Na topie

Systemy operacyjne na komputery - rynek w ciągu ostatnich dwóch lat

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

NetMarketShare co miesiąc publikuje statystyki użytkowników systemów dla komputerów. Zobaczmy jak zmieniały się od sierpnia 2012 roku.

Systemy operacyjne logo

AA

Skończył się lipiec, pierwszy miesiąc drugiej połowy 2014 roku, pora zatem na kolejne podsumowanie udziału systemów operacyjnych na rynku. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że liderem nadal jest platforma Windows z ponad 91% udziałami, jednak wart podkreślenia jest fakt, że ostatnie kilka miesięcy to uspokojenie nastrojów przesiadkowych wśród użytkowników Windows.

Łączna liczba użytkowników Windows XP i Windows 7 po znaczącym spadku, od kilku miesięcy utrzymuje się na podobnym poziomie, podobnie jak łączna liczba użytkowników Windows 8 i 8.1. Do tego należy dodać jeszcze statystykę dla Windows Vista, która na poniższym zestawieniu znalazła się wśród innych systemów. Notuje powolny (prawie liniowy) spadek udziałów z około 6% dwa lata temu do około 3% obecnie. Jej użytkownicy zapewne przesiadają się na jeden z systemów - Windows 7 lub Windows 8.

Systemy operacyjne udziały sierpień 2012 - lipiec 2014

Choć pokazane przez nas wykresy, wygenerowane na podstawie danych NetMarketShare, nie wskazują na jaki system następuje przesiadka i z jakiego systemu, to możemy pokusić się o pewne wnioski.

Tabela udział systemów 2014

Ci którzy używają Windows 8 prawdopodobnie nadal używają tej platformy, albo migrowali do Windows 8.1. Stąd też usilne próby wykazania przez niektóre osoby, że procentowe udziały Windows 8 spadają, bazują na błędnym założeniu, że nikt nie aktualizuje systemu do Windows 8.1. Jednak nie ma też wzrostu w tej gałęzi Windows. A trzeba pamiętać, że najnowsza platforma Windows, w pełnej wersji, trafia nie tylko na pecety czy laptopy, ale również na tablety i to różnych producentów. Microsoft ostatnio zdecydował o rozszerzeniu oficjalnej dostępności najnowszych tabletów Surface Pro 3 o nowe kraje - łącznie 28 państw (w tym wiele europejskich) - ale nadal nie ma wśród nich Polski i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się pojawi na liście.

Systemy operacyjne udziały - platformy łącznie

Użytkownicy Windows XP, którzy kilkanaście miesięcy temu masowo migrowali do Windows 8, między innymi z racji zakupu nowego sprzętu, teraz przesiadają się raczej na platformę Windows 7. Czy czekają na Windows 9 gdyż nie widzą w gałęzi Windows 8 nadziei na platformę, która spełni ich wymagania? Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć samodzielnie

A co z innymi systemami operacyjnymi. W raportach nadal pojawia się Windows 98 lecz z udziałami na poziomie 0,01%. Z kolei Linux nadal utrzymuje podobne udziały. Dokładnie rok temu nastąpił niewielki skok popularności tej platformy z około 1,2% (takie udziały utrzymywały się od sierpnia 2012 do lipca 2013) do około 1,6%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udziały Linuxa oscylowały wokół tej wartości, zmieniając się od 1,48% do 1,74%. A systemy Mac OS X, w różnych wersjach mogą pochwalić się udziałami około 7-7,5%. W ostatnich dwóch miesiącach te udziały spadły do około 6,5%, ale za wcześnie by wyciągać z tego jakiekolwiek wnioski. Dla zwiększenia czytelności pokazaliśmy jedynie górną część wykresu z łącznymi udziałami Windows, Linuksa i Mac OS X. Inne platformy stanowią w sumie mniej niż 0,01%.

Systemy operacyjne udziały - wszystkie platformy łącznie

Na koniec proponujemy wam sondę, w której możecie pochwalić się swoimi wyborami systemowymi w ciągu ostatnich dwóch lat. Postaraliśmy się by lista odpowiedzi była wyczerpująca, choć niewątpliwie nacisk położony został na przesiadki wśród użytkowników Windows.

Źródło: NetMarketShare

Odsłon: 22559 Skomentuj newsa
Komentarze

39

Udostępnij
  1. neXt___
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2014-08-06 17:32

    Wydanie W8 było tylko krokiem po to, aby ludzie wykupili wszystkie możliwe kopie Windowsa 7.

