Na topie

Trzymajcie firmowe dane z daleka od prywatnej chmury

Autor:
Mateusz Albin

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Wyniki badania Security Trends. Bezpieczeństwo w erze cyfrowej przeprowadzonego przez Microsoft we współpracy z EY

AA

Ataki hakerów i wykradanie danych to nie informatyczne ciekawostki, tylko realny problem. Według raportu „Security Trends. Bezpieczeństwo w erze cyfrowej”, coraz więcej dużych przedsiębiorstw będzie inwestować w zabezpieczenia IT.

Bezpieczeństwo IT jest coraz bardziej istotnym elementem budżetów dużych firm. Niedawno informowaliśmy o tym, że za brak przygotowania na cyberatak, notowane spółki mogą liczyć się z niższym ratingiem. Dziś zaangażowanie biznesu w tej kwestii potwierdza badanie przeprowadzone przez Microsoft we współpracy z EY.

Bezpieczeństwo IT coraz ważniejsze w budżecie

Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Zła jest taka, że tylko 36% dużych przedsiębiorstw liczy się z tym na tyle, żeby w tym roku zwiększyć budżet przeznaczony na bezpieczeństwo IT. Na szczęście kolejne 39% Zadeklarowało utrzymanie wydatków na poziomie zbliżonym do roku 2015.

Dla porównania, tylko 19%  menedżerów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sektora przemysłowego potwierdziło zwiększenie środków finansowych na kwestie zachowania bezpieczeństwa, akcentując jednocześnie konieczność poprawy ochrony kwestii związanych z rosnącą popularnością Internetu Rzeczy (IoT).

W co zainwestują firmy?

Główne trendy w obszarze bezpieczeństwa w 2016 roku to:

 • Priorytety bezpieczeństwa
  63% wskazuje na konieczność usprawnienia zarządzania dostępem do danych. 46% deklaruje wzrost inwestycji w obszarze przeciwdziałania wyciekom danych.
   
 • Bezpieczeństwo środowisk mobilnych
  43% CSO przyznało, że ich organizacje mają wdrożone rozwiązania umożliwiające zarządzanie bezpieczeństwem urządzeń mobilnych. Kolejne 25% planuje wdrożenie technologii tego typu.
   
 • Edukacja w zakresie bezpieczeństwa chmury
  43% ankietowanych menedżerów bezpieczeństwa przyznaje, że nie posiadają oni odpowiedniej wiedzy, aby samemu ocenić bezpieczeństwo chmury.

Firmowe dane z daleka od prywatnej chmury

Nie bez powodu internetowe dyski są głównymi bohaterami wielu spektakularnych wycieków danych: od poufnych informacji drobnych przedsiębiorstw, po osobiste fotografie amerykańskich gwiazd. Wiedza polskich CSO na temat bezpieczeństwa danych i systemów chmurowych jest nadal niewystarczająca. 43% ankietowanych menedżerów bezpieczeństwa przyznaje, że nie posiadają oni odpowiedniej wiedzy, aby samemu ocenić bezpieczeństwo chmury. Oznacza to, że osoby odpowiedzialne w organizacjach za kwestie bezpieczeństwa potrzebują szczegółowych informacji, wytycznych oraz przede wszystkim rekomendacji ze strony właściwych agend rządowych.

Badania „Security Trends. Bezpieczeństwo w erze cyfrowej” było przeprowadzone w październiku 2015 r. wśród członków zarządu odpowiedzialnych za zarządzanie obszarem informatyki, technologii i bezpieczeństwa reprezentujących sektor dużych przedsiębiorstw i instytucji publicznych.

Źródło: Microsoft

Odsłon: 5641 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. ostryPe
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-01-14 13:11

  Dlatego wole dyski fizyczne, do których powiedzmy szczerze postronni mają ograniczony dostęp. Swoją drogą, kto trzyma firmowe dane na prywatnych nośnikach / chmurach !?

  Skomentuj

  1. Snack3rS7X
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2016-01-14 14:20

   Kto w ogóle trzyma dane na nie prywatnych tylko publicznych serwerach, nie wiem skąd słowo prywatne

   Skomentuj

   1. ostryPe
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-01-14 15:54

    Dobrze powiedziane.

    Skomentuj

   2. Flynn
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-01-14 16:00

    Duże firmy wysyłają backupy i archiwa na Amazona przykładowo. Od jakichś dwóch lat jest to normalną praktyką. Zrzucają odpowiedzialność na firmy zewnętrzne. Poza tym trzymanie backupów lokalnie jest dość drogie i problematyczne. O archiwach nie wspominam, bo nagrywanie taśm nawet nowoczesnym sprzętem jest co najmniej irytujące.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2016-01-15 09:55

     za to niby na czym amazon to wszystko archiwizuje? to też są macierze i dyskowe i taśmowe.

     Skomentuj

     1. Flynn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-01-18 13:22

      Taśmowe? :D Chyba nie bardzo wiesz jak funkcjonują archiwa na taśmach. Oni mają macierze dyskowe oczywiście. Rozproszone, o złożoności nieosiągalnej w pojedynczym centrum danych (nie wspominając o jednym serwerze/macierzy). Nie ma tu porównania do pojedynczej macierzy dyskowej stosowanej lokalnie w firmie.

      Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)