Na topie

Telewizory OLED - ich znaczenie rośnie powoli, a król jest tylko jeden

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: Na Topie OLED Producenci: LG

Firma LG Display jest najważniejszym dostawcą paneli OLED do telewizorów, a LG – ich najważniejszym odbiorcą. Takie odbiorniki wciąż jednak odgrywają bardzo małą rolę w globalnym rynku TV.

  • Telewizory OLED - ich znaczenie rośnie powoli, a król jest tylko jeden
A A

Telewizory OLED sprzedają się coraz lepiej – coraz więcej osób docenia ich możliwości, między innymi dzięki malejącym cenom i zwiększającej się liczbie dostępnych modeli. Serwis Digitimes podaje jednak, że król wciąż jest tylko jeden i jest nim LG.

W 2017 roku globalnie sprzedano około 2 milionów telewizorów OLED, z czego znaczek LG miało 1,5 miliona egzemplarzy. Czyni to z koreańskiej marki lidera rynku OLED TV, ale sam ten rynek nie należy na razie do największych – odbiorniki z organicznymi diodami stanowią niecały procent wszystkich sprzedanych telewizorów (łącznie w ubiegłym roku kupiono ponad 200 milionów egzemplarzy).

Produkująca tego typu panele firma LG Display zamierza jednak zmienić ten stan rzeczy i z roku na rok inwestować w ten sektor coraz większe pieniądze. Już w tym roku ma wyprodukować 3 miliony wielkoformatowych OLED-ów, z czego 2 miliony znajdą się w telewizorach LG, pół miliona w modelach Sony, a ostatnie pół miliona zostanie podzielone między Panasonic, Philips, Grundig i inne firmy kupujące panele od LG Display.

Źródło: Digitimes, FlatpanelsHD

Odsłon: 9428 Skomentuj newsa
Komentarze

26

Udostępnij

Telewizory w marketplace

  1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-10 13:38

    No i się chwali, może dzięki temu szybciej zostaną wyeliminowane problemu wieku dziecięcego, przede wszystkim "wypalanie".

    Skomentuj

    1. xchaotic
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2018-04-10 15:21

      wlasnie moim zdaniem nie, bo to jest cecha tej technologii i bedzie jak z plazmami - troche beda na rynku a potem przestana produkowac bo nikt nie chce odpowiedzialnosci za wypalone TV

      Skomentuj

      1. Hans Olo
        Oceń komentarz:

        7    

        Opublikowano: 2018-04-10 16:05

        Moja plazma ma ponad 10 lat i nie widzę powodu, by się na cokolwiek skarżyć.

        Skomentuj

        1. Pankracy666
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-04-12 13:16

          A moja 10 letnia plazma, ma widoczne podłużne pionowe plamy jakby chmury szczególnie widoczne w jasnych scenach.

          Nie wierzę w takie akcje, że 10 letnia plazma jest SUPER i nic się z nią nie dzieje. To fizycznie nie możliwe.

          Chyba, że TV stoi u babci i oglądacie go tylko w święta to OK.

          Skomentuj

      2. LuckyNumber888
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-04-10 18:06

        Miałem kilka plazm i wciąż używam GT60 panasonica, który to telewizor jest właściwie szczytowym osiągnięciem tej technologii i nigdy nie martwiłem się o wypalanie. W najgorszym wypadku, gdy za długo oglądałem dany program to wystarczyło przestawić na inny kanał, aby wypalone logo znikło. Dostrzegam również, że na plazmach tymczasowo wypalony szczegół było widać tylko, gdy panel wyświetlał ciemny kolor i to nawet nie był dostrzegalny problem, trzeba było się przyjrzeć. Na OLEDach te wypalanie jest moim zdaniem znacznie bardziej odczuwalne, wypalenie widać łatwiej (w sumie na jasnym tle najbardziej, gdyż widać różnice intensywności kolorów) oraz co najgorsze NIE ZNIKA po przełączeniu treści (jest po prostu trwałe). Wypalają się nawet loga, które były wyświetlone na krótko i jednorazowo. Serwis rtings zakupił kilka TV LG OLED i przetestował różne scenariuszy oglądania. Wniosek z testu taki, że niezależnie od tego co oglądasz to wypalenia i tak najprawdopodobniej powstaną. Na telefonie S8 z ekranem OLED również mam wypalenia, a telefonu używałem w rozsądny sposób i nie katowałem ekranu wyświetlaniem tej samej treści przez długi czas.

