Na topie

Steam (już) nie dla użytkowników Windows XP i Vista

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry komputerowe

Klient najpopularniejszej platformy dla graczy przestał obsługiwać stare „Okienka”. Do prawidłowego działania Steam potrzebuje przynajmniej Windows 7, choć lepszą opcją może być „Dziesiątka”.

  • Steam (już) nie dla użytkowników Windows XP i Vista
A A

Najnowsze gry komputerowe coraz częściej działają tylko z Windows 10, ale nie przeszkadza to pewnej grupie graczy wciąż korzystać z systemów XP lub Vista. Nie jest ona już jednak brana pod uwagę przez firmę Valve, która oficjalnie odłączyła jej członków od platformy Steam.

1 stycznia 2019 roku aplikacja Steam przestała działać poprawnie na komputerach z systemami Windows XP i Windows Vista. „Blokada dostępu” dotyczy niewielkiej liczby graczy (około 1 proc. użytkowników tej platformy), którzy są zachęcani do aktualizacji, choćby do Windows 7.

Korzystanie z aktualnego systemu jednak nie tylko w przypadku gier jest dobry pomysłem. Raz, że oznacza to pełną kompatybilność z oprogramowaniem, dwa – pozwala cieszyć się wyższym poziomem bezpieczeństwa. 

Steam screen
Od 2019 roku aplikacja Steam wymaga min. Windows 7.

Dlaczego jednak w ogóle zrezygnowano z dalszego wsparcia? Wyjaśnienie odnajdujemy na stronie pomocy. Otóż rzecz w tym, że najnowsze funkcje Steama bazują na wbudowanej w aplikację przeglądarce Google Chrome, która to z kolei również nie jest już wspierana na starych „Okienkach”.

Tym samym ostatecznie można już chyba mówić o zakończeniu pewnej ery. Funkcjonalność „ikspeka” jest już naprawdę niewielka i najwyższy czas pogodzić się z tym, że aktualnie najrozsądniejszą opcją dla graczy jest Windows 10 – (od grudnia) najpopularniejszy system operacyjny na świecie.

Źródło: Wccftech, Tom’s Hardware, Steam

Odsłon: 2797 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
  1. HardCorak
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-01-02 11:04

    "Funkcjonalność „ikspeka” jest już naprawdę niewielka i najwyższy czas pogodzić się z tym, że aktualnie najrozsądniejszą opcją dla graczy jest Windows 10 "

    Dobry żart. Benchmark chyba zapomniał jaka była ogromna biblioteka starych gier które działały na xp

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-01-02 11:14

      dokładnie tak. steam pokazał że się wypiął na użytkowników. a mogliby zostawić starego klienta bez wsparcia dla XP, i zablokować na nim możliwość instalacji na nowszych windowsach. ale gdzie tam..... trzeba bez sensu kupować nowego kompa, bo samej licencji windows10 nie ma sensu. stare gry powinien pociągnąć nawet najsłabszy laptop, byleby miał co najmniej 6GB ramu, bo 4GB to jest tragedia dla win10.

      Skomentuj

      1. HardCorak
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-01-02 12:23

        Tragedią to może jest 2GB ramu a nie 4GB

        Skomentuj

  2. xxx.514
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-01-02 11:34

    Gdyby nie brak wsparcia powyżej DX9, dysków powyżej 2TB oraz bootowania i obsługi protokołu NVMe to XP w dalszym ciągu zajmowałby dość spory udział rynku. Także faktycznie, autor pokusił się o całkiem niezły żart - wszakże co w swej funkcjonalności w celach stricte grania XP nie posiada w porównaniu do 7 czy 10?

    Skomentuj

    1. Makkk
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-02 14:38

      Win 10: Możliwość integracji z kontem Xboxa, nagrywanie rozgrywki bez dodatkowych aplikacji, automatyczne wyciszanie powiadomień podczas grania, dostępność gier z Xbox play anywhere, aktualne sterowniki.
      Win 7: Aktualne sterowniki (jeszcze).

      Tak, win 10 jest bardziej "growy" niż XP. Fakt, że kiedyś nie potrzebowaliśmy tych bajerów, bo sprzęt był słabszy, pamięci było mniej, itp. ale teraz mamy i nie widziałbym konkretnego powodu, żeby się cofać...

      Chyba, że sięgnie nas nostalgia.

      Wtedy wadą win 10 jest to, ze nie odpalę na nim np. pierwszego GTA ;) Było wadą brak działającego Star Wars: Racer, jednak GOG przyszedł z pomocą i była to dla mnie "premiera" zeszłego roku.

      Skomentuj

      1. miedzianek
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2019-01-02 17:22

        'Możliwość integracji z kontem Xboxa, nagrywanie rozgrywki bez dodatkowych aplikacji, automatyczne wyciszanie powiadomień podczas grania, dostępność gier z Xbox play anywhere'

        A czy to jest wymagane do grania? Nie, toi są tylko 'dodatkowe funkcje'.

        Skomentuj

        1. Makkk
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-01-03 08:18

          Odpowiedziałem na to pytanie w poprzednim poście. Kiedyś mi to nie było potrzebne, ale jak dodali (do Win 10) to zacząłem korzystać. Mam z kim dzielić się filmami, są znajomi, którzy posiadają tylko Xboxa, więc przyjemnie zobaczyć w co akurat grali, jakie filmy/screeny dodali, poruszyć temat danej gry na gorąco, itp.

