Na topie

Tesla - superkomputer od nVidii z procesorem Tesla C1060

Autor:
Marcin Sieradzki

więcej artykułów ze strefy:
Komputery

Kategoria: Komputery

Badania naukowe przeprowadzane są współcześnie za pomocą klastrów superkomputerów, czyli współdzielonych zasobów, które zużywają setki kilowatów energii, a których zbudowanie i utrzymanie kosztuje miliony dolarów. W rezultacie badacze muszą rywalizować o dostęp do tych zasobów obliczeniowych, co spowalnia ich pracę i opóźnia otrzymanie wyników. NVIDIA oraz światowi partnerzy tej firmy poinformowali dzisiaj o wprowadzeniu do sprzedaży Osobistego Superkomputera Tesla, rozwiązania wykorzystującego procesory graficzne, zapewniającego odpowiednik mocy obliczeniowej klastra za 1/100 jego ceny i w obudowie o wielkości standardowej stacji roboczej.

„Wszyscy słyszeliśmy już nieraz twierdzenia o ‘superkomputerze w desktopie’, ale tym razem to rzeczywistość”, powiedział Burton Smith, doradca techniczny w firmie Microsoft. „NVIDIA i jej partnerzy oferują zdumiewającą wydajność oraz szeroki zakres zastosowań. Taki przełom stał się możliwy dzięki obliczeniom heterogenicznym, w których procesory graficzne pracują razem ze standardowymi procesorami”.

Dzięki mocy oferowanej w cenie typowej stacji roboczej, ale wyższej od niej o 250 razy, naukowcy będą teraz mogli przeprowadzać złożone, wymagające obliczeniowo obliczenia przy swoich biurkach, przetwarzając szybciej więcej danych i skracając czas potrzebny do uzyskania rezultatów.

AA

„Procesory graficzne wyewoluowały do postaci, która ułatwia wykorzystanie ich w wielu popularnych zastosowaniach i uzyskanie znacznie wyższej wydajności niż w przypadku systemów wielordzeniowych”, powiedział profesor Jack Dongarra, szef Innovative Computing Laboratory na Uniwersytecie Tennessee i autor biblioteki LINPACK. „Przyszłe architektury obliczeniowe będą systemami hybrydowymi, w których procesory graficzne z rdzeniami równoległymi pracować będą w tandemie z wielordzeniowymi procesorami ogólnego przeznaczenia”.

Wiodące organizacje, w tym MIT, Instytut Maksa Plancka, Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign, Uniwersytet Cambridge i wiele innych już wykorzystują w swoich badaniach osobiste superkomputery zbudowane w oparciu o procesory graficzne.

„Systemy wykorzystujące GPU pozwalają nam na wykonywanie naszych programów w czasie kilku minut, a nie, jak wcześniej – kilku godzin. Ten wyjątkowy wzrost prędkości obliczeń pozwala nam przyspieszyć badania nad potencjalnie ratującymi życie lekarstwami przeciw nowotworom”, powiedział Jack Collins, szef działu obliczeń naukowych i rozwoju oprogramowania w Advanced Biomedical Computing Center, mieszczącym się w Frederick w stanie Maryland, należącym do SAIC-Frederick, Inc.

Sercem Osobistego Superkomputera Tesla jest procesor obliczeniowy Tesla C1060, oparty na architekturze obliczeń równoległych NVIDIA CUDA. CUDA pozwala twórcom oprogramowania i naukowcom na wykorzystanie masowo równoległej mocy procesorów Tesla za pośrednictwem standardowego języka C.

Wykorzystujące procesory graficzne Osobiste Superkomputery Tesla dostępne są od dzisiaj w ofercie następujących wiodących dostawców rozwiązań HPC, producentów OEM, producentów komputerów i sklepów: AMAX (US), Armari (UK), Asus (WW), Azken Muga (ES), Boxx (US), CAD2 (UK), CADnetwork (DE), Carri (FR), Colfax (US), Comptronic (DE), Concordia (IT), Connoisseur (IN), Dell (WW), Dospara (JP), E4 (IT), Exon (IT),  FluiDyna (DE), JRTI (US), Lenovo (WW), Littlebit (CH), Meijin (RU), Microway (US), Next (IT) Sprinx (CZ), Transtec (DE),Tycrid (US), Unitcom (JP), Ustar (UKR),Viglen (UK), Western Scientific (US).

Aby dowiedzieć się więcej o przełomowych zastosowaniach wykorzystujących technologię obliczeń na procesorach graficznych NVIDIA, odwiedź stronę nvidia.pl/cuda, zaś dodatkowe informacje o Osobistym Superkomputerze Tesla uzyskać można pod adresem nvidia.pl/page/personal_computing.html.

Odsłon: 5231 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. 19arek93
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2008-11-18 16:39

  No to teraz posprzedają Kowalskim super komputery aby zakupić każdemu naukowcowi "Teslę C1060"... hahaha

  Skomentuj

 2. deel77
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2008-11-18 16:52

  Było kwestią czasu kiedy Nvidia pozbędzie się wyjsc video ze swoich systemów Quadro Plex i zrobi cos nowego - Teslę.

  Skomentuj

 3. Darkeners
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2008-11-18 17:05

  Ale Tesla przecież jest już od dłuższego czasu na rynku...

  Arek, może w domu nie potrzebne, ale na uczelniach/w pracy tesla może być niezastąpiona.

  Skomentuj

 4. Malcolm Feth
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2008-11-18 17:37

  podajcie adres do stronki z "www." na poczatku, bo obecne linki nie dzialaja :)

  Tesla to super zabawka, ale trzeba miec super potrzeby - zwlaszcza na te 960 rdzeni ktore moga w kompie siedziec ;)

  Skomentuj

 5. deel77
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2008-11-19 08:38

  Wystarczy trochę policzyć GTX280 - 240 rdzeni - 4x GTX280(bez wyjść video i ze zmienionym biosem) = 960 rdzeni. Do tego trzeba mieć oprogramowanie wspierające CUDA.

  Skomentuj

 6. Merovingian
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2008-11-19 09:10

  Mowa oczywiście o Tesli z Red Alerta 3

  Skomentuj

 7. Merovingian
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2008-11-19 09:12

  Deel77 a dwa Radki 4870X2 = 1600 rdzeni i co? zatkało kakao?

  Skomentuj

  1. _nick_
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2008-11-19 09:26

   a 3 takie radki to 4800 rdzeni ;]

   Skomentuj

 8. BPuser
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2011-03-12 10:26

  Ta karta graficzna to gratka dla osób interesujących się obliczeniami rozproszonymi BOINC.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!