Na topie

Urządzenia psują się zbyt szybko? UE spróbuje to rozwiązać

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Tematyka: Lifestyle i biznes

Parlament Europejski planuje zbadanie, co jest powodem tak drastycznego spadku trwałości urządzeń elektronicznych na rynku.

Urządzenia psują się zbyt szybko? UE spróbuje to rozwiązać

A A

Kiedyś sprzęt kupowało się na lata, dziś często jest tak, że psuje się on zaraz po upływie okresu gwarancyjnego. Przypadek? Wiele osób w to powątpiewa, włączając w to członków Parlamentu Europejskiego.

Parlament UE przyjrzy się sprzętom i ich producentom

W kwietniu zapaść mają ostateczne decyzje dotyczące sposobu, w jaki władze państw członkowskich Unii Europejskiej będą miały sprawdzić czy trwałość sprzedawanych na ich terenie produktów elektronicznych nie jest celowo osłabiana. 

Celem jest, by wprowadzane do obiegu urządzenia były trwalsze niż ma to miejsce dzisiaj, a także by ich naprawy były nie tylko opłacalne, ale w ogóle możliwe, z czym obecnie niejednokrotnie jest spory problem, choćby ze względu na brak części do starszych modeli.

Powodów, dla których Parlament Europejski postanowił przyjrzeć się temu tematowi, jest kilka. Jednym jest rosnące niezadowolenie konsumentów. Innym, aspekty ekonomiczne. Jednym z najważniejszych zaś – ekologia. Każdego roku bowiem państwa UE generują średnio 15 milionów ton elektroodpadów. 

Unijny sposób na góry elektrośmieci

Parlament Europejski ma kilka pomysłów na to, jak sobie z tym problemem poradzić. Przede wszystkim jest to wspomniane już rozszerzenie możliwości naprawy urządzeń. 

Kolejnym pomysłem – wydłużenie żywotności – firmy tworzące sprzęt miałyby być zmuszone do określenia przewidywanej wytrzymałości oraz do udostępniania części zamiennych przynajmniej przez dziesięć lat od momentu zakupu produktu przez konsumenta.

Europoseł Jo Leinen uważa, że takie eko-projektowanie oznacza szereg korzyści dla konsumentów, jak i producentów. Ci drudzy mogliby między innymi rozszerzać działalność serwisową oraz sprzedawać drożej bardziej trwałe produkty.

Zanim jednak to wszystko nastąpi, Unia Europejska zamierza sprawdzić, czy planowane postarzanie produktów jest faktem czy może tylko mitem. 

Planowane postarzanie produktów – producenci: to mit

Pewnie spora część nas miała w życiu taką sytuację, że sprzęt popsuł się zaraz po upływie okresu gwarancyjnego. Powstało wiele teorii spiskowych, jakoby producenci specjalnie używali nietrwałych materiałów lub programowali urządzenia w taki sposób, by ten zepsuł się w określonym momencie.

Według Wojciecha Koneckiego z komitetu europejskich producentów AGD (CECED) – planowane postarzanie produktów jest mitem. Gdyby bowiem firma została przyłapana na czymś takim, wizerunkowo byłaby to dla niej ogromna wpadka, a tego żadna z nich chyba by nie chciała.

Dlaczego więc sprzęt jest mniej trwały? Producenci zwracają uwagę na to, że konsumenci chcą coraz smuklejszych, lżejszych i bardziej funkcjonalnych urządzeń za jak najmniejsze pieniądze. Pod względem wytrzymałości trzeba więc iść na kompromis.

Nietrwałe urządzenia w naszych domach

Trwałość w ciągu ostatnich dekad zmniejszyła się wielokrotnie. Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu unijnej Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, najmniejsze urządzenia najczęściej psują się w czasie krótszym niż dwa lata, a większe sprzęty nie są dużo lepsze pod tym względem.

Europejczycy cieszą się swoimi komputerami średnio 3-4 lata zanim te się zepsują, odkurzaczami – 5-6 lat, a lodówkami – 7-10 lat. Ogólnie rzecz biorąc, duży sprzęt RTV/AGD „pada” dziś szybciej o około 3 lata niż dekadę wcześniej.

