Na topie

Świat za tysiąc lat - wizja optymistyczna

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki

Jak może wyglądać świat za tysiąc lat i jakie będzie wtedy nasze życie? To trudne pytanie, na które można tylko próbować odpowiedzieć.

Świat za tysiąc lat - wizja optymistyczna

A A

Przeglądając Internet, natknęliśmy się na świetny film, który pokazuje, jak świat i życie mogą wyglądać za tysiąc lat (jeśli nie zdarzy się nic, przez co naszej cywilizacji miałoby nie być już w tym czasie na świecie). Nie sposób przewidzieć, co stanie się z nami po upływie stulecia, a nawet dekady. Projekt jest więc niezwykle ambitny, a wnioski – szalenie interesujące.

Film przedstawia wizję świata przyszłości, w którym ludzie, jeśli nie nieśmiertelni, są całkowicie (albo prawie całkowicie) wolni od fizycznego cierpienia. Rak i podobne mu choroby są przeszłością, bo nim zdążą się rozwinąć, są eliminowane przez nanoroboty wędrujące po naszym układzie krwionośnym. 

Biorąc pod uwagę to, że przeciętna długość życia człowieka w ciągu ostatnich dwustu lat zwiększyła się przeszło dwukrotnie, można sobie tylko wyobrażać, ile wyniesie za tysiąc lat. Człowiek będzie miał więc sporo czasu – jak go spędzi?

Prawdopodobnie dojdzie do cyborgizacji społeczeństwa – człowiek będzie korzystał z technologicznych „ulepszeń”, które otworzą przed nim zupełnie nowe możliwości, dotyczące praktycznie każdej gałęzi jego życia. 

Do tego wszystkiego dochodzą oczywiście inne zdobycze technologii. Transport przestanie być jakimkolwiek problemem, bo podróże z jednego punktu do drugiego będą trwały minuty. Najpewniej staniemy się też cywilizacją międzyplanetarną, a podróże z jednego „świata” do drugiego będą tylko nieco dłuższe niż dzisiejsze wyjazdy na wczasy.

Jeśli w czymkolwiek związanym z naszą przyszłością naukowcy raczej się ze sobą zgadzają, to że w którymś momencie będziemy musieli znaleźć sobie „drugą Ziemię”. Na co (lub na kogo) napotkamy podczas kosmicznych wojaży… – trudno przewidzieć.

Wróćmy jednak do nanorobotów, bo te będą działać nie tylko w naszym krwiobiegu, ale też w naturze. Będą oczyszczały naturalne akweny i zapylały kwiaty, ale też gromadziły energię słoneczną. Zresztą zobaczcie:

Źródło: Ridddle. Grafika: Mysticsartdesign/Pixabay (CC0)

Odsłon: 8005 Skomentuj newsa
Komentarze

44

Udostępnij
 1. ifeelveryblah
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-05-20 15:05

  Miasto na początku filmu to Warszawa?

  Skomentuj

  1. wychcio96
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-05-20 15:13

   Kurde faktycznie to chyba stolica.

   Skomentuj

 2. Silver
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-05-20 15:16

  Szczerze? Tak naprawdę co za różnica jak będzie wyglądał skoro nas już dawno nie będzie. A może nawet przestanie istnieć za te 1000 lat.

  Skomentuj

  1. Sharimsejn
   Oceń komentarz:

   -5    

   Opublikowano: 2017-05-20 16:05

   Część tego filmu to bullshit. Istnieje wiele odmian raka dajmy na to. Na większość ciężko o skuteczne lekarstwo ale na niektóre według wielu badaczy nad nowotworami jest. Boją się odezwać bo by ich zjadła mafia farmaceutyczna. Na wikileaks dawno temu widziałem, że jakiś mały zespół chciał ogłosić wynalezienie lekarstwa na raka ale jakoś szybko ucichło, a część zespołu ponoć wsiąkła.

   Skomentuj

   1. Pilotino
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-20 22:33

    Eh te wasze teorie spiskowe. Jeszcze nie tak dawno temu pisali że mafie paliwowe nigdy nie dopuszczą do produkcji samochodów elektrycznych. Teraz widzę ta sama teoria tylko odnośnie leku leku na raka.

    Skomentuj

    1. manioor
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-05-21 14:08

     benzina.blog. pl/2015/01/05/kto-zabil-samochod-elektryczny-taka-historia/

     Skomentuj

    2. Sharimsejn
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2017-05-21 15:06

     Nom, tyle że elektryki mogłyby wyjechać już w dużych ilościach z 15 lat temu. Dziwne, że ledwo się zaczynają dopiero przebijać.

