Na topie

Sztuczna inteligencja i drony pomagają ratować oceany i walenie

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Gadżety Nauka Drony Tematyka: sztuczna inteligencja Producenci: DJI intel

Sztuczna inteligencja firmy Intel i drony DJI wspomagają projekt Parley for the Oceans, który ma na celu ochronę waleni i ich naturalnego środowiska.

 • Sztuczna inteligencja i drony pomagają ratować oceany i walenie
A A

Ostatnimi czasy o sztucznej inteligencji słyszymy przeważnie wtedy, gdy mowa o odbieraniu nam pracy przez roboty. Pomijają już zasadność tego typu stwierdzeń, warto zwrócić również uwagę na to, jak tego typu technologie mogą pomóc nam zadbać o naszą planetę. Wraz z dronami.

Jakiś czas temu organizacje Parley for the Oceans i Ocean Alliance opracowały SnotBoty. Są to specjalnie zmodyfikowane drony, które mają za zadanie pobierać próbki ze słupów pary wodnej tworzonych przez żyjące w wodzie walenie. Te „fontanny” zawierają informacje na temat hormonów stresu i ciążowych oraz wirusów, bakterii i toksyn znajdujących się w organizmach wodnych ssaków. A te nie wzięły się tam znikąd… Drony pozwalają pobrać te próbki bezpiecznie: dla zwierząt, jak i ludzi.

waleń słup

Próbki te są wykorzystywane do badaniu stanu środowiska oceanicznego. – „Dzięki zdobytej wiedzy i technologiom badacze będą w stanie szybciej podejmować właściwe działania w oparciu o dane na temat długoterminowego stanu oceanów i naszej planety” – tłumaczy Intel, który niedawno postanowił przyłączyć się do tego projektu.

Intel dostarcza organizacjom technologie oparte na sztucznej inteligencji. Przyczyniają się one do poprawy skuteczności tego typu ekspedycji, a dodatkowo pozwalają w czasie rzeczywistym monitorować stan zdrowia waleni, nawet w niesprzyjających warunkach. Obecnie w projekcie wykorzystywane są drony DJI – Phantom 4 i Inspire 1, ale z czasem dołączyć do nich mają także Falcon 8+ tworzone przez amerykańskiego producenta.

SnotBoty mają pomóc w zadbaniu o walenie i ich naturalne środowisko, a oceany – bo o nich mowa – odgrywają też przecież kluczową rolę w naszym istnieniu. Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, zachęcamy do odwiedzenia strony Parley for the Oceans, na której znajdziecie więcej informacji.

Źródło: Intel, DJI, Parley for the Oceans

Odsłon: 3996 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij
 1. Niepiskoj
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-06-13 19:20

  To super bo ja lubię walenie w oceanie.
  Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymić...

  Skomentuj

 2. The Dreamlord
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-06-13 22:40

  Knagopodobny ten waleń z pierwszego zdjęcia.

  Skomentuj

  1. mati0706
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-06-15 21:46

   Nie wiem za co zdobyłeś minusa, ale ode mnie masz plusa. Po powrocie do zdjęcia, też ujrzałem Twoje skojarzenie. :D

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!