Na topie

Ta sztuczna inteligencja czyta z ruchu warg lepiej niż profesjonaliści

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: DeepMind sztuczna inteligencja Producenci: Google

Należąca do Google firma DeepMind zaprojektowała program, który jest w stanie czytać z ruchu warg dużo skuteczniej niż człowiek.

 • Ta sztuczna inteligencja czyta z ruchu warg lepiej niż profesjonaliści
A A

Sztuczna inteligencja od Google i należącej do niej firmy DeepMind spędziła tysiące godzin na oglądaniu programów telewizyjnych z BBC. Po co? Aby nauczyć się czytać z ruchu warg. Jakie są efekty? Nawet lepsze niż można by przypuszczać.

Czytanie z ruchu warg nie jest proste, ale do pewnego stopnia jak najbardziej możliwe. Zdający sobie z tego sprawę inżynierowie DeepMind i naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego postanowili więc nauczyć tego sztuczną inteligencję. Zapodali jej ponad 5 tysięcy godzin materiału z TV, podczas którego do przeanalizowania było 118 tysięcy zdań złożonych z 17,5 tysiąca słów.

Choć był to dopiero jeden z pierwszych etapów prac, osiągnięte wyniki są wręcz doskonałe. Sztuczna inteligencja była w stanie zrozumieć 46,8 proc. słów na podstawie samego obrazu. Choć może się to wydawać mało, szybko dodajmy, że profesjonaliści w tym samym teście osiągnęli skuteczność na poziomie 12,4 proc.

Po co ten eksperyment? Zwolennicy teorii spiskowych pewnie postawiliby na narzędzie do inwigilacji. Sami autorzy natomiast twierdzą, że taki program mógłby na przykład pomóc niesłyszącym i niedosłyszącym w rozumieniu tego, co mówią do nich inni ludzie. Mówi się też o możliwości wydawania poleceń wirtualnym asystentom za pomocą niemych komend (szczególnie przydatne poza domem).

Źródło: The Verge, Google

Odsłon: 3179 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. Dudi4Fr
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2016-11-24 13:50

  Skynet nam dorasta, czekam na bunt maszyn. Pozostaje pytanie jak będzie wyglądać nasza przyszłość: Matrix czy Terminator?

  A tak na serio, patrząc na ilość i ceny usług tłumaczy języka migowego takie rozwiązanie może pomóc wielu ludziom.

  Skomentuj Historia edycji

   1. baca130
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-11-24 23:57

    Nie myl sztucznej inteligencji z samoświadomością, czy też inteligencją ludzką. A co do poziomu muszki owocówki, to czy ona potrafi nauczyć się grać w grę GO, rozpoznawać różne wzorce? Obecne AI przewyższa człowieka w wielu aspektach a co dopiero jakiegoś owada, a co to będzie za 20-30 lat.

    Skomentuj

 2. mesjan
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-11-24 14:09

  Po co robić urządzenie czytające z ust dla niesłyszących skoro można i istnieje technologia rozpoznawania słów z dzwięku mowy? Przecież niesłyszący będzie się starał zrozumieć osobę która mówi więc na pewno po to to nie powstało.

  Skomentuj

 3. Satanski
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2016-11-24 15:08

  Podstawy rozpoznawania mowy z ruchu warg można złapać jeżdżąc samochodem po zatłoczonym mieście ;-)

  Skomentuj

  1. tomto
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2016-11-24 15:17

   I jeszcze w łacinie można się podszkolić :)

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!