Na topie

Wirtualne odwiedziny zagrożonych cudów kultury - Open Heritage od CyArk i Google

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Producenci: Google

Świat jest pełen niezwykłych obiektów, które pewnego dnia mogą zniknąć. Dzięki takim projektom jak Open Heritage, możemy zachować je dla przyszłych pokoleń. – „To trwały zapis dziedzictwa kulturowego”.

  • Wirtualne odwiedziny zagrożonych cudów kultury - Open Heritage od CyArk i Google
A A

Klęski żywiołowe, turystyka, urbanizacja, wojny czy najzwyklejsze w świecie procesy zachodzące w naturze. Istnieje wiele zagrożeń dla cudów świata. Te przyrodnicze i architektoniczne perełki zasługują na to, by zachować je dla przyszłych pokoleń i taki właśnie cel przyświeca firmie Google oraz organizacji CyArk. 

Owocem współpracy tej dwójki jest wirtualne archiwum 3D zagrożonych elementów dziedzictwa kulturowego: Open Heritage.

Open Heritage dron

Open Heritage to wirtualne miejsce, które pozwala zobaczyć w trójwymiarze zagrożone cuda kultury. Drony oraz nowoczesne technologie skanowania laserowego i fotogrametrii pozwoliły zachować i przenieść do cyfrowego modelu najdrobniejsze, milimetrowe szczegóły tych światowych skarbów, nie wyłączając z tego kolorów i faktury powierzchni. 

Open Heritage El Castillo
Chmura punktów 3D dla El Castillo, świątyni Kukulkana w Chichén Itzá w Meksyku

Wspaniałe budowle można obejrzeć nie tylko na zewnątrz, ale też wybrać się na wirtualną wycieczkę po ich wnętrzach.

Open Heritage Bagan

Aktualnie na wystawę Open Heritage w Google Arts & Culture składa się około 25 obiektów z 18 państw. To między innymi historyczne miasto Ayutthaya w Tajlandii, pozostałości klifów w Mesa Verde, syryjski pałac Al-Azem czy świątynia Eim Ya Kyaung w mieście Bagan w Birmie, którą udało się zeskanować przed trzęsieniem ziemi z 2016 roku, które doprowadziło do szkód. 

Open Heritage zbiór

Wszystkie te miejsca można oglądać w przeglądarce Google Chrome na komputerach i smartfonach lub korzystając z gogli VR.

„To trwały zapis dziedzictwa kulturowego, które w przyszłości może zniknąć. Google Arts & Culture połączyło siły z CyArk, by umożliwić wszystkim wirtualne odwiedziny zagrożonych cudów kultury i podzielić się z całym światem ich historiami” – czytamy we wpisie na blogu Google.

Źródło: Google

Odsłon: 2484 Skomentuj newsa
Komentarze

0

Udostępnij

Nie dodano jeszcze komentarzy!

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!