    Skomentuj

    1. Reqiem88
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2014-08-06 17:40

      Dlatego przy premierze Windowsa 8 wycofywali 7 ze sklepów i dopłacali jeśli ktoś oddał 7 a kupował 8? :P Nezła próba. :P

      Skomentuj

    2. wirher
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-08-06 18:11

      Ja tam jestem zadowolony z windowsa 8/8.1 i nie chciałbym wracać na 7. System jak system, dla mnie się liczą usprawnienia kernela, a nie interfejs.

      Skomentuj

      1. Martines
        Oceń komentarz:

        7    

        Opublikowano: 2014-08-06 19:01

        Lepiej zrobiliby coś nowego, tam w środku nadal siedzi prehistoryczna technologia z czasów NT ;)

        Skomentuj

        1. wirher
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2014-08-09 02:16

          Przy czym niszcząc kompatybilność z oprogramowaniem tworzonym przez 20 lat. Oj użytkownicy byliby wniebowzięci.

          Skomentuj

  2. Kropeczka
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2014-08-06 17:37

    Używam nadal WinXP na jednym dysku, ze względu na starocie które są warte zachowania, a pod nowymi okienkami nie działają, lub działają źle.

    Używam Win7

    I od 2 lat na 3 dysku linux...

    Następny system ? Na 90% jakiś linux, micromiękkiemu za 8.1, czy 9 podziękuję.

    System operacyjny co rok ??? passs, nie stać mnie i nie mam takiej potrzeby

    Skomentuj

  3. Adixxx
    Oceń komentarz:

    -17    

    Opublikowano: 2014-08-06 18:19

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Jestem profesjonalistą i dałem sobie spokój z Windows na dobre. Przesiadłem się na Maca Pro i totalnie nie żałuję swojej decyzji. OSX jest znacznie bardziej przyjazny użytkownikowi i bardziej responsywny. Do komputera podchodzę z uśmiechem na twarzy bo wiem, że mnie nie zawiedzie.

    Skomentuj

    1. severian
      Oceń komentarz:

      18    

      Opublikowano: 2014-08-06 18:30

      A czy to prawda,że jak OSX zaczyna mulić to przeciętny użytkownik mac'a wyrzuca komputer i kupuje nowy? No offence, z ciekawości pytam profesjonalisto ...

      Skomentuj

      1. Adixxx
        Oceń komentarz:

        -13    

        Opublikowano: 2014-08-06 18:48

        Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

        Mulić? To chyba jakiś termin używany przez użytkowników systemów Windows. A czy to prawda, że infekowany wirusami user Windowsa wkurza się 40 razy częściej niż OSXa? No offence, z ciekawości pytam kid...

        Skomentuj

        1. sid vicious
          Oceń komentarz:

          15    

          Opublikowano: 2014-08-06 18:53

          Watch out! We've got a badass over here.

          Skomentuj

          1. Martines
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-08-06 19:03

            Nie wiem jak jest z OSXem, ale Windowsa łatwo zamulić :)

            Skomentuj

          2. chrismaliszewski
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-08-06 19:08

            Z doświadczenia wiem, że Win8.1 trudno jest zamulić, nawet gdy posiada się tylko 4GB RAM. Mówię o standardowym użytkowaniu, nie graniu ani obróbce filmów/grafiki.

            Wydaje się, że wprowadzenie systemowego antywirusa (Windows Defender) było kluczem do sukcesu, jeżeli chodzi o zawirusowywanie Widnowsa - mówię tylko o swoich doświadczeniach.

            Win8.1 jest jak dla mnie dużo lepszy niż Win7, który sobie chwaliłem. Brakuje jedynie ekranu dotykowego, aby wykorzystać jeszcze lepiej możliwości, które daje system i aplikacje.

