Na topie

Włoska orkiestra pod batutą... robota [AKT.]

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: roboty i cyborgi

Aktualizacja: w Teatro Verdi w Pizie odbył się wyjątkowy koncert, w którym człowieka-dyrygenta zastąpił niejaki YuMi.

Włoska orkiestra pod batutą... robota [AKT.]

A A

Aktualizacja [14.09.2017]: Zgodnie z zapowiedzią, we wtorek w Teatro Verdi w Pizie odbył się koncert, podczas którego w roli dyrygenta wystąpił robot YuMi. – „Wszystko przebiegło perfekcyjnie”, podsumował występ Andrea Colombini. Dyrektor generalny firmy ABB odpowiedzialnej za stworzenie tego cudeńka, Ulrich Spiesshofer, dodał: „myślę, że napisaliśmy historię i daliśmy podstawę do dalszego rozwoju robotyki”.

News [09.09.2017]: Najwyższy czas przyzwyczaić się do tego, że w coraz to różniejszych miejscach będziemy mogli zobaczyć roboty. Na przykład na scenie, gdy udamy się na występ słynnego włoskiego tenora Andrei Bocellego. ...Chociaż tego akurat nie należy przyjmować za standard. Nie jest to jednak przykład oderwany od rzeczywistości.

Już 12 września w Teatro Verdi w Pizie odbędzie się wyjątkowy koncert. Wystąpi Andrea Bocelli i orkiestra Lucca Philharmonic pod batutą niejakiego YuMiego. To częściowo humanoidalny robot stworzony przez szwajcarską firmę ABB, który od dłuższego czasu uczy się tego fachu.

„YuMi cechuje się bardzo wysokim poziomem płynności ruchów. [...] Opanował pełną niuansów technikę w stopniu pozwalającym zastąpić dyrygenta-człowieka” – mówi Andrea Colombini z Teatro Verdi. Jego debiutancki występ będzie uroczystym wydarzeniem na zakończenie pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Robotów (w Pizie właśnie).

„Byłem podekscytowany zaawansowaną technologią zastosowaną w YuMim, która oferuje nowe możliwości realizacji sztuki i muzyki poprzez robota. Konfigurowanie interakcji między łokciem, przedramieniem i nadgarstkiem robota – z wykorzystaniem jego wszechstronności podczas kolejnych wymagających prób opanowania przedtaktów i akcentów metrycznych – zakończyło się sukcesem” – kontynuuje Colombini.

Dlatego też za kilka dni YuMi zaprezentuje swoje możliwości w kilku występach, między innymi: La donna è mobile Verdiego (z Andreą Bocellim) oraz O mio babbino caro Pucciniego (z Marią Luigią Borsi). 

Wszyscy zaangażowani w ten projekt podkreślają, że YuMi to niesamowity wynalazek. Robot potrafi bowiem wiernie odwzorować ruchy prawdziwego dyrygenta. Zwracają jednak także uwagę na to, że on i jemu podobne maszyny nie zastąpią raczej ludzi, a to dlatego, że w muzyce klasycznej i operowej najważniejsza jest dusza, a tej robotom brak. 

Po co więc rozwijać takie projekty? Roboty, takie jak YuMi mogą na przykład sprawdzić się w roli nauczycieli. – „Myślę, że robot mógłby spełniać funkcję pomocniczą – na przykład poprowadzić pierwszą próbę pod nieobecność dyrygenta, zanim ten wkroczy, aby dokonać poprawek, których efektem będzie ostateczna i artystyczna interpretacja utworu muzycznego” – dodaje Colombini.

Źródło: ABB, The Telegraph. Ilustracja i cytaty: ABB

Odsłon: 3325 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij
 1. wiktorn86
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-09-09 18:55

  Oczywiście że można zastąpić dyrygenta robotem, fortepian keyboardem a pianistę DJ-em. Tylko jaki jest algorytm na artyzm?

  Skomentuj Historia edycji

 2. eninede
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-09 20:49

  tak sie glupio zapytam... a po co to?

  Skomentuj

  1. wizdar
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-09-09 21:33

   Reklama dla firmy ABB, rozgłos, itp.

   Skomentuj

 3. Snack3rS7PL
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-09-09 21:20

  Moja mama lubi Andreę Bocelliego, raz była nawet na koncercie. Po tym jednak co jej powiem, chyba już przestanie...Co gorsza ona nie chadza wcale na żadne koncerty oprócz tego jednego artysty. Rozumiem występ podrzędnego artysty, ale występ takiego śpiewaka zapaskudzić miałby jakiś robot na scenie? Straszne czasy...Jak ja to powiem mamie?

  Skomentuj Historia edycji

 4. Eternal1
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-09 23:06

  Człowiek, podobnie jak robot jest zrodzony z Boskiego natchnienia, geniuszu, piękna.
  Roboty to na swój sposób dzieci naszej cywilizacji.

  Co jak co, ja kocham moje komputery i samochód też.

  Jeśli robot-kierowca choć zbliży się do poziomu ludzkiego mistrza kierownicy, co z czasem zostanie osiągnięte, to nauczy się też dyrygować orkiestrą.

  Skomentuj

  1. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2017-09-12 15:42

   Brednie jakieś waść teraz piszesz.

   Skomentuj

   1. eltra
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-14 10:09

    Ale to nieuniknione roboty będą potrafić to co ludzie będą szybsze lepsze niż ludzie to kwestia czasu :) ja mysle ze ludzie w końcu zaczną przenosić swoje umysły do maszyn gdyż te będą doskonalsze od naszych ciał wtedy ludzie staną się nieśmiertelni :)
    Chociaż szybko to nie nastąpi i o ile nie zostaniemy anihilowani przez jakaś katastrofę albo samych siebie tak się zapewne stanie :) jest wiele filmów własnie jacy mogą być ludzie za tysiące lat :)
    Technologia jest jak natura ewoluuje bez względu na to co myślą inni idzie swoim torem :)

    Skomentuj

 5. Eternal1
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-09 23:52

  "najważniejsza jest dusza, a tej robotom brak. "

  Trzeba być bezdusznym by odmówić komuś Duszy...

  Skomentuj

  1. .Alx.
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-09-14 08:36

   Komuś, tak. Ale nie czemuś.

   Skomentuj

   1. Eternal1
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-09-14 09:49

    Mój komputer tak samo jak samochód, mają Duszę, (są Duszą), jakże inną od człowieka, zwierzęcia, rośliny, podobną do Duszy minerału, lecz są.
    Kosmos jest nieskończony w obie strony, mikro i makro.

    Gdy człowiek zaczyna się prawdziwie rozwiać Duchowo, wiele rzeczy zaczyna postrzegać inaczej. To tylko kwestia czasu na osobistej ścieżce.

    Skomentuj

 6. horrorny
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-09-12 06:58

  Ale dlaczego włoska, a nie niemiecka? ;>

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!