     Skomentuj

   2. AlexBe
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-22 07:21

    Mówisz o sytuacji obecnej, lub takiej , która będzie w przewidywalnej przyszłości. Ja natomiast mam nadzieję że przez tysiąc lat to się co nieco zmieni na plus :P

    Skomentuj

   3. festin
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-22 11:11

    Formalnie rak jest już chorobą uleczalną. Ponad 50% przypadków jest obecnie leczonych, chociaż to wciąz skomplikowane i zależy sporo od dostępnoście do najnowszych metod leczenia.
    Naiwnością jest jednaka twierdzenie, że skoro długość zycia się podwoiła (skąd takie fantazje ... wcale się nie podwoiła - jeśli już to w XIX wieku mieliśmy maksimum umieralności noworodków, a to znacznie wpływa na średnią długość życia - co czyni taką średnią mocno nieadekwatną) to niedługo jeszcze wzrośnie. Niektózy specjaliści sądzą, że jest maksymalna długość życia przy naszym DNA i ta została już prawie osiągnięta - więcej niż jakieś średnie 120 mielibyśmy nie pożyć. Poza tym każde przesunięcie granicy ludzkiego życia przynosi zestaw nowych chorób i problemów. Jeśli zaczniemy używać nanorobotów do leczenia, to powstaną wirusy i bakterie wykorzystujące je do infekcji albo żerujące na nich (nanoroboty pewnie w końcu będą też biologiczne..). itd itp.
    Ciekawe jak mocno będizemy się śmiali z tego filmiku za 50 lat ...

    Skomentuj

   1. rlistek
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-20 23:53

    Super. Wizja nieba i piekła na ziemi.
    A jak byś rozdzielił te dwie grupy ludzi, żeby raz, nie wpływały na siebie wzajemnie, a dwa, żeby prawidłowo przydzielić jednostki odpowiednio do którejś z nich?

    Już teraz fizyka kwantowa sugeruje, że świat w którym, żyjemy nie jest "prawdziwy". Czyżby ktoś wymyślił już swego rodzaju "wirtualny" test, który miałby zdeterminować do której grupy "człowiek" powinien faktycznie należeć i to co my nazywamy tutaj "życiem", jest po prostu tym testem?

    Takie wywody warto zakończyć mądrym cytatem, a więc:
    https://hydra-media.cursecdn.com/overwatch.gamepedia.com/0/0a/D.Va_-_Are_you_sure_life_isn%27t_a_game_Soldier_76.ogg

    Skomentuj

   2. belineaenter
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-21 11:29

    Teorii o idealnych państwach jest dużo i nazywa się to Utopia i były próby stworzenia takich miejsc http://www.bu.kul.pl/files/57/wydzial/biblioteka/utopia.pdf

    Skomentuj

   3. derunim
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-23 12:58

    Już ktoś wymyślił sposób jak to zrobić, choć może niestety nie tak, jakbyśmy chcieli:
    http://lubimyczytac.pl/ksiazka/61028/najazd-z-przeszlosci

    Skomentuj Historia edycji

 3. axelbest
  Oceń komentarz:

  22    

  Opublikowano: 2017-05-20 15:20

  Temat dosyć ciekawy, ale... gdy pojawi się możliwość życia chociażby 200 lat zostanie ona zarezerwowana dla najbogatszych, Ci przez ten czas dorobią się już i tak niebotycznych fortun, lobbując za tym, aby technologia nie była dostępna dla pospólstwa. Osoby wysoko postawione będą wręcz zabijać się, aby żyć te 100 lat dłużej.

  Choroby jak istniały tak będą istnieć, bo każda firma która wynajdzie lek na raka zostanie wchłonięta przez Bayer albo inną farma-korpę, a patenty na te leki zostaną skrzętnie ukryte i wykupione na tysiące lat. Na czym miałyby potem zarabiać apteki? Latamy w kosmos, mamy VR, mamy nawigację z urządzeniach wielkości talii kart, a katar i przeziębienie to nadal problem.

  Cyborgizacja tak samo - ten kto będzie miał $$ i przynajmniej sześć zer na koncie - kupi sobie, a kowalski i tak będzie harował fizycznie. Ludzie z implantami będą lepsi, będą mieli lepszy standard życia i masę innych benefitów. Czarny rynek stanie się bardziej brutalny, zamiast komórki i portfela, rabusie skroją Cię z nóg albo oka.

