Na topie

Tak Toyota chce poprawić koncentrację kierowców

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Motoryzacja Tematyka: Motoryzacja Patenty Producenci: Toyota

Pomysł Japończyków polega na instalowaniu wyświetlaczy HUD, dzięki którym wszystkie ważne informacje wyświetlane będą na przedniej szybie auta.

Toyota HUD

AA

Wśród trzech najbardziej rozpraszających czynników podczas prowadzenia samochodu na pewno znalazłyby się: telefon komórkowy, pasażerowie oraz deska rozdzielcza. O ile z pasażerami i złymi nawykami żaden producent nic zrobić nie może, to niektóre „rozpraszacze” faktycznie można wyeliminować. W tym kierunku ze swoim nowym projektem celuje firma Toyota.

Wyświetlacze HUD, a więc te przedstawiające informacje bezpośrednio na szybie, nie są niczym nowym. Firma Toyota chce jednak, by stały się one standardem w naszych samochodach. Japoński producent chce jednak pójść także o krok dalej – wyświetlany obraz miałby podążać za wzrokiem kierowcy – w taki sposób, by zawsze być w centrum jego pola widzenia.

Toyota HUD patent

Jak ma to zostać zrealizowane? Wewnątrz kabiny umieszczone byłyby kamery monitorujące położenie głowy kierowcy, a dane te byłyby uzupełniane przez informacje wynikające z analizy prędkości auta, skrętu kierownicy, pasa ruchu itd. W efekcie punkt na szybie miałby być w stu procentach optymalny.

Co konkretnie pojawiałoby się na takim wyświetlaczu? Przede wszystkim prędkość samochodu. Mogłyby być przedstawiane również dane z systemu nawigacyjnego. Niewykluczone są też powiadomienia oraz „kontrolki”. 

Toyota HUD pokaz

Początkowo wyświetlacz trafi do samochodów Lexus, a z czasem pojawi się też w nowych modelach Toyoty. Myślicie, że to się przyjmie?

Źródło: Toyota, Paultan

Odsłon: 5787 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
  1. raffal81
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2016-03-29 16:51

    Bardzo mi się podoba takie rozwiązanie, nie trzeba oczu odwracać tam gdzie powinien być, czyli na drodze.

    Pamiętam jak bawiłem się HUD'em z telefonu, na zasadzie położony na desce i odbijający się obraz w szybie ;] w nocy to nawet dawało radę, używałem GPS w trasie ;]

    Skomentuj

  2. DjMrowa
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2016-03-29 17:53

    W BMW jest już coś takiego chyba od 2004 roku, nic nowego nie wymyślili :D

    Skomentuj Historia edycji

    1. miszczu0097
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2016-03-29 18:01

      Dokładnie. Mój wujek przyjechał ze szwajcarii BMW za 450 tyś zł i takie coś miał :D

      Skomentuj

      1. BluePandoraBox
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2016-03-29 23:51

        tylko HUD w BMW nie podąża za wzrokiem kierowcy, więc rozwiązanie Japończyków jest znacznie lepsze
        zresztą HUD można mieć już w trójce, za mniej niż połowę wymienionej przez Ciebie kwoty

        Skomentuj

        1. ostry098
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2016-03-30 09:39

          Pod warunkiem że nie masz dziurawych dróg, kątem oka dziur nie wyłapiesz bo ci HUD zasłoni skończy się na tym że zamiast przed siebie będziesz spoglądał na drogę.
          I dlatego dobrze ulokowany statyczny HUD bardziej do mnie przemawia

          Skomentuj

          1. BluePandoraBox
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2016-03-30 14:33

            nie korzystałeś z żadnego ale oczywiście jesteś ekspertem w obydwu :)

            Skomentuj

          2. ostry098
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2016-04-06 11:23

            ty za to na pewno korzystałeś szczególnie z tego który Toyota dopiero projektuje no gratuluje geniuszu przynajmniej mam prawko i wiem jak niewiele trzeba żeby w nocy nie zauważyć dziury

            Skomentuj

      2. Sova30
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-03-30 19:04

        Wyświetlacz HUD jest opcją w BMW i kosztuje ok 5 tys. zł, więc nawet w BMW za 100 tys zł można sobie domówić coś takiego, nie trzeba mieć auta za pół miliona.

        Skomentuj Historia edycji

  3. Snack3rS7X
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-03-29 18:08

    Już myślałem, że to będzie coś wbrew woli kierowcy, całe szczęście nie...

    Skomentuj

  4. Dawid0ss_z
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2016-03-30 14:29

    A ja uważam, że to kompletnie niepotrzebne gadżety.

    Jeśli naprawdę chcą wyeliminować wypadki z dróg, niech wprowadzą limity prędkości na podstawie odczytu GPS i problem się skończy.

    Wszystkie inne rozwiązania to marketingowy bełkot.

    Pzdr

    Skomentuj

    1. darek79r19
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-03-31 00:04

      Wpierw trzeba by było dostosowac ograniczenia predkości do nowych samochodów, bo droga hamowania skróciła sie o połowe, a limity zostały po staremu. Statystyki pokazują, że zbyt powolna jazda wywołuje tyle samo wypadków, co za szybka. Zwłaszcza, kiedy kierowcy sa zmieczeni, i żadne cuda i hudy tego całkowicie nie wyeliminują.

      Skomentuj

    2. lazvegaz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-03-31 14:54

      Nie zawsze przestrzeganie ograniczeń rozwiązuje problem. Czasami trzeba złamać przepisy, żeby uniknąć kolizji czy nawet wypadku, więc jest to idiotyczny pomysł.

      Skomentuj

  5. wojtek_pl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-03-30 18:54

    A co to za g.wno jest zamiast obrotomierza ?
    Takie ruchome cyferki to dopiero będą rozpraszać. Przecież ruch przyciąga wzrok i kierowcy zamiast koncentrować się na widoku za szybą będą widzieć tylko HUD. Bo się rusza...