Na topie

Uber w Polsce - jeśli popierasz, podpisz petycję

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Uber

Autorzy petycji chcą, by powstały regulacje prawne dla Ubera i podobnych usług. Zadowoleni mają być również taksówkarze.

Uber w Polsce - jeśli popierasz, podpisz petycję

A A

Uber w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem – w ciągu trzech lat obecności na naszym rynku skorzystało z niego już ponad milion osób. Nie wszyscy jednak uważają, że jego działalność jest w porządku i organizują protesty lub biorą w nich udział. W ramach kontry poznańscy kierowcy przygotowali petycję #popieramyUbera.

Organizatorzy petycji #popieramyUbera twierdzą, że jego działalność jest zgodna z prawem, jak również korzystna dla naszego państwa. Argumentują to tym, że dzięki Uberowi powstały nowe miejsca pracy, a od każdego przejazdu płacony jest podatek, co w skali całego kraju składa się na dużą kwotę, trafiającą rokrocznie do krajowego budżetu. Wspominają, że Polska jest trzecim co do wielkości rynkiem w Europie dla amerykańskiej firmy.

Petycja nie jest kolejną próbą walki z taksówkarzami, a raczej wyciągnięciem dłoni w ich stronę. – „Chcemy, by ta i podobne do niej usługi rozwijały się z korzyścią dla obywateli. Chcemy, by prawo uwzględniało nowoczesne rozwiązania technologiczne, na których się opierają” – piszą jej autorzy. Proponują ponadto ustalenie regulacji prawnych dotyczących usług tego typu oraz wprowadzenia ogólnopolskich licencji dla kierowców wykonujących przewóz osób na nowych zasadach – zarówno dla Ubera, jak i taksówkarzy.

Jeśli zgadzacie się z postulatami (tak jak już ponad tysiąc podpisanych osób) albo też chcecie dowiedzieć się więcej, odwiedźcie stronę akcji.

Źródło: epoznan. Foto: freestocks.org/Pexels

Odsłon: 2540 Skomentuj newsa
Komentarze

25

Udostępnij
  1. darioz
    Oceń komentarz:

    -23    

    Opublikowano: 2017-05-11 16:13

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Nie popieram! Dla Ubera nie ma miejsca w Polsce!

    Skomentuj

      1. scoobydoo19911
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2017-05-11 21:14

        Jeszcze typowego sebixa nie widziałem na uberze :)

        Skomentuj

        1. Yogii26
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2017-05-11 22:50

          Kierowcy są dobierani według gwiazdek. Miał pewnie ze 3 to i na kierowcę z 3 trafił ;)

          Skomentuj

    1. ssinn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-12 13:34

      bo?

      Skomentuj

  2. stalkerpl
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-05-11 16:21

    co za inicjatywa!? i do kogo?, w sejmie siedzą w większości pieniacze i bezmózgowcy którzy mogą jedynie uchwalić jakiś bubel prawny, jak nie ma dyrektywy unijnej nakazującej nam dostosowanie regulacji krajowych do unijnych to w tym temacie żadne kroki nie zostaną podjęte
    od chwili wejscia Polski do uni rządzący zidiocieli a może takie społeczeństwo się stało, nie wiem

    Skomentuj

    1. musslik
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-05-11 16:31

      wcześniej było to samo tu UE nie ma nic dorzeczy
      a dostosowywane prawo wydaje się polakom idiotyczne ponieważ tłumaczenia robione z czapy i gdzieś po drodze gubi się sens...

      Skomentuj

  3. hex3n
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2017-05-11 16:30

    Większość taksówkarzy uważa, że jeśli Uber zniknie z Polskiego rynku to znów będą mogli "rżnąć" klientów na kasę jak kiedyś. Tym czasem dwóch największych konkurentów Ubera czyli LYFT i CURB też już zauważyły, że Europa to bardzo łakomy kąsek i prawdopodobnie jeszcze w 2017 pojawią się na naszym kontynencie. Cieszy mnie to bardzo, bo my klienci chcemy mieć wybór i przejrzyste zasady opłat za usługę.

