Na topie

Ubuntu 19.04 „Disco Dingo” do pobrania - oto dlaczego warto

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Tematyka: Linux Ubuntu Producenci: Canonical

Ubuntu 19.04 „Disco Dingo” już jest. Warto dać szansę tej nowej wersji najpopularniejszej linuksowej dystrybucji.

 • Ubuntu 19.04 „Disco Dingo” do pobrania - oto dlaczego warto
A A

Ubuntu 19.04 „Disco Dingo”, a więc najnowsza wersja linuksowej dystrybucji, która cieszy się dużą popularnością i sympatią wśród użytkowników, jest już dostępna do pobrania w stabilnej wersji. Warto zdecydować się na aktualizację lub w ogóle instalację, ponieważ zawiera nowości, które mają realny wpływ na komfort korzystania z komputera. Tutaj znajdziesz potrzebne linki, jak i komplet podstawowych informacji.

Ubuntu 19.04 „Disco Dingo” - premiera 

Po sześciu miesiącach prac zespół rozwijający tę dystrybucję – zgodnie z ustalonym wcześniej rozkładem jazdy – był gotowy, by 18 kwietnia oddać w ręce użytkowników stabilne wydanie Ubuntu 19.04 o nazwie „Disco Dingo”. Następca 18.10 „Cosmic Cuttlefish” wprowadza liczne nowości – oto jakie konkretnie… 

Ubuntu 19.04: co nowego?

Ubuntu 19.04 to przede wszystkim najnowszy kernel Linux 5.0 (oznacza to między innymi lepsze działanie mniej wydajnych maszyn oraz obsługę szyfrowania Adiantum i technologii AMD FreeSync). 

„Disco Dingo” zawiera również open-source’owy sterownik graficzny Mesa 19.0 i wykorzystuje środowisko graficzne GNOME 3.32 (wraz z nową wersją menedżera plików Nautilus oferującą wyróżnianie plików, skalowaniem na monitorach HiDPI, rozbudowanym zarządzaniem prawami aplikacji, szerszymi opcjami konfiguracji trybu nocnego, okrągłymi awatarami użytkowników, sprawniejszą współpracą z Dyskiem Google oraz poprawkami wydajności). 

Można również liczyć na nową tapetę i odświeżony zestaw ikon. Kolejne nowości to: rozszerzenie odpowiadające za umieszczanie skrótów i folderów na pulpicie oraz usługa indeksowania plików Tracker, która przyspiesza ich wyszukiwanie.

Przede wszystkim jednak Ubuntu w nowym wydaniu działa zdecydowanie lepiej: wydajność została zwiększona poprzez optymalizację wykorzystania pamięci i procesora oraz poprawki związane z animacjami. Zaktualizowane do najnowszych wersji zostały również podstawowe aplikacje: Firefox, Thunderbird i LibreOffice.

Oczywiście to nie wszystko. Poniżej możecie obejrzeć podsumowanie nowości przygotowane przez OMG!Ubuntu:

Ubuntu 19.04: download - pobierz nową wersję

Kliknij, aby pobrać:

Użytkownicy poprzedniej wersji Ubuntu mogą oczywiście zaktualizować swój system albo czekając na powiadomienie o takiej możliwości, albo wymuszając to, korzystając z Menedżera aktualizacji.

Źródło: Canonical, OMG!Ubuntu

Odsłon: 9981 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
 1. HardCorak
  Oceń komentarz:

  -10    

  Opublikowano: 2019-04-18 22:53

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Jakoś windows może mieć jeden pasek a tutaj muszą być 2... Dodatkowo ta głupota linuxa niezależne od środowiska czyli musi być na samej górze pasek na całą szerokość oczywiście tylko z nazwą przeglądarki i zajmować miejsce.

  Skomentuj

  1. michalje
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2019-04-18 22:59

   dodatkowo przez to że pasek jest na górze to musisz celować w karty przeglądarki (która to przecież zazwyczaj jest zmaksymalizowana). Nie rozumiem jaki w tym sens, na telefonach ok, ale na desktopie? Idiotyzm.

   Oczywiście idzie sobie pasek przenieść na dół, ale jednak nie ogarniam zamysłu twórców

   Skomentuj

   1. Irrlicht
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-19 11:08

    Przeniesienie paska skądś dokądś, dodanie innego, zrobienie różnych pasków na różnych monitorach itp. to kilka sekund ciężkiego klikania i przeciągania. Czasem więcej - zależy od ulubionego środowiska. Raz na kilka lat, bo konfigi siedzą na $HOME i mogą przetrwać reinstalację i upgrade systemu, i nawet można je sklonować na innego kompa, przeterminują się dopiero przy większej aktualizacji danego środowiska.

