Na topie

Dyski WD Black PCIe SSD już oficjalnie - niebawem w sklepach

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
SSD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski SSD Tematyka: M.2 Producenci: Western Digital

Nośniki WD Black PCIe SSD powinny zainteresować entuzjastów, którym nie wystarczają standardowe modele pod SATA.

  • Dyski WD Black PCIe SSD już oficjalnie - niebawem w sklepach
A A

Firma Western Digital poszerzyła ofertę o zapowiadane nośniki WD Black PCIe SSD. Nowa seria dołączyła do wcześniej prezentowanych modeli WD Green SSD i WD Blue SSD, ale w odróżnieniu od nich jest adresowana do bardziej wymagających klientów.

Seria WD Black PCIe SSD tym razem występuje już tylko w postaci nośników M.2 2280, a do komunikacji z komputerem wykorzystuje interfejs PCI-Express 3.0 x4 oraz protokół NVM-Express. Producent jeszcze nie ujawnił szczegółowej specyfikacji technicznej.

Na jaką wydajność możemy liczyć? Transfery dochodzą do 2050 i 800 MB/s odpowiednio dla odczytu i zapisu sekwencyjnego, natomiast liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę sięga 170 000 i 134 000 IOPS.

Specyfikacja nośników WD Black PCIe SSD:

  • typ: M.2 2280
  • interfejs: PCIe 3.0 x4 / NVMe
  • pojemność: 256 GB, 512 GB
  • wydajność - transfery:
    • 256 GB: 2050/700 MB/s
    • 512 GB: 2050/800 MB/s
  • wydajność - IOPS:
    • 256 GB: 170 000/130 000
    • 512 GB: 170 000/134 000
  • TBW:
    • 256 GB: 80 TB
    • 512 GB: 160 TB
  • gwarancja: 5 lat

Dyski WD Black PCIe SSD trafią do sprzedaży 14 lutego – wersja o pojemności 256 GB została wyceniona na 110 dolarów, a za dwukrotnie pojemniejszy model trzeba będzie zapłacić 200 dolarów. Producent udziela na dyski 5-letniej gwarancji ograniczonej limitem zapisu danych (odpowiednio 80 i 160 TB).

Źródło: WD

Odsłon: 8607 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij
  1. Franz
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-01-05 16:02

    Słabe parametry (zarówno zapis, jak i IOPS), pamięć TLC, drogie jak na te osiągi i słaba gwarancja sugerująca małą trwałość kości pamięci (tylko 80 i 160 TB).

    Skomentuj

  2. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-01-05 16:13

    Szczerze trochę kiepsko, za 20$ więcej mamy 960 Evo 250GB który go rozkłada na łopatki w każdej kategorii.

    Skomentuj

  3. apuk666
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-01-05 16:15

    Wysokie parametry, co nie dziwi i do tego PCIe dla szerszego grona odbiorców. Jednak spodziewałem się lepszych wyników, w końcu to PCIe! Ostatecznie uspokaja cena, która jest naprawdę atrakcyjna jak za SSD PCIe! Brawo WD!

    Skomentuj

  4. mat9v
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-01-05 16:39

    Dajcie spokój, wydajność prawie normalnego NVMe w cenie zwykłych SSD? To praktycznie przełom :)
    95% działalności zwykłych użyszkodników domowych to odczyt danych - smuteczek mnie ogarnia z okazji mojej macierzy SSD - poza pojemnością takie dyski w wydajności ją doganiają...

    Skomentuj

    1. kokosnh
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-01-05 16:44

      tu jest problem w tym że dostajemy lekko ponad wydajność AHCI, a płacimy jak za NVMe, do tego po wynikach można zakładać że TLC

      Skomentuj Historia edycji

      1. Franz
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-01-05 17:45

        Racja - w tej cenie można w polskich sklepach dostać np. Patriot Hellfire 480GB gdzie transfery to 3000/2400 MB/s, IOPS 210000/170000, kości MLC, i 8 kanałowy kontroler Phison PS5007.

        Skomentuj Historia edycji

      2. prohans
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-01-05 19:01

        Specyfikacja. Na pokładzie znalazł się kontroler Marvell 88SS1093 oraz kości pamięci SanDisk 15 nm MLC NAND.

        Skomentuj

        1. Franz
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-01-05 23:11

          Skoro to są jak piszesz MLC to jak im się udało, przy PCIe x4 i protokole NVMe zrobić tak beznadziejny SSD?

          Zresztą wszystkie SSD od WD to na tle konkurencji coś co tylko jakiś zdesperowany fan tej marki powinien brać pod uwagę.

          Dziwne to w sytuacji, gdy mają w ofercie takie dobre HDD.
          Widocznie nie mają u siebie inżynierów potrafiących projektować SSD.

          Skomentuj

        2. kokosnh
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-01-06 12:26

          Czyli mówisz WD udało się złożyć dysk na hi-endowym 8 kanałowy kontrolerze marvell-a + MLC coś o takiej wydajności ?
          Widzieliśmy jakie ma wyniki ten kontroler na innych dyskach
          3.1GB/s, 1.5GB/s, i 400,000IOPS,

          Więc uwierz, bardziej uwierzę w spekulacje od anandtech że to jest 15nm TLC od sandisk-a

          http://www.anandtech.com/show/10994/western-digital-announces-wd-black-pcie-ssd

          Skomentuj

  5. Raider0001
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-01-05 18:43

    Hmm z dyskami SSD to dla mnie przynajmniej jest tak że biorę to co ma lepszą gwarancję, wcześniej gdy nie było parametru TBW a gwarancja wynosiła zaledwie 2 lata, każdy power user potrafił je zajeździć jeszcze przed końcem gwarancji w moim przypadku 2 sztuki. Aktualnie są SSD ciut droższe od najtańszych modeli, ale z 5 letnią gwarą, jeden z moich pracuje już z 1.5 roku i gdzieś widziałem że 3% sektorów poszło na dno, ale nadal działa, nadal jest szybki, mam na nim 12 tera zapisane a do wygaśnięcia gwarancji jeszcze daleko. Wszystkie SSD jakie użytkowałem i użytkuje są na tych najtańszych kościach TLC? Nie wiem czemu niektóre mają lepszą gwarancję, nie obchodzi mnie czy to selekty czy soft czy zaleta kontrolera, ale jeśli dopłacać mam tylko trochę do świętego spokoju to zdecydowanie to zrobię, a jeśli wyciągnie mi te 5 lat to z radością pobiegnę po nowszy i szybszy i pojemniejszy na następne 5 lat, nie przejmując się kompletnie tymi na lepszych kościach.

    Skomentuj

  6. kokosnh
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-01-06 12:25

    dubel