Na topie

VIA umieszcza pecet w radiatorze

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Komputery

Kategoria: Komputery Producenci: VIA

Jest wielkości kilku talii kart, ale nie oznacza to, że nie może pochwalić się przyzwoitą wydajnością. Radzi sobie z filmami Full HD, ma 7,1-kanałowy dźwięk i nie używa żadnych wentylatorów.

AA

Via Technologies może być z siebie dumna. Opracowała komputer AMOS-3001. Na zdjęciach widać co prawda referencyjny design, ale nawet on robi wrażenie, mimo że nie jest zbyt ładny.

Nietypowy pecet ma wymiary 15 x 10,8 x 4,5 cm, oferuje złącza COM, USB, HDMI, sieć LAN, wbudowany głośnik i port dla mikrofonu. Krótko mówiąc: ma wszystko czego potrzebujesz, aby podłączyć go do telewizora HD i używać w roli centrum multimediów.

Sprzęt radzi sobie z odtwarzaniem filmów o jakości Full HD 1080p - obsługuje formaty MPEG-2, MPEG-4 i WMV9. Zapewnia też dźwięk HD, ponieważ ma układ 8-kanałowy VIA VT1708B, który oferuje audio 192 KHz i obsługę dla wielokanałowego dźwięku DTS.

Wewnątrz komputera znajduje się płyta główna w standardzie Pico-ITX, mierząca 100 x 72 mm i zaprezentowana po raz pierwszy w 2007 r. jako platforma dla miniaturowych pecetów.

Pecet VIA jest bezgłośny - nie używa jakichkolwiek wentylatorów. W zamian za to cała obudowa wykonana jest z aluminium i pełni funkcję radiatora. Niewątpliwie jest to ciekawe rozwiązanie.

Sercem maszyny jest procesor Eden ULV o taktowaniu 1,0 lub 1,2 GHz. Mamy też 1 lub 2 GB pamięci SDRAM i twardy dysk SATA 2,5" o pojemności 250 GB.

Cena nie została jeszcze ustalona.

Źródło: APC.com

Odsłon: 5458 Skomentuj newsa
Komentarze

26

Udostępnij
  1. TheSpeed
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-27 19:53

    Czas radiatorów w komputerach się skończył, teraz to komputery będzie się wsadzać do radiatorów xD

    Skomentuj

    1. Piotrek_P
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2010-01-27 19:56

      Niedoczekanie :D ten czas szybko jeszcze nie najdzie :D

      Skomentuj

  2. Artik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-27 20:02

    Brawo. Idealny sprzęt do niektórych zastosowań. Kiedyś szukałem czgoś takiego. Osobiście brakuje mi tylko 2 kart sieciowych LAN i WiFi

    Skomentuj

    1. Sławekpl
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2010-01-27 21:20

      lan jest ;) widać wtyczkę RJ-45 a Wi-Fi na USB mozesz podłączyć ;)
      pod tv idealna sprawa, do tego klawisze multimedialne na blue i do serfowania i filmów jest jak znalazł :)

      Skomentuj

      1. R2rrO
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2010-01-28 00:12

        No chyba nie sadzisz, że ten komputerek był tworzony z myślą o domowym centrum rozrywki... ?? Spójrz chociaż na zastosowane porty i obudowę.

        _______________________
        News ma spore opóźnienie, a opis i rola jaką ma pełnić ni jak się ma do zamieszczonego zdjęcia. lol
        Ten komputerek na pewno nie był tworzony z myślą o użytku domowym! Może być komputerkiem do sterowania automatyki przemysłowej,może znaleźć zastosowanie w samochodach, w terenie - do różnych urządzeń... Dlatego zamknięto go w skrzyneczce, która go chłodzi i chroni nawet przed sporymi wstrząsami...

        Benchmarku pobudka! nie śpimy... :)

        Skomentuj

        1. Sławekpl
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2010-01-28 03:32

          czytałem wcześniejsze newsy o nim w sieci, wiem, że celują w inny segment rynku, ale to nie wyklucza zastosowania jako przystawki do TV o ile się sprawdzi w tym też ;) a nie tylko w bankomatach i terminalach

          Skomentuj

  3. GreQonE
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-27 20:06

    Juz wiem co sobie wsadze do nowego samochodu :)

    Tak btw takie ma byc jego glowne zastosowanie :)

    Skomentuj

  4. pershing6
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-27 20:10

    Naprawde ten niepozorny EDEN moze odtwarzac fullhd ?