Źródło: Dziennik, PAP, Puls Biznesu

Odsłon: 4759 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij
 1. BrumBrumBrum
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2017-03-13 13:14

  o to się obudzili. niech lepiej wprowadzą oficjalną strone rankingową dla poszczególnych producentów, oraz gromadzą obowiązkowe informacje na temat najczęstszych uszkodzeń, i ich kosztów. przykład, to np. pęknięty szklany ekran, którego naprawa (czyli wymiana) oscyluje w okolicy 50% ceny nowego urządzenia. to samo z gniazdkami USB, które łatwo uszkodzić przypadkowym szarpnięciem, a to obecnie jedyna droga do naładowania akumulatora. trzecia to wbudowany niewymianny akumulator, którego czas eksploatacji to ok. 3 lata. w elektronice samochodowej czy AGD/RTV lepiej nie jest, bo bardzo często podzespoły celowo mają gorsze chłodzenie, aby się po prostu starzały jak są ciągle nagrzane. Do tego są potrzebne ustawy przejściowe w celu obowiązkowego zbierania danych, a dopiero potem ustawa docelowa. Btw, gniazdko/wtyk USB-typeC to jest wreszcie prawidłowa realizacja gniazdka USB w urządzeniach mobilnych, ale to też w wersji gdzie piny są z blaszek a nie napylone próżniowo albo naniesione galwanicznie na plastik.

  Skomentuj

  1. Dudi4Fr
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2017-03-13 15:31

   "gromadzą obowiązkowe informacje na temat najczęstszych uszkodzeń, i ich kosztów"

   Tutaj Apple pozamiatało by konkurencje we wszystkich kategoriach...

   Skomentuj

  2. Reyqer
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-03-14 10:06

   Polecam wszystkim czytającym obejrzeć "Spisek żarówkowy"
   Kawa na ławę w tym temacie.

   Skomentuj

 2. Balrogos
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2017-03-13 13:24

  Ehm celowe postarzanie produktow to nie jest zadnen mit to jest FAKT. To tak jakby powiedziec ze delifiny nie istnieja.

  Skomentuj

  1. musslik
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-03-13 14:38

   W czasach gdy ludzie patrzą jedynie na cenę końcową produktu to nie ma siły by elektronika działała długo...

   Skomentuj

   1. Rav-X
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-03-13 20:17

    Pytanie za 100 pkt.: Dlaczego lepszej jakości elementy elektroniczne nie może być tańsze? Na moje wyprodukowanie trwalszego sprzętu w rozsądnej cenie ogranicza tylko zachłanność producentów samego urządzenia jak ich elementów.

    Najlepsze, że jak kupiłem za nie wielkie pieniądze walkmana Sunny w latach 90-ych, to "gadzina" do tej pory działa, jedynie trzeba mu wymienić pasek gumowy, to samo nie drogi "jamnik", które teraz walają się gdzieś po piwnicy, ale działają. A producenci teraz bredzą, że nie można wyprodukować taniego a solidnego sprzętu. Lepiej by się przyznali, że są łapczywi na kasę konsumentów i w d.pie mają jakość, ważne żeby ładnie wyglądało, reszta się nie liczy.

    Skomentuj

   2. patol1984
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-03-14 07:27

    20 lat temu TV za 2000zł działa do dziś, dzisiejszy TV za 2000zł po 1-2 latach zaczyna się sypać, dosłownie! Plastik się kruszy ;D

    Skomentuj

 3. dzejsonista
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2017-03-13 13:31

  "Parlament Europejski planuje zbadanie, co jest powodem tak drastycznego spadku trwałości urządzeń elektronicznych na rynku."
  To ja im mogę pomóc w badaniu: $$$$$$$$$$$$$$$$

  Skomentuj

 4. skyman
  Oceń komentarz:

  22    

  Opublikowano: 2017-03-13 14:51

  A kto kurna zakazał ołowiu w elektronice??????