    Skomentuj

  2. odkupiciel375
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-19 08:35

   out of the box wymaga sporo przyzwyczajenia ale jak się chce to można szybko (prawie) całkowicie zmienić wygląd ubuntu na praktycznie klona windy
   Co do samego updejta to brak drag'n'drop WTF!?! fajnie ze jest jakaś optymalizacja ale update bez szalu... sam nwm co by mogli dodać... może coś by nie musieć napierdzielać tyle w konsoli jak jest jakiś błąd np podczas instalacji sterowników do gpu oraz by można było w eksploratorze uruchomić "instalator" programu zamiast znów włazić do tej konsoli...
   dobrze ze chociaż maja całkiem pomocna społeczność m.in. na discordach (np. GamingOnLinux, ProtonDB)

   Skomentuj

  3. Ari93
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2019-04-19 09:02

   W ogóle źle stawiasz twierdzenie. To w Windowsie musisz mieć jeden pasek a w Linuxie MOŻESZ mieć dwa, możesz mieć jeden, pewnie możesz nie mieć żadnego albo i trzy. Tak jak na Androidzie, możesz z Linuxem zrobić wszystko. Windows to taki trochę iOS, zmienisz kolory okienek ew motyw ustawień na czarny i tyle z personalizacji.

   Skomentuj

   1. HardCorak
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2019-04-19 20:44

    A niech sobie będzie ten 2 pasek no dobra byle był... użyteczny. Takiej głupoty jak niepotrzebny pasek tylko z nazwą aplikacji nigdy nie zaakceptuję.

    Skomentuj Historia edycji

 2. Nullmaruzero
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-04-18 23:07

  Ubuntu to w ogóle tak zawsze miało jakiś kamyk albo dwa w bucie jeśli chodzi o ten ich interfejs. Tak jakoś nie mogą znaleźć sobie złotego środka, czegoś z sensem i przemyślanego.

  Skomentuj Historia edycji

 3. darioata
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-04-18 23:31

  Warto dać szansę tej nowej wersji ''najpopularniejszej'' linuksowej dystrybucji.

  Najpopularniejsze obecnie jest Manjaro a po pietach mu depcze malo znany do niedawna MX Linux, wiec juz dawno Ubuntu nie jest popularne!

  Skomentuj

  1. FennPL
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-04-19 00:53

   Ale zdecydowanie najbardziej rozpoznawalne
   Spytaj kogoś o jakiegoś linuksa to na 85% powiem ubuntu albo mint, a w każdym

   Skomentuj

   1. kiko80
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-19 07:41

    Debian

    Skomentuj

    1. Raider0001
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-04-19 15:17

     manjaro na moim PC się nawet z usb nie uruchamia wcale - tyle z jego popularności

     Skomentuj

     1. Blackshadow
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-04-19 16:12

      Na moim tak samo

      Skomentuj

  2. digitmaster
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-04-19 09:59

   bierzesz dane z distrowatch? Od dawna wiadomo, że ranking jest ustawiany i sponsorowany.

   Skomentuj

   1. Erathiel
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-19 12:24

    Nie wiem czy ranking na Distrowatch jest ustawiany i sponsorowany, natomiast na pewno jest wyłącznie rankingiem popularności danej dystrybucji *na Distrowatch*, tzn. podaje ile jest średnio dziennie wejść na stronę danego distro. Wystarczy zajrzeć do szczegółów, wszystko jest jasno opisane:

    "The DistroWatch Page Hit Ranking statistics are a light-hearted way of measuring the popularity of Linux distributions and other free operating systems among the visitors of this website. They correlate neither to usage nor to quality and should not be used to measure the market share of distributions. They simply show the number of times a distribution page on DistroWatch.com was accessed each day, nothing more."

    Skomentuj

    1. Damian Szymański
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-04-19 15:24

     Kiedyś już była afera z tym rankingiem na DistroWatch. Jakiś łepek chciał aby jego niszowa dystrybucja była w topie i zaczął klikać na distrowatch w strony o swojej dystrybucji. Po kilku dniach jego system trafił do ścisłej czołówki.
     Także jak ktoś chce nabić "wyświetleń" to nabije. Czy to miarodajne? Wątpię.
     Wiarygodność tego rankingu już dawno nie jest brana na poważnie. Tym bardziej kiedy taki ReactOS jest popularniejszy niż Arch i Red Hat razem wzięte...Nie mówiąc już o dystrybucjach BSD... gdzie taki niewiele komu znany HardenedBSD jest aż na 78 miejscu...

     Skomentuj

 4. Damian Szymański
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-04-19 16:35

  Nowy Nautilus 3.32? Podziękuję... Poprzednie może nie były rewelacyjne, a do tego Canonical z uwagi na usuniętą funkcję desktop icon trzymał się starego wydania 3.26 - które jakoś działało. Teraz mamy 3.32... które wymaga obowiązkowej zależności do tracker-miners... Nie, nie mówię tutaj o BuildRequires lecz o runtime dep. Bez tego Nautilus w wersji 3.32 zwyczajnie się nie uruchomi płacząc o brakujący składnik.
  Co daje ten tracker-miners? Mega spowolnienie systemu szczególnie na słabszych i starszych petetach... Także ten tego... gnome staje się jeszcze większą opasłą kobyłą.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!