Internet

Twój e-PIT - oto jak rozliczyć PIT przez Internet

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2019-02-28

Jak rozliczyć PIT za 2018 rok przez Internet? Teraz jest to banalnie proste, bo wypełnione zeznanie już na was czeka. Wystarczy zweryfikować informacje i przesłać dokument do urzędu bez wychodzenia z domu.

Zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT-37 przez Internet? Od tego roku jest to prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Urząd Skarbowy sam bowiem wypełnia zeznania, a do podatnika należy jedynie weryfikacja informacji (i ewentualne uzupełnienie dokumentu, na przykład o przysługujące ulgi). Tłumaczymy jak to zrobić.

Jak rozliczyć PIT 2019 przez Internet?

Jak rozliczyć PIT za 2018 rok? Najlepiej skorzystać w tym celu z oficjalnego internetowego narzędzia. Od tego roku bowiem fiskus sam wypełnia zeznania podatkowe obywateli, znosząc z nich tym samym konieczność samodzielnego rozliczania się i składania dokumentu w swoim Urzędzie Skarbowym.

Oto jak rozliczyć PIT za 2018 - krok po kroku:

Odpowiedź na pytanie o to, jak rozliczyć PIT przez Internet, składa się z kilku etapów. Pierwszym są odwiedziny na stronie epit.podatki.gov.pl (uwaga: w Internecie można znaleźć wiele linków i nietrudno jest trafić na stronę, która nie jest oficjalną platformą Ministerstwa Finansów, dlatego najlepiej, jeśli klikniecie umieszczony w tym akapicie pogrubiony odnośnik).

e-pit-37 logowanie

Na otworzonej stronie znajdują się dwie opcje autoryzacji. Osoby, które mają profil zaufany (eGo), mogą z niego skorzystać w celu zalogowania się do usługi. Jeśli nie macie, to nic nie szkodzi – przygotujcie po prostu zeznanie podatkowe za rok 2017 (np. PIT-37) oraz jedną informację o przychodach uzyskanych w roku 2018 (np. PIT-11) – nawet jeśli macie więcej niż jedną. Do zalogowania się potrzebne będą liczby ze wspomnianych dokumentów (na stronie podane są konkretne pola, z których wartości należy przepisać), a także PESEL lub NIP.

Po zalogowaniu na ekranie zatytułowanym „Twój e-PIT-37 za rok 2018” pojawią się trzy opcje formy rozliczenia (indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko) oraz podsumowanie informacji: lista dokumentów (informacji o przychodach), dochód czy podatek. 

e-pit-37 podsumowanie

Wszystkie dane należy przejrzeć i upewnić się, że są poprawne – służą do tego przyciski po prawej stronie. Korzystając z tych ostatnich, można również dodać przysługujące ulgi i odliczenia, wybrać organizację, której zamierza się przekazać 1% podatku oraz podać rachunek bankowy (jeśli zmienił się od ostatniego razu).

Poniżej znajduje się jeszcze przycisk „edytuj pozostałe dane”. Po jego kliknięciu rozwija się lista, pozwalająca zmienić cel złożenia dokumentu, dane osobowe i urząd skarbowy, a także (w ostatniej opcji) na przykład zgłosić fakt posiadania Karty Dużej Rodziny (dzięki czemu nadpłata szybciej trafi na konto).

e-pit-37 pozostałe

Po zweryfikowaniu wszystkich informacji należy kliknąć „zapisz zmiany” (jeśli się jakichś dokonało), a następnie: „akceptuj i wyślij”. W celu potwierdzenia na następnym ekranie należy kliknąć „wyślij PIT”, co oznacza oficjalne złożenie PIT-37 za 2018 r.

Kolejnym krokiem powinno być pobranie wypełnionego PIT-u na dysk komputera (i ewentualne wydrukowanie go). W tym celu należy (korzystając z menu u góry) przejść z zakładki „bieżące dokumenty” do „złożone dokumenty” i przy interesującym nas zeznaniu kliknąć „pobierz PIT”. Tam pojawi się między innymi opcja eksportu do PDF. Po wszystkim trzeba się już tylko wylogować.

e-pit-37 pobieranie

To wszystko – obywatelski obowiązek spełniony.

Źródło: inf. własna. Foto na wejście: NjoyHarmony/Pixabay

marketplace
avatar
Dodaj
  • avatar
    A czy mozna przeznaczyc 1% podatku na siebie? Zawsze na jednego wiecej zimnego browara bedzie:)
  • avatar
    "Ta witryna jest nieosiągalna Serwer epit.podatki.gov.pl potrzebował zbyt wiele czasu na odpowiedź."
  • avatar
    Najbardziej przydatny artykuł jaki zrobiliscie od 5-6 lat :D