Na topie

Windows 8: instalacja z dysku flash USB - poradnik

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

.

Nie opadły jeszcze emocje po niedawnej konferencji Build Microsoftu i udostępnieniu systemu Windows 8 w wersji Developer Preview, a tymczasem my postanowiliśmy specjalnie dla Was przygotować poradnik w jaki sposób zainstalować nowy system z dysku flash USB.

Nowy system oprócz szeregu zmian i nowych funkcji oferuje bardzo ciekawe rozwiązanie, którego na próżno było szukać w poprzednich odsłonach Windows. Chodzi o funkcję umożliwiającą instalację z dysku flash USB. Czyżby Microsoft coraz bardziej "zgapiał" od Linuksa? Niemniej jednak odkładamy te kwestię na bok i szczegółowo pokażemy jak w prosty sposób zainstalować system Windows 8 z dysku flash USB.

Przed rozpoczęciem właściwej procedury, musimy się zaopatrzyć w niezbędne elementy czyli system Microsot Windows 8 Developer Preview w wersji x86 lub x64. Ponadto musimy pobrać aplikację "Windows 7 USB/DVD Tool" - która posłuży nam do przeprowadzenia operacji zainstalowania systemu z dysku USB. Do instalacji niezbędny jest pendrive o minimalnej pojemności 4 GB dla systemu 64 bitowego, natomiast system x86 zadowoli się 3 GB wolnego miejsca. Gdy zaopatrzymy się w wymagane elementy, możemy przystąpić do właściwego procesu kopiowania niezbędnych plików.

AA

W pierwszej kolejności, niezbędna jest instalacja pobranego wcześniej narzędzia "Windows 7 USB/DVD tool", kiedy to zrobimy możemy je uruchomić. Następnie w oknie aplikacji powinniśmy wybrać plik obrazu "ISO" z systemem Windows 8, który pobraliśmy wcześniej. Klikając na przycisk "Browse" wyświetli nam się okno, w którym możemy wskazać właściwy plik. Aby przejść do następnej czynności klikamy na "Next".

instalacja win 8 z usb - wybór obrazu iso


Kolejnym etapem jest wybór nośnika instalacji systemu. W tym momencie możemy zdecydować, czy chcemy stworzyć bootowalny obraz DVD czy też USB. My zajmujemy się tworzeniem bootowalnego dysku Flash USB, a więc wybieramy "USB Device".
 

instalacja systemu win 8 z usb - wybór nośnika


W następnym etapie powinniśmy wskazać urządzenie USB, na które aplikacja "Windows 7 USB/DVD tool" skopiuje niezbędne dane. Kiedy wybierzemy odpowiedni nośnik, możemy przejść do następnego kroku klikając na zielony przycisk "Begin copying".
 

instalacja systemu win 8 z usb - wybór napędu


Ostatni etap, to proces kopiowania niezbędnych plików do urządzenia Flash USB, nie wymaga on od użytkownika, żadnej interakcji. W zależności od szybkości transferu naszego urządzenia proces może potrwać od kilku do kilkunastu minut.
 

instalacja systemu win 8 z usb - kopiowanie plików


Kiedy proces kopiowania plików zostanie zakończony, przywita nas komunikat "Bootable USB Device created successfully" - co oznacza, iż proces przebiegł pomyślnie i możemy zamknąć kreator.
 

instalacja systemu win 8 z usb - operacja zakończona
 

Kiedy mamy już skopiowane wszystkie niezbędne pliki, możemy przejść do procesu instalacji systemu. W tym celu należy uruchomić ponownie komputer z podłączonym dyskiem Flash USB, do jednego z dostępnych portów uniwersalnej magistrali szeregowej. Jeśli nasz komputer dysponuje kilkoma portami USB, różnych generacji np. USB 2.0 i 3.0 - aby przyśpieszyć proces instalacji zalecane jest wybranie szybszego portu, w tym przypadku USB 3.0. 

Jeśli wszystko poszło po naszej myśli komputer po ponownym uruchomieniu powinien pokazać stosowny komunikat o wykryciu bootowalnego urządzenia, a następnie rozpocząć proces uruchamiania kreatora instalacji. Ta czynność zwykle odbywa się automatycznie. Jeśli jednak tak się nie stanie, należy postępować zgodnie z wyświetlonymi na ekranie instrukcjami.

Jeżeli nasz dysk Flash USB nie zostanie jednak wykryty, należy włączyć w BIOS'ie opcję bootowania z dysków USB. Aby tego dokonać należy wejść do BIOS'u - czynność ta w zależności od posiadanej przez nas płyty głównej może się różnić. Zazwyczaj do BIOS'u wejdziemy naciskając po uruchomieniu komputera (w trakcie tzw. ekranu POST) klawisz "Delete" lub inny w zależności od posiadanej przez nas płyty.

