Na topie

Jest rekordowe zapotrzebowanie na moc, ale blackoutu nie będzie

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Tematyka: Bezpieczeństwo w firmie

We wtorek padł tegoroczny rekord obciążenia polskiego systemu energetycznego, ale Polskie Sieci Elektroenergetyczne uspokajają.

Jest rekordowe zapotrzebowanie na moc, ale blackoutu nie będzie

A A

23 215 MW – tak wysokie zapotrzebowanie na moc wygenerowali Polacy. Tegoroczny rekord (bo jest to rekord) padł 1 sierpnia około godziny 13.15, jak informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Czy zagrożenie blackoutem jest realne?

Nowy tegoroczny rekord obciążenia polskiego systemu energetycznego został ustanowiony bez większego zaskoczenia. Fale upałów spowodowały bowiem, że ludzie w domach i w biurach masowo zaczęli korzystać z takich lub innych systemów klimatyzacji. Jednak choć zapotrzebowanie jest olbrzymie, władze zapewniają, że blackoutu (czyli przerwy w dostawie prądu) nie trzeba się obawiać.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że rekordowy poziom zapotrzebowania na moc wyniósł 23 215 MW i że przewidywana rezerwa wciąż wynosiła przeszło 1100 MW, co oznacza, że obciążenie mogłoby być zdecydowanie wyższe, a i tak do blackoutu by nie doszło. – „System się bilansuje, są bezpieczne rezerwy [i] jeśli nie będzie kataklizmu czy poważnej awarii, to przejdziemy bez przeszkód przez te upały” – mówi Beata Jarosz, rzeczniczka PSE cytowana przez serwis Money.

Takie uspokajające sytuację słowa są ważne, ponieważ 1) wysokie zapotrzebowanie się utrzymuje i najpewniej będzie się utrzymywać w najbliższych dniach i 2) pamiętamy problemy sprzed dwóch lat.

W 2015 roku pogoda była jeszcze mniej przyjazna. Nie tylko panowały upały, ale też doskwierała susza, co skutkowało obniżeniem poziomu wody w rzekach (a to wpłynęło na obniżenie efektywności w elektrowniach). Dodatkowo awaria dotknęła wówczas elektrownię w Bełchatowie. Te problemy zaś sprawiły, że niektóre fabryki musiały ograniczyć produkcję, a z klimatyzacji można było korzystać tylko w skrajnych przypadkach. 

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są niemal pewne, że nie będzie powtórki w tym roku – między innymi dzięki temu, że deszczu mamy w tym roku niemało, ale też dzięki połączeniu z Litwą (o mocy 500 MW) oraz mechanizmowi DSR (redukcja zużycia energii przez odbiorcę na życzenie operatora). Co nie zmienia faktu, że przydałyby się renowacja sieci energetycznych w naszym kraju.

Źródło: Forsal, Money. Foto: Nikiko/Pixabay

Odsłon: 3938 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
 1. NuMeRoUnO
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-08-02 11:06

  Rekord wyśrubowany pewnie przez górników :)

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-08-02 13:34

   Do autora, w ubiegłym roku problemem nie była moc elektrowni, ale niski poziom rzek, co zdegradowało moc tychże elektrowni. W tej chwili poziom rzek nie jest poniżej minimum, więc jest ok. Trochę rzetelności Wojtku, czytelnikom się to należy :) a poza tym piszesz spoko artykuły.

   Skomentuj

   1. Wojciech Kulik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-02 13:51

    Masz rację, rzeczywiście warto dodać, że te upały w 2015 roku skutkowały problemami, głównie dlatego, że towarzyszyła im susza. Dzięki za zwrócenie uwagi! :)

    Skomentuj

  1. Rakoth
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-08-02 11:37

   Teraz to odnawialne źródła energii tylko. Niemcy zaraz zaczną zamykać swoje atomówki a my mamy dopiero teraz je budować? :/

   Skomentuj

    1. rahl_r
     Oceń komentarz:

     -2    

     Opublikowano: 2017-08-02 12:19

     Serio ??:
     https://en.wikipedia.org/wiki/Kurnool_Ultra_Mega_Solar_Park

     https://en.wikipedia.org/wiki/Ivanpah_Solar_Power_Facility

     https://en.wikipedia.org/wiki/Three_Gorges_Dam

     https://en.wikipedia.org/wiki/Gansu_Wind_Farm

     A takich elektrowni przybywa z roku na rok.
     Jeszcze jakieś komentarze ?

