Sprzęt do gier

Steam Machines - komputer do gier z systemem Linux Steam OS zadebiutuje w 2014 roku

opublikowano przez Damian Szymański w dniu 2013-09-25

Zakończyło się drugie odliczanie na stronie Valve. Po zapowiedzi systemu Linux Steam OS przyszła kolej na urządzenie do gier - Steam Machine.

valve steam machines zapowiedź komputer gry linux salon

Niedawno zakończyło się już drugie odliczanie Valve. Tym razem zapowiadaną nowością jest urządzenie do gier Steam Machines, które będzie pracowało wraz ze specjalnie przygotowaną przez Valve dystrybucją systemu Linux – Steam OS.

Firma Valve już od dłuższego czasu intensywnie rozwijała swoje rozwiązania umożliwiające przeniesienie usług Steam do pokoju dziennego i ich pełną integrację z telewizorem oraz tradycyjnymi kontrolerami do gier. Pierwszym krokiem ku wniesieniu Steama do salonu było przygotowanie trybu BigPicture, a także wydanie klienta swojej usługi dla systemów Linux. Kolejny krok to zgodnie z zapowiedziami Gabe Newella, że Linux jest przyszłością gier, to przygotowanie autorskiej dystrybucji Linuksa, nazwanej Steam OS, która umożliwi wykorzystanie pełnego potencjału drzemiącego w rozwiązaniach Valve.

Teraz, zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, okazało się, że zapowiedziany wcześniej system, będzie stanowił podstawę dla projektowanego urządzenia do gier. Będzie nim konstrukcja Steam Machines, będąca nowym rodzajem urządzenia służącego do gier mającego znaleźć swoje miejsce w salonie.

Steam Machines docelowo pojawi się na rynku w 2014 roku i będzie oferowany przez wielu producentów sprzętu w różniących się od siebie wersjach. Cechą wspólną będzie fabrycznie zainstalowany system Linux Steam OS, modułówa budowa podzespołów, ułatwiająca rozbudowę oraz pełna otwartość platformy dająca użytkownikom możliwość niemalże dowolnej modyfikacji.

steam machines livingroom

Jak zapewnia Valve, dzięki współpracy z wieloma partnerami, na rynku pojawi się szeroki wachlarz komputerów Steam, tak, aby każdy miał możliwość wyboru konstrukcji najbardziej odpowiadającej swoim potrzebom. Dodatkowo dzięki otwartemu, wolnemu oraz darmowemu systemowi Steam OS, każdy będzie mógł wykonać taki zestaw samodzielnie, instalując wspomniany system na swoim komputerze osobistym.

Wszystkie produkty Steam Machines znajdują się jeszcze w fazie tworzenia i do ich rynkowego debiutu zostało jeszcze trochę czasu, dlatego firma Valve przygotowała prototyp. Zaprojektowany prototyp został wyposażony w wysokiej wydajności podzespoły, a także elementy niezbędne i pomocne w graniu przed telewizorem w salonie.

steam machines prototyp testy

Twórcy zamierzają jeszcze w tym roku, udostępnić użytkownikom platformy Steam do testów 300 maszyn. Osoby zainteresowane testami, muszą do 25 października spełnić pięć warunków wyszczególnionych na stronie Valve, po czym mogą stać się szczęśliwymi posiadaczami długo zapowiadanej konstrukcji, którą będą mogli testować oraz publicznie zdać relacje z tego procesu.

Warto dodać, że już w czasie testów do dyspozycji użytkowników zostanie oddanych prawie 3 tysiące gier z katalogu Steam. Setki z nich będą działały natywnie w systemach Linux, a więc i Steam OS. Ich ilość ma się też znacząco zwiększać, natomiast pozostałe produkcje, będą dostępne za pomocą strumieniowania.

steam machines faq informacje

Jak się okazuje, świat elektronicznej rozgrywki zareagował bardzo pozytywnie na ostatnie poczynania ekipy Gabe Newella. Wielu twórców gier, bardzo pozytywnie odniosło się do planów Valve, Markus Perrson „Notch” twórca gry Minecraft stwierdził ostatnio, że Valve ratuje świat gier, a ostatnie zapowiedzi dotyczące SteamBox są niesamowitymi wiadomościami, przy okazji tego stwiedzenia dodał, że natomiast martwi go Windows 8. Również twórcy układów graficznych zareagowali pozytywnie. NVIDIA zadeklarowała udostępnienie specyfikacji swoich produktów społeczności oraz pomoc przy tworzeniu otwartych sterowników graficznych Nouveau dla Linuksa. Ich rynkowy rywal – AMD zapowiedział, że podczas konferencji GPU14 zapowie coś, co uczyni miłośników Linuksa i twórców gier bardzo zadowolonymi.

amd chris pirillo zapowiedź linux gry gpu14

Wszystko to wydaje się mieć związek z ostatnimi poczynaniami Valve, pytanie tylko czy odniosą one zamierzony efekt? Jak by jednak nie patrzeć, rewolucja Valve ma sporą szansę na sukces, tym bardziej, jeżeli pojawią się zapowiadane dedykowane dla Linuksa i Steam OS znane i głośne gry klasy AAA. Więcej informacji dotyczących Steam OS, jak i urządzeń Steam Machines, ma zostać ujawnionych wkrótce. Tymczasem pamiętajmy, że to nieostatnia zapowiedź Valve, bowiem już w piątek o godzinie 19, czeka nas kolejna nowość.

