Na topie

Światłowód - wykrywacz trzęsień ziemi

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda przekonują, że sieć światłowodowa może zostać również wykorzystana do wykrywania trzęsień ziemi.

 • Światłowód - wykrywacz trzęsień ziemi
A A

Rozbudowane sieci czujników wciąż mogą być potrzebne, ale istotnym ich uzupełnieniem mogą być przewody, którymi do użytkowników płynie Internet. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali mające bardzo duży potencjał rozwiązanie, które zamienia światłowody w wykrywacze trzęsień ziemi.

Już dziś wykorzystuje się przewody do wykrywania zagrożeń tego rodzaju, ale opierają się one na niedoskonałej detekcji akustycznej, co w dodatku wymaga instalowania przewodów w cemencie i przytwierdzania ich do powierzchni. Nowe rozwiązanie nie wymaga podejmowania takich środków.

Naukowcy przekonują, że można wykorzystać aktualne linie światłowodowe – wystarczy dodać laserowe czujniki, które w połączeniu z przewodami mogłyby przesyłać informacje na temat rodzaju fal sejsmicznych oraz siły i kierunku wstrząsów. Największe zalety (poza niskimi kosztami) to dokładne badanie poziomu zagrożenia i wykrywanie nawet bardzo słabych drgań 

„Możemy na bieżąco słuchać (i dobrze słyszeć) Ziemię, wykorzystując istniejące już światłowody zainstalowane w celach telekomunikacyjnych. Każdy metr przewodu działa jak czujnik, a nie kosztuje nawet dolara. Nie ma możliwości, by stworzyć sieć detekcyjną z wykorzystanie konwencjonalnych sejsmometrów o takim zasięgu i takiej precyzji za takie pieniądze” – powiedział prof. Biondo Biondi ze Stanforda.

Oczywiście szansa na powodzenie jest tylko w tych miejscach, w których istnieje sieć światłowodowa (ewentualnie można by taką sieć zainstalować, czerpiąc przy okazji dodatkową korzyść). Zanim jednak w ogóle będzie można o tym myśleć, trzeba sprawdzić, czy to na pewno działa. Testy trwają (i napawają optymizmem).

Źródło: Engadget, Stanford. Ilustracja: Stamen Design and the Vitoria and Albert Museum

Odsłon: 3483 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij
  1. Yamaraj6
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-10-23 12:13

   Tsooo?

   Skomentuj

  2. rahl_r
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-10-23 14:54

   Taaaak - bo trzęsienia ziemi to naprawdę powszechna sprawa - odpowiadają w naszych czasach za aż (!) 0.000001% przypadków śmierci na świecie.

   Skomentuj

  3. wojciechu15
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-10-23 19:27

   Akurat Panom w garniturach takie dane są potrzebne jak rybie woda aby ubezpieczając ci dom mogli powiedzieć, że stawka wzrosła o 20% ze względu na 3 mikrotrzęsienia odnotowane w zeszłym roku na sieci światłowodowej.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!