            Skomentuj

          3. renholder1987
            Oceń komentarz:

            9    

            Opublikowano: 2014-08-06 23:52

            Pracuje w serwisie i widze co mi ludzie z płaczem przynoszą.99,9% ludzi z "zamulonym/zjeb.." systemem to posiadacze win8/8.1 ten system jest tak łatwo uszkodzić ze przebija pod tym względem win 95.Nie wliczając miliona aktualizacji których to ludzie nie kończą bo trwa to czasem nawet i cały dzień... A potem recovery albo reinstalka... i godzinki mi lecą... cieszy większa baza danych sterowników ale nic po za tym system moim zdaniem niedorobiony i wciskany ciemnocie na siłe.No i wieczny problem z wi-fi a bo rozłącza co chwila...(i często wyłączenie opcji z oszczędzania energii nie pomaga)więc problem leży gdzieś w systemie... Miałem win8 pół roku i systematycznie z dnia na dzień jakiś nowy błąd a jak mi ts wariował przelałą się czara goryczy i powrót to 7 :)

            Skomentuj

          4. LeCzarny
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2014-08-08 09:10

            Popieram, problemy z WiFi to na win8/8.1 chleb powszedni. Dodatkowo te nieszczęsne aktualizacje, które doprowadzają do loopa.

            Skomentuj

          5. 3ndriu
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2014-08-08 20:05

            Nie jestem serwisantem, ale podejrzewam że jest to spowodowane tym kto system użytkuje. Na 8 i 8,1 siedzą ci co go zakupili wraz z laptopem i bujają się z nim. Podejrzewam że ci co świadomie pozostali przy 7 lub XP, bądź zmienili 8 na 7 prawdopodobnie mają na tyle drygu w IT by przynajmniej wykonać defragmentację, skan antywirusowy czy formatowanie. Bez takich rzeczy każdy system padnie. Strzelałbym, że Linux-a za często nie widujesz?

            Skomentuj

          6. krzysiek555
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-08-09 22:52

            .Nie prawda, też pracuje w serwisie i mam styczność z windowsem 8/8.1. Po zrobieniu recovery pierwsza partia aktualizacji nigdy nie chcę się zainstalować (pokazuje niepowodzenie), później idzie za drugim razem. Jedynie po zrobieniu formatu z płytki działa jakoś przystępnie na 8.1. Ale musi być czysty bez chłamu który instaluje hp, asus i inne. Następna sprawa, jeśli w recovery na hp nie ma 8.1, po zaktualizowaniu recovery zostaje uszkodzone (dzwoniliśmy w tej sprawie do microsoftu i hp), trzeba zrobić sobie dvd z recovery i dopiero zaktualizować system. Dalej na hp, lenovo i asus-ie, były problemy z dźwiękiem kończyło się na aktualizacji do 8.1(trwała cały dzień i czasem noc) oraz odinstalowaniu sterowników producentów laptopów do karty dźwiękowej, zostawiając te od microsoftu. Osobiście jestem nastawiony całkowicie anty w stosunku do windows-a 8/8.1, z tym że i tak polecam klientom tego drugiego ponieważ wsparcie dla 7 kończy się niedługo. Jednak sam osobiście używam 7-ki i nie zmienię dopóki nie będę musiał tego zrobić tez system dla mnie jest jak nie udana vista, która została wydana chyba tylko dla tego żeby ludzie odeszli od systemów microsoftu. A co do wirusów, ostatnio mieliśmy plagę wirusa "komorowskeigo" codziennie masa komputerów do skasowania reklam toolbarów stron sweet page itp. OSX jest lepszy ponieważ nie ma tyle tych śmieci na niego. Używałem go nie raz i sam w sobie mi się podoba jednak pomimo wpadek microsoftu wolę pozostać przy nim.

            Skomentuj

          7. kondrad10
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2014-08-07 12:04

            Mam laptop z win 8.1, a10-4600m, hd 7660m i 8 GB RAM i się muli przy wychodzeniu z jakiejkolwiek aplikacji, która używa więcej ramu niż 1 GB

            Skomentuj

          8. krzysiek555
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2014-08-09 23:01

            Dlatego że masz AMD na Intelu nie miałbyś tak. Zauważ że lapki z AMD kosztują zazwyczaj 1200-1500 ewentualnie 1800zł a od tej ceny zaczynają się ciekawe Intele. Gdybyś miał dobre i3 lub i5 nie odczułbyś mulenia, dalej producenci do laptopów dają bardzo wolne dyski zwykły wd black za 200zł(500GB) rozkłada je na łopatki posiadając przy tym 5 lat gwarancji. Wszyscy teraz kupują laptopy z 8GB RAM i więcej, cpu AMD a4, a6, a10 i bardzo słabą kartą AMD radeon ponieważ są tanie. osobiście posiadam lapka z 4GB RAM i jeszcze w żadnej grze nie zabrakło mi pamięci (cpu i5-4200m, gpu nvidia gt755). Wiem że jest to troszkę droższy sprzęt ale ludzie czytajcie testy a nie kupujcie w marketach to co wam wciskaja!! :)