  Najważniejszym problemem będzie to skąd pozyskać pieniądze od tych najbiedniejszych - i jestem w 100% pewny że żadna firma nie odda jakiegoś produktu swoim ludziom za firko, aby żyło się lepiej.

  Zniknie też pojęcie gwarancji na sprzęt - wprowadzony zostanie "czas użycia" na np. 2 lata. Po tym czasie na podstawie licencji, patentów, umów i litery prawa używanie produktu będzie zabronione/nielegalne/karalne, nawet jeśli nie popsuję się i będzie w pełni funkcjonalny - być może będzie wyłączany zdalnie. To doprowadzi do mechanizmu "subskrypcji" - nie kupisz już telewizora, tylko kupisz licencję. Tak samo mamy już z grami na PC (Steam upada lub nagle wymaga miesięcznego abonamentu i wszyscy kwiczą). Swoją drogą rzadko który produkt bez abonamentu będzie działa dłużej niż przewidziany "czas użycia".

  Ludzie zamiast dzielić się wiedzą i technologią, będą pogłębiać tylko przepaść między biednymi a bogatymi.

  Skomentuj

  1. Foxy the Pirate
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2017-05-20 15:25

   xd

   Skomentuj

  2. .Alx.
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2017-05-20 17:05

   "...będą pogłębiać tylko przepaść między biednymi a bogatymi."

   To akurat mamy teraz, ale już niedługo ludzie biedni nie będą potrzebni. W większości prostych czynności zostaną zastąpieni przez automaty.
   A jak można wyczytać na pewnym monumencie postawionym w 1980 r. w Georgii : "Utrzymujecie populację poniżej 500 milionów w trwałej równowadze z przyrodą."
   No i to będzie najprawdopodobniej plan na przyszłość.

   Skomentuj

   1. rlistek
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-21 00:08

    A myślisz, że skąd ta cała lewacka polityka? Tak bez celu ktoś sobie to wymyślił i propaguje? Aborcja, eutanazja, homoseksualizm, transeksualizm, walka z ideą rodziny jako podstawowej komórki społeczeństwa...itd. Jaki jest wspólny mianownik tych działań jak nie ograniczanie liczby ludności? W dodatku z najmniej wartościowych elementów. Ludzie faktycznie nie będą już niedługo potrzebni, żeby zapewnić dobra do życia. Automatyzacja bardzo sprawnie ich zastąpi. Po co więc ludzie? Nie trzeba się będzie o nich troszczyć, niczym z nimi dzielić, nie będą niszczyć środowiska, będzie bezpieczniej, przyjemniej, bezproblemowo... same plusy.

    Naprawdę śmieszy i dziwi mnie jak łatwo ludzie są w stanie coś zaakceptować argumentem "tak jest bo tak jest", bez zastanawiania się nad istotą problemu.

    Skomentuj

    1. NextGen1987
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-05-21 18:04

     Wymyślił? Przecież np. homoseksualizm jest na Ziemi od tysięcy lat (w takim starożytnym Rzymie to nawet było to coś normalnego), bardziej transseksualizm to coś ''nowego'', ale nie popadajmy w skrajność, że wszystko jest przeciwko nam...

     Skomentuj

     1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-09 16:41

      Raczej chodzi o promocję takich zachowań, odpowiesz zapewne, że przecież promocja takich zachowań nie wpływa na orientację, owszem, lecz promocja zachowań wpływa na upowszechnienie pewnej głównej idei i ideii jej pokrewnych, czyli np. wraz z hasłami o homoseksualizmie i takimi marszami ramię w ramię idą ze sobą hasła o aborcji, wolności seksualnej(czytaj brak odpowiedzialności za konsekwencje współżycia), feminizmiei tak jak kolega mówił homoseksualizm to jedynie casus belli dla wszystkich działań eugenicznych mających na celu dokładnie to samo co robił Hitler wcześniej i co robili Amerykanie..jeszcze wcześniej(niewielu o tym wie), pojawiają się przy tym hasła pomocnicze jak prawa zwierząt, a to wszystko wchodzi w skład jednego domina.

      Skomentuj

  3. Zero-Cool
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-05-20 17:36

   Hehe mniej więcej to samo chciałem napisać, poza tym to nie przypadek że 1% ludzi posiada ok 99% bogactwa i raczej nie zamierza się nim dzielić. Idąc dalej, śmierć to zawsze jakiś interes jest, na zdrowych żyjących nie chorujących ludziach nie da się tak dobrze zarabiać.

