Na topie

Co 15 sekund kupujemy nowy telewizor

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Producenci: Samsung

W 2018 roku w Polsce tempo sprzedaży telewizorów wynosiło 1 egzemplarz na 15 sekund. Jakimi modelami szczególnie byliśmy zainteresowani w ciągu tych dwunastu miesięcy?

  • Co 15 sekund kupujemy nowy telewizor
A A

Co 15 sekund ktoś w Polsce kupuje telewizor. Tak przynajmniej było w 2018 roku. Firma Samsung, która podała tę informację, zwraca również uwagę na to, że szczególnie dużo sprzedaje się takich urządzeń jesienią i zimą, a więc w czasie wielkich promocji i wyprzedaży.

Jakie telewizory sprzedają się najlepiej?

Południowokoreański producent zdradził też kilka informacji na temat tego, jakie telewizory najlepiej sprzedawały się w 2018 roku. I choć nie jest to szczególnie duże zaskoczenie, warto zwrócić uwagę na to, że połowa odbiorników kupionych w Polsce w ciągu tych dwunastu miesięcy to modele Smart TV oferujące rozdzielczość 4K. 

Dowiedzieliśmy się też, że Polacy preferują większe telewizory – średnia przekątna to 55 cali. Globalnie tymczasem królują modele 40- i 43-calowe. Popyt na wielkie ekrany dynamicznie jednak rośnie – w pierwszym kwartale 2018 roku odnotowano 35-procentowy wzrost (r/r) w kategorii „65 cali +”. 

Samsung TV

Liczą się innowacje i Smart TV

Coraz częściej kupujemy telewizory Smart TV i staramy się wykorzystać tę „inteligencję”. Świadczy o tym fakt, że do sieci podłączonych zostało ponad 80 proc. takich urządzeń kupionych w 2018 roku w Polsce. Dzięki temu użytkownicy zyskali dostęp do rozmaitych usług i aplikacji informacyjnych oraz multimedialnych, takich jak serwisy VOD – Netflix czy HBO GO.

„Rosnące wymagania widzów względem wielkości i jakości obrazu, dostępu do treści i łatwości obsługi sprawiają, że producenci telewizorów cały czas wprowadzają innowacje. Wśród najnowszych wymienić można rozdzielczość 8K czy wbudowaną sztuczną inteligencję, które dostępne są w telewizorach Samsung serii QLED” – dodaje producent.

Źródło: Samsung

Odsłon: 12946 Skomentuj newsa
Komentarze

25

Udostępnij
  1. Juan Sanchez Villa-Lobos Ramir
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2019-02-14 16:12

    Ja kupuję co 14 sekund,podczas pisania tego komentarza właśnie kupiłem 3 telewizory a do końca dnia jeszcze daleko!

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2019-02-15 08:47

      to zła wiadomość że telewizory są kupowane tak często. to oznacza, że porównywalna ich ilość jest wyrzucana do śmieci, część z nich jest utylizowana, znikoma ich część jest w 100% utylizowana w prawidłowy sposób.

      jeśli telewizor jest wymieniany z powodu nieodwracalnego uszkodzenia lub trwałej utraty parametrów przez stary tv, lub staje się bezużyteczny z powodu wejścia nowych standardów (np. CRT pal/secam), to ok.
      niestety ogromna część zakupów to wymiana starego, bo ....... się znudził.

      ja mam jeszcze tv fullhd, co ciekawe z 3D i szkoda że nie mam czego na nim oglądać. nawet po podłączeniu do tego tv komputera czy konsoli jest problem, bo mało co produkuje obraz 3D, ja nie znalazłem żadnej sensownej propozycji. ale VR nie chcę. telewizor jest sprawny, ma kilka dobrych lat, i był bardzo drogi, pomimo że ma jedynie 42" i to jest max wielkość jaką chcę.

      teraz mam 2 mocne argumenty dlaczego nie kupię nowego tv:
      1. mój telewizor jest sprawny, i ma bardzo ładny obraz, oraz tryb COMP który daje niski input lag, a przy okazji wyłącza "ulepszenia" które irytują.
      2. telewizory 4K a na taki mógłbym wymienić, nie są sprzedawane w wielkościach poniżej 50", mi tak duży placek nie jest potrzebny i tyle. nie bedę rozwalał układu mieszkania tylko dlatego, bo telewizor jest za duży. poza tym telewizory 4K nie mają 3D. Tak na serio, pomimo małej ilości treści, bardziej mnie interesuje 3D w 4K z dynamicznym podświetleniem matrycowym, niż OLED który ma ogromną ilość chorób wieku dziecięcego.