Źródło: Steam, Twitter/ChrisPirillo/Notch

marketplace

Komentarze

65
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wyczuwam ból dupy ludzi Windowsa ,którzy będą na chama wmawiać ,że nie ma to racji bytu.
  Zaloguj się
  20
 • avatar
  HL3
 • avatar
  O ile rozumiem powstanie SteamOS (walka z Windows 8 i Microsoftem), o tyle nie bardzo rozumiem powstania SteamMachines. Przecież tak naprawdę każdy komputer na świecie jest SteamMachines - wystarczy tylko zainstalować na nim SteamOS. Po co więc ten prototyp Valve? Nie wystarczył zwykły komputer w budzie?

  "Wszystkie produkty Steam Machines znajdują się jeszcze w fazie tworzenia".

  Przecież te produkty w fazie tworzenia nie są w fazie tworzenia, tylko już dziś istnieją: to nic innego jak zwykły komputer dostępny w każdym sklepie komputerowym. Jeden będzie mniej wydajny, inny bardziej. Jeden mniejszy, drugi większy. Jeden mniej prądożerny inny bardziej.
  Zaloguj się
  10
 • avatar
  A mnie uderzyło coś innego.
  Miło widzieć, że Steam nie ma nic przeciwko Polakom i zrobienie strony informacyjnej w naszym języku nie stworzyło problemu.
  Jest też nadzieja, że nie zostaniemy pominięci i potraktowani jak 5-ty świat w momencie debiutu "konsolki" (vide. XBO).

  Sam projekt cieszy się moim pełnym poparciem i mam tylko jedno pytanie:

  DLACZEGO K......A TAK PÓŹNO!!!!????

  Przecież o dochodowości branży gier wiadomo od 20 lat. Mam rozumieć, że prze ten cały czas nie było potencjału? Przecież Winda trzyma swoją pozycję w komputerach domowych właśnie z powodu gier.
  Inny "linux" - Android - podbił serca użytkowników i ma bazę aplikacji i jakoś się da na niego tworzyć od początku. Dlaczego więc tyle lat marazmu? Bo nie chodzi chyba tylko o sterowniki do kart graficznych?
  Zaloguj się
 • avatar
  zwykłe pecety w innych obudowach by pasowały pod telewizor z grami ze Steama, tak naprawdę w kwestii sprzętu nie zmienia to nic ważnego w porównaniu do peceta tyle że Valve chce jak widać by to Linux był przyszłością gier pecetowych a nie windows
  Zaloguj się
 • avatar
  Aby to tylko się udało, a wtedy... F*** off windows !
  Zaloguj się
 • avatar
  Jeżeli SteamOS ma bazować na podzespołach normalnego PC to fajnie by było na lapku mieć 2 dyski, jeden na SteamOS z grami, drugi na Winde programami użytkowymi.

  Pracujesz - siadasz przy biurku odpalasz Winde.

  Chcesz pograć - bierzesz laka podłączas do TV odpalasz SteamOS podłączasz pada i pykasz :D

  Byłoby zajebiście :))
  Zaloguj się
 • avatar
  Ostatnie ogłoszenie: Half Life 3 - SteamOS exclusive.
  Zaloguj się
 • avatar
  Teraz już wiemy skąd się wziął taki zapał u Valve we wspieraniu Linuxa na rynku gier...
 • avatar
  Steam dodal wlasnie odznake 'Entuzjasta Steram Hardware'. Azeby ja zdobyc-musimy wykonac 4 zadania(poziom 1) a nastepnie potwierdzic swoje dane(poziom 2). Bierzemy wtedy udzial w losowaniu(300 osob podobnoz) do brania udzialu w becie:) dostajemy wtedy ta ich maszynke do testow. Podatki pokrywamy my(jesli takowe beda),oni przesylke i ewentualnie(w razie problemow ze sprzetem) odsylke do nich :)
 • avatar
  No może nareszcie jakaś poważna firma weźmie się za tego linuxa bo jak na razie to ubuntu jest prawie nieużywalne mimo tylu lat pracy canonicala, z mintem jest trochę lepiej ale i tak nie najlepiej.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  nie rozumiem komu ma to służyć.
  Zaloguj się
  -13
 • avatar
  Ciekawe czy dało by się zainstalować na PS3 ze starszym softem kiedy można było linuxa instalować
  Zaloguj się
 • avatar
  Ten Steam Os to nic innego jak przerobiony Debian na potrzeby graczy! Żadna nowa dystrybucja linuksa!
  Zaloguj się