Na topie

Telewizja DVB-T: błąd Wiadomości w sprawie odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: Telewizory Tunery TV Wydarzenia

TVP wprowadziło odbiorców w błąd

Chociaż o cyfrowej telewizji naziemnej wiemy coraz więcej, to ciąż pozostaje wiele osób, dla których sposób jej odbioru pozostaje dość trudnym zdaniem. To pozwala na łatwą manipulację głównie starszymi osobami niezaznajomionymi z tematem DVB-T i wyciąganie z ich portfeli dużych sum pieniędzy na specjalistyczny sprzęt niezbędny rzekomo do obierania cyfrowej telewizji naziemnej.

AA

logo standardu dvb-tMimo prowadzonych kampanii społecznych i reklamowych przedstawiających czym jest cyfrowa telewizja naziemna, kiedy nastąpi wyłączenie analogowej i jak możemy ją odbierać to wciąż pojawiają się liczne zapytania, i niezbyt rzetelne reportarze - jak chociażby wyemitowany ostatnio w programie informacyjnym "Wiadomości" na kanale TVP1.

W programie padały wielokrotnie stwierdzenia, że do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej wymagany jest nowoczesny cyfrowy telewizor z modułem DVB-T, zapewniający ponadto obsługę kodeku MPEG-4. W tym stwierdzeniu nie ma nic błędnego, jednak w następnej kolejności słyszymy, że do odbioru potrzeba zakupić specjalnie przygotowane do tego celu anteny - co jest nieprawdą.

Od dłuższego czasu w kolejnych ośrodkach i centrach nadawczych jest uruchamiane nadawanie cyfrowego sygnału telewizji w ramach tzw. multipleksów. Ma on powoli zastępować tradycyjny sygnał analogowy. Do jego odbioru wystarczy kilka rzeczy: telewizor z tunerem DVB-T i kodekiem MPEG-4. Trzeba jednak uważać gdyż pomimo, że większość nowych telewizorów spełnia te kryteria to wciąż znajdują się zwykli naciągacze, wykorzystujący niewiedzę innych osób, zwyczajnie sprzedając urządzenia nienadające się do bezpośredniego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Są to urządzenia bez wbudowanego tunera DVB-T, a nawet jeśli go wykorzystują to często wraz z kodekiem MPEG-2 - który nie nadaje się do tych zastosowań. Mimo wszystko pracownicy sklepów są obwarowani obowiązkiem informowania klienta w przypadku kiedy urządzenie które chce nabyć nie spełnia norm odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Tak jednak często się nie dzieje, dlatego pamiętajcie aby wybierać sprzęt z obsługą DVB-T i kodekiem MPEG-4. Telewizory tego typu spełniające normy naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T i MPEG-4 możecie znaleźć w naszym sklepie np. w postaci 43-calowego telewizora plazmowego Samsung PS43D450.

telewizor Samsung PS43D450 wygląd dvb-t mpeg-4 cyfrowa telewizja naziemna

Co jednak w przypadki kiedy posiadamy starszy typ telewizora albo zakupiliśmy już taki nowszy lecz bez DVB-T? Otóż wówczas wymagane jest zamontowanie specjalnego, zewnętrznego urządzenia "set top box". Urządzenie to należy podłączyć pomiędzy telewizorem, a anteną. W ten sposób uzyskamy możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nawet na leciwych odbiornikach.

Do tego celu możemy nabyć zarówno tańsze urządzenia oferujące jedynie podstawową funkcjonalność, tunery satelitarne lub oferujące więcej możliwości tunery TV jak chociażby produkt WIWA HD-50 TV Tuner i nagrywarka PVR DVB-T/MPEG-4 USB 2.0 dostępny w naszym sklepie.

wiwa hd 50 tv tuner nagrywarka pvr dvb-t mpeg-4 usb 2.0 wygląd set the box pilot sklep zakup

W przypadku dodatkowych urządzeń podłączanych do starszych telewizorów tak samo musimy zwracać uwagę, czy spełniają one normy odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, wiec tradycyjnie DVB-T i kodek MPEG-4. Ostatnią kwestią, której należy się przyjrzeć są anteny do odbioru telewizji. Jak wspomniano w materiale Telewizji Polskiej do obioru naziemnej telewizji cyfrowej oprócz odpowiedniego telewizora lub podłączanego do niego urządzenia "set top box" wymagane jest zastosowanie odpowiedniej anteny.