     Skomentuj

     1. rahl_r
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-02 13:19

      cyt: "Ty chyba nie wiesz o czym mówisz! Żadne odnawialne źródła energii nie wytworzą mocy którą można zasilać całe miasta."
      "Niektórzy powinni pomyśleć zanim napiszą coś w internecie, bo się później ośmieszają!" patrz zdanie wcześniej.

      Istnieją dziesiątki elektrowni "odnawialnych" które mogą zasilić nawet spore miasta(podałem największe przykłady) i tego dotyczył komentarz.

      I kto tu nie wie o czym mówi

      ITER to żadne rozwiązanie - przy obecnym tempie nie wcześniej niż 2050 będą jakieś owoce. A koszty - kosmiczne.

      p.s. - bez problemu można na naszej wysokości geograficznej wytworzyć wystarczającą ilość energii ze źródeł odnawialnych:
      https://en.wikipedia.org/wiki/Renewable_energy_in_Germany

      Skomentuj Historia edycji

     2. Foxy the Pirate
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-02 14:13

      Protip: to nie od temperatury zależy wytwarzana moc z paneli fotovoltanicznych, imbecylu.
      Jakim cudem kolejne multikonto migotki jeszcze nie dostało bana? Moderacja tutaj nie istnieje, co może odstraszyć potencjalnych czytelników. Zawijam się na pclab lol.

      Skomentuj

     3. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-03 10:24

      On nie mowi ze od temperatury tylko podaje że takie temperatury w Indiach panują przez prawiecały rok, co oznacza ze prawie przez cały rok słońce prazy bardzo mocno co przekłada się właśnie na znacznie większą ilość energii pozyskiwanej przez panele.

      Jak napisze że słońca jest więcej w Indiach niż w Polsce to pewnie zaraz jakiś mądry wyskoczy i powie "no jak, przecież doba trwa u nich tyle samo co u nas"

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-08-02 13:36

     Sam nie wiesz o czym piszesz. W niektórych krajach UE, odnawialne źródła energii dostarczają ponad 50% mocy z samego wiatru i słońca

     Skomentuj

     1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-03 10:24

      w jakich krajach jest te 50%?

      W krajach takich jak szwecja czy finlandia źródła odnawianej energii stanowią do 30% a są to jedne z najlepiej przygotowanych do tego krajów na naszym kontynencie.

      Ogołnie to jak dojedziemy do 20% w UE przez najbliższe 10lat to będzie dobrze.

      Odnawialne źródła energii sa na dzień dzisiejszy mało efektywne i w miejsce wielkiej elektrowni wiatrowej, lub olbrzymich pól paneli słonecznych można zbudować jedną elektrownię jądrową która przepracuje 50x tyle energii na 1/50 powierzchni terenu.
      Pamietaj też że źródła oparte o biomasę to 70% zrodel odnawialnych i to w ciepłownictwie, a widać że pojęcie masz małe o tym skąd brać biomasę a jest ona zaliczana przecież do źródeł odnawialnych.

      Skomentuj Historia edycji

 2. plebann
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-08-02 12:45

  Nie wiem, może źle czytam, ale rezerwa wynosi niecałe 5% i mam być tego powodu spokojny?
  Mhm.

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-08-03 10:48

   a dlaczego masz być niespokojny? przekroczenie rezerwy oznacza że zredukowane zostanie zużycie energii przez wielkie firmy a nie domowych użytkowników.
   Trzymanie zbyt wysokich rezerw nie jest ekonomiczne. Poza tym można smiało prąd importować lub skorzstac z DSR by nie przekroczyć limitów.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!