem.
  Wydac kase, szczegolnie nie swoja kazdy glupi potrafi.

  Skomentuj

  1. owatanka
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2016-11-14 15:26

   Pewnie ze tak ,to gra pod publiczke rzad nie chche inwestowac w nowe technologie a na startupy wydaja kase pfff.

   Skomentuj

  2. A Crysis Na Tym Pójdzie
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2016-11-14 16:27

   Nic podobnego! Zamiast 500+ bedzie 450+ i juz pieniazki sie znalazly! Albo dodatkowy 1% podatku wiecej doliczony do kazdego rachunku za prad. Da sie? Da sie!

   Skomentuj

 2. krecik88
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-11-14 14:08

  Wieksze wsparcie na wdrożenie produktów, co z tego że będzie kasa grant cokolwiek na opracowanie, jak później wszystko wysiada na wdrożeniu produktu na rynek, a często do uruchomienia pierwszej produkcji brakuje już kasy.

  Skomentuj

 3. projectdarkstar
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2016-11-14 14:10

  Z jednej strony będą niby coś wspierać a z drugiej nie chcą wprowadzić przepisy które pozwolą przejąć prywatną firmę za uchybienia podatkowe. A rzeczone uchybienia zależą od tego jak UKS interpretuje przepisy w tym tygodniu.
  Polska. Kraj absurdów.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!