Przede wszystkim w materiale TVP zabrakło tego, że nie wszystkie nowe telewizory są sprzedane wraz z tunerem DVB-T, a jeśli już są, to może w nich brakować obsługi standardu MPEG-4, którym zastąpiono leciwy MPEG-2, dlatego nie powinno kupować się urządzeń bez upewnienia się czy spełniają wspomniane dwa wymagane warunki odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Kolejna kwestia to anteny, w reportażu padały sformułowania, że do obioru sygnału cyfrowego wymagana jest specjalna antena, a tą z której korzystaliśmy dotychczas do obioru sygnału analogowego należy wyrzucić.

klasyczna antena siatkowa anlogowy odbiór cyfroy dvb-t mpeg-4
Klasyczna antena siatkowa. Za jej pośrednictwem również odbierzemy sygnał cyfrowy

Jest to jak podkreślam nieprawdą. Naziemną telewizję cyfrową możemy odbierać zarówno na specjalnych przystosowanych do tego celu cyfrowych antenach ale również i na starych, na których dotychczas odbierany był sygnał analogowy.

Sprawdzą się tu zarówno anteny kierunkowe, siatkowe czy też jeśli jesteśmy w niedalekim sąsiedztwie z Radiowo Telewizyjnym Centrum Nadawczym lub Ośrodkiem Nadawczym, wystarczy mała zewnętrzna pokojowa antena, a także niewielka wewnętrzna antena (montowana w urządzeniach) a nawet w wielu przypadkach kawałek przewodu miedzianego skierowanego w stronę stacji nadawczej.

Nieprawdą więc, jest, że do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy wymienić starą antenę z której dotychczas odbierany był sygnał analogowy na nową cyfrową. Możemy spokojnie korzystać z dotychczas posiadanych anten bez konieczności ich wymiany. Z moich obserwacji wynika, że za pomocą standardowej anteny siatkowej można odbierać cyfrową telewizję naziemną bezproblemowo zarówno z najbliższego RTCN oddalonego od anteny o około 20-30 km jak i dalszych około 70 km.

antena cyfrowa dvb-t wygląd przykład
Antena cyfrowa DVB-T - nie jest wymagana

Co zostało potwierdzone na stronie firmy Emitel zajmującej się wdrażaniem technologii naziemnej telewizji cyfrowej -"Do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T stosuje się takie same anteny na pasmo UHF jak do odbioru telewizji analogowej".

Zaś na stronie Cyfryzacja.gov.pl powołanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) możemy znaleźć kolejne stwierdzenie -"Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowa telewizja analogowa i może być odbierany przy użyciu dotychczasowej instalacji antenowej".

Nie dajmy się więc naciągnąć na zakup drogich urządzeń oraz telewizorów nieoferujących możliwości odbioru DVB-T, ani też na niepotrzebne wydatki związane z wymianą anten.


Więcej o naziemnej telewizji cyfrowej:

Źródło: Inf. Własna, Emitel, Cyfryzacja, TVP1

Odsłon: 19313 Skomentuj newsa
Komentarze

44

Udostępnij
 1. Max209
  Oceń komentarz:

  19    

  Opublikowano: 2012-05-18 16:09

  W Stanach przesiadka na cyfrową telewizję odbywała się jakiś rok... przez ten czas rząd rozdawał po dwa kupony $50 albo $25 dolarowe, które miały być użyte do kupna dekodera. dekodery zazwyczaj były droższe o jakiegoś dolara niż wartość kuponu (można było oczywiście kupić droższy dekoder)...


  Jak telewizja ma się tak w Polsce zmienić to też powinni zrobić podobną akcję.

  Skomentuj

  1. buba008
   Oceń komentarz:

   26    

   Opublikowano: 2012-05-18 16:24

   my od państwa pieniądze ... raczej nie

   Skomentuj

   1. aquadigger
    Oceń komentarz:

    24    

    Opublikowano: 2012-05-18 16:33

    raczej my państwu w podzięce :P

    Skomentuj

    1. szymon_j14
     Oceń komentarz:

     28    

     Opublikowano: 2012-05-18 17:26

     i tak do 67 roku życia -,-

     Skomentuj

     1. d i l
      Oceń komentarz:

      22    

      Opublikowano: 2012-05-18 18:50

      lub us*anej śmierci :P

      Skomentuj

   2. infinitimind
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2012-05-18 20:23

    Ty od państwa SWOJE pieniądze ;) które wcześniej Ci zabrano pod przymusem...