  "Z dniem 1 Stycznia 2006 roku na terenie Unii Europejskiej wejdzie w życie zakaz używania szkodliwego dla zdrowia i dla środowiska ołowiu (stopy lutownicze) w urządzeniach elektronicznych. "

  W UE idioci z Alzheimerem.

  Skomentuj Historia edycji

 5. Marucins
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-03-13 14:52

  BUHAHAHA
  Jednemu i drugiemu posmarują i dalej będzie tak samo, albo jeszcze gorzej.

  Skomentuj

 6. wompierz
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-03-13 14:57

  Ceny nowego sprzętu pójdą za to drastycznie w górę.

  Skomentuj

  1. Dudi4Fr
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2017-03-13 15:33

   Tak jak by producenci sami tego nie robili z roku na rok...

   Skomentuj

   1. NextGen1987
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-03-13 15:39

    Tak ''jak by'' wasz rację :P

    Skomentuj

    1. -NoN-
     Oceń komentarz:

     4    

     Opublikowano: 2017-03-13 22:07

     wasz? :-D przyganiał kocioł garnkowi :-)

     Skomentuj

 7. Geralt
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-03-13 16:37

  podobal m isie ten fragment, ze konsumenci chca;). Ja bym postawil to w inny sposob. To ptoducenci chca wcisnac konsumenta sprzet i wymyslaja ku tym prawdziwe i nieprawdziwe potrzeby. Jednoczesnie wzbudzaja w konsumentach potrzebe czegos. Nie zawsze jednak im sie udaje, jak np. z forsowanym 3D. Niestety/Stety jednak wiele im sie tez udalo w tym zakresie.

  Skomentuj

 8. ohoho
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-03-13 17:43

  Niech zajmą się lepiej wydawaniem gier w wersji Beta, a sprzedawaniem ich jako pełne wersje...

  Skomentuj

 9. AntonioFacaldo
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-03-13 18:24

  Ale o jakim przyłapaniu tutaj mówimy? Przecież powszechne praktyki np. montowania cewek nielubiących ciepła tuż przy radiatorach generujących znaczne ilości tegoż ciepła są raczej wszystkim znane. Jakieś mydlenie oczu i zapewne chodzi o wyciśnięcie hajsu z tej branży.
  Poza tym UE = Niemcy a gdzie jest najwięcej elektroniki w UE produkowane? oczywiście w niemczech, więc niemcy mieliby sami sobie szkodzić? Śmierdzi na kilometr, że tu chodzi o zupełnie coś innego.

  Skomentuj

 10. AndreoKomp
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-03-13 18:55

  Moim zdaniem największym problemem nie jest psujący się sprzęt, tylko brak opłacalności jego naprawy. Już dawno powinien być przepis, który mówiłby, że części z których składa się gotowy produkt nie powinny być droższe niż x% ceny gotowego produktu. Nie może być tak, że samochód w częściach kosztuje ponad 5 razy tyle co złożony gotowy samochód. W tej chwili mamy problem z RTV/AGD, ale za chwilę jeszcze gorzej będzie z samochodami. Wyglądające jak nowe samochody będą lądowały na złomie, bo nie będzie się opłacać ich naprawiać. To będzie dopiero góra śmieci.
  Osobiście taką inicjatywę popieram w 100% i widzę możliwości dobrych zmian.

  Skomentuj

 11. Vatharian
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-03-13 19:21

  Sami zmusili producentów do stosowania się do RoHS, a teraz się dziwią. Dla osób, które nie wiedzą co to jest: W imię ochrony środowiska zmuszono producentów do używania cyny bezołowiowej. O ile faktycznie pozbywanie się ołowiu ze środowiska jest ważne, o tyle stop cyny, który go zastąpił ma nie tylko kiepskie właściwości - znacznie szybciej się utlenia, powodują powstawanie zimnych lutów, jest mniej wytrzymały mechanicznie (kruszy się), ale przede wszystkim wymaga o wiele wyższej temperatury lutowania, co z jednej strony utrudnia proces produkcji, ale przede wszystkim naprawy. Niestety wprowadzenie RoHS zbiegło się z momentem, gdy kryzys kondensatorowy ujrzał światło dzienne, więc psy wieszano nie tam gdzie trzeba...