            Skomentuj

          9. renholder1987
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-08-06 23:58

            OSx mozna odświeżać(resetować),można aktualizować do nowszych wersji ale potem jest problem z powrotem do fabrycznie zainstalowanego oprogramowania jeżeli nie posiada się płyty/pendrive'a(przeważnie apple dołącza płytki/pendrive'y do maców).System jest w miare stabilny,nie słyszałem o jakichś wirolach na OSx ale z racji na polityke apple i ogromne ograniczenia system nie jest tak funkcjonalny jak pożal się boze windows.No ale coś kosztem czegoś przynajmniej większy komfort pracy dla grafików w biurach etc.No z grami biednie :/

            Skomentuj

          10. Adixxx
            Oceń komentarz:

            -4    

            Opublikowano: 2014-08-07 00:10

            Nie jest tak funkcjonalny? Co masz na myśli? To chyba Win8 jest mało funkcjonalny na desktopach w Metro i na dotykowych wszędzie indziej.

            Skomentuj

          11. Enter
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-08-07 08:35

            "przeważnie apple dołącza płytki/pendrive'y do maców" - skończyli dawać płyty na wersji 10.6 Snow Leopard. Teraz recovery jest na dysku, a jeżeli padnie dysk lub wymienisz na nowy to recovery zostanie automatycznie ściągnięte z neta i bez problemu zainstaluje system ściągając plik instalacyjny. I też nie wiem, co rozumiesz pod pojęciem mniejszej funkcjonalności.

            Skomentuj

          12. loctor
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-08-07 09:40

            Taki z ciebie serwisant jak ze mnie kosmonauta skoro nie słyszałeś o możliwości odświeżenia W8 albo zgrania aktualizacji na pedriva i instalacji ich bez każdorazowego sciągania z internetu. Do tego żeby zamulić W8/8.1 trzeba się naprawdę bardzo postarać czego niestety o W7 powiedzieć się nie da.

            Skomentuj

          13. renholder1987
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2014-08-07 23:59

            To wskakuj w skafander kosmonauto... Nie każdy zna się na sprzęcie i taki Kowalski użyczając kompa dzieciom kładzie system w pierwszym miesiacu od zakupu.I to nie jest wyssane z palca tylko taka jest prawda.O recovery i odświeżaniu wiem ale po pierwsze odświeżanie pozostawia pliki użytkownika czyli jakieś pościągane wirole też bo usuwa tylko zainstalowane programy,przywraca ustawienia fabryczne systemu i instaluje sterowniki więc takie odświeżanie schowaj do kieszeni.Już nie jednokrotnie dostałem kompa po nie dokończonej aktualizacji którego nie dało się naprawić chociażby tak jak win 7 po włożeniu płytki odpaleniu instalki i uruchomieniu opcji napraw system.Więc mi tu kitu nie wciskaj... Tobie chyba ktos tą 8 dał za darmo ze ją tak chwalisz...
            A jeżeli chodzi o ograniczone funkcjonalność w OSx to chodzi o to ze apple musi się pod wszystkim podpisać dodając każdą aplikacje do appstore więc wybór jest mniejszy niż chociażby na takiego niedorobionego win8

            Skomentuj

          14. loctor
            Oceń komentarz:

            -3    

            Opublikowano: 2014-08-08 08:13

            W W8 masz opcje odświeżania, resetowania i naprawy, tylko jeszcze trzeba umieć się tym posługiwać - więc to ty mi (i innym tutaj) kitu nie wciskaj. Każdy system można zamulić czy uszkodzić i to nie w miesiąc a w kilka godzin szczególnie jeśli dorwie się do niego Kowalski z dziećmi i setką wiroli z internetu Rzecz w tym że W7 zaczyna mulić po kilku miesiącach sam z siebie, od instalacji z biegiem czasu robi się coraz bardziej ociężały( i to nawet bez udziału Kowalskiego z inwentarzem) i nic na to nie poradzisz, żadne czyszczenie plików, sterów, rejestru nie pomaga albo pomaga na chwilę. Co jakiś czas reinstalka to mus jeśli ma to jakoś działać. Z W8 nic takiego się nie dzieje a miałem/mam W7/8/8.1 od premiery z czego za darmo (jak nieudolnie sugerujesz) tylko 8.1 tak jak wszyscy. I to są fakty panie serwisant. W sumie ciężko wymagać znajomości systemu od serwisanta który na wejście dla pustego hejtu go skreśla - tylko co to za serwisant.