      coś takiego jak funkcje 'smart' w telewizorze kompletnie mnie nie interesują, bo działają po prostu źle. do telewizorów producenci pchają tak słabe chipy, że wszystko muli na potęgę. widać to dla przykładu przy odtwarzaniu filmów na youtube, które mają niestandardowe formaty video, bez sprzętowego wsparcia. na kompie się odtworzy, a telewizor albo pokazuje czarny ekran, albo klatkowanie.
      Do tego dochodzi jeszcze to, że wsparcie do firmware, to jest powiedzmy 3 do 5 lat tak jak dla smartfonów, i koniec. telewizor dalej jest sprawny, a te całe smarty leżą i kwiczą. dlatego na funkcje smart nie ma co zwracać uwagi bo to lipa, telewizora używa się znacznie dłużej. mój ma 10+ lat, nie pamiętam dokładnie ile :) i jak się przejdę po sklepach to widzę, że te nowe 4K wcale nie mają wyraźnie lepszego obrazu, no z wyjątkiem oled jak są jeszcze nowe. rozwiązanie, lepszy androidtv box

      Skomentuj

      1. POSTMAN
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-02-15 09:34

        Ja mam TV 4K 43 cale więc nie wiem o czym piszesz i nie znalazłem jeszcze filmu na YouTube który by się nie odtwarzał. Kupiłem w zeszłym roku Samsunga

        Skomentuj

      2. ammarmar
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-02-15 12:41

        Takie pitu-pitu o wyższości 10-letniego Fiata Punto nad nowym Audi A6.

        Chcesz trzymać stare gractwo w domu - Twoja sprawa. Ale nie dorabiaj do tego ideologii.

        Skomentuj

        1. Wenezo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-02-15 15:38

          Chyba 10 letniego a6 i nowego fiata?

          Skomentuj

      3. patol1984
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-02-15 23:53

        Miałem zwykły TV FHD 40 cali, długi czas broniłem się przed zakupem, kupiłem jakieś 6 miesięcy temu 55 cali 4k i przepaść w jakości jest ogromna, nawet upscalowane 720p wygląda o niebo lepiej, nowe "polepszacze" robią różnicę.

        Skomentuj Historia edycji

      4. Przeme742
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-02-15 23:54

        "Telewizory 4K nie są produkowane w wielkości poniżej 50 cali" - człowieku o czym Ty bredzisz ???

        Skomentuj

  2. sn00p
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2019-02-14 16:22

    Z pewnością nie przyczyniłem się do tej statystyki. Od 2005 nie oglądam tv. W 1996 kupiłem swój pierwszy i jednocześnie ostatni tv :)

    Skomentuj

  3. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2019-02-14 16:39

    W zeszłym roku, doszedłem do wniosku, że nie będę miał u siebie w mieszkaniu telewizora. Głównie przez powtórki. Wakacje - powtórki (niektóre programy zaczynają powtarzać już z końcem maja/z początkiem czerwca). Ferie - powtórki. Sobota - 295 minut serialu (?) Lombard. Życie pod zastaw. A gdy już ogłoszą żałobę narodową (nie żebym coś miał do żałoby), to już jest totalna kaszana... Na afery, polityków i pseudo gwiazdki, też już nie mogę patrzeć.

    Skomentuj

      1. sabaru
        Oceń komentarz:

        -6    

        Opublikowano: 2019-02-14 17:45

        Niby tak tylko po co komuś telewizor jak ktoś ma komputer i wszystko ciągnie z neta.

        Skomentuj

        1. bullseye
          Oceń komentarz:

          9    

          Opublikowano: 2019-02-14 18:48

          Bo jest większy niż monitor i wygodniej podłączyć do niego kino :) do tego mniej prądu zjada

          Skomentuj

        2. Yamaraj6
          Oceń komentarz:

          7    

          Opublikowano: 2019-02-14 18:51

          No nie wiem może do konsoli? albo do Netflixa chyba lepiej ogląda się filmy na 60-75 calach niż na 24-30...

          Mam telewizor i nie oglądam telewizji bo nie ma to żadnego sensu do tego jest strasznie droga i nic w niej nie ma (trzeba być idiotą żeby kupować pakiety Cyfrowego Polsatu w cenie 80-150 zł jak Netflix + HBO Go wychodzi o wiele taniej i nie ma reklam). Mój telewizor ma z 40 cali i nie ma chyba nawet FHD mimo że mam lepszy monitor 29 cali to lepiej gra mi się na TV. Jakbym miał nadmiar hajsu to chętnie bym sobie wymienił na 4K 60-70 cali, pewnie tak zrobię przy okazji premiery PS5.