Kiedy wejdziemy do BIOS'u, odszukujemy zakładkę "Advanced Bios Setup" bądź "Advanced Setup" lub inną odpowiadającą tej opcji. Następnie zmieniamy wartość wpisu "First Boot Device" na "USB Drive" - lub podobny. Po czym zapisujemy, aktualną konfigurację ustawień BIOS i wracamy do procesu bootowania. Niestety mnogość wersji systemu BIOS i różność ich konfiguracji uniemożliwia podanie jednej, jednakowej metody zmiany bootowania urządzeń. Jednak bez względu na posiadany rodzaj BIOS, każdy powinien odnaleźć wskazaną przeze mnie opcję.

Kiedy rozpocznie się właściwy proces instalacji, postępujmy zgodnie z zalecaniami kreatora instalacji systemu Windows. Pamiętajmy jednak, że instalacja systemu na partycji systemowej innego systemu operacyjnego, może uszkodzić jego strukturę i tym samym uniemożliwić jego uruchomienie. Warto również odnotować, iż system Windows 8 Developer Preview jest wersją testową i nie nadaje się do codziennego użytkowania. Korzystać z niego powinni jedynie do testów zaawansowani użytkownicy.

Co ciekawe w nowej wersji systemu Microsost 8 została zawarta aplikacja "pwcreator" - znana dotychczas jako "Portable Workspace". Aplikacja umożliwia instalację systemu Windows 8 bezpośrednio na dysku Flash USB. Aby jednak tego dokonać potrzebujemy nośnik o minimalnej pojemności 16 GB.
 

nie udana instalacji windows 8 na dysku flash usb - za mała pojemność
Tak się niestety zakończy każda próba instalacji systemu Windows 8 na dysku USB wyposażonym w mniej niż 16 GB pamięci

Jeżeli, jesteśmy w posiadaniu takiego nośnika, nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalować system Windows 8 na nośniku USB i móc z niego korzystać na każdym innym komputerze wyposażonym w port USB. Zainstalowany w ten sposób system przybiera postać LiveUSB i możemy z niego korzystać prawie na każdym komputerze, bez konieczności czasochłonnej instalacji na dysku tego komputera. Wspomniane rozwiązanie doskonale znają posiadacze systemów Linux, którzy już od kilku lat korzystają z dobrodziejstwa tej technologii. 
 

Windows 8 uruchomiony jako LiveUSB

 

Więcej o systemie Microsoft Windows 8:

Źródło: inf. własna, extrematch, hexus, pureinfotech

Odsłon: 86110 Skomentuj newsa
Komentarze

39

Udostępnij
 1. smali
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 13:05

  Przecież w Windows 7 była już taka opcja. Zresztą na Twoich screenach nawet widać napis Windows 7. Nie pisz więc, że "(...)rozwiązanie, którego na próżno było szukać w poprzednich odsłonach Windows.(...)"

  Skomentuj

  1. afaik11
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-09-19 14:08

   Autor rzeczywiście przespał chyba ostatnie 2-3 lata, bo taka opcja istniała już nawet w Viście. :)

   Btw, słowa autora: [...] Ponadto musimy pobrać aplikację "Windows 7 USB/DVD Tool" [...]

   Może byście zatrudnili jakiegoś moderatora do newsów, bo takimi "perełkami" zniechęcacie tylko czytelników. :/

   Skomentuj

   1. hecto
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 14:45

    W viscie? Ja XP instaluje z pendrive a i założę się że i wcześniejsze da radę. A to co jest pokazane na screenach to usb multiboot tylko z ładnym interfejsem graficznym i uproszczonym opisem funkcji tak żeby każdy zrozumiał co trzeba zrobić najpierw. Żadna tam innowacja tylko powielenie czyjegoś dobrego pomysłu.

    Skomentuj

    1. chinol
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2011-09-19 14:49

     Dotychczas funkcja nie była oficjalnie wspierana przez MS. Istniały metody instalcji z USB, ale nie od MS. Każdy mógł sobie to na wsłanś rękę zrobić.
     Teraz jest oficjalna metoda i powstał do niej poradnik. Tak aby nawet osoby słabo zawansowane mogły wypróbować system i zainstalować go z USB jak np. nie mają napędu DVD bo kożystają z netbooka.

     Skomentuj

     1. saddam
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-19 14:57

      Jak to nie od MS? Juz nawet w XP(pewnie nawet starszych systemach) masz wszystki potrzebne narzedzia na plycie instalacyjnej w katalogu 'boot'. Jedna komenda i po sprawie.

