Na topie

Testowanie backupu nie mniej ważne niż robienie backupu

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Bezpieczeństwo w firmie ransomware

Kopia zapasowa pozwala uniknąć firmom nieprzyjemnych konsekwencji infekcji ransomware. Powinna ona być jednak aktualna i przetestowana.

Testowanie backupu nie mniej ważne niż robienie backupu

A A

Ataki ransomware stanowią coraz większe zagrożenie, a eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa jak mantrę powtarzają, że najskuteczniejszą metodą ochrony jest regularne wykonywanie kopii zapasowych. Często zapominają jednak dodać, że równie ważne jest ich testowanie, o czym nie zawsze pamiętają też administratorzy.

Stosowanie aktualnego oprogramowania to sposób na zabezpieczenie komputerów w firmie. Jeśli już jednak szkodnik typu ransomware (który żąda wpłacenia okupu w zamian za odblokowanie dostępu do plików na dysku) zdoła osiedlić się na pececie, pozostaje już tylko przywrócenie danych przy użyciu kopii zapasowej. To zaś oznacza, że taki backup może uchronić przedsiębiorstwo przed znacznie poważniejszymi problemami.

Nie wystarczy jednak, że będzie jakaś kopia zapasowa, ważne by była ona aktualna. Z tym w polskich firmach nie ma większego problemu – z badania ANZENA wynika, że w 71 przypadkach na 100 pliki backupu mają jeden dzień. Pozostałe odpowiedzi to: kilka dni (17 proc.), ponad tydzień (5 proc.) i ponad miesiąc (5 proc.). Choć ta ostatnia nie brzmi najlepiej, ogólnie wyniki należy uznać za całkiem dobre.

Nie oznacza to jednak, że polskie firmy sztukę backupowania opanowały do perfekcji. Okazuje się bowiem, że znaczna część administratorów nie sprawdza, czy kopie bezpieczeństwa są wykonywane prawidłowo. Tylko co dwudziesty badany stwierdził, że stara się testować backup raz w tygodniu, a co dziewiąty – raz w miesiącu. Raz w roku robi to 19 proc., a wcale – aż 29 proc.

„Jeśli co piąty administrator testuje backup raz w roku , a co trzeci nie robi tego wcale, to ich optymizm przeczy tezie o czarnowidztwie Polaków” – powiedział Krystian Smętek, inżynier systemowy rozwiązań
StorageCraft ShadowProtect SPX. – „A już poważnie: nasze bezpieczeństwo, czy raczej jego poczucie jest tylko psychologicznym założeniem, że dziś znów uda się ominąć cudze wypadki i katastrofy”. 

„Tymczasem w IT bez aktualnego, sprawdzonego backupu takie poczucie to jedynie wydmuszka, którą brutalnie zgniecie awaria serwera czy nowy atak szyfrujący. Z tego powodu regularny backup i jego testy  powinny być wpisane w politykę bezpieczeństwa każdej organizacji, a jej przestrzeganie równie ważne jak rosnące słupki sprzedaży. W coraz większej mierze zależą one od aktualności i dostępności naszych danych” – dodał.

Źródło: ANZENA. Ilustracja: OpenClipart-Vectors/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3442 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. kokosnh
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-11-09 12:09

  tak z ciekawości kiedy niby jest czas na testy backupu?

  Skomentuj

  1. pwoznicki
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-11-10 10:25

   Pytania na miano administratora z przypadku lub po znajomości. Ręce opadają.
   Jak administrator ma nieco oleju w głowie to takie testy może wykonać na osobnej wirtualnej maszynie. Grunt by sprawdzić.
   Osobiście znam przypadek z jednej firm gdzie to administrator nigdy ich nie sprawdzał. Po awarii serwera okazało się iż ostatnia działająca była z przed 3 lat. Co z tego że się wykonywały...

   Osobiście takowe testy wykonuję raz na 3 miesiące.

   Skomentuj Historia edycji

 2. cochinek
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-11-09 14:37

  Ja mialem test backupu jak jeden gamoń odpalił załącznik który zaszyfrował mu komputer i cały dysk sieciowy firmy- około 600GB danych ;) Na szczęście test zdany pozytywnie.

  Skomentuj

 3. sebmania
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-11-10 01:39

  Test testem najlepsze jest jak się trzyma backup na jednym kompie i ten komp pada :D

  Skomentuj

  1. pwoznicki
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-11-10 14:16

   Przy takim backupie można powiedzieć że nie ma go wcale.
   Już dożo lepiej jak takowy magazyn jest na osobnym fizycznym dysku.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!