          Plus oczywiście, o czym wspomniałem, a podkreślę: dzisiaj możesz pograć w Forzę na PC. Nie kupisz jej na Steamie, nie kupisz na Originie, czy uPlay. Kupisz ją w systemowym sklepie. I nie na XP ;)

          Skomentuj Historia edycji

          1. miedzianek
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-01-03 21:06

            Ale to tylko dodatek, bez tego też da się grać. Czy może się mylę, i brak możliwości przez ciebie wymienionych powoduje jakieś błędy, nie wiem, blue screeny, że tak zablokowali?

            Skomentuj

  3. Nullmaruzero
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-01-02 13:15

    Steam i bezpieczeństwo. Szkoda, że nawet na Win 10 trzyma plik konfiguracyjny z danymi konta w lokalizacji instalacji steama, globalnie, zamiast folderach użytkownika :)

    Skomentuj

  4. miedzianek
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2019-01-02 17:24

    Powiem tak: Steam postępuje nie fair-jak ktoś zakładał konto/dodawał gry to nie było info o tym, że może być brak możliwości grania na Windows XP.

    Spokojnie mogli by co najwyżej wstrzymać aktualizacje dla Steam na XP i tyle, ale granie powinno być dalej możliwe zgodnie z umową, która nadal obowiązuje, a którą Steam w bezczelny i bezprawny sposób łamie.

    Nie, nie mam XP, siedzę na 7ce, ale wkurza mnie takie zachowanie wobec 'klientów'

    Skomentuj

      1. Altru
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-01-04 19:17

        Nie, obecnie to jest tak jakbyś kupił 25lat temu kasety VHS Sony i dzisiaj Sony wypuściło przymusową aktualizacje, że pomimo tego, że posiadasz odtwarzacz VHS to już zakupionych filmów nie możesz odtworzyć tylko musisz zakupić nowy odtwarzacz do starych filmów . Na 100% te volvowskie ścierwo dogadało się z M$ z którym tak walczył. Tak się kończy jak się wspiera monopol.

        Skomentuj

        1. miedzianek
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-01-05 22:25

          Jeden który mnie zrozumiał w całości, a nie pojedyncze, wyrwane z kontekstu słówka :)

          Skomentuj

    1. madagascar3
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-03 01:43

      Zgodnie z regulaminem tak samo mogą postąpić z grami które są na twoim koncie

      Skomentuj

      1. miedzianek
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-01-05 22:28

        Kiedy zakładałem konto(jakieś 12 lat temu) była inna 'umowa'. W trakcie trwania usługi były zmiany regulaminów, ale nikt nie pytał o to, czy zgadzam się ze zmianami czy nie. A 'aneksowanie ' (bo tak można to nazwać) samo w sobie wymaga zgody obu stron, nieprawdaż :)? A nawet jeśli by spytali, to w przypadku braku twojej zgody nie masz dalej możliwości korzystania...

        To tak, jakbyś miał kredyt pod hipotekę w banku. Po kilku latach zmieniają ci okres kredytowania na połowę, a płatność na co tydzień-bez twojej wiedzy. Ty się nie zgadzasz, więc musisz oddać im mieszkanie albo pieniądze tu i teraz-bo to w końcu 'ich własność'. Tak samo działa Steam. Zmienia regulamin bez informowania użytkownika

        Skomentuj Historia edycji

  5. celorum
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-01-04 00:00

    To bardzo podłe zagranie wobec mnie, niemal kradzież. Jak kupowałem ostatnio grę na Steam to jakoś nie informowali, że nie będę miał za rok do niej dostępu, tylko kasę wzięli.
    Niech nie wspierają xp jak nie chcą, ale możliwość korzystania i pobrania gry powinna pozostać. Co, mam pobierać swoje gry z torrentów?! Nie, nie chcę kupować nowszego systemu. Nie podoba mi się. Każdy nowszy to kobyła, co zużywa 2 razy tyle ram i aż 10 razy tyle miejsca na dysku. Sterowniki i programy do nich też jakieś spasione na maksa. Wolę te zasoby przeznaczyć na gry i inne programy, a nie sam system. Jeśli microsoft wyda system o podobnym zużyciu zasobów to chętnie zmienię system.

    Skomentuj Historia edycji

    1. miedzianek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-05 22:30

      Spokojnie polecam 7kę. Miałem na kompie XP, bez zmiany konfiguracji przeszedłem na 7kę i ogólnie szybciej wszystko chodziło. Tak czy siak rozumiem zażenowanie, bo mnie takie rzeczy też irytują

      Skomentuj

  6. Kropeczka
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-01-04 00:06

    I to pokazuje po raz kolejny przewagę gier na płytach.

    Mam, gram na czym chcę i kiedy chcę i nikt mi wtyczki nie wyciągnie, bo akurat kasa mu się nie zgadza

    Skomentuj

  7. metan
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-04 01:42

    mam windows xp i dziala mi steam :D
    mam nawet ostrzezenie na czerwono "steam przestanie dzialac na twoim systemie za 0 dni"