        Skomentuj Historia edycji

      3. Kenjiro
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-04-10 18:47

        @xchaotic:
        Nie znasz się, bo gdybyś się znał, to byś wiedział, że kineskopy, jak również LCD też miały problem z powidokami. Pamiętam kineskopy w latach 80 i LCD na przełomie wieków, gdy po wyłączeniu było widać kontury okien, aplikacji, a nawet liter, szczególnie było to widać przy stale działających aplikacjach pod DOSem.
        Jakoś obecnie tego problemu nie ma, więc jak widać poradzono sobie z tym, tak samo poradzą sobie z OLEDami, jest to wyłącznie kwestią czasu.

        Skomentuj Historia edycji

      4. tgolik
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-04-10 19:26

        Moja plazma też ma 10 lat. I póki co nie widzę technologii, która mogłaby mi ją zastąpić. Szczególnie podczas grania i oglądania Netflixa.

        Skomentuj

      5. zielony888
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-04-18 17:46

        Czy wypalanie jest czy nie ma dowiemy się za kilka lat. :)

        Skomentuj

    2. mrocznysedes
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-13 11:01

      To nie problemy wieku dziecięcego tylko cecha oled. Jedyne co mogą zrobić to wydłużyć czas, po którym to widać i minimalizować efekty wypalania. ;-)

      Skomentuj

  2. eltar
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-04-10 13:48

    Udział nie wzrośnie znacznie jeżeli ceny najtańszych LG będą w dalszym ciągu przekraczać 5k.

    Skomentuj Historia edycji

  3. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2018-04-10 14:03

    Panele 4k OLED już w przyszłym roku dadzą nam zaoszczędzić z powodu niższych cen ponieważ w przyszłym roku nastąpi premiera nowego produktu PREMIUM w rozdzielczości 8k oczywiście OLED od LG.
    Tak na prawdę już w tym roku półka PREMIUM będzie dotyczyła modeli w tej rozdzielczości a 4k zajmie miejsce 2k.
    Mamy tak upragniony rozwój a dla osób ,którym przeszkadza nowoczesność bo nie wiedzą do czego użyć takiego panelu w rozdzielczości 8k polecam zamieszkanie w cichym prawie bezludnym miejscu.

    Skomentuj

    1. roman106
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2018-04-10 15:05

      Szkoda, że rozwój technologiczny nie idzie z rozwojem znajomości gramatyki i interpunkcji u niektórych osób. Myślę, że zasady pisowni wyświetlone na ekranie 8k będą bardziej wyraziste.
      Ale wiem, że to płonne nadzieje.

      Skomentuj

  4. roman106
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-10 15:04

    error

    Skomentuj Historia edycji

  5. jacy4
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-04-10 21:09

    Póki co szczerze dziwie sie że ktoś kupuje telewizor za 10000zł który już po kilku tygodniach może mieć duży problem z wypalonymi elementami na ekranie. Po roku taki telewizor do niczego sie nie będzie nadawał. Lepszą technologią będzie mLED.

    Skomentuj

    1. misq82
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-04-11 09:56

      Bzdury. 99,9 % użytkowników Oledów obecnej generacji nigdy nie będzie miała problemów z powidokami, wypaleniami itp.
      Aby pojawiły się tego typu problemy trzeba na prawdę mocno się postarać albo być totalnym laikiem i katować jedną np. grę przez kilka dni nie przeskakując na inne treści.

      Skomentuj

      1. Pankracy666
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-04-12 13:13

        Czyli co skoro powiedzmy, że kupię TV za 10 tysięcy to nie mogę oglądać i robić tego co chcę tylko "uważać" żeby nic się nie wypaliło?

        Poczytaj trochę o oledach. Wypalanie to norma jak plazmy a dodając do tego słabe odwzorowanie bieli oraz marną płynność to mimo wszystko średnio to wygląda.

        Wolę kupić dopracowanego LCD nic raczkującego z masą problemów oleda.

        Skomentuj

  6. pingwin_1977
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-12 10:05

    Co wy z tym wypalaniem?
    Mam 10 letnią plazmę Panasonica i nic takiego nie zauważyłem. Posiadam też nowy (3miesiące) lcd, nie będę podawał marki, żeby nie robić antyreklamy.. w porównaniu do plazmy to Wielkie Gówno, nawet nie ma co porównywać...

    Problem z plazmami był jeden: wysokie koszty produkcji, niski zarobek. Dlatego wmówili wszystkim, że lcd jest super...

