Na topie

Windows 10 - jesienna aktualizacja to odświeżony wygląd i nowe funkcje

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Mobile Tematyka: Project NEON Windows 10 Producenci: Microsoft

We wrześniu do użytkowników systemu dotrze aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update. Oto część nowości, które wprowadzi.

Windows 10 - jesienna aktualizacja to odświeżony wygląd i nowe funkcje

A A

Podczas Build 2017 firma Microsoft zdradziła szczegóły na temat najnowszej aktualizacji Windows 10. Już we wrześniu na (500 milionów) urządzeń z tym systemem operacyjnym trafić będzie mogła Fall Creators Update. Co wprowadzi?

Windows 10 Fall Creators Update we wrześniu

Microsoft doszedł najwyraźniej do wniosku, że Creators Update to dobra nazwa, a że cel aktualizacji się nie zmienił, to ta najnowsza będzie nosiła ten sam tytuł, tyle tylko, że z dopiskiem „Fall” – na znak, że to „jesienny” pakiet nowości.

Project NEON to Fluent Design

Właśnie, jakich nowości? Zacznijmy od odświeżenia wyglądu. To, co do tej pory znaliśmy jako Project NEON w rzeczywistości będzie nazwane Fluent Design. Będzie to bardziej „płaskie” wzornictwo, który ma być ujednolicone na wszystkich urządzeniach – cel jest prosty: przystosowanie nowych „Okienek” do gogli rzeczywistości mieszanej i innego tego typu sprzętu. Co trzeba podkreślić: zmiany będą wdrażanie stopniowo.

Nadciągają nowe funkcje do Windows 10

Kolejna nowość to widoczność plików OneDrive z poziomu systemowego  eksploratora (który – być może – doczeka się wreszcie kart). Pojawi się również program Story Remix – to zupełnie nowa przeglądarka zdjęć i filmów z wbudowanym narzędziem do edycji tych materiałów. Wśród funkcji znajdujemy: rozpoznawanie twarzy, zaawansowane filtrowanie, współdzielenie galerii i tworzenie multimedialnych opowieści (taki uproszczony Movie Maker):

Co oprócz tego? Oś czasu, która pozwoli dokładnie przeanalizować naszą historię aktywności (a która najpewniej nie będzie dostępna w Polsce, bo bazuje na Cortanie), społecznościowy People Bar oraz – uwaga – „uniwersalny schowek” do wymiany treści między komputerami a smartfonami (także z Androidem i IOS-em!).

Więcej szczegółów na temat Windows 10 Fall Creators Update poznamy pewnie na dniach. Na koniec dodajmy, że wraz z aktualizacją w sklepie Windows pojawią się między innymi: Spotify, iTunes i aplikacje Autodesk.

Źródło: Microsoft

Odsłon: 10485 Skomentuj newsa
Komentarze

29

Udostępnij
    1. Shunex
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2017-05-11 23:09

      Jedyny windows na abonament jaki ma być to Enterprise dla firm...
      Już dawno temu o tym pisano...

      Skomentuj

        1. Silver
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-05-12 14:30

          Oni kasują za drogi sprzęt, także to "kasowanie" za soft jest w końcowej cenie urządzenia.

          Skomentuj

      1. sabaru
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-05-12 13:02

        Prędzej czy później rynek się nasyci nowym systemem i dochody M$ zaczną spadać z jego sprzedaży. A jak wiadomo kasa musi się zgadzać. Jeżeli ktoś wieży że oni przez następne 20 lat będą łatać i udoskonalać system za darmo to chyba się urodził wczoraj. Kiedyś mogą nadejść takie czasy że jak nie za system to za jakieś usługi albo programy mogą wprowadzić abonament. Jak się ich nie będzie opłacało to znowu inne programy albo usługi mogą nie działać albo mogą być mocno ograniczone. Teraz już wprowadzają opłaty za nie które wersje systemu i programy to co tu mówić co dopiero będzie później.

        Skomentuj

        1. Q2hvY2hsaWs
          Oceń komentarz:

          -2    

          Opublikowano: 2017-05-12 14:25

          No i? Nawet jak by miał być na abonament od jutra, to co z tego? Pójdziesz z płaczem na linuksa albo kupisz Maca. Nikt Cię tu nie trzyma. Ja nie mam problemu płacić za czyjąś pracę jak z niej korzystam. Jak masz podejście, że wszystko musi być za darmo to alternatywę masz już nie od dziś. Pa pa.