            Skomentuj

          15. renholder1987
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2014-08-08 18:30

            Ja nie mówie,że win7 jest super och i ach i nie zamula ale moim zdaniem stwarza mniej problemów dla przeciętnego użytkownika niż win8/8.1 i można go naprawić(nie mówie tu o recovery).Każdy suystem od microsoftu zamula po czasie i na to nic nie poradzisz możesz chuchać,dmuchać na system czyścić ccleanerem 100tyś razy dziennie skanować kasperskym 500 razy dziennie a i tak będzie zamulał.Sorry tak ten system matołki zrobiły ale trzymają w garści większość rynku i nic nie zrobisz.A system znam bo gdyby było inaczej nie robił bym tego co robie... No i chyba trudno jest powiedzieć coś o systemie jeżeli masz go u siebie na co dzień posiedź miesiac w serwisie to się naoglądasz jaki to win 8 jest stabilny i och ach

            Skomentuj

    2. Hakuren
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2014-08-07 10:23

      Co to za bzdury. Gdybym nigdy nie miał styczności z Apple i ich idiotycznym serwisem może bym uwierzył. Niestety nie Kolego. Tego typu farmazony łykną tylko zupełnie naiwni ludzie,którzy wierzą we wszystko co im Apple wciśnie - zgniły mus jabłkowy. Porzuciłem Mac-i dawno temu i nie mam zamiaru do nich kiedykolwiek wracać by być nabijanym w butelkę bez końca przez największych złodziei-IT na tym świecie.

      Skomentuj

  4. mpsk2
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2014-08-06 18:47

    Gdy poszedłem na studia na Informatykę wymusili na mnie przesiadkę na Linuxa, tak więc zmieniłem Vistę na 7 + Ubuntu i nie żałuję. Nie mam zamiaru przesiadać się na 8, a jeżeli 9 też tak chętnie będzie mnie zapraszać do sklepu to i tego systemu nie zakupię.

    Skomentuj

    1. Daniel303
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-08-07 10:35

      I dobrze! Też tak miałem! Przesiadka z Visty na win7 + linux

      Skomentuj

  5. mikovitz
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-08-06 22:12

    Kupiłem do Win8 Pro w dniu premiery za 120zł, czyli za cenę jednej gry, obecnie zaktualizowany do 8.1, w połączeniu z telefonem z WP8 stanowi doskonałe narzędzie zarówno do pracy jak i zabawy. Nie mam zainstalowanych żadnych dodatków w stylu menu start, bo ich nie potrzebuję, a sam system nawet na mniej wydajnych komputerach chodzi lepiej niż 13-letni już XP.

    Skomentuj

    1. Kejsi
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-08-06 22:53

      Potwierdzam win8 lepiej śmiga niż na leniwym laptopie 7 albo i nawet starszym gruzie z 1 GB RAM i celeronem 1.6 ghz

      Gdyby nie to napieranie na dotykowy ekran to było by wspaniale a tak jest tylko okej :-P

      Skomentuj

      1. Dudi4Fr
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-08-11 14:56

        Ostatnio miałem podobne doświadczenie, odkurzyłem starego Dell'a P4 1.7 GHz i 1Gb ramu. Postawiłem 8.1 Pro z usb i aż się zdziwiłem jak sprawnie to działa. Czyli jednak kiedy Microsoft chce to może zrobić coś dobrego.

        Skomentuj

  6. Hakuren
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-08-07 10:18

    Od kiedy przesiadłem się na X58 i7 trzeba było porzucić archaiczne XP (mimo, że nadal dobre) na rzecz W7. Wielu rzeczy nie lubię, ale coż. Nie widzę żądnego sensu w kupowaniu systemu co rok. Ja swój BOX 7 Pro kupiłem w Anglii za ~700 PLN z wysyłką kiedy u nas ten sam box kosztował 1200+ PLN. Brawo dla dystrybutorów. To klient decyduje jaką werjsę chce i nie da się oszukiwać, że ENG jest 2x droższe niż PL.Tylko kretyn w to uwierzy.

    Może zainwestuję w W9 jeśli będzie warto, podkreślam MOŻE i JEŚLI.