    Skomentuj

    1. Pankracy666
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-04-12 13:21

      Minusy plazmy:

      - wypalanie,
      - powidoki,
      - OGROMNY pobór prądu
      - ciężar telewizora moja 50-tka waży około 40kg,

      LCD nawet średniak jest jest dużo lepszy niż mój 10 letni TV, wiem bo mam porównanie bezpośrednie. LCD ma lepsze żywsze kolory a i płynność jest również lepsza.

      Czego byście nie napisali to plazmy były dobre właśnie w latach ich produkcji potem było coraz gorzej.

      Skomentuj Historia edycji

  7. pingwin_1977
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-13 10:07

    W plazmach mówisz o płynności?
    Wnioskuje, że Ty plazmy na oczy nie widziałeś. Powidoki, wypalanie - Chyba w jakichś śmieciach od LG

    Ciężar? Nosisz tv ze sobą? Do kibla też go zabierasz? To ok.

    Można jeździć "mercedesem", ale przecież daewo Tico jest lepszy, bo mniej pali i łatwiej nim zaparkować :)

    Skomentuj

  8. Suncho
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-14 11:54

    mialem plazme Panasonica .. pozniej LCD Sharpa - Aquos a teraz posiadam Lg Oled 65C7 - bije poprzednikow na glowe... obraz jest bardzo przyjemny..
    10bit HDR na tym tewlewizorze naprawde robi wrazenie..
    Co do wypalania to ciezko stwierdzic.. moze za kilka lat...
    Tak czy inaczej 10 lat to raczej go nie bede trzymal ;]
    pozdro
    ps. do fanuw ortografi - sorki za blendy ;] ;] ;]

    Skomentuj

    1. kola01
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-18 15:19

      10 lat??? Zobacz za kilka miesięcy? Jeśli regularnie używasz swojego OLEDA, to do tego czasu będziesz już miał wyraźnie wypaloną matrycę. Już teraz wyświetl sobie jednolite tło (np szare) i zapewne znajdziesz wiele ciekawych "wzorków" i plam. Juz nawet na tych demonstracyjnych egzemplarzach w sklepie widać wypalenia, gdzie TV stoi zaledwie od miesiąca.

      Przy okazji:
      Nie porównujcie wypalania plazm do OLEDów bo powidoki na plazmie po czasie znikały a wypalanie w OLEDzie jest trwałe - co się wypaliło to się już nie naprawi i zostaje na zawsze.

      Skomentuj Historia edycji

  9. fransisso
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-17 13:43

    Co prawda, może i są inne firmy, które produkują tv z OLED, ale trzeba przyznać jedno. LG dalej wiedzie prym. Nie tylko pod względem wykonania, ale także cenowym. Nie wiem, skąd ktoś wziął cenę 10 tys. Znaczy faktycznie, są dostępne modele za taką kwotę, ale można znaleźć niższą cenę.

    Skomentuj

  10. zielony888
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-17 20:11

    No jeśli ktoś wybiera pod względem jakość/cena - nie może pominąć Philipsa. Philips 9002 miał spore wzięcie w zeszłym roku, a jednocześnie wciąż kosztuje niewiele jak na OLED. Ważny by w tym roku unowocześniono pewne technologie softwareowe i będzie jeszcze lepiej.

    Skomentuj

  11. TR0CKY
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-20 15:55

    Plazmy kiedyś, a plazmy teraz to niebo a ziemia. Może i trafi się jakiś wadliwy model, ale wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zadzwonić do serwisu i skorzystać z gwarancji. No bądźmy szczerzy, od czegoś one są. Niektóre sklepy oferują np. poszerzoną gwarancje. To czemu by z tego nie skorzystać? Zauważyłem, ze wiele osób unika korzystania z gwarancji. Skoro jest, to chyba do czegoś to ma służyć?

    Skomentuj

  12. rapustin
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-23 13:25

    Prawda jest taka, że jak ktoś będzie chciał wydać ponad 10 tys na tv, to i tak je wyda. Skoro może, to kto mu zabroni? Zauważyłem, ze panuje u nas bardzo brzydki zwyczaj wytakaniu ludziom, na co wydali kase i po co tyle. Przecież wystarczy mu taki a siaki model. Ja ostatnio znajomemu zaprezentowałem swój nowy nabytek z Matrix Media. Kupiłem LG 55C7V na Oledzie. Ale potem co to ja się nie nasłuchałem. Że po co mi taki telewizor i to jeszcze za taką cene.

    Skomentuj

  13. zielony888
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-27 21:30

    12 tys to już będzie można mieć 75 cali Philipsa w tym roku. Czyli na wiosnę 2019 pewnie stanieje do jakichś 10-11 tys. A taki TV to już jest coś i można robić autentyczne kino domowe, dla mnie świetna sprawa.