Procesory

TSMC: dwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A9 z zegarem 3,1 GHz

przeczytasz w 1 min.

ARM stawia wyzwanie desktopowym procesorom

Ten wynik, znacznie przekraczający to co obecnie oferują konstrukcje bazujące na rdzeniach ARM Cortex-A9, osiągnięto dzięki zastosowaniu procesu 28 nm HPM. Dwurdzeniowy procesor pracował z zegarem 3,1 GHz w normalnych warunkach.

Wzrostem szybkości taktowania procesorów już dawno przestaliśmy się pasjonować, chyba że w kontekście podkręcania. Jednak architektura ARM ma jeszcze spory niewykorzystany potencjał, zwłaszcza że dla ARM rynek mobilny to już za mało.

Cliff Hou, szef działu rozwoju technologii w TSMC, podkreśla, że testowany układ dzięki procesowi 28 nm HPM jest dwa razy wydajniejszy niż układ wykonany w procesie 40 nm. Jeśli zastanawiacie się co znaczy skrót HPM w nazwie procesu, już wyjaśniamy - high performance for mobile applications. Jest to jeden z wariantów procesu 28 nm, który cechuje napięcie zasilania 0,9 V.

TSMC AMR Cortex-A9 wafel krzemowy 300 mm

W technologii ARM od zawsze pokładano bardzo duże nadzieje na stworzenie uniwersalnej i bardzo energooszczędnej platformy. TSMC przewiduje, że nowa technologia znajdzie zastosowanie w układach przeznaczonych dla rynku mobilnego, sieciowego i stacjonarnego.

Jednak nie spodziewajmy się raczej smartfonów z tak szybko taktowanymi procesorami ARM. Do tych celów nadal będą przeznaczone modele z zegarami 1,5 - 2 GHz. Zresztą wydajność to nie wszystko czym powinien chwalić się smartfon.

Gdzie trafią 28 nm procesory ARM Cortex-A9 z rdzeniami taktownymi zegarem 3,1 GHz? Tam gdzie ARM ma szansę zamieszać na rynku. Mowa o energooszczędnych serwerach, superkomputerach, a także desktopach. Wspomniane osiągnięcie to niejako potwierdzenie tego co już od dawna wiadomo - że AMD i Intelowi przybył poważny, ceniony przez rynek, konkurent.
 

Więcej o architekturze ARM:

Źródło: TSMC
 

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    aquadigger
    22
    wkońcu AMD i Intel mają nowego konkurenta ;)
    • avatar
      Konto usunięte
      9
      Bwią mnie te zdjęcia laboratoryjnych ludzi z jakąś technologiczną kostką. Przeciez równie dobrze moze trzymać podstawę pod jakieś nowoczesne budziki. :D
      • avatar
        tjindy
        1
        No no, ładnie RISCi poszły do przodu.
        W kwestii wydajności - desktop odpada ze względu na architekturę systemów i programów. Dedykowany architekturze RISC soft pomyka aż miło.
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          0.9 V i 3.1 GHz to całkiem dobrze do zastosowań w małych serwerach idealne. Tylko tak myślę czy np. nie da się też takich procków wykorzystać w terminalach do prac biurowych (coś na zasadzie Fujitsu FUTRO A300) bo wydaje mi się, że nadawałoby się to do takich zastosowań.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            To pokazało ,że czasy procesorów x86 są już policzone (głównie za sprawą krzemu. Dlatego czekamy na grafen ^^). To już kulejąca technologia. Ale ARM to nie jest przyszłość jeszcze długo długo długo nie dorówna wydajnością procesorom x86. Taka moja opinia.
            • avatar
              Konto usunięte
              -2
              nareszcie... intel może spuści z ceny
              • avatar
                Konto usunięte
                -2
                Moze w tabletach taki bedzie.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  -4
                  Tylko czekam telefon z takim w środku.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    -9
                    i co po tych 3GHz jak wydajność dalej kitowa?
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Architektura ARM w ostatnich 5 latach niesamowicie się rozwinęła i wcale się nie zatrzymuje może rzeczywiście za jakieś 10 lat na dobre zastąpi x86 o ile ta jeszcze będzie istnieć.
                      • avatar
                        Kobrar
                        0
                        Jakiś czas temu była jakaś sprawa. Ktoś [nVidia?] zaprezentował układ [ARM?], który miał rzekomo być odrobinę wydajniejszy od C2D. Co prawda okazał się to mały przekręt, aczkolwiek przy takiej zmianie taktowania ta różnica z pewnością zostałaby zatarta. Ktoś pamięta o co konkretnie wtedy chodziło?
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Czym komputer mniej prądu zjada tym lepiej. Każdy krok naprzód w technologi wyjdzie każdemu na dobre. Jak widać architektura ARM ma potencjał a przede wszystkim jest energooszczędna co jest teraz bardzo ważną cechą.