    Skomentuj

    1. musslik
      Oceń komentarz:

      -7    

      Opublikowano: 2017-05-11 16:33

      Już nie pamiętam gdzie był taki jeden taksówkarz co jak padało to jeździł z Uberem za potrójną stawkę jak nie padało to pod kogutem taxi złapali go oczywiście i nie widział nic złego w swej postawie :)

      Skomentuj Historia edycji

      1. hex3n
        Oceń komentarz:

        8    

        Opublikowano: 2017-05-11 16:44

        Nie masz pojęcia o czym piszesz musslik! Jak zamawiasz Uber to od razu pokazuje ci się koszt przejazdu! Nie płacisz gotówką. Pieniądze pobierane są z twojego konta bankowego w momencie gdy wsiadasz do auta. Po zakończonym kursie możesz ocenić swojego kierowce. Spróbuj i nie pisz głupot. W Uber nie ma miejsca na patologię.

        Skomentuj

        1. musslik
          Oceń komentarz:

          -6    

          Opublikowano: 2017-05-11 18:39

          nie no gratuluje taki znawca a nie wie, że cennik jest dynamiczny a opłaty są powiększane w określonych okolicznościach
          https://help.uber.com/pl_PL/h/e9375d5e-917b-4bc5-8142-23b89a440eec
          bywają dni, że uberem jest znacząco drożej niż taksówką
          owszem widać ile będzie kosztował kurs i to że jest po stawce z mnożnikiem.

          Skomentuj Historia edycji

          1. hex3n
            Oceń komentarz:

            4    

            Opublikowano: 2017-05-11 18:45

            Cennik jest dynamiczny a informacja o zmianie pojawia się przy zamówieniu kierowcy. W Piątki i Soboty wieczorem gdy ruch jest zwiększony i zamawiasz przejazd informacja pojawia się w trakcie zamawiania usługi. Nie poniżaj się już musslik. Zainstaluj apkę i wypróbuj.

            Skomentuj

          2. musslik
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2017-05-12 09:54

            spoko sami lobbiści na portalu :)
            Ja dziękuje wam za tego waszego UBERa to jest alternatywa w dni powszednie jak się nic nie dzieje w mieście

            Skomentuj

      2. sn00p
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-05-11 16:49

        Bez kitu musslik piszesz straszne głupoty. Kierowca Ubera nawet gdyby chciał, to nie jest w stanie zawyżyć kosztu przejazdu. Może nałożyć karę na pasażera za np. wymiotowanie ale, jeśli tak się stanie to pasażer jest o tym poinformowany. Uber to piękna sprawa.

        Skomentuj

        1. musslik
          Oceń komentarz:

          -5    

          Opublikowano: 2017-05-11 18:47

          https://help.uber.com/pl_PL/h/e9375d5e-917b-4bc5-8142-23b89a440eec

          Bywają dni, że UBERem jest znacznie drożej niż taxi.

          Skomentuj

          1. Foxy the Pirate
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-05-12 13:07

            Bywają też takie, w których bałtyk jest ciepły, a wczasowiczom dopisuje dobra pogoda.

            Skomentuj Historia edycji

  4. scoobydoo19911
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-05-11 21:13

    Osobiście do ubera nic nie mam, zdarzyło mi się korzystać i zawsze było wszystko tak jak należy. Dla mnie było niewątpliwie taniej jak dryndą ale i do dryndziarzy nic nie mam. Prawdą jest to że taksówkarzowi jest łatwiej oskubać klienta, szczególnie nie znającego miasta lub w stanie takim że ciężko mu się ogarnąć(nie mówię że wszyscy tak robią, żeby nie było).

    Skomentuj

  5. Fenio
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-12 07:09

    Uber fajna sprawa, jeździłem niedawno tym po Krakowie i zawsze było wszystko OK a ceny wyraźnie niższe od taksówek.

    Skomentuj

  6. JAZ99
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-12 08:07

    POpieeeeeram, ale wyłącznie POd warunkiem opodatkowania kierowców Ubera VAT, PIT i ZUSem.
    Zobaczymy, kto będzie wtedy tańszy.

    Cwaniaczki z miodem w uszach.

    Skomentuj

    1. manioor
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-12 09:13

      Przecież kierowcy ubera muszą mieć działalność gospodarczą czyli odprowadzają wszystkie składki.