          Skomentuj

          1. Tomasz Słowik
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-05-12 14:57

            A ja mam, bo zapłaciłem za ten system, a nie aktualizacje do niego i nowe funkcje, z których nie mogę zrezygnować. A to, że na Win10 wyłączyłem aktualizacje i sporo usług MS nie było zasługą wyboru dawanego przez system tylko szperania w necie i rzeźbienia pod maską.

            I jeśli wprowadzą taki abonament i mój i tak nieaktualizowany system przestanie działać, to wrócę na Siódemkę albo rozejrzę się za alternatywą. Gorzej że w nowych komputerach nie będzie to takie proste.

            Skomentuj

          2. Q2hvY2hsaWs
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-05-12 15:18

            Jak kupiłeś system to masz licencję na tą konkretną wersję systemu. Jeżeli zdecydują się na wprowadzenie abonamentu to założę się, że sam system będziesz mógł sobie używać tylko nie dostaniesz już żadnej aktualizacji poza krytycznymi poprawkami bezpieczeństwa. I to samo czeka Office w 2020. Wszystkie dotychczasowe wersje pudełkowe będą działać, ale nie dostaną żadnych poprawek.

            Nie wiem czemu wszyscy szczekają o tym abonamencie jakby zaraz ktoś miał przyjść i zabrać niczym cukierki z szafki. Ludzie, opamiętajcie się. Czy to jest aż taka abstrakcja? A wszystkich, którzy straszą wprowadzeniem abonamentu odsyłam na linuksa. Jak nie pasi to pa pa.

            Skomentuj

          3. kitamo
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-05-12 15:51

            Tomaszu zarzucisz paragonem za system ? ile zapacies ?

            Skomentuj

          4. Tomasz Słowik
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-05-13 23:32

            Allegro, kupiłem klucz za jakieś 50 zł. Z punktu widzenia prawa UE jest on legalny, a amerykańskie mnie zupełnie nie interesuje. Jeśli został on nabyty ukradzioną kartą kredytową, to również nie mój problem. Chcesz zrzut ekranu z potwierdzenia zakupu?

            Skomentuj

          5. Snack3rS7PL
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-05-12 16:49

            Koleś przestań pisać z setnego konta trollu..

            Skomentuj

          6. Q2hvY2hsaWs
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-05-12 17:15

            Kolesi to sobie w rodzinie szukaj. Nie jestem żadnym trollem. Napisałem prawdę, ale widać masz problem sam ze sobą, że wchodzisz tu, żeby narzekać na wszystko i wymyślać chore scenariusze.

            Skomentuj

        2. Silver
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-05-17 10:26

          Nie sądzę, aby takie abonamenty weszły. Dlaczego? Dla firm to normalne zjawisko, że płacą abonament, ale w zamian oczekują wsparcia technicznego! Np. COMSOL Multiphysics, którego pluginy kosztują po 5000 Euro rocznie, ale support jest taki, że do 48 godzin mają rozwiązać istniejący problem i wysłać rozwiązanie. Zwykłemu użytkownikowi takie wsparcie nie jest potrzebne. Owszem - potrzebuje stabilnego systemu, ale nie na taką skalę, gdzie każda minuta się liczy bo projekt. A po 2 - w ujęciu konsumeckim abonament jest czymś złym - jeśli coś nabywam to płacę raz i to wszystko - taki system nie jest usługą a dobrem stałym.

          Skomentuj

  1. Alovsskyy
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2017-05-11 20:32

    Jak widzę aktualizacje od M$ to jestem sceptycznie nastawiony. Jakieś programy przestają działać, system świruje, albo już nie wstaje. Zazwyczaj to jest loteria co przestaje działać, wszystko dla "nowego wyglądu" a aktualizacja wazy po 5-7GB. Co ciekawe, po aktualizacji resetują się sprytnie ustawienia dotyczące prywatności, aby M$ sprytnie mogło dalej śledzić ludzi, mimo ze ktoś stara się w jakimś stopniu to blokowa.