   Poza tym popatrzcie na otaczający nas świat podobno warzywa i owoce hodowane 100 lat temu miały kilka razy więcej wartości odżywczych jak dzisiejsze. Dzisiaj popularna soczewica czy co tam jedzą wegetarianie jest najbardziej modyfikowanym genetycznie warzywem, zaraz za nim będą pewnie kukurydza i buraki cukrowe bo to jest składnik prawie każdego przetworzonego jedzenia. A jedynym celem modyfikacji jest zwiększenie produkcji nie patrząc na wartości odżywcze i zdrowie społeczeństwa. Chociaż co do odżywiania to jako osoba chora wiem że są takie rzeczy jak nutri drinki (żywienie specjalnego przeznaczenia) i niby wystarczy 5 takich na zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na wszystkie składniki, więc tu raczej każdego dnia może być tak że nagle zmienimy dietę na coś tego typu...

   A co do oczyszczania środowiska, to ocean który produkuje 94% tlenu na ziemi jest strasznie zanieczyszczony, a różne pomysły na okręty oczyszczające oceany zazwyczaj kończą się tym że nikt nie chce wyłożyć na nie kasy bo armatorzy czy potentaci naftowi nie oszczędzili kilkaset milionów kosztem środowiska żeby teraz wykładać kilka miliardów na naprawę jego.

   Skomentuj Historia edycji

  4. Pilotino
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-05-20 22:51

   Axelbest napisałeś "Ludzie zamiast dzielić się wiedzą i technologią, będą pogłębiać tylko przepaść między biednymi a bogatymi" ale przecież my przez pół wieku mieliśmy cudowny system gdzie wszystko było wspólne i wszyscy byli równi... Nieprawdaż? Ogólnie troche pomieszałeś lek na raka później cyborgizacja.... te dwie rzeczy akurat się wykluczają.
   I na koniec jeszcze to " - i jestem w 100% pewny że żadna firma nie odda jakiegoś produktu swoim ludziom za firko, aby żyło się lepiej " A jak sobie niby wyobrażasz funkcjonowanie firmy która rozdaje produkty za darmo. Z czego ma się niby utrzymać?

   Skomentuj

 4. hex3n
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-05-20 15:24

  Ja mam nadzieję że ludzkość wyginie szybciej niż za 1000 lat. Inaczej "nasza" planeta będzie tak toksyczna i zasyfiona że nawet słonce odczuje tego skutki!

  Skomentuj

  1. Foxy the Pirate
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2017-05-20 16:54

   O nie tylko nie nasza planta. Tak istotna w skali wszechświata, że lepiej dla kosmicznego gruzu z andromedy jak by nas nie było. lol.

   Skomentuj

  1. Foxy the Pirate
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2017-05-20 16:54

   Dobrze, że to trol.

   Skomentuj

   1. .Alx.
    Oceń komentarz:

    -10    

    Opublikowano: 2017-05-20 17:12

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Ale szkoda, że ma rację...

    Ulotka ze szwedzkiej miejscowości Södertälje :
    https://ndie.pl/wp-content/uploads/2017/05/mcdonalds_ndie_pl.jpg

    Oni mnożą się jak króliki i absolutnie NIE asymilują.
    Jak będzie wyglądać życie w następnym pokoleniu, skoro już dochodzi do podobnych sytuacji w całej zachodniej UE ?!

    Skomentuj

  2. Chong-li
   Oceń komentarz:

   10    

   Opublikowano: 2017-05-20 18:00

   A na świecie w jaskiniach będzie żyła nowa forma trollo-pasożyta tak zwane PISdariozy.

   Skomentuj

   1. Pardek
    Oceń komentarz:

    -13    

    Opublikowano: 2017-05-20 22:18

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Aaa użytkownik idiota w natarciu. Brakuje Ci PO i rozkradania skrabu Państwa?

    Skomentuj

    1. rlistek
     Oceń komentarz:

     -14    

     Opublikowano: 2017-05-21 00:27

     Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

     Może sam kradł, to brakuje ;)

     Skomentuj

    2. Hattori
     Oceń komentarz:

     13    

     Opublikowano: 2017-05-21 11:50

     PisPardek wasze rządy już się kończą,teraz my mądrzy obywatele będziemy po was sprzątać ten bałagan co narobiliście a już chodzą słuchy że większość z was poleci pod trybunał stanu i będą pasiaki.

     Skomentuj

     1. Pardek
      Oceń komentarz:

      -10    

      Opublikowano: 2017-05-21 22:07

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      My mądrzy obywatele HAHAHAHAHA :D Wymień chociaż jedną rzecz, którą nazywasz bałaganem :) Mamusi i tatusiowi SBkom już odebrali emeryturki?

