Na topie

Supersprawna dłoń robota - zobacz BionicSoftHand w akcji

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: roboty i cyborgi sztuczna inteligencja

Ten robot ma miękką i elastyczną dłoń, a do tego sztuczną inteligencję, dzięki której uczy się jej używać. Efekt może robić wrażenie.

 • Supersprawna dłoń robota - zobacz BionicSoftHand w akcji
A A

Inżynierowie z niemieckiej firmy Festo opracowali robotyczną dłoń o nazwie BionicSoftHand, która jest elastyczna i zdolna niemal do naśladowania ruchów tej ludzkiej. W wypracowaniu tego, jak powinna ruszać palcami, by w odpowiedni sposób manipulować przedmiotami, pomagają jej algorytmy sztucznej inteligencji, a konkretnie – uczenia maszynowego. Innymi słowy: maszyna wykorzystuje metodę prób i błędów, by doskonalić swoje możliwości.

Palce tej robotycznej dłoni są wykonane z tkaniny (z elastycznych, a zarazem wytrzymałych włókien) i wyposażone w czujniki nacisku. Do ich ruchu wykorzystywane jest zaś powietrze. Pneumatyka leży też u podstaw sterowania samym nadgarstkiem. Dodajmy, że łącznie producentowi udało się uzyskać 12 stopni swobody, a do obserwacji efektów służą kamery 3D i czujniki głębokości.

BionicSoftHand budowa
Budowa BionicSoftHand (kliknij, aby powiększyć).

„To chwytanie, trzymanie, odwracanie, dotykanie czy naciskanie – w codziennym życiu wykorzystujemy nasze dłonie do najróżniejszych zadań. Ludzka dłoń to cudowne narzędzie natury i bardziej niż logiczne wydają się próby wyposażenia w nie robotów” – napisali twórcy na swojej stronie, a do tego pochwalili się pierwszymi poważnymi osiągnięciami za pośrednictwem tego oto filmu:

Producent twierdzi, że po odpowiednim rozwinięciu taka technologia będzie mogła stać u podstaw robotów, które będą w stanie samodzielnie uczyć się autonomicznego wykonywania rozmaitych zadań – w domu, jak i w pracy.

Źródło: Festo, Gizmodo, Engadget. Foto: Festo

Odsłon: 14566 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. owatanka
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-01 18:04

  Mozna by wykonac ciezkie egzoszkielety bojowe jak ze starcrafta :)

  Skomentuj

 2. Kapitan Nocz
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-03 01:45

  bez przesady, po tej prezentacji na filmiku to mam spore obawy czy ta reka mogla by cos wiecej robic niz mycie ziemniaków :)
  To nawet by się dobrze zgrało z jej pneumatycznym zasilaniem, bo gdyby się przebiła to w wodzie łatwo można by było zlokalizować nieszczelność po bągelkach i szybko załatać :D

  Skomentuj

  1. SirMichael
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-04 16:03

   a to ty byś chciał, żeby od razu pokazali super hiper zaawansowana niezniszczalną technologię? Spokojnie, krok po kroku.

   Skomentuj

   1. solar90
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-05 23:47

    Ale w takim razie jest jeszcze za wcześnie na tytuł "Supersprawna dłoń robota". Wiele nie pokazali w tym filmiku.

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!