    Skomentuj

    1. renholder1987
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-08-08 00:01

      Z pierwszych informacji wynika ze bedzie taki sam fail co win8/9.1 Jeden na wszystko od telefonów po pcty :)

      Skomentuj

  7. TheXanvis
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-08-07 10:48

    Niektórzy kupili 8, zaktualizowali do 8.1 i zmienili na 7 xD

    Skomentuj

  8. loctor
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2014-08-08 08:12

    W W8 masz opcje odświeżania, resetowania i naprawy, tylko jeszcze trzeba umieć się tym posługiwać - więc to ty mi (i innym tutaj) kitu nie wciskaj. Każdy system można zamulić czy uszkodzić i to nie w miesiąc a w kilka godzin szczególnie jeśli dorwie się do niego Kowalski z dziećmi i setką wiroli z internetu Rzecz w tym że W7 zaczyna mulić po kilku miesiącach sam z siebie, od instalacji z biegiem czasu robi się coraz bardziej ociężały( i to nawet bez udziału Kowalskiego z inwentarzem) i nic na to nie poradzisz, żadne czyszczenie plików, sterów, rejestru nie pomaga albo pomaga na chwilę. Co jakiś czas reinstalka to mus jeśli ma to jakoś działać. Z W8 nic takiego się nie dzieje a miałem/mam W7/8/8.1 od premiery z czego za darmo (jak nieudolnie sugerujesz) tylko 8.1 tak jak wszyscy. I to są fakty panie serwisant. W sumie ciężko wymagać znajomości systemu od serwisanta który na wejście dla pustego hejtu go skreśla - tylko co to za serwisant.

    Skomentuj

    1. loctor
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-08-08 08:14

      Koment poszedł nie w to miejsce...zróbcie w końcu edycje...

      Skomentuj

  9. Wiskas
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-08-08 09:39

    Ja mam triple boota....Windoaws 8.1-MountainLion-Mavericks....pod względem gier Windows jest nie do zastąpienia i nie mam większych zastrzeżeń do systemu od MS. OSX dla osób pracujących (prosta rozrywka w godzinach pracy "gry" dla relaxu) sprawdza się bardzo dobrze.... Jego płynność działania powala...Winda oczywiście potrafi wszystko to samo i nawet więcej... Ale niestety w dalszym ciągu jest to prostu "brzydkie kaczątko" niech nikt mu nie mówi że win8 ma jakieś walory estetyczne... Windows wygrywa w tym starciu moich potrzeb ale niech wezmą przykład od osx i zrobią coś miłego dla oka.....

    Skomentuj

    1. KrzychuG
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-08-10 14:14

      Ta, powala dopoki nie trafisz na jakis blad i system zacznie ci zzerac RAM, potem zabierze sie za dysk i przemieli wszystko co masz. Niestety, Mac OS ( czy tam OS X) im nowszy, tym bardziej upraszczany i gorszy. Przez 3 czy 4 lata uzytkowalem system - ot normalna praca, internet, poczta, jakis film raz na jaki czas, najczesciej bez restartow - taki "always on". Po bodajze 3 aktualizacjach zaczelo chodzic do tego, ze zdarzaly mu sie minutowe przestoje, przegladarka stracila na responsywnosci a przywrocenie tego do normy wymagalo restartu. Przez 3-4 dni znowu bylo ok i proces sie powtarzal. OS Xa zastapilem Linuksem i poza nieco mniej spojnym (leniwy jestem, nie chce mi sie az tak grzebac) interfejsem - system dziala lepiej. Na drugim sprzecie uzytkuje Windowsa 8 od momentu premiery z regularnymi aktualizacjami, bezproblemowym przejsciem na 8.1 i nie czuje roznicy w dzialaniu w stosunku do pierwszej instalki. System ma sie dobrze, mimo lekkich zmian w kompie po drodze.

      Mam tez laptopa Asusa, ktory byl fabrycznie z 8-ka i ekranem dotykowym i musze przyznac, ze nawet nie najgorzej jest to zrealizowane. W niektorych sytuacjach dotyk jest wygodniejszy od touchpada (nie cierpie sie na tym meczyc). Laptop oczywiscie fabrycznie z recovery, smieciami Asusa tez nie mial najmniejszych problemow z instalacja aktualizacji do 8.1 poprzez sklep MS. Od pierszego odpalenia nadal dziala tak samo.

      Skomentuj

  10. Wiskas
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-08-08 09:42

    Oczywiście sprzęt to żaden Macbook pro...w życiu by tyle kasy nie dał... Klasyczny Hamac