          Skomentuj

          1. freyu77
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2019-02-15 06:56

            Dokładnie! Podziwiam tych, którzy oglądają filmy czy seriale na monitorach albo nie daj boże na lapkach. Pomijam już nawet podłączenie kina domowego. Jestem np mega zadowolony oglądając serial na kilkudziesięciu calach z dźwiękiem 5.1, bo naprawdę np seriale HBO są zrobione super jeśli chodzi o obraz i dźwięk. Z resztą na Netfixie także. Ja też zrezygnowałem z telewizji jako takiej, bo ilość reklam po prostu mnie zabijała. Co jakiś czas jeszcze kupowałem np na miesiąc jakiś pakiet w Ipli, ale szybko mi to przypominało czemu zrezygnowałem z tego typu treści.

            Skomentuj

          2. dziks
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-02-15 12:57

            ja ogladam na lapku :) ale nie wszystko sie tak da. Jak mnie najdzie ochota na film z efektami, to podlaczam rzutnik w salonie. Takie Star Wars, czy Wladca pierscieni to tylko na duzym formacie i porzadnych glosnikach.
            Dodam jeszcze, ze tv od jakiegos czasu nie mam i salon w mieszkaniu stal sie rodzinnym pokojem spotkan, a nie strefa ciszy, bo ktos cos akurat oglada. Polecam.

            Skomentuj Historia edycji

  4. solasoft
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-14 18:16

    ciekawe czy jak sie ma projektor w domu a nie tv to tez cie kasuja co miesiac ...

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-02-15 08:58

      masz definicję ustawową telewizora. chodzi o to, jakie jest główne przeznaczenie takiego urządzenia. telewizor niestety służy do oglądania telewizji naziemnej.

      szkoda że nie telewizorów kastratów, które byłyby tak naprawdę monitorami z wbudowanymi głośnikami w formacie telewizora, wtedy nie byłoby problemu. taki telewizor służy wtedy do ogladania filmów z odtwarzacza, i treści z komputera tak samo jak monitor, problemu nie ma. od biedy do kompa można zapiąć tuner TV DVBT, i wtedy jest taka sytuacja jak ze smartfonem. smartfon ma radio, niektóre mają nawet odbiornik TV, ale głównym przeznaczeniem smartfona jest dzwonienie, i uruchamianie aplikacji.

      Skomentuj

  5. randallandhopkirk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-14 18:33

    Wolę alternatywne rozwiązanie - dobry monitor + napęd Sony X800 + dobry DAC.

    Skomentuj

  6. bullseye
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-14 18:49

    Ostatni TV kupiłem 7 lat temu, ktoś nam zawyża średnia :D

    Skomentuj

  7. Nefae
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-14 19:14

    A więc w Polsce kupiono w zaokrągleniu 21 mln telewizorów, więc co druga osoba kupuje lub wymienia co rok szkiełko.
    Jakoś mi się wierzyć nie chce.

    Skomentuj

    1. obcypl
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-02-14 20:39

      nie no... zapewne zaraz się okaże, że statystyka obejmuje tylko np 8h dziennie (czas działania sklepów) i np. pomija weekendy a na bank niedziele ;-)
      Naginać dane można na wiele sposobów ( patrz manta ;-) )

      Skomentuj

    2. JKZorba
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-02-14 22:49

      Nie 21mln tylko 2,1mln

      Skomentuj

  8. Kropeczka
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2019-02-15 05:53

    Mam telewizor i będę mieć.

    Kablówki nie mam i nie chcę. Wystarczą mi kanały "z powietrza"

    Telewizor mam do:

    1/ filmów
    2/ gier
    3/ na wypadek klęski, katastrofy, wojny

    Program tv oglądam powiedzmy 15/tydzień.

    Mówienie: Nie mam tv i jestem bohaterem jak Zorro. Dla mnie deczko dziecinne...

    Skomentuj

  9. Kropeczka
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-15 05:54

    P.S. 15 minut na tydzień - sorki minuty mi się zgubiły

    Skomentuj

  10. wojtek_pl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-15 10:02

    Serio co 15 sekund ? Bogatym i BARDZO zajętym narodem jesteśmy, nic nie robimy tylko kupujemy telewizory. Nie ma już czasu na nic innego.
    Jak można takie wyniki osiągnąć ?

    Skomentuj

    1. Kropeczka
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-15 18:56

      Co czwarty człowiek jest chińczykiem. Zobacz może padło na Ciebie.

      Statystyką udowodnię że ziemia jest płaska i słońce krąży wokół księżyca. ;)