    Skomentuj

  2. infinitimind
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2012-05-18 20:21

   A dlaczego za to zę ktoś chce sobie telewizje pooglądać maja płacić Ci którzy jej nie oglądają a też płaca podatki. A może zaczniemy rozdawać kasę na wyścigi rydwanów? W ogóle głupota - masakra

   Skomentuj

  3. Terrorek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-05-21 21:09

   HAHHAHAHA chyba sznur do reki i polamane krzeslo od rzadu jedynie mozna dostac xd

   Skomentuj

  4. Adam1111
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-05-22 20:22

   Bo jakoś trzeba paść te owieczki. Gdyby odciąć od propagandy tych najbiedniejszych i ci zaczeli by myśleć inaczej niż partia i koncerny wymyśliły to mogło by się źle skończyć.
   U nas społeczeństwo nie ma wolnego dostępu do broni, więc co się przejmować.

   Skomentuj

 2. Pasjonat
  Oceń komentarz:

  -22    

  Opublikowano: 2012-05-18 16:34

  Szanowny Panie Redaktorze,
  zarzuca Pan nieprawdę dziennikarzom TVP, zresztą słusznie jednak sam Pan nie prawdę przekazuje czytelnikom mówiąc, że antena siatkowa nadaje się do odbioru sygnału cyfrowego z nadajnika oddalonego około 70km. Proszę skorygować swoje doniesienia w oparciu o http://www.telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html .
  Proszę również wspomnieć, że aby antena siatkowa była w stanie odbierać sygnał cyfrowy konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian dokładniej opisanych na stronie UKE http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?news_cat_id=19&news_id=3640&layout=3&page=text&place=Lead01 .

  Pozdrawiam

  Skomentuj

  1. shadowman333
   Oceń komentarz:

   13    

   Opublikowano: 2012-05-18 16:53

   Autor tekstu pisze, że odbiór z 70km na siatce jest możliwy według jego obserwacji. Nie pisze wprost, że taka antena się nadaje tylko, że jest szansa, że może odbierać.
   cytat: "aby antena siatkowa była w stanie odbierać sygnał cyfrowy konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian". Wcale nie jest KONIECZNE wprowadzanie żadnych zmian. U mnie i u moich znajomych żadne "zmiany" nie były wprowadzane i u wszystkich programy odbierają idealnie bez żadnych zacięć na antenach siatkowych ze wzmacniaczami. Poza tym pod Twoim linkiem informacja dotyczy sygnału analogowego...

   Skomentuj

  2. Damian Szymański
   Oceń komentarz:

   13    

   Opublikowano: 2012-05-18 16:56

   Odnośnie odbioru sygnału cyfrowego poprzez antenę siatkową - jak wspomniałem w newsie są to jedynie moje obserwacje.
   Poczyniłem je za pomocą zwykłej zamontowanej anteny siatkowej. Po podłączeniu której okazało się, że odbiera sygnał niepowodujący straty jakości w wyświetlanym obrazie z dwóch nadajników.
   Pierwszy RTCN Zamość/Tarnawatka - 20-30 km od anteny i drugi RTCN Piaski - ok 70 km.
   Na podanej przez ciebie stronie są podane dane szacunkowe i przybliżone. Nie napisałem, w newsie, że ma odbierać wszędzie do 70 km.

   Co do drugiego linku, zwykle antena siatkowa nie wymaga żadnych dodatkowych zmian aby odbierać sygnał. W zamszonym przez ciebie linku jest opis jak poprawić odbiór jeżeli jest zły lub niewystarczający itp, a nie, że konieczne jest wprowadzanie zmian.

   Skomentuj

  3. lukasz236
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2012-05-18 17:26

   Ja bez problemu odbieram sygnał na na antenie siatkowej która ma już około 8 lat i przez ten czas nic w niej nie było zmieniane poza zasilaczem do anteny. Sygnał odbieram w Sandomierzu z Rzeszowa gdzie jest 70 Km w lini prostej od nadajnika. Dane na stronie której podał "Pasjonat" nie do końca są prawdziwe.

