Na topie

UOKiK nie ufa Facebookowi, a wy?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Facebook Ochrona danych Prywatność

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie - uważa, że Facebook stosuje nieczyste zagrywki.

UOKiK nie ufa Facebookowi, a wy?

A A

Mnóstwo mówi się ostatnio o ochronie danych osobowych w Internecie. Wraz ze wzrostem zainteresowania tym tematem zwiększa się jednak liczba osób posiadających konto na Facebooku. Portalu, który w swoim regulaminie ma niejasne zapisy dotyczące przetwarzania danych o użytkownikach, które pod lupę wziął właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Niejednoznaczne i niedookreślone – takie są zdaniem UOKiK-u zapisy regulaminowe dotyczące zbierania informacji na temat użytkowników i przetwarzania ich w obrębie Facebooka i podlegających mu firm. W efekcie konsument może nie wiedzieć: 

 • 1) jakie konkretnie informacje są zbierane,
 • 2) jak długo będą znajdowały się na serwerach Facebooka
 • i 3) kto może uzyskać do nich dostęp.

UOKiK przyglądał się regulaminowi Facebooka już od pół roku, a teraz oficjalnie wszczął postępowania wymierzone w spółkę Facebook Ireland. To jedna z niewielu spraw dotyczących podmiotów zagranicznych, ale według zapowiedzi należy to traktować nie jako wyjątek, lecz jako zapowiedź pewnego trendu. Prywatność Polaków powinna być bowiem przestrzegana nie tylko przez polskie firmy.

Wygląda na to, że UOKiK nie ufa Facebookowi i widzi w tak niejasnych zapisach, jak „różne informacje”, czy „uzasadniony czas” furtkę do nadużyć.  

Niełatwo jednak powiedzieć, w jaki sposób miałaby zakończyć się ta sprawa. Trudno bowiem wyobrazić sobie „dotkliwą karę finansową” nałożoną przez UOKiK na Facebooka, który w samym ubiegłym roku zarobił ponad 10,2 miliarda dolarów. Zmiana polityki prywatności serwisu tylko dla Polaków również – przynajmniej dziś – wydaje się czymś mało prawdopodobnym. Czyżby więc miało się skończyć na pogrożeniu palcem?

Źródło: Money, PAP

Odsłon: 2530 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. KORGAN
  Oceń komentarz:

  -7    

  Opublikowano: 2017-03-17 09:50

  Jak tak to codziennie dodawaliście nowości o Andromedzie. Tymczasem wersja TRIAL okazała się tragiczna i zero informacji na tej stronie.

  Skomentuj

 2. topiq
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2017-03-17 10:13

  Art o FB a kolega wyżej o Andromedzie... Widocznie przed premierą nie mogą nic jeszcze napisać. Nie każdy ma dostęp do EA Access. Mogą wyjść jeszcze jakieś patche do premiery.
  Wracając do tematu, jak patrzę co ludzie udostępniają na FB, to się zastanawiam czy mają dobrze pod kopułą. Podejrzewam, że jakby im zamontować Big Brothera w domu i w wc nie mieliby nic przeciwko.

  Skomentuj

  1. Ladros
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-03-17 11:23

   Większość z tych ludzi tylko kreuje swoje życie na FB, że jest pięknie i w ogóle, ale ich rzeczywistość jest (powiedzmy) tak samo szara jak reszty świata.

   Bo jak inaczej to wyjaśnić?
   Np. będąc na wakacjach, rozumiem że każdy chce się pokazać i to jest OK wrzucić parę zdjęć, ale dokumentowanie swojego życia tylko po to, żeby inni zobaczyli jak to się wielce żyje to chyba poważny problem.

   Zapewne chodzi tu o pewne dowartościowanie się. Potem taki jeden w depresji to widzi i myśli, że ludzie mają takie super życie, a on nie (gdzie w 99% to fikcja).

   Skomentuj

 3. Eternal1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-03-17 11:49

  Przestańcie patrzeć na innych ludzi i patrzcie na siebie. Jeśli inni mają ochotę obnażać swoją prywatność, mają do tego prawo, choćby nie wiem jak było to dziwne czy żenujące.

  Mam konto FB i służy jako szybki i wygodny "wstęp" do kontaktów które potem odbywają się już po za FB. Oraz do prezentowania luźnych materiałów.
  I do tego FB się przydaje.

  Dobrze że KE nie przejmuje się formatem tylko robi swoje, najwyżej pójdzie wniosek o zmianę prawa karnego z powodu niespotykanych wcześniej okoliczności. Przecież KE doskonale wie że FB to narzędzie szpiegujące w rękach rządu USA. To początek dłużej i bardziej skomplikowanej sprawy wykraczającej po za FB i jego politykę prywatności.

  Skomentuj

 4. kbrbabzbtb
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-03-17 15:28

  "różne informacje", "uzasadniony czas"... pewnie, że to idiotyczne zapisy. Zapisy muszą być konkretne, a nie otwarte na 1000 interpretacji.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!