      Skomentuj

      1. mr.diablin
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-05-12 09:21

        Najpierw zorientuj się jak jest faktycznie, potem zabieraj głos.

        Skomentuj

  7. atteru
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-05-12 09:51

    Przestanę korzystać z ubera jak taksówkarze wprowadzą apkę gdzie będę mógł zamówić taksę i dowiedzieć się ile zapłacę za konkretny kurs, a tak masz grę w ciemno, w większości taksówek przynajmniej w mieście gdzie mieszkam nie można jeszcze płacić kartą, więc w sumie nie wiesz czy starczy Ci gotówki na przejazd czy nie.

    Zawsze byłem zdania że jeżeli zamawia się konkretną usługę to chcę znać konkretną cenę tej usługi zanim ktoś się zabierze do jej wykonywania, od taksówki oczekiwałbym tego samego, skoro chcę jechać z ul. A na ul. B to cenę powinienem poznać przed przejazdem tej trasy.

    Skomentuj

  8. maker
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-12 11:01

    Dla mnie to jest w ogóle chore, że wchodzi jakaś zagraniczna firma oferująca trochę lepiej dopracowane usługi transportu w atrakcyjnej cenie i nagle jest wielkie oburzenie bo to niszczy biznes istniejących już firm taksówkarskich, które sprytnie windują swoje ceny i koszt przejazdu jest taki a nie inny. Nie bardzo też rozumiem komentarze w stylu w życiu bym nie wpuścił swojej dziewczyny do auta ubera. Nikt nikogo nie zmusza do korzystania z ubera to jest tylko alternatywa i moim zdaniem lepiej jak taka będzie na rynku dla nas nieważne czy z niej chcemy korzystać czy nie. U mnie w Poznaniu nagle firma taksówkarska wprowadziła nowe usługi zamawiania taksówek online przez aplikacje. Konkurencja jest zawsze dobra dla rynku bo inaczej jest stagnacja...

    Skomentuj

  9. darioz
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-05-12 11:57

    Za niedługo Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uzna że Uber nie jest firmą IT a korporacją taksówkarską!
    Trybunał Sprawiedliwości został poproszony przez hiszpański sąd o pomoc w rozwiązaniu sporu pomiędzy Uberem, a Elite Taxi organizacją zrzeszającą kierowców taksówek w Barcelonie.
    Koniec takiego Ubera jakiego znamy czyli NIELEGALNIE świadczącego usługi taksówkarskie jest już bliski!
    Uber będzie musiał w całej Unii Europejskiej mieć licencje na przewóz osób aby prowadzić swoją działalność. Jeśli się nie podporządkuje będzie musiał zwijać manatki z terenu całej Unii!!!

    Skomentuj

    1. Foxy the Pirate
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-12 13:11

      Bagienne ziele jest dobre, ale jak widać jedynie w granicach rozsądku.

      Skomentuj

  10. interceptor
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-05-12 12:11

    Na BMK dużo o tym Uberze. Tak sobie myślę i w sumie jest mi obojętne czy on jest czy nie. Nie mam ochoty wydawać kilkunastu PLN za przebycie 2 czy 3 km. Nawet w mieście nie mieszkam. Jak już do żadnych miasta jechałem to poruszałem się rowerem publicznym ewentualnie komunikacją miejską. Żadnych taxi czy uberów.

    Natomiast uważam, że zamiast dowalać podatki inne haracze żeby wszyscy mieli źle to lepiej obniżać podatki bądź je likwidować a tym samym zmniejszać ingerencję państwa w życie obywatela. Tylko rząd specjalistów, wojsko, policja, straż, zasiłki tylko dla niepełnosprawnych, może szkoły żeby równy start ludzie mieli. I w zasadzie reszta do prywatyzacji. Podatki mniejsze i obywatel jeśli myśli lepiej te pieniądze rozdysponuje. Jak nie myśli to cóż... selekcja naturalna. Nie lubię takiego myślenia... "mnie jest źle to innym też musi". Taki równanie w dół. Trzeba równać w górę. Dażyć w górę anie innych spłycać do swojego poziomu.