   Skomentuj

  4. Czajson
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2012-05-18 17:52

   Brednie waść piszecie. Zarzucasz Damianowi wprowadzanie w błąd sam to czyniąc. Podpierasz się teoriami bez wiedzy praktycznej. Tak się składa, że mam doświadczenie z DVB-T zdobyte dzięki pomaganiu znajomym i starszym osobom, które same nie mogły ogarnąć tematu. W odległości do 80km od nadajnika w żadnym wypadku nie trzeba było nic modyfikować, poza dokupieniem set-top-boxa. Nic więcej. Zasada jest prosta - tam gdzie jest sygnał TV analogowej tam jest sygnał TV cyfrowej. Niby dlaczego miałoby być inaczej skoro sygnał ma to samo pasmo? W skrócie potraktuj to jako siłę nadawczą. Jeżeli bez problemu na antenie siatkowej odbierałeś TVP2 (podaję jako przykład, ponieważ ten kanał miał najlepszą jakość), to również bez problemu będziesz odbierać kanały ze wszystkich dostępnych multipleksów. Antena DVB-T to marketingowa ściema i próba wyłudzenia pieniędzy od ludzi, którzy nie wiedzą z czym się je DVB-T. Przypominam - poza TV z DVB-T/MPEG4 lub TV z set-top-boxem nic więcej nie potrzeba jeżeli oglądaliście do tej pory telewizję. Podłączacie kabel antenowy do TV lub set-top-boxa (a tego do TV), wyszukujecie kanały i to wszystko. Nie dajcie się naciągać. Jeżeli mieliście jakieś zakłócenia wcześniej to często wystarczy wymiana kabla antenowego jeśli jest bardzo stary lub płytki w antenie siatkowej. I jeszcze jedna uwaga - zanim kupicie set-top-boxa upewnijcie się czy w TV działa wam złącze SCART/EURO.

   Skomentuj

   1. bison616
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-05-18 23:56

    totalna bzdura, nie jest tak że jak działa analog to i działa DVBT
    Czesto sie zdarza ze działają oba idealnie ale to NIE JEST ZASADA
    Z własnego doswiadczenia powiem tak, mialem wzmacniacz i analog smigał idealnie natomiast dvb wcale. Wymieniłem wzmaciacz na symetryzator i działa idealnie dvb, natomiast analog zdrowo sniezy.
    Wzmacniacz powoduje czesto przesterowanie sygnału i nie obejrzymy nic.
    Dlatego do dvb zalecana jest antena kierunkowa z symetryzatorem BEZ WZMACNIACZA
    btw kolega z siatka ze wzmacniaczem z tego samego nadajnika odbierał mux 1 (siła 100%) a mux 3 brak sygnału oba taka sama moc nadawcza. Zmienił na symetryzator i ma oba po 90% / do nadajnika 15km

    Skomentuj

    1. Czajson
     Oceń komentarz:

     -3    

     Opublikowano: 2012-05-19 00:42

     Mylisz się. Zasilacz to wierutna bzdura. Zacznijmy od samej budowy anteny siatkowej. Posiada ona płytkę, która uwaga działa tylko z zasilaczem. Dlatego często po zmianie płytki lub zasilacza widać poprawę efektów. Ale, no właśnie często lepiej pozbyć się tego pośrednika, odłączyć zasilacz i korzystać z anteny podłączając sam kabel antenowy bezpośrednio do anteny. Do nadajnika mam 45km i wszystkie muxy śmigają bez problemu. Problem z odbiorem to cecha gęstej miejskiej zabudowy. Na obrzeżach miast i terenach podmiejskich takich problemów nie ma. Przykładem jest moje 30-tysięczne miasto. Wszędzie jest możliwy odbiór bez żadnych problemow ale w ścisłym centrum jest dużo gorzej. Nie zmienia to jednak faktu, że TV analogowa również w tych terenach kuleje co potwierdza wcześniej założoną tezę.

     Skomentuj

     1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-05-19 09:51

      Matk oswieta skad Ty takiej wiedzy nabrales , szok. Przeczytaj powyzszy post jeszcze raz

      Skomentuj

    2. kitamo
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2012-05-19 09:52

     I to by sie potwierdzlo, bo testowalem na kilku roznych antenach i takie wlasnie dzialanie obserwowalem.

     Skomentuj

   2. kitamo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-05-19 09:50

    Lol, a z moich obserwacji wynika ze nie kazda antena nadaje sie do odbioru telewizji cyfrowej. Mimo ze w miejscu w ktorym sprawdzalem sygnal telewizji analogowej mozna bylo lapac niemal na kawalku druta lub najprostszej antenie analogowej, tak sygnal telewizji cyfrowej dzialal roznie w zaleznosci od zastosowanej anteny. Na jednej lapalem 4 kanaly, na innej 8 itp. Tak wiec nie do konca jest tez prawdziwe stwierdzenie ze wystarczy najzwyklejsza stara antena bo to tez wprowadza w blad. Mimo ze na starej siatkowej antenie mialem odbior wszystkich nadawanych sygnalow tak sygnal cyfrowy nie chcial juz ladnie odbierac. Po przetestowaniu kilku anten udalo wybrac sie ta najlepsza.
    Nie warto tez zarzucac komus odrazu wprowadzania blad, bo mowienie ze na kazdej analogowej mozna zlapac niekoniecznie musi byc prawdziwe.

