Na topie

W Uniqlo roboty zastąpią 90% pracowników

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Właściciele marki Uniqlo doszli do wniosku, że roboty sprawdzą się dużo lepiej niż zmęczeni i popełniający błędy pracownicy. Mogą zastąpić nawet 90 proc. załogi.

 • W Uniqlo roboty zastąpią 90% pracowników
A A

Niektóre firmy inwestują w roboty, by zwiększyć produktywność pracowników, inne – by ich zastąpić. Aż o 90 proc. zmniejszyć ma się zatrudnienie w tokijskim magazynie firmy Uniqlo po ostatnim unowocześnieniu.

Uniqlo to japoński gigant branży odzieżowej. Dzięki postawieniu na roboty, magazyn w Tokio będzie mógł działać przez okrągłą dobę i niemal wszystkie operacje wykonywane będą bez udziału ludzi. Roboty samodzielnie odczytują znaczniki elektroniczne i identyfikują produkty, transportują paczki na terenie hal oraz sortują je i przekazują do wysyłki. Pracownicy z krwi i kości są potrzebni tylko do pomocy i ewentualnych prac konserwacyjnych.

Odnowiony magazyn został zaprojektowany we współpracy z firmą Daifuku. Spółka-matka Uniqlo – Fast Retailing – jest zadowolona z efektu i dlatego też zamierza zainwestować prawie 900 milionów dolarów, aby w podobny sposób unowocześnić swoje kolejne magazyny w Japonii i 11 innych krajach świata. Innymi słowy: wszędzie ma to wyglądać tak:

Japończycy są szczególnie zainteresowani automatyzacją ze względu na rosnący problem braku rąk do pracy. Azjatyccy giganci często też nie cieszą się najlepszą sławą z powodu podejścia do pracowników. Plan Fast Retaling nie może więc dziwić.

Źródło: Digital Trends. Foto: Fast Retailing

Odsłon: 4086 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij
 1. misiofazi
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-10-17 11:56

  Gdy już nikt nie będzie miał pracy co jest równe z brakiem pieniędzy, to kupi te wszystkie wyprodukowane produkty???

  Skomentuj

  1. Kaiser
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-10-17 12:18

   Te wszystkie roboty kiedy "lewacy" wywalcza im prawa do wynagrodzenia.

   Skomentuj Historia edycji

  2. Michał 06
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-10-17 14:50

   tzw. Rewolucja przemysłowa 4.0 to kupa frazesów ,co rok szkoły w Polsce opuszcza pół miliona ludzi niezdolnych do pracy z wielkimi aspiracjami i mniemaniem o sobie ,a szczotka albo szpadel to dla nich przedmiot hańby i upadku , w Polsce roboty w tej sytuacji nic nie zmienią

   Skomentuj

 2. mytutylko.gramy
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-10-17 12:32

  W przyszłości zniknie pojęcie zakupów,wszystkie dobra będą wytwarzały i dystrybuowały maszyny a my będziemy jedynie konsumować i cieszyć się życiem:) Do czasu aż nie nastąpi bunt jak w terminatorze i wszystkich nas załatwią hehe A tak na poważnie pogłębi się różnica między bogaczami a klasą niższą.
  Michu

  Skomentuj

 3. Kapitan Nocz
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2018-10-17 13:59

  mokry sen naszych rządzących powoli się spełnia, gdy roboty zastąpią najniżej kwalifikowaną kadrę pracowniczą, nasze orły, na skrzydłach husarii, ze wszystkich zmywaków i magazynów świata, w końcu wrócą do Polski by zasilić ją swoimi umiejętnościami i znów będziemy wielkim państwem. Tego się boję najbardziej :)

  Skomentuj

  1. Sora_
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-10-17 21:15

   Nie masz powodow do obaw.
   Nasze orly ze zmywakow, jak to ladnie nazywasz ludzi ciezko pracujacych, nie beda mialy do czego wracac. Social w Polsce raczej marny w porownaniu ze 'zgnilym' zachodem.

   Skomentuj

 4. cyberant
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-10-17 16:15

  niby fajnie, ale jak ludzie nie będa mieli pracy to nie będa mieli kasy, a jak nie będą mieli kasy to kto będzie kupował "te paczki" właściciele tych firm? nie każdy zostanie programista i konstruktorem/serwisantem robotów...

  logistyką i analizą zajmie się SI w chmurze, dostawami automatyczne samochody bez kierowców, markety bez kasjerów samoobsługowe, zamówienia przez internet...

  Jedyne czego na razie nie zastąpiono to urzędników wymyślających bzdurne przepisy.. ich trzeba coraz więcej. Wszyscy zostańmy urzędnikami! A te zautomatyzowane firmy tak opodatkujemy żebyśmy mieli kasę na wygodne życie z tyh podatków...

  Skomentuj Historia edycji

 5. ryhard
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-10-17 16:51

  Zbojkotować wszystko co się łączy o kojarzy z ta firmą ;-)

  Skomentuj

 6. TicTac
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-10-17 22:03

  Na Śląsku nam to nie grozi, tutaj nadal jedna osoba robi to co dwa roboty i w dodatku z pół stawki :(

  Skomentuj

 7. Snake73
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-18 07:15

  W Polsce takie roboty zanim przystąpią do pracy muszą być poświęcone.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!