Na topie

Państwa UE mogą zakazać Ubera w najtańszej odsłonie

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

UberPop to usługa szczególnie popularna w Europie. Już niedługo może zostać jednak zakazana. Trybunał Sprawiedliwości daje przyzwolenie.

Państwa UE mogą zakazać Ubera w najtańszej odsłonie

A A

Uber ma coraz większe problemy z prawem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że wszystkie państwa członkowskie mogą już bez żadnych przeszkód zablokować u siebie usługę UberPop i będzie to zgodne z obowiązującym prawem. To oznacza, że najtańsza z opcji przewozów oferowanych przez amerykańską firmę może stać się w najbliższym czasie niedostępna dla użytkowników.

UberPop to najtańsza z usług, która nie wymaga posiadania przez kierowcę licencji i dopuszcza pojazdy niespełniające początkowych kryteriów Ubera (duże czarne samochody luksusowe). Ta forma cieszy się ogromną popularnością w Europie, właśnie ze względu na niższe ceny, co stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla taksówek.

Podczas gdy Uber trzyma się swojej wersji, że nie jest przewoźnikiem, a jedynie firmą dostarczającą aplikację, która pozwala połączyć się kierowcy z pasażerami i obsługuje dokonywane płatności, Trybunał Sprawiedliwości UE jest innego zdania. Ten twierdzi, że „UberPop należy do dziedziny transportu” i jeśli nie spełnia wymogów prawnych danego państwa, to może zablokować usługę bez zgłaszania tego Brukseli.

Wprawdzie decyzja nie jest jeszcze ostateczna, ale bardzo wątpliwe jest, by sędziowie Trybunału Sprawiedliwości nie zgodzili się z opinią jego rzecznika. Ostateczny werdykt poznamy w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Wówczas niewykluczone, że Uber będzie musiał zmienić swoją politykę, aby się dostosować – innymi słowy, albo zakończyć oferowanie swoich usług, albo postawić na licencjonowanych kierowców.

Źródło: PAP, Money

Odsłon: 2167 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij
  1. Akatzuky
    Oceń komentarz:

    21    

    Opublikowano: 2017-07-04 13:37

    Uber ma problem z prawem bo mafia taksowkarzy chce dalej dymac ludzi a przeciez nikt nie broni tym ludziom pracowac dla Ubera

    Skomentuj

    1. Q2hvY2hsaWs6
      Oceń komentarz:

      -11    

      Opublikowano: 2017-07-04 13:56

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      O stary, wydałeś na siebie wyrok tym stwierdzeniem. Zaraz polecą bluzgi i minusy.

      Skomentuj

    2. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2017-07-04 15:21

      Chyba zapomniałeś, że wspomniana "mafia" to efekt prawa, które wymaga posiadania licencji do przewozów osób, jak również posiadania odpowiedniej działalności lub pracy w takowej firmie plus oczywiście kasa fiskalna. Miej pretensje do rządu, że tego prawa nie chce zmienić od lat, a wtedy każdy mógłby przewozić ludzi za grosze, nie tylko Uber.

      Skomentuj

    3. mrdiablin
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-04 19:45

      Nie ma już mafii taksówkarskiej. To nie te lata. Ale różny dziwny element występuje zarówno w uberze jak i wśród taksówkarzy.

      Skomentuj

    4. wojciechu15
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-07-05 18:47

      Skoro prawo wymaga licencji na przewóz osób, odprowadzania podatków dochodowego oraz od towarów i usług VAT to bardzo dobrze, że świadczenie tych usług zostanie zakazane skoro firma jak i kierowcy prawo łamią.

      Sytuacja w społeczeństwie jest tak patologiczna, że część osób gotowa jest jak Rejtan własną piersią bronić ludzi łamiących prawo byle parę złotych zaoszczędzić.

      Tępiących sprzedaż papierosów, alkoholu i paliwa bez akcyzy też będziecie obrzucać epitetami tylko dlatego, że są równie dobre i tańsze? A czym to się właściwie różni od nie odprowadzających podatku kierowców? Przecież gdyby spełniali wymogi prawne i płacili podatki to nikt by się do nich nie mógł przyczepić.

      Biadolenie na taksówkarzy, stan ich samochodów i oszustwa nie ma tu nic do rzeczy - jeżeli usługi danego taksówkarza/korporacji nie spełniają waszych oczekiwań, to trzeba korzystać z innych legalnie działających przewoźników, a jeżeli uparcie twierdzicie, że takich nie ma to aż się dziwie, że świadczący usługi rzekomo najwyższej klasy Uber musi jeździć "na lewo" by utrzymać się na rynku.

      Skomentuj

  2. Minimal
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2017-07-04 14:08

    nawet jak Uber będzie droższy od taxi to nie przesiąde sie do cierpów

    Skomentuj

  3. Eternal1
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-07-04 15:24

    Dlaczego Amerykańska firma nosi Niemiecką nazwę?

    Skomentuj

  4. Maxdamage
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-04 16:17

    Raz zamówiłem Uber selecta, przyjechał nowszy Opel Astra. Nigdy więcej ;)

    Skomentuj

  5. darioz
    Oceń komentarz:

    -11    

    Opublikowano: 2017-07-04 16:18

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Nareszcie!!! Początek końca Ubera w Europie i w tym Polsce jest coraz bliższy!!!
    Już za niedługo nie będziecie informować o usługach tej pseudo nielegalnej firmy transportowej bo już jej nie bedzie!!! Ha ha haha ha haaaaaaaa!!!
    Może wtedy zaczniecie informować o usługach legalnych firm transportowych czyli naszych rodzimych taksówkarzy!

    Skomentuj

  6. sukotume
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-07 14:06

    Czekam na równe zasady dla wszystkich przewoźników, a jeszcze lepiej tak jak w UK, czyli dodatkowe pozwolenie na łapanie ludzi z ulicy!

    Równe zasady = koniec tradycyjnych taksówek!

    Skomentuj

  7. konto
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-07 14:34

    Wszyscy taksówkarze, są tacy sami, nie zależnie od narodowości!