Telewizory

TVP przeprowadzi pierwsze w Europie testy transmisji 4K HbbTV

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2014-09-28

Już w październiku TVP przeprowadzi testy transmisji HbbTV w rozdzielczości 4K. Będzie to pierwsza publiczna próba tego typu w Europie.

TVP flagi
zdjęcie: Julian Clover/Broadband TV News

Już w październiku TVP przeprowadzi pierwsze testy transmisji telewizyjnych w rozdzielczości 4K, wykorzystując standard telewizji hybrydowej (HbbTV). Będzie to pierwsza publiczna próba tego typu w Europie.

Testowa transmisja telewizyjna w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli) zostanie przeprowadzona podczas 41. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE 2014, która odbędzie się w Łodzi w dniach 6-9 października. Sygnał nadawany będzie przez internet i odbierany dzięki technologii hybrydowej telewizji HbbTV.

Nie będzie to jednak pierwszy kontakt TVP z rozdzielczością 4K. Testy przeprowadzane były już podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii. Sygnał odbierany był wówczas z satelity Eutelsat 10°E. Poza tym, ultrawysoka rozdzielczość wykorzystywana jest także od jakiegoś czasu w Ośrodku Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.

Przy okazji warto wspomnieć, że Wiesław Łodzikowski, szef TVP Technologie, ujawnił w rozmowie z redakcją Wirtualne Media, że Telewizja Polska nie planuje nadawania sygnału 4K w ramach cyfrowej telewizji naziemnej z powodu braku miejsca na multipleksach. Nie oznacza to jednak, że testy idą na marne – użytkownicy mogą liczyć na 4K spod znaku TVP przy emisjach internetowych i hybrydowych.

Źródło: Broadband TV News, Wirtualne Media

marketplace

Komentarze

26
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  A kiedy doczekamy się normalnych kanałów w hd?
  Zaloguj się
  36
 • avatar
  4K przez neta? Już widzę ten bitrate ;)
  Zaloguj się
  23
 • avatar
  4k ??? zajefajnie będą reklamy w 4 k na to czekałem a nie zapomnijmy o serialach dla ludzi normalnych inaczej... albo dla dewot....
 • avatar
  Ahaa to na to idą pieniądze z abonamentu RTV!!
  Zaloguj się
  11
 • avatar
  No i wreszcie Kevin w 4k takiego jeszcze nie widziałem pewnie zupełnie inny taki nowy stary wyświetlany od dobrych 15 lat
 • avatar
  Tiaaa HD w TVP to syf - najdelikatniejsze określenie - 5.1 tu już określeń brak.
  Ale jakoś trzeba przykryć kosmiczne zarobki w TVP to zrobimy test 4k i jesteśmy kryci.

  Ciemny lud to kupi.
  Zaloguj się
 • avatar
  A Teleexpress dalej jest nadawany w SD?
 • avatar
  Jak widać kasy im nie brakuje, skoro lekką rączką wydają kasę na coś totalnie bezużytecznego (pewnie przyjaciele królika się na tym dorobią). Lepiej by było, żeby w końcu zaczęli nadawać w 1080p, ale pewnie to ciągle pieśń przyszłości.

  Swoją drogą polecam obejrzeć sobie coś na ichniejszym VOD za pomocą jakiegoś smarta. Reklamy wzorowo 720p a treść np. programu dla dzieci (akurat to jest na wysokim poziomie) to nawet nie 360p. Ciężko rozszyfrować co to za logo widnieje w rogu telewizora. A im w łowie 4K
 • avatar
  Ale marudzicie, teraz będzie można oglądać Rolnik szuka żony, rolnik pasie świnie, rolnik robi do wychodka, potem puszczą Jak oni tańczą na lodzie, jak oni tańczą na parkiecie, jak oni tańczą za wasze pieniądze i jeszcze dostają wysokie honoraria i to wszystko w 4K. Nie mogę się już doczekać tego dnia, a oczywiście transmisja w 4K to jedno, a wyświetlenie jej to drugie. Czy ktoś z oglądających MŚ, obejrzał chociaż 1 mecz w 4K ??
 • avatar
  4k bitrate 1mbit.....
 • avatar
  Kaszana 4k HbbTV! Tylko w TVP. xD
 • avatar
  "Telewizja Polska nie planuje nadawania sygnału 4K w ramach cyfrowej telewizji naziemnej z powodu braku miejsca na multipleksach"

  Tłumaczenie wg mnie po prostu śmieszne. Jaki problem uruchomić więcej multipleksów? Jakoś za czasów telewizji analogowej, kiedy 1 częstotliwość = 1 stacja telewizyjna i w żaden sposób nie dało się tego obejść, nikt nie narzekał.
 • avatar
  TV naziemna to strata MHz na internet mobilny. TV na satelity, tam czas dostępu się nie liczy.
 • avatar
  Typowe zastaw się a pokaż się, a w końcu gówno z tego będzie...
 • avatar
  Full HD nie ma a oni 4k testują...
 • avatar
  ale po co?
  Zaloguj się
 • avatar
  taaaa 4k przez neta... nie dziękuje tym bardziej że netia ma tak beznadziejny internet że wywala z diablo 3 co 20-30 minut... np. robie szczeline na u6 i nagle error 3007 =I
 • avatar
  Moda na sukces, Klan i M jak milosc w 4k... OMG... Chyba znalazlem powod zeby wrocic do Polski...
  Wiem ze jeszcze nie teraz, ale przeciez Full HD odchodzi juz do lamusa i trzeba czyms nowym zasrac ludziom mozgi.
  Banda darmozjadow i kombinatorow okradajacych spoleczenstwo w legalny sposob...
  Zaloguj się