      Skomentuj

     2. hecto
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-19 15:13

      Nie chodzi tu o wspieranie przez MS(bo w sumie co ma wspierać?) tylko o to że to było a MS mówi że nie było i się nie dało i sprzedaje to jako nowy pomysł. Napewno im od tego klientów nie ubędzie a pewnie złapią jakichś laików(bez obrazy dla nikogo kto się nie zna, bo nie każdy musi na wszystkim) którzy nie mieli pojęcia że tak można i bez tego "innowacyjnego i autorskiego" rozwiązania MS. Ale z drugiej strony fajnie że to jest już w systemie i nie trzeba się będzie bawić w ściąganie dodatkowych programów.

      Skomentuj

 2. corwin999
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 13:17

  Sory ale jak piszesz to nie pisz głupot, zanim zaczniesz krytykować przeczytaj artykuł i dokładniej przyjrzyj się zdjęciom

  Skomentuj

 3. pomidor
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 13:24

  Windows 8 to wielki skok na kasę. Już nie tylko będą zdzierać kasę ze sprzedaży OS, ale także ze sprzedaży wszystkich aplikacji. Życzą sobie 30% ceny aplikacji pod Metro. Dodatkowo zablokowali pluginy w IE10 pod Metro, aby nie obchodzić ich sklepiku i nie uruchamiać aplikacji we Flasch lub Silverlight. Począwszy od Win 9 lub najpóźniej Win 10, zniknie stary Windows i zostanie tylko Metro. Trzeba się zacząć rozglądać za alternatywami.

  Skomentuj

  1. klosz007
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2011-09-19 20:19

   Uczą się od Apple - chcą robić to co na iPhone czy iPadzie.

   Skomentuj

 4. amb00
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 13:27

  Nie spodziewałem się że win8 można zainstalować na pendrive

  Skomentuj

 5. b1tzz
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 13:40

  Widzę, że autor chyba nie jest zbyt doinformowany... Ja tam W7 już od kilku miesięcy instaluje z pendraka :) - przynajmniej płytami nie trzeba żąglować.

  Skomentuj

  1. b1tzz
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-09-19 13:40

   żonglować*

   Skomentuj

  2. saddam
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-09-19 14:53

   No to niezły zaskok. Dekade temu XP dało się juz tak instalować. Wystarczy ustawić partycje jako aktywną, skopiować pliki i utworzyć bootsector. Nie potrzeba do tege zadnych dodatkowych narzędzi, bo wszystko co potrzeba jest na płycie w folderze 'boot'. W zasadzie jedna komenda załatwia sprawe; bootsect /nt52 dla xp oraz visty albo /nt60 dla W7.

   Skomentuj

   1. b1tzz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 15:54

    ano.

    Skomentuj

   2. Marcin Sieradzki
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2011-09-19 21:11

    > No to niezły zaskok. Dekade temu XP dało się juz tak instalować.

    Uwielbiam tego typu komentarze: "Bo ja to dekadę temu coś tam jakoś robiłem". No i co z tego, że to robiłeś? No tak na serio. Co to wnosi do dyskusji?
    Rozumiem, że czas stoi w miejscu, a tylko umownie przewracamy kartki w kalendarzu. Ludzie się nie starzeją, a dekadę temu gość, który miał 10 lat, dzisiaj nadal ma 10 lat. Przecież ten koleś też jest (teraz) klientem MS i nie wiem czy obchodzi go gadka o tym jak to ktoś 10 lat temu instalował Windowsa XP z "płyty winylowej", streamera, zipa albo ze snopowiązałki. On chce wiedzieć jak teraz ma sobie zainstalować Windows 8 i to wszystko. Amen :)

    Skomentuj

    1. saddam
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2011-09-20 00:25

     Weź sobie lepiej szelki poluzuj albo czapke. Nie wiem co Cie mocniej uwiera...

     Przecież metoda jest taka sama od czasow windowsa NT i nawet narzedzia pozostaly te same. Nikt jej istnienia nie trzymal w tajemnicy. Jedyna rożnica polega na tym, że zamiast uzycia jednej komendy mozna sobie wyklikać.

     Skomentuj

  1. chinol
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-09-19 14:46

   Z tego co wiem, MS nie udostępniał oficjalnej metody instalacji z innych źródeł jak nośniki CD/DVD/internet.
   Instalacja z USB była ale jako nieoficjalny sposób przygotowany przez osoby z MS nie związane - za co MS nie brał odpowiedzialności.

   Skomentuj

   1. saddam
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 15:00

    No to w takim razie nie wiesz.

    Skomentuj

 6. albi37
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 14:10

  To nie wystarczy obrazu płyty "nagrać" na pendrivie i bootować właśnie z niego?