    Skomentuj

 3. artexo336
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-18 16:37

  Jest błąd w 2 zdaniu, powinno być dvb-t

  Skomentuj

 4. mywebnet
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2012-05-18 18:21

  Jest prawda taka, że potrzebna jest dobra antena, zwykłe anteny bez wzmacniaczy cienko pracują nawet w centrum miasta. Więc oczywiście bardzo drogich urządzeń nie ma potrzeby nabycia, ale jeżeli ludzie uważają że będą oglądać cyfrówkę na zwykłym drucie jak analogówka, to czeka ich niesmaczne rozczarowanie. Niestety, DVB-T potrzebuje dobrej anteny z wzmacniaczem, i czym dalej od nadajnika, tym lepszy musi być sprzęt. Oczywiście bez przesady.

  Skomentuj

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-05-19 09:56

    No coz, tak to jest jak z takim newsem bez przygotowania wyskoczy sie na forum stricte komputerowym.
    Antena musi byc dobra to fakt, i prawda jest ze w centrum miasta zlapac sygnal telewizji cyfrowej jest ciezej niz poza miastem.
    Testowalem wiele anten i z roznym wynikiem. Nie zawsze ta najdrozsza okazywala sie najlepsza ale na najzwyklejszej starej wieloletniej antenie mozemy nic nie zlapac
    Szczegolnie jest to widoczne w tzw antenach pokojowych - tutaj wolna amerykanka. I tak jak kolega nieco wyzej wspomina typowy wzmacniacz w antenie moze przyniesc wiecej szkody niz pozytku w przypadku telewizji cyfrowej.

    Skomentuj

 5. Tesla
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2012-05-18 18:50

  Oglądałem wczoraj wiadomości i zastanawiałem się czy to tylko ja zauważyłem że mówią brednie większe niż za zwyczaj!? Ale nie, inni też to podłapali. Dzisiaj pewnie będzie sprostowanie, ale co z tego jak część ludzi zobaczy tylko wczorajszy program?!

  Skomentuj

 6. tasiek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-05-18 20:17

  @ mywebnet
  Nie jest prawdą to co napisałeś. Ja po prostu odpiąłem antenę od telewizora (odbierało tylko TVP1, TVP2 i słaby Polsat) podpiąłem do set-top-boxa i działa, bez wzmacniacza na zwykłej ok. 7 letniej siatce na odległości ok. 15km od nadajnika. Lepszym jest natomiast to, że kiedy musiałem inaczej poukładać przewody na strychu i odpiąłem antenę odbierało na samym przewodzie tak samo dobrze.

  Skomentuj

 7. jackas95
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-05-18 22:00

  Nawet w tym reportażu jest błąd. Nie istnieje coś takiego jak "antena przystosowana do odbioru DVB-T" Może powstały nowsze konstrukcje o lepszych parametrach odbioru, ale to wciąż te same fale i częstotliwości ...

  Skomentuj

 8. Maks1410
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2012-05-18 23:15

  DVB-T to jest jeden wielki erreo czy ktoś w naszym pięknym kraju widział obraz w prawdziwym HD a nie w tym niby HD na platformie N co niby ma najwięcej kamałów w N-iby HD.

  Skomentuj

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-05-19 09:57

    Wiecej - co ma dvb-t do HD ?

    Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-05-19 09:59

   A co Ci sie nie podoba w niby HD na Nce ? Obraz jest w wyzszej rozdzielczosci i jest ok wiec nie rozumiem ?
   Jesli natomiast myslisz o porownaniu do HD z bluray to ekhem albo jestes ignorantem albo trolem, lub tez nie posiadasz podstawowej wiedzy na temat HD.

   Skomentuj

   1. Czajson
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2012-05-19 12:48

    Akurat BR jakością nie grzeszy. Często gęsto lepszy jest sygnał na TVP HD z N-ki niż jakość filmu na BR.

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2012-05-19 16:41

     No chyba zartujesz.
     Ten niby HD z Nki to owszem jest wyzsza rozdzielczosc ale kompresja zjada strasznie detale. Jest dobry obraz ale bez szału.
     Na blu ray jesli film jest nowa produkcja to obraz jest baaardzo dobry.

