Komputery

VIA umieszcza pecet w radiatorze

opublikowano przez Grzegorz Kubera w dniu 2010-01-27

Jest wielkości kilku talii kart, ale nie oznacza to, że nie może pochwalić się przyzwoitą wydajnością. Radzi sobie z filmami Full HD, ma 7,1-kanałowy dźwięk i nie używa żadnych wentylatorów.

Via Technologies może być z siebie dumna. Opracowała komputer AMOS-3001. Na zdjęciach widać co prawda referencyjny design, ale nawet on robi wrażenie, mimo że nie jest zbyt ładny.

Nietypowy pecet ma wymiary 15 x 10,8 x 4,5 cm, oferuje złącza COM, USB, HDMI, sieć LAN, wbudowany głośnik i port dla mikrofonu. Krótko mówiąc: ma wszystko czego potrzebujesz, aby podłączyć go do telewizora HD i używać w roli centrum multimediów.

Sprzęt radzi sobie z odtwarzaniem filmów o jakości Full HD 1080p - obsługuje formaty MPEG-2, MPEG-4 i WMV9. Zapewnia też dźwięk HD, ponieważ ma układ 8-kanałowy VIA VT1708B, który oferuje audio 192 KHz i obsługę dla wielokanałowego dźwięku DTS.

Wewnątrz komputera znajduje się płyta główna w standardzie Pico-ITX, mierząca 100 x 72 mm i zaprezentowana po raz pierwszy w 2007 r. jako platforma dla miniaturowych pecetów.

Pecet VIA jest bezgłośny - nie używa jakichkolwiek wentylatorów. W zamian za to cała obudowa wykonana jest z aluminium i pełni funkcję radiatora. Niewątpliwie jest to ciekawe rozwiązanie.

Sercem maszyny jest procesor Eden ULV o taktowaniu 1,0 lub 1,2 GHz. Mamy też 1 lub 2 GB pamięci SDRAM i twardy dysk SATA 2,5" o pojemności 250 GB.

Cena nie została jeszcze ustalona.

Źródło: APC.com

marketplace

Komentarze

26
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Czas radiatorów w komputerach się skończył, teraz to komputery będzie się wsadzać do radiatorów xD
  Zaloguj się
 • avatar
  Brawo. Idealny sprzęt do niektórych zastosowań. Kiedyś szukałem czgoś takiego. Osobiście brakuje mi tylko 2 kart sieciowych LAN i WiFi
  Zaloguj się
 • avatar
  Juz wiem co sobie wsadze do nowego samochodu :)

  Tak btw takie ma byc jego glowne zastosowanie :)
 • avatar
  Naprawde ten niepozorny EDEN moze odtwarzac fullhd ?
 • avatar
  super
 • avatar
  Nic nowego, tą puszkę pokazywano już parę miesięcy temu :) Niemniej jednak gadżet fajny, zastanawia mnie tylko, jak z grami. Wiadomo, sprzęt ma inne zastosowanie, ale popykać w jakiegoś klasyka stojąc w korku... Hrhrhr!
  Zaloguj się
 • avatar
  Komp do auta xD
  Wygląda jak wzmacniacz xD
 • avatar
  Już dawno potrzebowałem takiej małej stacji roboczej, ale obawiam się, że cena niestety będzie odstraszająca w porównaniu do 'normalnego' sprzętu jak to bywa...
  Zaloguj się
 • avatar
  ciągle się dziwie, że ATOM i IGP od intela wpychane są w każdy netbook, a obok stoją lepsze, zapewne tańsze a co najważniejsze mniejsze rozwiązania.

  Chciał bym zobaczyć test tego czegoś w porównaniu do ATOMA + IGP intelowe i jako porównanie ATOMA + IONa ? Oj ciekaw jestem. Może to by była jakaś sensacja. Jakiś przełom. Jakieś otarcie oczu.

  Nie chcę wyrokować, ale mogło by się okazać że VIA wcale nie umarła.
  Może redakcja benchmarka zajmie się tym tematem ?
  Zaloguj się
 • avatar
  Ciekawe ile w 3DMarku wyciąga.
 • avatar
  VIA 15x10,8x4,5 cm vs ION + Atom 330 19x15x2,5cm (Twintech Giada N10) - chyba wolę to drugie rozwiązanie i jego wydajność. Różnica w wielkości niewielka...
 • avatar
  zastanawiaja mnie dwie rzeczy. czy architektura pozwoli na zainstalowanie Windowza czy bedzie mial wlasny system operacyjny.
  A druga sprawa to po kiego grzyba tam porty COM?
  Zaloguj się
 • avatar
  Praktyczna rzecz wszędzie tam, gdzie nie zależy nam na wydajności i nie chcemy wstawiać wielkiej obudowy. Pytanie, czy da się na tym uruchomić aplikacje użytkowe typu PowerPoint?
 • avatar
  A zauważcie jaki jest rozstaw wycięć na wkręty mocujące w podstawie radiatora... założę się że pasują do któregoś ze standardów VESA, umozliwiająć powieszenie tego za monitorem, przy użyciy otworów na mocowanie VESA...
 • avatar
  Na stronie producenta jest info o systemach :
  Windows XP Embedded SP3 OS image and license
  Linux, MID Edition
  Windows CE 6.0 Professional image and license

  Mi taka zabawka do surfowania po sieci na kanapie w salonie spokojnie by wystarczyla.
  Sam sie rozgladam za eee box'em

 • avatar
  wyglądem przypomina wzmacniacz samochodowy :D