    Skomentuj

  2. Kapperro
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2017-05-11 22:04

    Jak zawsze ogrom nowości, problem w tym że nikt tego nie potrzebuje ani nie używa (tutaj kłania się ułomny Paint3D i reszta śmieci UWP). Te ich wszystkie "cuda" które dodają do systemu to zwykły crapware, niefunkcjonalny i rzadko kiedy działający poprawnie.

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-12 16:51

      Ja proponuję jednak polecenie format C:

      Skomentuj

  3. direct39
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-11 22:33

    Widoczność w Eksploratorze wszystkich plików z OneDrive bez ich ściągania była już w Windows 8.

    Skomentuj

  4. 880moto
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-11 22:56

    FAIL Creators Update...

    Skomentuj

  5. kitamo
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-11 22:56

    wpadłem poczytac zrzędy i nie zawiodłem się:)

    Skoro tak wszyscy narzekacie to po co w ogole ten system uzywacie ?

    Skomentuj

    1. Shunex
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2017-05-11 23:10

      Ja bym spytał po co komentują jak ich to nie interesuje :P

      Skomentuj

  6. bodziokrak
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2017-05-11 23:32

    Zrzędy przesiądźcie się na ten lepszy system, któremu nic nie brakuje. Ja mam win 10 od początku i szczerze powiem jestem zadowolony z tego że co jakiś czas pojawia się aktualizacja i robi się porządek na dysku i zwalnia miejsce.
    Jakoś dziwnym trafem wszystko działa, a jak ktoś używa złomu to niech biadoli.
    Wali mnie co o mnie microsoft wie przez swój system a czego nie.
    Dodam że ołtarzyka MS nie mam w domu.

    Skomentuj

    1. olszi
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-12 07:04

      wyobraź sobie, że niektórzy korzystają z komputera do innych rzeczy oprócz czytania pudelka

      Skomentuj

  7. Hakuren
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-12 06:23

    Nie ukrywam, że funkcja wymiany treści między Windows a iOS brzmi zachęcająco jeśli tylko będzie oferować pełną strukturę katalogów.

    Jeśli tylko wgląd w katalog zdjęć na "otwartej" pamięci to można zrobić to samo już dziś z choćby Total Commander-em i wtyczką dla iOS.

    Skomentuj

  8. PITUCH1
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-12 08:11

    więcej śmieci .....jak po ostatnim update :(

    Skomentuj

  9. SirMichael
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-12 08:42

    ja jeszcze creators edition nie dostałem a tu już chcą go updejtować.

    Skomentuj

  10. DeltaWorld
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-12 10:17

    A mi któraś z ostatnich aktualizacji "popsuła" SolidWorks
    14 nie działa
    15 nie działa
    i 16 też nie działa...
    *włączyć się włączają,ale nie idzie nic zrobić...

    Skomentuj

  11. Dragonik
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-05-12 12:11

    Czy tylko ja przeczytałem Windows 10 Fail Creators Update?

    Skomentuj

    1. jarekzon
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-05-13 16:24

      Nie tylko Ty - ten cały system to jeden wielki fail.

      Skomentuj

  12. NewUnnamedUser
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-12 15:59

    To Movie Makera jeszcze można uprościć? ;> ;D

    Skomentuj

  13. jarekzon
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-13 09:01

    Na sąsiednim portalu ktoś napisał, Windows Fail Creators Update, i chyb jest w tym dużo prawdy.

    Skomentuj

  14. MrSpock
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-05-14 14:06

    Używamy ten system ponieważ MS przejął rynek. Rodzina prawnicza mu w tym pomogła do tego stopnia, że w latach 90-tych potrzebował konkurencji, która pomogłaby mu przetrwać ten hejt jaki poleciał w jego kierunku. Stąd decyzja na wsparcie firmy Apple (1mld $). Rockefeller kosił konkurencje, a on żeby przetrwać musiał zapłacić żeby ją mieć. Gdyby nie MS nie byłoby prawdopodobnie firmy Apple. MS ma koneksje wszędzie. Do tego kasę i patenty. Jesteśmy skazani na ten system jeśli chcemy grać w najnowocześniejsze gry, używać komercyjnych programów, które są powszechnie używane w pracy i itp. Jeśli masz 'jaja' i zaparcie robisz kasę na open source. Ale 95% koncernów korzysta z rozwiązań MS. Moim zdaniem przyszłością są WEBOS, a;e na nie musimy jeszcze poczekać.