  Skomentuj

 12. kitamo
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2017-03-13 22:15

  tym sposobem będzie srogi zastój technologiczny.

  Skomentuj

  1. dziks
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-03-14 15:27

   i bardzo dobrze. Ludzie juz od dawna nie nadazaja za technologia. Choc jestem wielkim fanem sci-fi, to nie mam nic przeciwko poprawieniu trwalosci kosztem spowolnienia rozwoju technologii. Czy rzeczywiscie potrzebujemy co pare miesiecy nowego telewizora, czy komorki?
   Ale spokojnie. Firmy na maksa oszczedzaja i czesto odbywa sie to kosztem R&D, wiec spowolnienie nastapi...

   Skomentuj

 13. miedzianek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-03-14 02:21

  'dziesięć lat od momentu zakupu produktu przez konsumenta'

  Miej sklep ze sprzętem AGD
  Wystaw pralkę za kosmiczną cenę 1mln zł
  Po 10 latach od ustania produkcji-kup ją sobie po promocyjnej cenie
  Oskarż producenta o niedostępność części do zakupionego niedawno sprzętu i żądaj odszkodowania/nowego modelu
  Profit

  'Według Wojciecha Koneckiego z komitetu europejskich producentów AGD (CECED) – planowane postarzanie produktów jest mitem'

  No tak, każdy broni swojej dupy. Zaczipowane drukarki, akumulatory na x naładowań, czy cokolwiek na x uruchomień to pewnie dla pana zupełnie nieznana rzecz, chyba ktoś musi go uświadomić.

  Chociaż ja nie narzekam-odpukać-jak na razie żaden sprzęt mi się nie zepsuł, a używam ich dużo i często. W życiu siadła mi tylko raz karta graficzna(jakieś zwarcie), dysk HDD(ale był naprawdę stary) no i części samochodowe, ale to akurat norma.

  Skomentuj

 14. patol1984
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-03-14 08:10

  Zamiast coś tam badać niech wymuszą dłuższe gwarancje i problem z głowy ;d

  Skomentuj

  1. maslascher
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-03-14 09:19

   Racja. Gwarancja podstawowa winna być na cztery lata. Jeśli nie potrafią zrobić sprzętu który tak długo wytrzymuje to trudno, bankrut.
   Produkcja elektrośmieci będzie trwała dopóki będzie postęp i zysk dla producentów elektroniki. Ekologia jest dzisiaj modna ale tak naprawdę nic nie poczyniono w tym kierunku.

   Skomentuj

   1. patol1984
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-14 11:45

    Apple chyba pierwsze by splajtowało, daje zaledwie 12M gwarancji, co jest śmieszne przy takich cenach.

    Skomentuj

 15. jonny2003
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-03-14 09:51

  Wreszcie jakiś mądry pomysł UE.
  Niedawno padł mi całkiem niestary Seagate 2 Tb, a rok wcześniej sypnął się 1.5 TB.
  Za to stare, kilkunastoletnie maxtory w starym komputerze, który dałem moje mamie do neta, dalej działają.

  Skomentuj

 16. browarpll
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-03-15 08:59

  EuroKołchoz nie przestaje walczyć aby wszystkim żyło się lepiej.
  Najpierw zakazali stosowania ołowiu przy produkcji elektroniki a potem sprawdzają dlaczego elektronika szybciej się psuje (stopy lutownicze bez ołowiu są bardziej kruche i trzeba je nanosić w znacznie większej temperaturze).

  Z tym że chcemy kupować coraz tańsze rzeczy to się zgodzę, przykład: Pamięci flash, te stare z długą żywotnością odchodzą w zapomnienie bo kto chciałby kupować dysk 64GB za 2000zł gdy może kupić 512GB za 200zł, tyle że wyliczony na 2-3 lata życia.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!