Na topie

Superszybki transport zbliża się do Europy - Virgin Hyperloop One z centrum w Hiszpanii

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Ciekawostki Tematyka: Hyperloop

Za dwa lata otworzone ma zostać nowe centrum badawczo-rozwojowe firmy Virgin Hyperloop One. Ciekawa jest jego lokalizacja – to malutkie hiszpańskie miasto Bobadilla.

  • Superszybki transport zbliża się do Europy - Virgin Hyperloop One z centrum w Hiszpanii
A A

Hyperloop to system transportowy, mający zapewniać nie tylko dużą szybkość, ale też bezpieczeństwo i wysoki poziom energooszczędności. Do tej pory o planach postawienia jego nitki na mapie Starego Kontynentu mówiły głównie mniejsze przedsiębiorstwa, w tym nasz rodzimy Hyper Poland. Teraz jednak „kolej nowej generacji” jest bliżej Europy niż kiedykolwiek wcześniej, bo tą lokalizacją zainteresował się Virgin Hyperloop One.

Virgin Hyperloop One otworzy centrum w Europie

Aktualnie Virgin Hyperloop One jest najważniejszą firmą dążąca do urzeczywistnienia koncepcji o nazwie hyperloop. Chce ona, by taki transport był „tani jak jazda autem i szybki jak lot samolotem”, a szanse na sukces zwiększa fakt, że na poważnie tą kolejną transportową innowacją zainteresował się sam Richard Branson, który nie boi się podejmować odważnych decyzji.

Aby przyspieszyć moment wdrożenia tej technologii, firma Virgin Hyperloop One postanowiła stworzyć nowy obiekt badawczo-rozwojowy, tym razem na terenie Europy. Zostanie on wybudowany w małej hiszpańskiej wiosce o nazwie Bobadilla, co pochłonąć ma około 500 milionów dolarów. 

Centrum będzie miało powierzchnię 19 000 metrów kwadratowych, a zatrudnienie znaleźć ma tam od 200 do 300 osób. Od 2020 roku w tym właśnie miejscu mają być opracowywane i poddawane testom komponenty systemu hyperloop. 

„Żeby hyperloop był komercyjnie opłacalny, musi być bezpieczny i niezawodny. Bezpieczeństwo jest naszym absolutnym priorytetem i już od czterech lat testujemy oraz ulepszamy naszą technologię. Budujemy między innymi jedyny na świecie pełnowymiarowy system, a nowe centrum pomoże nam w realizacji pierwszych projektów i w skalowaniu kolejnych wedle potrzeb” – powiedział dyrektor technologiczny firmy, Josh Giegel.

Hyperloop w Polsce? Nieprędko. W Europie – (być może) tuż, tuż

Choć naturalnie chciałoby się, by Polska była jedną z pierwszych lokalizacji, w których uruchomiona zostanie nitka hyperloop, szanse na to są raczej niewielkie. 

Sam Stary Kontynent może być jednak atrakcyjnym terytorium do testowania nowego systemu transportowego. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że oprócz Virgin Hyperloop One, centrum w Europie otwiera także główny konkurent, czyli Hyperloop Transportation Technologies – on jednak postawił na Francję.

Warto jednak zatrzymać się na Polsce. Hyper Poland jest bowiem jedną z firm, które nawiązały partnerstwo, by doprowadzić do przyspieszenia procesu wdrażania technologii hyperloop, postarać się o międzynarodową standaryzację, a przy okazji zachęcić inne podmioty do inwestycji w takie rozwiązania. Oby się udało!

Źródło: Engadget, The Verge, Virgin Hyperloop One, inf. własna. Foto: Virgin Hyperloop One

Odsłon: 3225 Skomentuj newsa
Komentarze

0

Udostępnij

Nie dodano jeszcze komentarzy!

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!