Technologie i Firma

Visual Studio Online nadciąga - edytor kodu w przeglądarce

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2019-05-07

Podczas swojej corocznej konferencji dla developerów – Build – Microsoft zapowiedział przeglądarkowe Visual Studio Online.

Microsoft zapowiedział, że już wkrótce w ręce użytkowników trafi Visual Studio Online. Choć z tą nazwą mogliśmy się już spotkać wcześniej, tym razem jest to wreszcie to, na co liczyliśmy, a więc internetowy edytor kodu.

Visual Studio Online to aplikacja, która będzie towarzyszyła programowi Visual Studio oraz open-source’owemu edytorowi kodu Visual Studio Code. To właśnie na tym ostatnim bazuje nowa usługa, co oznacza między innymi obsługę wszystkich popularnych funkcji i rozszerzeń. Firma Microsoft postarała się również o integrację narzędzia IntelliCode przeznaczonego do tworzenia z asystą ze strony sztucznej inteligencji.

Visual Studio Online screen

Jak wspomnieliśmy, Microsoft widzi w Visual Studio Online „towarzysza”, a nie domyślne środowisko. Szybkie modyfikacje czy dołączanie do sesji na żywo to zastosowania, w których programik ma się sprawdzić najlepiej. W rzeczywistości jest to bowiem przede wszystkim przeglądarkowa aplikacja dająca dostęp do hostowanego środowiska programistycznego i umożliwiająca wchodzenie w interakcję z kodem.

„[Visual Studio Online] jest nowym, przeglądarkowym edytorem towarzyszącym, który uzupełnia rodzinę Visual Studio i zapewnia efektywną pracę z dowolnego urządzenia” – podsumował Jonathan Carter, menedżer programu.

Źródło: Microsoft, TechCrunch, The Register

marketplace

Komentarze

5
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sesje na żywo? W darmowym narzędziu? Na pewno przyda się do code review i udzielania szybkich wskazówek :)
 • avatar
  To wygląda identycznie jak Visual Studio Code, a nie Visual Studio. Rzekłbym nawet, że to klon dostosowany do wielu przeglądarek, w końcu Electron, na którym bazuje VSC to środowisko webowe oparte o Chromium.
  Zaloguj się
 • avatar
  Oby tylko jetbrainsy nie poszły w tym kierunku. Dzieli już nas coraz ciensza granica, aby w licencjach do takich aplikacji webowych pojawił się podpunkt, że firma (w tym przypadku ms) może dowolnie korzystać z tworzonego przez nas kodu.
  Zaloguj się
  -4