Na topie

USB-IF publikuje specyfikację USB 3.2. Co wnosi nowy standard?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Peryferia

Kategoria: Komputery Peryferia Podzespoły Mobile

Podczas konferencji USB Developer Days poznaliśmy szczegóły odnośnie nowego standardu. Na pierwsze urządzenia jednak jeszcze trochę poczekamy.

 • USB-IF publikuje specyfikację USB 3.2. Co wnosi nowy standard?
A A

Jakiś czas temu pisaliśmy o USB 3.2, ale wtedy nowy standard był jeszcze w fazie wstępnej weryfikacji - czekaliśmy do konferencji USB Developer Days 2017. Wracamy jednak z tematem, bo organizacja USB-IF (USB Implementers Forum) właśnie opublikowała finalną specyfikację interfejsu.

Co wiadomo o nowym interfejsie? Właściwie to o czym mówiono już w wakacje. USB 3.2 wprowadza obsługę komunikacji wieloliniowej, co pozwoliła uzyskać przepustowość 10 Gb/s (przez dwie linie o przepustowości 5 Gb/s) lub 20 Gb/s (przez dwie linie o przepustowości 10 Gb/s). Nadal mamy do czynienia z tą samą warstwą fizyczną i techniką kodowania, aczkolwiek wymagane jest wprowadzenie niewielkich poprawek w hubach.

Co istotne, do obsługi interfejsu USB 3.2 można wykorzystać obecne przewody USB typu C, które były projektowane pod starszy interfejs USB 3.1 10 Gb/s - już wtedy przewidziano obsługę rozwiązań wieloliniowych. Warto jednak pamiętać, że nowy standard będzie działać tylko przy wykorzystaniu hosta i urządzenia zgodnego z USB 3.2 (maksymalny transfer może tutaj wynosić przeszło 2 GB/s).

Czekamy na pierwsze urządzenia zgodne z USB 3.2. Być może teraz nowy standard będzie ciekawszą konkurencją dla Thunderbolt 3 40 Gb/s.

Źródło: USB-IF

Odsłon: 8062 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij

Peryferia w marketplace

 1. batchmax
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-27 21:17

  Wzmocniliby mechanikę połączenia wtyk/gniazdo... albo chociaż uregulowali/ustandaryzowali, poddając od razu producentom pomysł opcjonalną mechanikę na wtyku i gnieździe dla połączeń "rugged" czyli takich gdzie kabel jest zabezpieczony przed ruchami „na boki” nie tylko obudową, zerem samego małego i dość płytkiego złącza ale tez opcjonalnymi uchwytami lub punktami podparcia dla wtyku na obudowie samych urządzeń….

  Na dzień dzisiejszy kable USB 3.1 C są „dość ciężkie” lub sztywne w szczególności przy wtykach przez co podczas przemieszczania i manipulowania podłączonymi urządzeniami kable się nie układają i „szarpią” w gnieździe. Łatwo o nieprawidłowości w połączeniu lub jego zerwanie.

  Przykład:
  Macie takiego Samsunga S*it 8 z USB C. Potrzebujecie używać telefonu w czasie ładowania… albo lepiej czasie zrzucania danych… w tym momencie należy go grzecznie odłożyć i albo obsługiwać leżącego na stole albo odpuścić sobie i poczekać na zakończenie transferu. Poruszanie podłączonym do USB C urządzeniem w trakcie wymiany danych często kończy się zerwaniem połączenia. Częściej niż było w przypadku USB 2.1 Mikro. Ale tam były w specyfikacji ząbki zaczepy utrudniające wyczepienie się kabla z gniazda i kable zazwyczaj były wiotkie i miękkie nieciągnące tak mocno za wtyk…

  Skomentuj

  1. Dudi4Fr
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-09-27 21:30

   Ciekawe jest to twoje stwierdzenie o wytrzymałości ubs c. Miałem z type c: Nexus 6p, oneplus 3, oneplus 3t, s8+ i teraz note 8 w każdym z tych telefonów gniazdo C "trzymało" lepiej niż Micro b/c czy mini usb.

   A dla testu właśnie podłączyłem mojego note 8 (czyli prawie 200g krowa) pod komputer. Zagrałem film 3GB z telefonu na komputer trzymając telefon wiszący na kablu usb. Zero problemów, więc nie wiem co Ty robiłeś z swoimi urządzeniami...

   Skomentuj

   1. Hezen
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-27 23:06

    Mam OP3T i też nie mam takich problemów. Wtyczka USB C mocno siedzi w gnieździe telefonu :)

    Skomentuj

  2. decrypterie
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-09-28 12:42

   Ten twój przykład jest nędzniejszy niż wszystko co słyszałem dotychczas żyjąc 30lat, może kupujesz jakieś używane sprzętu z złączem typu C które ktoś ruchał dlatego takie poluzowane .

   Skomentuj

 2. kokosnh
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-27 23:44

  Thunderbolt 3 niestety zostawiło w tyle wszystkie USB, nie chodzi tylko o prędkość 40Gb/s, ale także o wsparcie nvme, dzięki czemu można podłączać szybkie dyski SSD. Pod USB nie da rady podpiąć żadnego dysku nvme...

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!