     Skomentuj

 9. Maks1410
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2012-05-18 23:21

  Prawdziwe kanały w HD w naszym kraju to są tylko daw "Trawel Chanel HD" i "BBC HD" reszta to marne psełdo HD.

  Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2012-05-19 20:18

     Nie beda. HD1080i obecnie oznacza ze jest to sygnal do odbioru przez odbiorniki fullhd, co w cale nie oznacza ze jest on w tak wysokiej rozdzielczosci. Sporo sie pozmienialo nawet w nazewnictwie i to jest mylace. Kiedys bylo Full HD i Hd ready i kazdy wiedzial o co chodzi. Teraz czesto masz TV opisany jako HDTV1080i co oznacza ze ma on zdolnosc do odbierania takiej telewizji. Podobnie bedzie z meczami pewnie - beda to dalej 720p bo przeslanie obrazu fullhd w dobrej jakosci jest nierealne (nie na dzisiejsze realia).
     Tak czy siak 720p jest spoko.

     Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-05-19 09:59

   Tak a swistak siedzi i zawija dvb-t w HD

   Skomentuj

 10. bison616
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2012-05-18 23:45

  w spotach TVP Info mówią "zewnetrzny dekoder dvbt" a powinno byc tuner !!! raz w tv regionalnej wypowiadał się prezes Emitela i tez mówił dekoder, po prostu szkoda słów sam prezes nie wie o czym mówi
  btw tuner jest do odbioru a dekoder jest do odbioru i odkodowania zakodowanego sygnału np w C+, CP lub N-ce

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2012-05-19 10:03

   99,9% z was na dzwignie hamulca roboczego mowi "pedał hamulca"
   A na dzwignie hamulca awaryjnego/pomocniczego "hamulec ręczny"

   Skomentuj

   1. Czajson
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2012-05-19 12:49

    99,99% ;)

    Skomentuj

 11. przekolo
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-19 00:54

  Nie wie ktoś czy planowane są kiedyś kanały w jakości HD na tych multiplexach ?

  Skomentuj

 12. Jozio
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-05-19 01:44

  sam odbieram dzięki dekoderowi wiwa hd 50 cyfrowy ( 17 kanałów ) z Kielc ? ( ja z Pionek ) to ponad 100 km więc imho nie wiecie co mówicie :)

  Skomentuj

    1. przekolo
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2012-05-19 16:37

     nie koniecznie "na analoga".

     Otóż:
     masz zakodowany obraz H264, dekodujesz go do postaci zdekompresowanego obrazu (wciąż cyfrowego), a potem do telewizora: albo przez HDMI (cyfrowo), albo przez EURO-SCART (analogowo).

     Pozdro.

     Skomentuj

 13. Blackshmith
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-19 10:46

  mam pytanie
  wie ktos jak chodzi odbior gdzie sygnal pobierany jest z odbicia?
  Mieszkam w gorach i nie widze nadajnika bo jest za gora...

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-05-19 20:20

   mozesz zlapac. Lapalem sygnal w calkowitym dole, i nie musialem anteny wysoko mocowac. Musisz sprobowac

   Skomentuj

 14. whitenigga
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-21 11:00

  Autor artykułu, tak samo jak państwo z TVP podaje nieścisłe informacje. Nie ma czegoś takiego, jak autor podaje, antena analogowa/cyfrowa. Antena to kawałek metalu i przy jej zakupie powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na zysk energetyczny/kierunkowy oraz impedancję (w celu dopasowania do koncentryka). Dotychczas używane anteny mogą pozostać na swoim miejscu.Popieram jednak autora za dobre chęci a TVP niech... a szkoda słów.

  Skomentuj

 15. jackussa
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-22 11:55

  Ja mieszkam około 10km w linii prostej od Chorągwicy w Krakowie, po drodze stoi kilka bloków, a sygnał z nadajnika jest tak silny, że do telewizora mam podłączony tylko kabel o długości około 1,5m, i sam kabel wystarczy aby siła i jakość sygnału wahała się w granicach 70% które w 100% wystarczają do oglądania. Sąsiadowi wystarczył nawet wetknięty 15cm przewód w telewizor, aby mógł oglądać! Jak słyszę że trzeba kupić specjalistyczną antenę do dvb-t to aż mnie skręca.

  Skomentuj

 16. andrzej1980
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-05-23 10:23

  Dzięki za artykuł. Spróbuje starej anteny siatkowej. Kierunkowa ok 150 PLN.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)