      Skomentuj

     2. Pingusiowaty
      Oceń komentarz:

      14    

      Opublikowano: 2017-05-22 08:18

      Chociażby 500+, Polska to nie Niemcy żeby rozdawać publiczną kasę na prawo i lewo, socjal to jest najgorsze co można w kraju zwiększać.

      Skomentuj

     3. WalterWhite
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2017-05-22 09:39

      Ale ten Pardek to jest idiota,bez kitu dobrze ze czasy dobrej zmiany już się mają ku końcowi i zakończy się ta farsa.

      Skomentuj

     4. Orokusaki
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2017-05-22 09:42

      Właśnie takie nieuki polityczne jak Pardek oglądają jedynkę i we wszystko wierzą co tam usłyszą a potem głosują jak bezmózgi.

      Skomentuj

    3. Zapinator
     Oceń komentarz:

     10    

     Opublikowano: 2017-05-21 11:58

     Idiota Pardek w PISOdefensywie!

     Skomentuj Historia edycji

     1. rlistek
      Oceń komentarz:

      -12    

      Opublikowano: 2017-05-21 14:12

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      ^ ads getting smarter ¯\_(ツ)_/¯

      Skomentuj

 5. NewUnnamedUser
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-05-20 16:51

  Jak dobrze pójdzie, to ziemia za 1000 lat będzie się "oczyszczała" po ludzkości i być może za kilka tysięcy powstanie nowe życie, nowa rasa, gatunek. Życie zapętla krąg. To troszkę jak scenariusz filmu Na skraju Jutra. Od nowa, od nowa i od nowa, dopóki się nie nauczymy...

  Skomentuj

  1. Foxy the Pirate
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-05-20 16:56

   "Jak dobrze pójdzie" Śmierć miliardów ludzi to rzeczywiście "optymistyczny" przebieg zdarzeń.

   Skomentuj

    1. Foxy the Pirate
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-05-21 20:27

     Wspomóż je więc i zabij się już dziś.

     Skomentuj

 6. Zero-Cool
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-05-20 17:31

  Nasz "przyszłość" może się skończyć przez jeden wybuch na słońcu który spowoduje spalenie się całej elektroniki na ziemi a ktoś zastanawia się jak miałaby wyglądać ziemia za 1000 lat, przy obecnym rozwoju jak nic się nie zmieni to pewnie będzie wielkie wysypisko śmieci.

  Skomentuj Historia edycji

 7. Skaza
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-05-20 17:31


  Świat za tysiąc lat, wersja optymistyczna:

  Ogromne skażenie środowiska. Przeludnienie. Nowe, wcześniej nieznane choroby. Gigantyczny podział społeczeństwa na bogatych i uprzywilejowanych oraz na biednych i pracujących na tych pierwszych. Walki lub wojny o kurczące się zasoby naturalne. Państwa-korporacje. I tak dalej...

  Dlaczego? Ponieważ właśnie tacy jesteśmy.

  Skomentuj

  1. Pilotino
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-05-20 21:58

   Mów za siebie... to że ty tak myslisz nie znaczy że wszyscy tak myślą..

   Skomentuj

  2. Speedstar
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-05-21 21:25

   Tez tak sadze ze pojdziemy w tym kierunku cos na styl w jakim ukazano to w filmie Elizjum.

   Skomentuj

 8. Snack3rS7PL
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-05-20 22:55

  Śmieszne jest takie roztaczanie wizji nad światem za 1000 lat skoro już za kilka lat lub może kilkadziesiąt poznamy zupełnie inne prawa rządzące wszechświatem, albo też wejdziemy na duchowy poziom życia i takie problemy nie będą żadnym problemem...nawet nie wiadomo, czy to co jest teraz nie jest iluzją, nawet niewiadomo czy sam czas nie jest iluzją, myślę, że za 1000 lat to już będziemy zdolni się o tym przekonać...

  Skomentuj

 9. mszark
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-05-22 08:42

  Dobry towar jaracie.

  Skomentuj

 10. r_e_s_e_t
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-22 16:09

  "Biorąc pod uwagę to, że przeciętna długość życia człowieka w ciągu ostatnich dwustu lat zwiększyła się przeszło dwukrotnie, można sobie tylko wyobrażać, ile wyniesie za tysiąc lat."

  Eliminacja szkodliwych warunków środowiskowych powodujących przedwczesną smiertelność, a wydłużanie żywotności naszego gatunku, to zupełnie inne zagadnienia.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!