  Skomentuj

  1. saddam
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-09-19 14:54

   Można ale wymaga to jeszcze utworzenia boot sector'a.

   Skomentuj

   1. albi37
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 16:53

    Może się na tym nie znam, ale żeby zainstalować system wystarczy odpalić plik instalacyjny, a chyba wszystkie płyty główne oferują możliwość "grzebania" w plikach na dyskach wewnętrznych i pamięciach zewnętrznych - więc zainstalowanie systemu z jednego pendrive na drugi nie powinno robić żadnego problemu - ale się nie znam, bo ostatnio tylko instalowałem jakąś dystrybucję linuxa, która nie robiła mi żadnych problemów z instalowaniem w jakimkolwiek miejscu z jakiegokolwiek innego miejsca.

    Tyle, że raczej instalacja na pendrive jest bezsensowna, bo strasznie wolno to leci - z pendrive poniekąd też.

    Skomentuj

    1. saddam
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2011-09-20 00:30

     Własnie po to jest boot sector na plytach instalacyjnych, zeby odpalic instalke.

     Wiadomo, ze typowy pendrive to kiepski kandydat na dysk systemowy ale obecnie sa juz szybkie peny pod USB3 i przenosne HDD/SSD pod eSATA i USB3.

     Skomentuj

 7. unicode
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 14:38

  Bardzo fajnie że Microsoft myśli o przyszłości, możliwość uruchomienia systemu z pamięci flash to dobry krok:)

  Skomentuj

 8. force
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 14:39

  Amatorzy !!! zapomnieliście napisać ze "pwcreator: nie jest zawarty w BULIDZIE 8102 tylko w poprzednim

  Skomentuj

  1. chinol
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-09-19 14:44

   Pobrałem wersję z "dodatkami" Dev Pre i mam tą aplikację.

   Skomentuj

   1. force
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 17:23

    napisz mi jaką masz wersje bulidu i lokalizację pliku pwcreator.exe

    Skomentuj

 9. Numik
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 14:45

  Ktoś wie, czy da radę zainstalować 8-mkę przez VirtualBoxa ?

  Skomentuj

  1. chinol
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-09-19 14:50

   Da radę, choć czasem się pluje na różnych elumatorach. Najlepiej jest instalowac go jako "Windows 7".

   Skomentuj

  2. losarturos
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2011-09-19 15:14

   Testowa 8 poszła bez problemu na vboxie ale nie da się zainstalować vboxowych dodatków więc trochę kupa. Natomiast bez problemu działa na vmware 8 razem z vmware tools. Na vmware 7 waliło się na początku instalacji.

   Skomentuj

   1. klosz007
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 20:20

    VMWare 8 jest nieoficjalne jeszcze.. Czyli trzeba stawiać betę na becie :)

    Skomentuj

 10. tanakov
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 14:46

  Ale najlepszy w newsie jest filmik.. Windows 8 instalowany na MacBook Pro ;)

  Skomentuj

 11. saddam
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 16:56

  Nawet zacny ten nowy windows tylko kafelkowe menu start jest strasznie lipne. Śmierdzi mocno nowymi linuksami i tabletami. Zero funkcjonalnosci.

  Skomentuj

 12. gicior
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 17:14

  7ke też da radę odpalić z pena też mi nowość lepiej jak by zrobili możliwość instalacji na dysku usb to by było coś:)

  Skomentuj

 13. Thorin49
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 19:05

  Z tą instalacją z USB to dla mnie bardziej "zgapianie" od Apple... :P

  Skomentuj

 14. klosz007
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-19 20:17

  Czyli ma być Portable/Live Windows 8 (ostatni akapit artykułu) ? Czyżby mechanizm aktywacji Windows szedł do kosza ?

  Skomentuj

 15. Toorop
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-20 09:33

  Czy podczas wrzucania obrazu na pamięć lub instalacji na niej Windowsa jest ona formatowana? tzn. czy podczas instalacji stracę inne dane z pamięci?

  Skomentuj

 16. Elf.6
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-20 17:07

  Gwizdek 4giga jest za maly na instalke w8 x64, 99% i konczy sie miejsce \:

  Skomentuj

 17. Xivos
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-09-21 20:26

  Wie ktoś może czy da radę zainstalować ósemkę, na dysku przenośnym USB 250GB ?

  Skomentuj

 18. Wyczes
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-10-25 10:10

  "Jeśli nasz komputer dysponuje kilkoma portami USB, różnych generacji np. USB 2.0 i 3.0 - aby przyśpieszyć proces instalacji zalecane jest wybranie szybszego portu, w tym przypadku USB 3.0."

  Takie małe pytanie, od kiedy można instalować system z USB 3.0? Przecież to nie ma sterowników chipsecie... No chyba, że coś przespałem.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!