    Skomentuj

  5. shafran
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-27 20:12

    super

    Skomentuj

  6. Gofer
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-27 20:14

    Nic nowego, tą puszkę pokazywano już parę miesięcy temu :) Niemniej jednak gadżet fajny, zastanawia mnie tylko, jak z grami. Wiadomo, sprzęt ma inne zastosowanie, ale popykać w jakiegoś klasyka stojąc w korku... Hrhrhr!

    Skomentuj

    1. dzidek_1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2010-01-27 22:04

      chyba w pasjansa albo sapera :D

      Skomentuj

    2. szawel
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2010-01-27 22:10

      News istotnie ma kilka miesięcy.

      Skomentuj

  7. Matek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-27 20:15

    Komp do auta xD
    Wygląda jak wzmacniacz xD

    Skomentuj

  8. matronix
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-27 20:15

    Już dawno potrzebowałem takiej małej stacji roboczej, ale obawiam się, że cena niestety będzie odstraszająca w porównaniu do 'normalnego' sprzętu jak to bywa...

    Skomentuj

    1. saddam
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2010-01-27 21:02

      Nettop na ULV - stacja robocza?

      Skomentuj

  9. pit2001
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-27 20:24

    ciągle się dziwie, że ATOM i IGP od intela wpychane są w każdy netbook, a obok stoją lepsze, zapewne tańsze a co najważniejsze mniejsze rozwiązania.

    Chciał bym zobaczyć test tego czegoś w porównaniu do ATOMA + IGP intelowe i jako porównanie ATOMA + IONa ? Oj ciekaw jestem. Może to by była jakaś sensacja. Jakiś przełom. Jakieś otarcie oczu.

    Nie chcę wyrokować, ale mogło by się okazać że VIA wcale nie umarła.
    Może redakcja benchmarka zajmie się tym tematem ?

    Skomentuj

    1. pjank
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2010-01-27 23:21

      Wydajnościowo to VIA chyba jednak jest nieco w tyle. Ich atutem jest jednak wielkość (małość :)). No i niewielkie wymagania prądowe.
      Wadą jednak cena. Jeśli dobrze pamiętam, to te ich pico-płytki kosztują coś koło 1000zł (podczas gdy MiniITX z Atomem to ok. 400zł).

      Chętnie jednak też zobaczyłbym tu jakiś artykuł na ten temat...
      Głownie pod kątem właśnie odtwarzania H.264 itp.

      Skomentuj

  10. b1tzz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-28 00:23

    Ciekawe ile w 3DMarku wyciąga.

    Skomentuj

  11. Valmaris
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-28 09:03

    VIA 15x10,8x4,5 cm vs ION + Atom 330 19x15x2,5cm (Twintech Giada N10) - chyba wolę to drugie rozwiązanie i jego wydajność. Różnica w wielkości niewielka...

    Skomentuj

  12. cochinek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-28 09:31

    zastanawiaja mnie dwie rzeczy. czy architektura pozwoli na zainstalowanie Windowza czy bedzie mial wlasny system operacyjny.
    A druga sprawa to po kiego grzyba tam porty COM?

    Skomentuj

    1. Adamson
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2010-01-28 10:13

      Dla zastosowań przemysłowych.

      Skomentuj

    2. mat-bi
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2010-01-28 12:14

      VIA tworzy procesory o architekturze x86, więc nie ma problemu.

      Skomentuj

  13. Warmonger
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-28 12:48

    Praktyczna rzecz wszędzie tam, gdzie nie zależy nam na wydajności i nie chcemy wstawiać wielkiej obudowy. Pytanie, czy da się na tym uruchomić aplikacje użytkowe typu PowerPoint?

    Skomentuj

  14. Ripper
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-28 15:01

    A zauważcie jaki jest rozstaw wycięć na wkręty mocujące w podstawie radiatora... założę się że pasują do któregoś ze standardów VESA, umozliwiająć powieszenie tego za monitorem, przy użyciy otworów na mocowanie VESA...

    Skomentuj

  15. jools
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-28 16:52

    Na stronie producenta jest info o systemach :
    Windows XP Embedded SP3 OS image and license
    Linux, MID Edition
    Windows CE 6.0 Professional image and license

    Mi taka zabawka do surfowania po sieci na kanapie w salonie spokojnie by wystarczyla.
    Sam sie rozgladam za eee box'em

    Skomentuj

  16. prezeslion
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2010-01-28 18:10

    wyglądem przypomina wzmacniacz samochodowy :D